Grand Anzac Hotel

DIN jud. ilfov
înscris/ă în 09.07.13
AUG-2015

Alegere inspirata

In drumul nostru catre vacanta de vara din Kusadasi vezi impresii am decis sa facem oprire de o noapte la Canakkale.

Astfel am ales Grand Anzac Hotel, clasificat la 3*** dar, dupa dotarile hotelului si ale camerei se poate adauga lejer inca o stea.

Hotelul este amplasat vis-a-vis de Vechiul Ceas al orasului, imediat dupa ce treceti de poarta debarcaderului si intrati in sensul giratoriu trebuie sa iesiti pe prima strada/alee in dreapta, mergeti inainte, ocoliti monumentul ceasului si inainte de a iesi in starda principala pe dreapta este hotelul.

Anzac este de fapt alcatuit din 4 corpuri de cladire, unul situat pe strada principala mai ieftin (pentru tineri si nu numai), altul este linga ceas si ultimele doua situate fata in fata pe strada/aleea care este imediat dupa coltul cladirii (Grahnd Anzac si Confort Anzac). Intre cele doua nu este nicio diferenta in ceea ce priveste dotarile doar ca la Confort lipseste receptia aceasta fiind comuna cu a hotelului Grand Anzac.

Costul camerei a fost de 50 euro cu mic dejun si rezervarea a fost facuta telefonic cu aproximativ 1 luna inainte de plecare. Pentru noi nu mai este nici o surpriza sa constatam ca ceea ce este postat pe site-ul oficial al hotelurilor din Turcia sa gasim si in realitate.

Camera este mare, iar noi fiind 3 pers. am avut o camera cu 1 pat dublu si unul simplu, foarte mari si confortabile, AC, LCD-TV cu toate posturile internationale inclusuv cele romanesti, frigider (cu apa, sucuri, bere) si fierbator de apa pentru cafeaua sau ceailul de dimineata + bombonele si rahat si pliculete de cafea si ceai.

Micul dejun se serveste in restaurantul hotelului Grand Anzac si este destul de bogat si diversificat pt. a satisface orice gust/dorinta.

Hotelurile au 3 spatii de parcare in apropiere dar, este important sa ajungeti cel mai tirziu la ora 17,00 deoarece riscati sa ramaneti fara loc de parcare si gasirea altuia este foarte grea (hotelul are personal care se ocupa de masinile clientilor si nu trebuie sa va speriati atunci cind va solicita cheia masinii, acesta ramanad la receptie pt. cazul in care cineva doreste sa scoata masina din parcare).

P. S.

Costul traversarii este de 18 euro pt. sensul catre Canakkale si de 15 euro catre Eceabat.

Va doresc un sfirsit de an rodnic, un an scolar cu realizari si nu in ultimul rind vacanta placuta indiferent cind va fi aceasta

Impresii încărcate de ana popa in 13.09.2015 15:51:54

Validat / Publicat: 13.09.15 16:27:52

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ana popa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 9 voturi) nota2

[13.09.15 16:05:23]

@ana popa - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite.Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=9096

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Grand Anzac Hotel, CANAKKALE" (deja existentă pe sait)

- ana popa
[13.09.15 16:08:59]

@webmaster70 - Buna ziua, acesta este hotelul. Voi incarca fotografii in curind (sper sa ma impac cu tehnologia).

[13.09.15 20:25:43]

@ana popa,

plec vineri spre Egee... chiar eram interesata de costul traversarii! N-a scris nimeni toata vara despre asta!

Insa sunt uimita... atat de mult au scumpit? 18/e-adica +/-50 lire??

[13.09.15 20:39:58]

@maria55 -

Insa sunt uimita... atat de mult au scumpit? 18/e-adica +/-50 lire??

Nu intra în panică în mod nejustificat. Doar știi că atunci când plătești cu euro îți fac turcii schimbul la ce paritate doresc ei, evident, dezavantajoasă pentru tine.

Costul traversării este de 35 de lire Eceabat-Canakkale și 30 lire pe la Kilitbahir (informație din iulie 2015).

Numai mâine nu e 18 :)

[13.09.15 21:04:47]

@nicole33 - draga noastra nicole, mereu pe faza, mereu atenta, mereu la obiect...

Merci mult... m-ar fi mirat sa fie o scumpire atat de mare fata de septembrie trecut... desi nimic nu-i imposibil...

Panica... hmm... asa ma stii?! Nu, doar un mod al meu, mai elegant, de a afla realitatea!!! Nu -mi permit sa contrazic pe cineva... insa fata de 29 lire in sept. 2014, la 50 lire in 2015... ar fi exagerat si turcii!

Da, 35lire... ma asteptam... este suportabil chiar si pt mine, madam economy :))... totusi ma bate gandul sa incerc pe la Kilitbahir... ca n-o fi foc...

AMR... putin de tot...

[13.09.15 21:15:08]

@maria55 -

Vezi aici orarul feriboturilor.

canakkaletravel.com/feribotingilizce.htm

În funcție ora la care ajungi în zonă alegi atunci Eceabat sau Kilitbahir că pentru o economie de 5 lire nu merită să aștepți, să zicem, o jumătate de oră.

Ferry s-a tot scumpit an de an. Eu ultima dată am plătit vreo 23 de lire prin 2011. Cincizeci de lire mi s-a părut și mie exagerat de mult, dus-întors deja se simte diferența.

Vacanță plăcută!

[13.09.15 21:34:07]

@nicole33 - multumesc mult! Traseul clasic... fidelitatea ma caracterizeaza :))... am zis Eceabat...

Cazare intermediara... tot din motive de fidelitate... Cetinkaya Beach Hotel... ca la Rena... n-au lasat din pret, desi am inceput negocierea din iunie, hi, hi...

Suntem... 31 de adulti si 4 copii, 9 masini... iti inchipui cat de bine am fost nevoita sa-mi fac lectiile...

[13.09.15 22:46:33]

Buna!

Am traversat vineri pe la Gelibolu pretul a fost de 35 de lire.

La Ecebat tot 35 lire este traversarea.

Maria vacanta frumoasa! Foarte cald in zona ta si ca niciodata foarte mare umiditatea poate pana vineri se mai schimba ceva.

[13.09.15 22:54:43]

@maria55: buna! Pretul benzinei si motorinei foarte bun in comparatie cu anul trectut am cumparat azi benzina cu 4.57 lire de la petrol ofis. la shell tot atat, la bulgari la toate statiile 2.15leva.

[13.09.15 23:14:32]

@adrianbogdan - multumesc mult atat pt urare cat si pt informatii!

Da, am verificat pe un site al lor pretul combustibilului si am gasit ceva de genu'-motorina-3,90 lire si benzina la 4,52lire!

Iata, acum prin ecoul tau... se confirma!! Cat despre temperatura... umiditate... asta e... n-o fi placut, dar astept acest septembrie inca din septembrie trecut :))

Abia undeva dupa 27 sept. vad ca scade temperatura undeva pe la 25grade...

Multumesc din nou, atat tie cat si colegei nicole33 si "ne vom auzi" si "vedea" pe aici... pe AFA, cu impresii noi!

P.S.

Acum am citit un alt ecou al tau de unde am dedus ca inca esti acolo!

Da-ne te rog si cursul de la exchange ! Raman datoare!

[13.09.15 23:37:43]

@maria55: super curs am schimbat la o banca 50 euro si am primit pe ei 170 lire. Cam asa am schimbat si la casa de schimb.

Probabil ne vom intersecta sambata caci noi plecam voi veniti.

Noi am facut intermediara la Bergama si am fost multumiti.

Drum bun!

- ana popa
[18.09.15 00:57:40]

@maria55 - Buna seara, am ales mesajul dvs. pentru a raspunde tuturor (stiu ca e destul de tirziu sa mai raspund Mariei (Drum bun, vreme minunata si sa reveniti cu forte proaspete);

1. Imi pare teribil de rau dar, din neatentie am tastat gresit pretul in euro;

2. Traversarea costa 25 lire turcesti pt. autoturism si sofer + 2,5 lire pentru fiecare pasager si 4 lire taxa de port; noi suntem 3 deci total in lire 34 (34lire = aprox 11 euro la schimb oficia de 3,05 lire/1 euro in august; la inceputul concediului era 3,00 lire iar spre sfirsit a crescut spre 3,15)

3. turcii sunt mari smecheri si la inceput incearca sa faca paritatea conform cursului vechi de 2lire/1 euro trebuie sa fiti atenti la calcule; daca aveti si monede atunci cursul de schimb ramane undeva la 2,10 lire/euro conform unei directive a Bancii Nationale a Turciei.

Va doresc drum bun si vacanta placuta.

[18.09.15 04:23:00]

@ana popa - nu, nu e tarziu... ba chiar este f f... dis de dimineata!

:))

Multumesc pt detalii si pt urari! Acum plecam... ne "auzim " la intoarcere!!

[18.09.15 06:39:57]

@ana popa -

Nu este chiar așa. Dacă traversarea are loc cu autoturismul, taxa este pe autoturism, iar pasagerii acestuia nu plătesc nimic în plus, indiferent de numărul acestora (maxim 7).

@maria55 -

Acum plecam... ne "auzim " la intoarcere!!

Îți doresc drum bun și o vacanță minunată!

Publicitate    [18.10.18 17:50:26]

pagină generată in 0.381219148636 sec