Saphir Hotel [Konakli]

20.09.2015
Avatar Voifiacolo*
înscris/ă în 20.09.15
SEP-2015

Sejur placut cu plusuri si minusuri

Tocmai ne-am intors ieri din vacanta petrecuta 7 nopti in Alanya, Konakli la Hotel Saphir. Este prima oara cand scriu, am tinut neaparat sa-mi exprim parerea aici, deoarece in multe dintre vacante am utilizat parerile scrise de alti utilizatori si m-am simtit datoare.

Sa incepem cu detalii despre transport. Acesta a fost inclus in pachetul luat, cursa charter prin Tarom. Desi citisem ca se obisnuieste sa fie intarzieri de cateva ore ale curselor, in cazul nostru nu au fost probleme mari. La plecare a fost o mica intarziere de 30min, dar entuziasmul plecarii in vacanta ne-a facut sa uitam de timp si n-am nimic de obiectat. Intoarcerea a fost conform orarului, fara nicio intarziere.

In titlu am scris ca au fost plusuri si minusuri, voi detalia ceea ce mi-a placut si ceea ce am gasit mai putin satisfacator.

De la primul contact cu receptia s-au confirmat cele scrise aici. Staff-ul vorbeste in proportie de 90% doar rusa si germana, e ciudat sa nu se vorbeasca limba engleza.

Camera primita a fost la parter, pe partea opusa piscinei, spre strada de acces a hotelului. Camera a fost mare din punctul meu de vedere, suficienta pentru un cuplu. Am avut extra bed, pe care l-am unit cu patul mai mare si am dormit regeste. Curatenie a fost facuta zilnic, o singura zi am avut faimoasele aranjamente cu prosoape si flori pe pat. Oricum nu contau pentru noi, importanta era curatenia.

Am fost cazati in partea veche a hotelui, camere ce incep cu 2, apoi am vazut harta hotelui si am inteles care este latura noua si zona vilelor de lux. Desi venisem hotarati sa platim extra pentru a fi mutati in vila de lux, cand am vazut ca avem o camera suficient de mare si fara galagie de la piscina, am hotarat sa ramanem unde am fost alocati. Intr-un fel am fost multumiti de alegerea facuta, deoarece de ex vila Diamond avea la parter, barul Diamond deschis pana la ora 2.00, unde se strangeau seara suporteri rusi sau lituanieni si faceau un zgomot infernal urmarind meciuri de baschet

Camera nu e una luxoasa, cel putin baia tocul usii este ruginit, cabina de dus are portiuni innegrite de la lipsa aerisirii, accesoriile cromate sunt vechi si ruginite. Pentru cei atenti la detalii din punctul meu de vedere nu merita 4*.

D. p. d. v al meselor am fost multumiti, sunt si mancaruri ce se repeta, dar zilnic sunt si feluri noi de mancare, gratar diferit, kebab diferit si o multime de tipuri de baclavale.

Bauturile sunt ok, dar am incercat doar apa, berea, vinul, nu imi pot exprima parerea despre cele spirtoase sau sucuri. Inghetata este foarte buna si aveai posibilitatea sa bei fresh de portocale contract cost, o suma mai mult simbolica, 2lire sau 1 euro.

Despre echipa de animatie nu imi pot exprima parerea, am participat doar la un singur spectacol cu foc, care mi-a lasat impresia unui show chinuit, dar ma repet nu am asistat la mai multe spectacole pentru a fi mai incantata.

Am cumparat de la hotel masaj si hamam, care a fost foarte placut si relaxant, exceptand un rus vorbitor de lb romana care devenise destul de agresiv in a te convinge sa revii la masaj a doua zi. Adica dupa masajul relaxant cel care te masase vrea sa iti spuna faptul ca esti tensionat si ca ai un muschi incordat in zona coloanei, nestiind engleza il cheama pe rus care te intreaba galagios, vrei sau nu programare maine, desi ii raspunsesem politicos ca ma mai gandesc!?

Per total a fost o vacanta frumoasa, gradina hotelui este mare si frumoasa, plaja este ok, am facut parasailing si plimbare cu skyjet.

Visavis de hotel este un mall si un bazar.

Daca ar fi sa ma intorc in zona Alanya cu suguranta nu as reveni aici, dar nu din cauza ca as fi fost foarte nemultumita, doar pentru ca as prefera o experienta noua.

Raportul calitate pret este corect, daca vrei lux cu siguranta trebuie sa platesti mai mult!

Impresii încărcate de Voifiacolo* in 20.09.2015 16:08:17

Validat / Publicat: 20.09.15 16:51:39

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Voifiacolo*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9000 PMA (din 13 voturi) nota2

[20.09.15 16:51:23]

@Voifiacolo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=68

[20.09.15 20:15:59]

@Voifiacolo -

Ar fi fost poate util să fi detaliat şi ce anume înseamnă plajă ok în opinia ta. Am văzut că ai notat plaja chiar cu 95%=mulțumit, aproape încântat, deși este greu de înțeles ce încântare îți pot produce pietrișul și pietrele tăietoare de pe plaja Saphir-ului, precum și de la intrarea în mare.

- tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[21.09.15 07:00:53]

@nicole33 - Nu ştiu cum era când ai fost tu pe acolo, dar când am fost eu pe plajă era nisip (probabil adus, din belşug). În afara unei uşoare "înghesuieli", plaja nu diferea cu nimic de alte plaje bune din Antalya.

Intrarea în mare e într-adevăr destul de abruptă (ca în multe locuri în Alanya), dar nu erau pietre.

- Voifiacolo*
[21.09.15 08:40:18]

@nicole33: Din punctul meu de vedere nu-mi doream nimic mai mult de la plaja.

Nu stiu sa inot, deci in privinta intrarii in mare nu ma pot exprima, deoarece citisem ca e abrupta si nu m-am riscat. Prietenul meu a coborat de pe ponton si a inotat. In schimb pe mine nu m-a zgariat nicio piatra, fiind suficient nisip.

O alta parte buna era faptul ca la mare am gasit mereu sezlong si mi-a placut mult mai mult plaja linistita decat zona piscinei foarte aglomerata si galagioasa.

[21.09.15 18:53:00]

@tm67bru -

Nu ştiu cum era când ai fost tu pe acolo

La sfârșit de iunie 2011 pe plajă era nisip amestecat cu pietriș. E drept că acesta nu deranja prea mult, toți turiștii făcând plajă pe șezlonguri nu direct pe nisip. Este foarte posibil ca între timp să fi completat nisipul de pe plajă. Nu mi-a plăcut că în zona de nisip ud unde se sparg valurile erau pietricele cu muchii ascuțite, iar la intrarea în mare erau aceleași pietricele, chiar mai mari, nu rotunjite ca la Delphin-ii din Alanya, ci tăioase, în genul celor de la terasamentul căilor ferate, doar că mai mici. Aceste pietre erau antrenate de forța valurilor și riscul de rănire chiar exista. Puteai intra în mare cu încălțăminte specială, dar gleznele rămâneau neprotejate. Strângerea acestor pietre este mult mai dificil de realizat, practic este o luptă continuă, valurile aducând mereu altele.

[21.09.15 19:00:19]

@Voifiacolo -

Din punctul meu de vedere nu-mi doream nimic mai mult de la plaja.

Ok. Am înțeles punctul tău de vedere și îl respect.

Totuși, eu cred că mulți din cei care ajung în Alanya își doresc și o baie în mare, nu doar să facă plajă. La fel ca și tine, pot fi destui care nu știu să înoate și este bine să știe dinainte ce îi așteaptă pentru a nu fi dezamăgiți odată ajunși acolo.

In schimb pe mine nu m-a zgariat nicio piatra, fiind suficient nisip.

Nici pe mine, recunosc, dar nici nu am intrat în mare, valurile erau prea mari și puternice. M-am mulțumit doar să filmez.

Publicitate    [19.09.19 04:08:58]