ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2018
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
single

Ploiești în zi de mare sărbătoare

1 Decembrie 2018 este o zi memorabilă românilor, ea marcând momentul când oamenii vorbitori de limbă română ca limbă maternă, teritorial s-au unificat într-un stat unitar, cu formă de organizare statală proprie.

A fost un proces lung și greu, mulți români sacrificându-și viața pentru a alunga năvălitorii care pe nedrept au asuprit populația autohtonă.

Nu îmi propun să dezvolt perioade istorice, dar câteva momente cruciale nu pot fi neglijate și pe scurt le prezint.

- prima unire și de scurtă durată a fost la 1 noiembrie 1599 când după bătălia de la Șelimbăr câștigată de Mihai Viteazul, acesta a avut o intrare triumfală în Cetatea Alba Iulia și a primit cheile orașului chiar de la episcopul Demetrius Napragy, devenind conducătorul de facto al Transilvaniei. Aceasta a fost numai o unire politică și de scurtă durată.

- a urmat Mica Unire Trainică a Principatului Moldovei cu Muntenia la 24 ianuarie 1848 1859, formând statul român.

- în perioada 15-28 noiembrie 1918 Congresul General al Bucovinei adoptă moțiunea de unire cu România. Condițiile geo-politice fiind îndeplinite, la 1 decembrie 1918 politicianul ardelean Vasile Goldiș a citit actul de unire a Transilvaniei cu România în prezența unei mari adunări de români sosiți chiar de pe meleaguri îndepărtate. Realizarea acestei uniri a fost favorizată de destrămarea Imperiului Austro-Ungar. Scriind aceste rânduri, îmi vine în minte strofa unei poezi din acele vremuri

De la Nistru până la Tisa

Se întinde țara mea

Altă țară nu-i pe lume

Mai frumoasă ca a mea

- în luna iunie 1940 fosta Uniune Sovietică a dezmembrat România Mare în profitul său, al Ungariei și Bulgariei, România pierzând Cadrilaterul, Bucovina și Nord-Vestul Transilvaniei până la râul Tisa (o parte din aceste date au fost preluate de pe Wikipedia).

Așa a fost la Ploiești la 1 Decembrie 2018

Păstrând tradiția ca și anul trecut (am scris un review), municipalitatea orașului a acordat o atenție sporită acestui măreț eveniment istoric. Locul ales manifestației a fost altul ca anul trecut, acesta fiind în centrul orașului pe Bulevardul Republicii, în fața Catedralei Sf. Ioan Botezătorul. Pe fațada acestei catedrale este și o placă comemorativă dedicată ostașilor care în primul Război Mondial s-au jertfit pentru libertatea neamului românesc. Vis-a-vis este Statuia Libertății, deci un cadru istoric bine ales.

În pofida gerului uscat, mulți ploieșteni cu mic cu mare, a venit la această sărbătoare, unii purtând pe piept cocarde simblice Unirii României, alții drapele cu tricolorul românesc.

Manifestația a început cu intonarea imnului național, apoi un grup de preoți au ținut o scurtă slujbă de pomenirea celor ce au murit în Primul Război Mondial, oficialități ale municipiului au ținut un mic discurs, apoi a urmat defilarea trupelor Jandarmeriei, Smurd, pompieri, unități speciale de intervenție antiteroristă, poliție si poliția locală. Deasupra, pe cer au zburat formații de avioane de sport, în semn de omagiu.

Manifestația a decurs într-o atmosferă de sărbătoare.

Închei cu urarea. Trăiască România, trăiască românii din țară și de pretutindeni.

Trimis de Mihai18 in 01.12.18 17:21:42
Validat / Publicat: 01.12.18 20:03:52

VIZUALIZĂRI: 407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Tribuna oficială a fost în fața acestei catedrale, mândria Ploiedștului.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

nicole33 [01.12.18 20:07:31] »

La mulţi ani tuturor românilor!

Rodel [01.12.18 20:27:17] »

24 Ianuarie 1859!

webmasterX [01.12.18 20:46:28] »

@Rodel: am corectat textul.

iulian68 [01.12.18 20:47:08] »

La Multi Ani, felicitari pentru participarea la parada!

Dan&Ema [01.12.18 21:02:20] »

La multi ani, tuturor romanilor!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [01.12.18 21:17:06] »

@Mihai18:

În fapt, Cadrilaterul nici măcar nu era al României ca să nu fi fost redat țării căreia de drept a aparținut și aparține și-n ziua de azi; acesta a fost anexat României ca urmare a păcii de la București din al doilea război balcanic. Iar redarea a fost făcută la presiunile Germaniei hitleriste de către mareșalul Antonescu.

Pe de altă parte, văd că zilele astea nimeni nu mai pomenește nimic despre Ținutul Herța. O felie de pământ românesc luată cu sila, fără a fi fost măcar trecută pe undeva prin josnicul tratat Ribentrop-Molotov și „vândută” definitiv de România în 1997. Dar cui îi mai pasă azi de mărunțișuri din astea, când oricum toți borfașii țării așteaptă cu nerăbdare amnistia binemeritată cu ocazia centenarului?!?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][14 voturi]
Mihai18 [01.12.18 22:15:09] »

@Dragos:

Mulțumesc pentru precizări, completări

mihaelavoicu [01.12.18 23:38:12] »

Felicitări! A fost o zi de sărbătoare.

La mulți ani, Romania!

liviu49 [02.12.18 08:47:06] »

@Mihai18: La multi ani Romania!

Imi permit sa adaug o etapa pe drumul realizarii Statului National Unitar Roman. Este vorba de primul pas facut in 1918, prin Unirea Basarabiei cu Romania la 27 martie 1918. Evenimentul, din pacate, ca si cel din 28 noembrie 1918, a trecut neobservat, sau mai putin luat in seama. Si e mare pacat! Piatra cu piatra s-au zidit toti peretii, care au facut posibila realizarea casei Romania Mare, la 1 Decembrie 1918.

Sper sa nu ma insele memoria, dar, parca, undeva intr-o tara de pe acest pamant, un sef de tara nu a avut imp sa participe la celebrarea, in Parlamentul tarii sale, a 100 de ani de la primul pas pe calea Marii Uniri, pentru ca a doua zi era ocupat cu vizita la un salon auto.

Dar, poate ma insel eu...

Numai bine, calatorii placute si Lamulti ani celor care se mai cred, inca, romani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
AZE [02.12.18 08:52:35] »

@Mihai18: La mulți ani România

La mulți ani tuturor românilor membri AFA

liviu49 [02.12.18 08:55:26] »

@Dragos: Tinutul Hertei, care este, dupa atatia ani de rusificare, locuit in proportie de peste treisferturi de romani, a fost vandut definitiv in 1997, prin semanrea Tratatului de Prietenia cu Ucraina. Ca acest teritoriu nu a fost decat, in cel mai bun caz, vecin cu imperiul tarist nu a mai contat in iunie 1940. Recunoasterea frontierei dintre Romania si Ucraina, fara discutii si pretentii ulterioare era una din conditiile aderarii la NATO. Presedintele Constantinescu a luat suficiente castane in cap in 1997 pentru asa ceva, respectiv semnarea acelui tratat. Imi amintresc ca a mai fost in urma cu zece ani o incercare de a se lua in discutie problema romanilor din Ucraina, dar s-a pus, pana la urma batista pe tambal.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Mihai18 [02.12.18 12:07:24] »

@Rodel:

Vă mulțumesc pentru corectare. Mea culpa. În ciornă aveam scris 1859. M-am grăbit și am ignorat Festina Lente.

AZE, Dan&Ema, iulian68, liviu49, mihaelavoicu, Mihai18, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂLa Mulți Ani România!: