ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2010
ÎNSCRIS: 19.08.09
DEC-2009
2 AD. + 1 COPII

Guinness, sau mandria unei natiuni! / Vizita la muzeul Guinness

Nu poti sa faci o excursie in Dublin fara a vizita atractia nr. 1 a orasului, fabrica de bere Guinness, mai precis muzeul special amenajat intr-un colt al fabricii. Irlandezii sunt foarte mandri de berea lor, pe care o considera cea mai buna din lume, si te intreaba inca de la inceput daca iti place. Eu unul am incercat acum cativa ani in tara o cutie de Guinness, dar cum nu ma dau in vant dupa berea neagra, asta chiar mi s-a parut nasoala rau. Prefer sa raman la berea blonda, cea care seamana cu soacra “rece, cu spume la gura si pe masa! ” (glumesc, in caz ca citeste vreo soacra). Am incercat sa fiu diplomat si sa raspund ca “merge, dar beau foarte rar”. Oricum, si-au dat seama ca nu-mi place, iar replica a fost ca berea din afara Irlandei nu se compara cu cea de acasa si, mai ales, trebuie sa am “meciuri in picioare” si de abia dupa vreo 5-6 pinte (1 pinta – aproape 1 halba de-a noastra) o sa inceapa sa-mi placa cu adevarat. Am incercat si metoda asta, dar eu raman la parerea mea. Problema cea mare este ca in pub-urile lor berea se bea asortata cu cate un paharel de whisky langa ea, mai ales din marca locala Jameson. Odata m-au pacalit prietenii irlandezi de am baut vreo 5 astfel de seturi, dar n-am reusit sa mai prind prelungirile alaturi de ei si asa m-am convins ca mai am mult ca sa deprind “sportul national irlandez”.

Berea Guinness are o vechime cu putin peste 250 de ani, din momentul in care un tip numit Arthur Guinness a concesionat cu 100 de lire sterline pe 9000 de ani un teren de 60 de acri, a construit fabrica si a inventat un proces de productie, pastrat secret mult timp. Se spune ca, atunci cand s-au implinit 250 de ani, in toate pub-urile din Dublin s-a baut gratuit Guinness.

Biletul la muzeu este exorbitant, 15 euro, dar cu toate acestea afluenta de turisti este foarte mare, mai ales pe timpul verii. Muzeul reprezinta o cladire pe 7 nivele, si este interesant, dar destul de spartan. Poti afla totul despre cum se produce berea si poti vedea cum au evoluat de-a lungul timpului sticlele de bere, capacele, etichetele etc.

La parter au un magazin de suveniruri unde gasesti lucruri foarte frumoase si chiar de bun gust. Ultimul etaj e reprezentat de un bar facut integral din sticla, de unde ai o panorama deosebita asupra fabricii dar mai ales asupra orasului. Pe baza biletului de intrare, ca o contrapondere pt. pretul mare al biletului, ti se ofera din partea casei un pahar de bere ca sa-l savurezi in timp ce admiri imprejurimile. Aici e locul cel mai interesant din muzeu, dar si cel mai aglomerat.

Si daca veti ajunge aici, va urez SLAINTE (fonetic: SLONCE), adica NOROC in vechea lor limba, gaelica.

Trimis de vini in 28.01.10 12:08:39

VIZUALIZĂRI: 3318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Ce insemna progresul in secolul 19 - ceas de pontaj la iesirea din fabrica.

[18.02.10 22:09:26]

La capatul Europei, Irlanda este o pata de culoare prin cultura, dans si muzica! Am atasat aceasta melodie care sper sa placa tuturor!

Maria Smeu
[29.03.10 15:35:22]

Hmmmm....sa iti placa berea dupa 5-6 halbe? Cred ca atunci ori nu mai simti nici un gust, ori iti place orice.

15 Euro intrarea la un muzeu nu e din cale afara de scump.

Maria Smeu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Dublin și împrejurimi: