ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
MAY-2013

Bijuterii China modernă (1) - Shanghai - The Bund

In Shanghai am ajuns venind din Linyi, trebuia sa ajungem la ora 16.30 insa am plecat din Linyi cu o intarziere de 2 ore (am primit insa din aceasta cauza pe baza biletului de avion pranzul in aeroportul din Linyi, si l-am primit si in avion).

Am ajuns in Shanghai, si cum ar fi fost prima data cand luam taxiul, nu stiam de unde sa-l luam, nu stiam ce incredere sa avem (acum sunt as in ale taxiului in China), desi incercam sa gasesc statia de taxiuri, ne-a reperat pana la urma o agentie care ne-a luat 500 RMB pana la hotel, cu un Buick elegant, lux, dar si pretul pe masura. Cu taxiul obisnuit ar fi fost cred undeva cam la 200 RMB, insa nu erau banii nostri si nu am vrut sa riscam. Oricum la decont au cam inghitit cu greu suma aceasta care transformata venea undeva cam la 75 euro (distanta de la aeroport la hotel a fost cam Bucuresti-Ploiesti asa ca nu cred ca un taxi pana la Ploiesti ar si fost mai ieftin). Aici am regretul ca nu am mers cu Maglev-ul, care merge cu mai mult de 400 km pe ora si in 7 minute esti in oras, insa aveam si bagaje si trebuia sa schimbam in continuare cu un alt metrou.

Am ajuns la hotel Shanghai Hotel Holiday Inn Downtown 4* pe care vi-l recomand ca si convenienta a locului (acum dupa ce am aflat mai multe) si voi fi mai explicita de ce acest hotel intr-un review separat (nu este singurul hotel Holiday Inn din Shanghai, are 2 aripi care se numesc diferit, plus alte beneficii legate de transport). Teoretic trebuie sa facem cam 45 minute de la aeroport insa din cauza de trafic (fiind ora de iesire de la munca) am facut cam o ora. In holul receptiei ne astepta prietena lui Nancy care a fost pe post de ghid pentru noi deoarece ii spusesem lui Nancy ca vreau sa vad Bund-ul si Oriental Pearl Tower.

Deci iata-ne cum am pornit seara la ora 19.30 sa vedem orasul Shanghai. Ca sa fiu ceva mai explicita despre timpul la dispozitie in Shanghai acesta a cuprins 2 seri de la 19.30-22.30 si o dimineata si in aceasta situatie trebuia sa profitam de tot ce puteam. Orasul ofera multe obiective turistice care tin de nou sau de vechi, insa pentru acea orele noastre tarzii optiunile erau limitate. Bundul este un fel de promenada a fluviului Huangpu si care se intinde pe o lungime de aproximativ 1500 m. Aceasta zona cuprinde nenumarate cladiri istorice care in trecut erau erau banci, consulate, redactii de ziar sau centre de comert pentru tari precum Marea Britanie, Franta, Statele Unite, Rusia, Italia, Olanda, Belgia precum si Clubul Masonilor. In functie de perioade aceste cladiri au avut istoria lor si nenumarate povesti de spus. In anii 1990... guvernul de la Shanghai realizand potentialul turistic al Bund-ului a incercat sa-l promoveze extinzand-ul.

De asemenea din 2008 a avut loc o reconfigurare a traficului de-a lungul Bund-ului astfel incat el a fost redeschis pentru public in 2010.

Pe partea cealalta a fluviului Huangpu pot fi vazute 2 dintre cele mai inalte cladiri din lume Oriental Pearl Tower si Shanghai World Financial Center. Daca din Oriental Pearl Tower poti vedea Bund-ul respectiv fluviul Huangpu de la nivelul mai multor etaje, din Shanghai World Financial Center poti vedea doar de la etajul 100 unde exista o platforma de observatie.

Exista line de metrou (linia 2) care desi traverseaza Bundul are statia la cateva minute distanta. Exista insa si nenumarate linii de autobuz cu care se poate ajunge acolo.

Pentru a traversa fluviul se pare ca exista mici ambarcatiuni (ferry) cu care se poate face acest lucru o calatorie costand 2 RMB (sub 1 leu).

Este interesant sa vezi cladiri vechi in stil european si constructii moderne si fiecare are farmecul ei. Daca ziua Bund-ul poate avea farmecul lui, noaptea este intrecut doar de imaginatie, ai senzatia ca te afli de revelion la miezul noptii si urmeaza artificiile. O mare de oameni care se plimba, tineri sau batrani, cu copii sau nu, care fac poze la tot pasul, care fotografiaza sau filmeaza tot ce le iese in cale. In primul rand treci pe langa un perete de flori si cum toata lumea isi facea poze am facut si noi la fel, o sa vedeti pozele. Daca stam cu fata spre rau vedem pe malul celalalt cele 2 cladiri despre care am spus mai devreme iar pe fluviu o multime de vaporase care plimba turistii. V-am mai spus, chinezii au o mare admiratie pentru tot ce este sclipitor, astfel incat toate sunt ornate cu luminite (conturul vasului), auzi lumea de pe vas facand galagie cand trec pe langa un alt vas. Tot Bund-ul este locul preferat al mirilor pentru a face poze, astfel incat am fotografiat si noi cateva cupluri asezate cat mai artistic de fotografi cu diferite elemente de regie (o sa vedeti ca sunt imbracati in rosu culoare care potrivit traditiei le poarta noroc). Aceasta zona este intregita de cladirile din spatele nostru care se intrec care mai de care in a fi luminata cat mai atractiv (ai senzatia ca esti in mijlocul zilei). Tot dinspre aceste cladiri la ore fixe auzi diferite cantece de orologiu. Este un loc in care poti pierde cateva ore desfatandu-te cu privelistea. Exista de asemenea un parculet in care chiar si la acea ora era lume si binenteles exista restaurante unde poti lua masa.

Una peste alta este un loc in care te poti plimba seara cand alte obiective turistice sunt inchise, este free si merita. Lasand in urma Bund-ul am subtraversat fluviul Huangpu (maine despre asta si sper sa va placa), doar pentru a ajunge la baza lui Oriental Pearl Tower (alt episod) si apoi pentru a lua masa la un restaurant dupa care ne-am intors la hotel.

Aici iarasi este ceva dragut de povestit, ne-am pomenit la o coada de niste zeci de persoane, intr-un spatiu organizat, insa taxiurile veneau pe banda rulanta, treceau pe langa un spatiu anume si unde din cand in cand exista o persoana care verifica ceva. Cand iti venea randul urcai in taxi si te duceai unde trebuie (sau unde vroia soferul daca nu intelegea ce-i spui), noi am avut cu noi cartea de vizita a hotelului si a fost simplu si acesta este un sfat daca sunteti in China si mergeti cu taxiul sa aveti scrisa destinatia in chineza, majoritatea nu stiu engleza si s-ar putea sa va doara bratele de explicatii si tot sa nu reusiti sa explicati. Nu va fie frica sa luati un taxi din locurile speciale (daca nu sunteti la hotel si comandati de acolo) si nu am avut nici o problema sa nu porneasca ceasul. La coada veneau o multime sa ne imbie cu masinile lor (atat pe noi cat si pe chinezi) insa am stat cuminti la coada si in max 15 minute eram in taxi.

Despre Shanghai un american spunea “este un oras mai sigur la ora 2 noaptea decat New York-ul la ora 21.00” si intradevar nu ne-a fost frica niciodata.

Maine episodul 2 in speranta ca nu v-ati plictisit.

Trimis de mishu in 15.01.16 16:48:08
Validat / Publicat: 15.01.16 18:04:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 2364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Shanghai - Bund-ul si peretele de flori la care se fotografia toata lumea

[15.01.16 18:03:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Shanghai, SHANGHAI" (deja existentă pe sait)

Marian Preda CONS. ONORIFIC AFA / CHINA
[16.01.16 11:57:00]

@mishu;

Îţi mulţumesc că-mi aminteşti de China, atât cu impresiile tale, cât şi cu fotografiile elocvente, demne de cărţile poştale de odinioară.

Bulevardul Bund (ZhongshanLu - în chineză sau Waitan pentru localnici), începe de lângă podul Waibaidu, aflat la confluenta râului Huangpu cu Suzhou şi lega pe vremuri (aşa cum aţi afirmat!) concesiunile britanice de cele americane . Acest pod are şi amintiri neplăcute de pe vremea ocupaţiei japoneze, când iti trebuia un permis special să-l traversezi.

Lung de un kilometru şi jumătate, cvartalul se termină lângă bulevardul Yanan.

Pe toată lungimea Bund-ului există 52 de cladiri, fiind considerat Muzeu de arhitectură internationala, datorită amalgamului de stiluri arhitectonice.

Aştept cu interes viitorul articol, deoarece, ... toate de până acum au avut menirea să-mi trezească amintiri de neuitat.

Toate cele bune!

mishuAUTOR REVIEW
[16.01.16 13:41:38]

@Marian Preda: Multumesc frumos, nu mai este mult insa sper sa fie tot interesant. O zi buna

Marian Preda, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Shanghai: