ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2016
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL

La mulţi ani, România, la mulţi ani, români!

Braila, 1 Decembrie 2016.

Da, sunt la Braila, orasul meu natal. Sunt ACASA, de ziua CASEI mele, ROMANIA.

Filozofeala de fata e inspirata de @urjanclaudiu. Aici:

vezi impresii

Eu doar am facut ce-am zis in ecou: mi-am luat mama de brat si-am mers pe platoul de la Primaria Braila sa vedem parada, sa simtim romaneste! Imi iubesc mama, imi iubesc tara.

Doar ca individa care vine-acum in fata voastra, a uitat aparatul foto la Bucuresti. Asa ca poze… doar cu telefonul si doar 7 (sapte).

Am ajuns pe la 10 fara zece. Lume multa! Neasteptat de multa lume! Treaba asta m-a bucurat! Mai mult decat atat, a inceput o fulguiala frumoasa, cat sa marcheze momentul,

Am primit si cocarde tricolore, facute de manutele unor copii, "cercetasi" am primit si mesaje scrise cu drag de alti copii, liceeni, care, NU, NU voiau bani, le-au scris cu drag, pentru romani!

“Voi nu vreti sa plecati afara, mai tarziu? Ii intreb. ”Nu, tanti, noi aici vrem sa traim! ” Si erau asa de sinceri…

Ningea, noi eram sus, pe esplanada si se canta imnul. Am plans. De emotie. Si mama plangea!

Apoi am vazut defilarea. Totul a durat putin: o ora. De-acolo, am dus-o pe mama la o pizza. Fiindca-i place, fiindca-i sarbatoare, fiindca-i MAMA!

In piata canta Dinu Iancu Salajan. LIVE la Braila. Melodia pe care eu as asculta-o fara sa ma plictisesc si pe care-l rog pe web s-o puna ca ilustratie muzicala:

youtube

Am ajuns acasa si l-am auzit pe Adrian Paunescu recitand Doina lui Eminescu, acompaniat de naiul lui Gheorghe Zamfir si de torogoata lui Dumitru Farcas. Anton Hadar, in studio, lacrima. Am lacrimat si eu pentru bunii si strabunii mei care au luptat si-au murit pentru neamul asta A fost o zi plina de emotie.

Sunt la Braila si ninge. Sunt ACASA

LA MULTI ANI, ROMANI!

Trimis de Zoazore in 01.12.16 17:24:48
Validat / Publicat: 01.12.16 18:28:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 1772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 La multi ani, ROMANI!
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 20054 PMA (din 54 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 45
webmaster45 [01.12.16 18:02:35] »

@Zoazore:

Zoazore [01.12.16 18:32:07] »

@webmaster45: Multumesc mult!

nicole33 [01.12.16 18:32:37] »

@Zoazore:

La mulţi ani şi ţie, Tiza!

Eugenia55* † [01.12.16 18:42:02] »

" Anton Hadar, in studio, lacrima. "

Cine e?

ANILU [01.12.16 18:43:50] »

@Zoazore: La mulți ani și ție și tuturor românilor de pretutindeni.

Și eu am fost la defilare astăzi și chiar mi-a plăcut m'a emoționat.

A fost o zi frumoasă și chiar foarte multă lume.

Eu mai am un avantaj într-o asemenea zi, pot saluta militari când se întorc de la paradă, din balcon (pot spune că este și un dezavantaj, i-am văzut și dimi la 5).

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Zoazore [01.12.16 18:45:59] »

@Eugenia55: Un nene de la sindicatul ALMA MATER!

liviu49 [01.12.16 18:46:37] »

@Zoazore: Se pare ca mai sunt si altii sensibili la adevarata arta. Ca si dvs, am vazut si eu aceasi superba pagina de patriotism adevarat, dar ca un barbat puternic ce sunt m-a podidit plansul, neputand continua ecoul la articolul, tot despre 1 Decembrie scris de @urjanclaudiu. Se pare ca si Zanele si Zanoii sunt sensibilei. Chiar daca articolul dvs mi-a umezit ochii iar, Zanei zglobii ii multumesc pentru emotia produsa, mai ales cand spuneti ca v-ati dus mama la o pizza, " fiindca-i MAMA! ", mai ales ca de 47 de ani eu vorbesc despre MAMA numai la trecut.

Dar cam multe nostalgii intr-o zi de sarbatoare din partea unui om cunoscut mai mult vesel decat trist.

Numai bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Zoazore [01.12.16 18:50:16] »

@liviu49: Zana zbanghie e si ea un suflet sensibil! INCA o mai am pe mama!

Da, o pagina de patriotism, condamnata de unii! Asa! SI? Fiecare simte ziua asta cum vrea: unii cu emotie, altii cu ura...

webmaster45 [01.12.16 18:51:00] »

Am retras PMA la cererea autoarei.

Zoazore [01.12.16 18:52:21] »

@webmaster45: Multumesc, WEB! La multi ani!

webmaster [01.12.16 18:53:20] »

Autoarea ne-a rugat* să publicăm articolul fără PMA std, dar am citit solicitarea prea târziu - articolul are deja 8 voturi.

Rămâne aşa cum e.

Oricum nu te bănuieşte nimeni că "alergi după PMA", Zoa .

În mod normal, vreau să zic.

Şi chiar de-ar fi vreunii, care s-o facă "anormal" -- chiar ar conta pentru tine, ăia? :-)

[LE] *) printr-o "sesizare"; după cum ştiţi, ajunge automat la toţi mods

webmaster [01.12.16 18:55:07] »

Mă rog, văd că unul dintre colegi a setat deja articolul ca fără PMA.

Îl rog să "rezolve", tot el, şi voturile deja acordate:-)

[să le transforme în voturi de tip DA/NU]

Zoazore [01.12.16 18:57:22] »

@webmaster: Nu, n-ar conta! Dar imi cer scuze public. N-am stiut ca va avea PMA. Deja cand am revenit erau cateva voturi!

Dragii mei, eu M-AM RETRAS DE LA PREMII!

Sa lasam ziua asta asa cum e:FRUMOASA!

webmaster [01.12.16 19:05:22] »

eu, pentru web45: am transformat voturile deja acordate în unele simbolice [de ce eu? simplu - nimeni nu poate face această transformare, în afară de mine]

web45, pentru mine: un 8 whisky, la proxima întâlnire // câte unul ptr fiecare vot astfel transformat

AZE [01.12.16 19:06:17] »

@Zoazore: La multi ani Romania si la multi ani colegilor/organizatorilor AFA deoarece este un site românesc, felicitări celor care inițiază un articol despre Ziua Națională a Romaniei.

La multi ani

Zoazore [01.12.16 19:14:02] »

@nicole33: Pupam!

Zoazore [01.12.16 19:16:24] »

@ANILU: Am vazut pozele tale si mi-au placut! E un mare avantaj sa poti vedea asa bine! Noi am vazut doar capetele militarilor! Dar AM FOST ACOLO, unde erau multi copii, multi batrani, multi romani!

Zoazore [01.12.16 19:19:01] »

@AZE: Eu va multumesc voua, celor ce treceti pe-aici si cititi! La multi ani!

mishu [01.12.16 19:20:33] »

@Zoazore: La Multi Ani Romania, ????????! , La Multi Ani! romani frumosi, care iubiti aceasta tara, cu tot ce are ea, si bune si mai putin bune, romani care va agatati de ultima farama de speranta ca va fi bine, pentru copiii sau nepotii vostri. La Multi Ani Zozo! sa fii mereu asa cum te-am cunoscut, plina de viata cu o inima mare. Si... ????ma bucur de SB.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Zoazore [01.12.16 19:21:16] »

@webmaster: 9 (noua), dar unul il dau eu!

LA MULTI ANI, AFA!

Zoazore [01.12.16 19:23:37] »

@mishu: Ba eu ma bucur de SB si-ti multumesc!

Dan&Ema [01.12.16 19:27:56] »

@Zoazore:

Bravo Nicoleta! La multi ani!

Eu azi am tras niste cadre inedite pe care nu as fi avut cum sa le surprind in mod normal la nicio parada sau defilare. Cum o parte din vehiculele ce au "defilat" s-au retras prin Militari - Drumul Taberei, in etape, s-a nimerit sa intru intre doua coloane de vehicule militare si la un moment dat aveam in fata mea masina de politie care inchidea una din coloane si TABurile din fata ei. Pe linia lui 41 si apoi in pasajul Lujerului. Inedit! De parca faceam parte din coloana oficiala!

Inca o data La multi ani, romani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Zoazore [01.12.16 19:36:56] »

@Dan&Ema: Ei, de parca! CHIAR faceai parte!

Daca vrei, poti pune pozele aici, la mine! Asta in caz ca nu scrii chiar tu articol.

Dan&Ema [01.12.16 19:48:46] »

@Zoazore: Am pus doar 2, sa nu deviem prea mult de la origini, anume Braila. Dar nu stiu unde s-au salvat.

elviramvio [01.12.16 20:15:32] »

@Zoazore:

Te pup. Si pe mama desi n-o cunosc dar este a ta si te-a crescut bine! Si pe Iancu ca-i din favoritii mei!

Sa ne traiasca tarisoara noastra, libera si intreaga si sa o sarbatorim mereu de 1 Decembrie!

Zoazore [01.12.16 20:19:13] »

@Dan&Ema: Unde, bre, de nu le vad?

@elviramvio: Sa ne traiasca, Elvira! Si s-o serbam 365 de zile/an, nu doar una!

Si mama sa-mi traiasca.Si sa traiasca mamele tuturor!

webmaster [01.12.16 20:40:45] »

@Zoazore:

@Dan&Ema: Unde, bre, de nu le vad?

nu erau ataşate acestui review -- le-am ataşat eu acum.

Zoazore [01.12.16 20:59:47] »

@webmaster: Oooff, cat wisky am de dat! Dar dau, dau, ca nu-s chitra!

webmaster45 [01.12.16 21:13:47] »

Aşa este corect.

Nu să plătesc eu, nevinovat, pentru că tu nu ai fost hotărâtă de la bun început.

Dar şi mie mi-e cam sete. Cum procedăm?

crismis [01.12.16 21:21:20] »

@Zoazore: Am lacrimat si eu citindu-ti cuvintele pline de bun-simt si emotie! Pozele 6 si 7 m-au uns pe inimioara!... "Traiasca Romania dodoloata! " Noi am vrut sa prindem defilarea la Iasi, orasul unei alte uniri, dar s-a intamplat cum se intampla cateodata si n-am reusit sa plecam in timp util. Asa ca am ratat-o si pe cea de la Galati, si pe cea din Iasi. Recuperam noi candva...

La multi ani, romani frumosi!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]

ANILU, AZE, calatorul, Cesere, crismis, Dan&Ema, elviramvio, Eugenia55*, liviu49, mishu, mogly, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂLa Mulți Ani România!:

• pagină generată în 0.053587198257446 sec