ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2015
DIN: jud. ilfov
ÎNSCRIS: 09.07.13
AUG-2015

O vacanta relaxanta

Buna ziua, pentru ca afara deja a venit toamna, ma gandesc ca e un moment potrivit pentru a depana amintiri din vacanta.

Vara aceasta am revenit dupa o pauza de 2 ani in Turcia la Kusadasi si, conform unei mai vechi decizii cazarea a fost si de aceasta data individuala.

Am gasit o vila in apropiere de Kusadasi, linga Long Beach (cea mai lunga si mai frumoasa plaja). Vila este alcatuita din parter si etaj, are la parter un living mare, loc de servit masa, bucatarie (dotata si utilata) si o toaleta de serviciu, iar la etaj 3 dormitoare (2 cu balcon) si baia. 2 dormitoare au pat dublu si unul 2 paturi single plus un patut pentru bebelus. In fiecare camera exista un dulap mare, noptiere, uscator de par, lenjerii si prosoape pentru 6-8 persoane, iar in camera copiilor veti gasi inclusuv scutece pt. bebelusi.

Curatenia casei este asigurata de o firma specializata. Casa este dotata cu toate cele necesare, consumul de apa si electricitate fiind incluse in pret (pentru un consum norma fara excese), apa calda fiind asigurata de centrala proprie. In exterior casa este inconjurata de terasa, pe o latura este gratarul si o masa cu scaune si loc de parcare, plus curte.

Despre traseu nu voi povesti deoarece am observat ca deja sunt multe explicatii detaliate (poate merita mentionat ca am ales sa iesim din tara pe la Calarasi trecand cu bacul de la Chiciu la Silistra-traversare care costa 18/15 ron si care se face in aprox. 30 min. iar trecerea vamei in Bg. a durat atat cat a verificat vamesul pasapoartele. Ar trebui luat in considerare acest traseu deoarece in Bulgaria infrastructura rutiera e foarte buna. Din Bulgaria in Turcia am trecut pe la Hamzabeyli (fara probleme si foarte repede) atat la ducere cat si la intoarcere. Costul vignetei in Bg. este de 5 euro/saptamana la ducere si 6 euro la intoarcere (tot la intoarcere am platit si 20 de ron taxa de dezinsectie). Costul carburantilor la vecini (noi am alimentat doar de la compania care si la noi are patroni rusi) este de 2,19 leva/litru de motorina. Din perspectiva calitatii carburantii in Turcia sunt net superiori pretul fiind doar putin mai mare. Deoarece in continuare ma voi referi la costurile vacantei vreau sa aveti in vedere faptul ca in Turcia cursul valutar este: 1Euro=3,05 lire turcesti. Cel mai important pentru turistii care calatoresc cu masina este pretul carburantului: motorina 3,5lire/litru si benzina putin mai scumpa. Deoarece atunci cand ma documentez pentru vacanta vreau sa aflu si diferite preturi pentru a alcatui un buget, dar in acelasi timp pentru a nu va plictisi voi enumera diferite preturi la produsele de baza si nu numai (trebuie sa stiti ca Turcia este un exemplu demn de urmat dezvoltarea tarii fiind uimitoare).

Cumparaturile pentru tot ceea ce a insemnat masa + casa le-am facut din supermarketurile: Kipa, Migros sau Carrefour) unde preturile sunt urmatoarele: painea este in functie de greutate si pleaca de la 1 lira pina la 3 lire cea mai scumpa; un borcan de gem de 500gr (diverse sortimente) = 3,25 lire; iaurt de 1,5 kg=4,25 lire; cascaval 500gr= 10 lire; 1 kg. orez= 3 lire; apa plata un bidon de 19 litri= 5 lire; apa minerala se gaseste doar la sticle de 250ml/330ml si costa aprox. 0,8 lire sticla; 1 l lapte dulce= 2 lire; 1 kg. de struguri=2,75 lire; 1 kg. vinete = 1 lira; 1 kg. mere= 2 lire; 1 kg. branza div. sortimente de la 15 la 25 de lire; 1 pachet de unt= 4 lire; 1 pachet margarina = 2 lire; branza topita 32 cubulete cu vacuta pe capac= 7 lire; masline de la 8 la 11 lire/ kg. ; 5 litri ulei masline aprox. 25 lire; ulei de floarea soarelui aprox. 22lire/cutie (e posibil sa observati pe marginea drumului tarabe la care producatorii vand ceea ce produc ei si acolo puteti opri cu incredere doar ca va trebui sa negociati si cum nu vorbesc nici o limba straina ar fi bine sa invatati macar cifrele/ numerele si cateva expresii de baza in limba turca, va vor fi de mult folos). Desi e renumita ,,cafeaua turceasca" veti observa cu surprindere ca turcii beau in special ceai negru si mai putin cafea : 500 gr. cafea cu ,,alintaroma" : 18 lire, iar 500gr. de ceai costa aprox. 10 lire; o punga de 850 gr. -1 kg de cereale pt. lapte aprox. 8 lire; dulciuri diverse (biscuiti, ciocolata, bomboane, etc.) de la 1 lira pina la 5 lire/pacet sau punga; ingetata este minunata si pleaca de la 4 lire/cutia de 500gr. pina la 9 lire cutia; bauturile acidulate de la cele 2 branduri americane dar produse in Turcia costa 3lire/2,5 litri; bauturile alcoolice sunt foarte scumpe deoarece vorbim de o tara musulmana: 330/500 ml bere= 5-7 lire, iar 1 sticla de 75a ml de vin 20-26 lire; carnea de orice fel este foarte scumpa in medie 37-45 lire pe kg. mai ieftina fiind carnea de pui: 10 lire/kg. pui pt.rotisor sau 30 lire/kg. piept si 8 lire/kg. pulpe de pui. Detergentii si prodesele cosmetice sunt toate mult mai ieftine si mai bune.

Din punct de vedere al atractiilor culturale ale zonei exista deja alte postari cu descrieri amanuntite asa ca ma voi margini in a perezenta preturi si distante fata de obiective: intrarea in parcul national MiIli Park este de 17 lire/autoturism iar distanta din Kusadasi este de 15-17km si puteti ajunge si cu dolmusul (evitati sa folositi taxiul deoarece este exagerat de scump si traseele dolmusurilor acopera foarte bine toate nevoile turistilor).

Pentru copiii mici sau mari o zi la Adaland/Aqualand (cel mai mare parc de distractii acvatice din Europa) este o aventura, iar intrarea este de 25 euro/persoana indiferent de varsta, in interior veti primi carduri pe care puteti sa incarcati orice suma in euro/lire pentru bauturi si mancare, iar la plecare obligatoriu trebuie sa predati cardurile iar suma necheltuita se returneaza (atentie totul este dublu ca pret fata de oras); programul este zilnic de la 9 a. m. pina la ora 18.00, iar ca amplasare este vis-a-vis de complexul hotelier Pine Bay la intrare in Kusadasi. La celelate obiective preturile sunt doar foarte putin mai mari.

La cele 2 bazaruri saptamanale (miercuri pt. haine si dif. produse pt. casa, iar vineri fructe si legume, mirodenii si ceai/cafea) au schimbat locul de desfasurare in capatul opus al bulevardului pe care se organiza in anii anteriori si, am observat ca este mult mai mic. In bazarul mare, din port trebuie sa aveti grija daca doriti sa cumparati ceva la pret pt. ca cel afisat este foarte mare din cauza celor care vin cu vasele de croaziera si care sunt dispusi sa plateasca oricat (mai ales rusii).

In final trebuie sa mentionez ca vacanta de anul acesta a fost minunata chiar daca nu am stat la hotel si a trebuit sa ne gospodarim, exista atat de multe restaurante, terase (mici afaceri de familie) unde se manaca foarte bine si ieftin incat nu trebuie sa fiti stresati de gandul ca va trebui sa gatiti in vacanta (cui doreste ii pot da informatii detaliate despre locurile cu mancare buna si ieftina, despre alte locuri de distractie pt. copii sau despre orice altceva considera important de stiut) sau ca veti cheltui o mica avere pentru mancare.

Am uitata sa spun ca noaptea intermediara a fost la hotel Grand Anzac din Canakkale de 4**** cu 50euro/noapte cu mic dejun.

In speranta ca nu v-am plictisit si am fost de ajutor celor interesati de o vacanta pe cont propriu in Turcia va doresc spor la munca/scoala pina la vacanta viitoare.

Trimis de ana popa in 12.09.15 01:01:15
Validat / Publicat: 12.09.15 08:51:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2790 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ana popa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.09.15 08:50:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "În Kusadasi pe cont propriu / self-catering, KUSADASI" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=14721

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

bullet123
[12.09.15 16:31:58]

Cateva poze cu locatia aveti? M-ar interesa si un numar de telefon pt la anul. Pretul platit este pentru toata locatia sau in functie de numarul de persoane? Multumesc.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.09.15 17:46:43]

@ana popa, util review... felicitari!

Am dat punctaj maxim... desi am alt principi "nu sunt poze... vot la jumatate!!

M-am abatut de la regula pt faptul ca multitudinea de informatie, acuratetea si stilul... m-au incantat!

@bullet123, poze din zona, chiar de pe la acele vile, am eu atasate la reviewu'meu despre Diamond Beach!

[12.09.15 20:20:45]

@bullet123 - Buna seara, da am foto doar ca m-a batut tehnologia. Promit sa le incarc in curand. Pretul este pentru toata casa (3 dormitoare + 1 living). Cam la fel sunt toate casele la ei, cele mai mici au 2 dormitoare dar sunt putine si mai scumpe.

[12.09.15 20:32:34]

@maria55 - Multumesc, eu si tehnologia nu suntem chiar prietene asa ca va trebui sa apelez la sotul meu. Promit sa revin.

P. S. Zona nu este Diamond beach, iar casa este intr-un cartier nou cu arhitectura diferita, dar zona este minunata. Sa nu auzi deloc lb.romana, multa liniste peste tot (bineinteles exceptie zona bazarului si a magazinului- foarte aproape sunt un Migros si un bazar permanent), plaja curata fara muzica/manele la tot pasul, nimeni nu vinde nu cumpara, bun simt si prietenie intr-un cuvint civilizatie si garantat o vacanta reusita.

[12.09.15 20:36:30]

@webmasterX - Multumesc, voi incarca fotografii cat de curind.

bullet123
[12.09.15 23:49:41]

Multumesc, si cand se poate as dorii si datele de contact ale propietarulului intr-un mesaj privat. Multumesc inca o data.

Cesere
[13.09.15 12:10:39]

Buna ziua... ati scris 14 zile la un pret de 550 euro? 40 de euro per zi la vila... in turcia... in august. asta bun tips.

[13.09.15 16:01:08]

@Cesere - Exact, pretul este pt. toata casa, 14 nopti in august. Stiu ca e pretul cam mic dar de mai multi ani dupa ce am avut o intimplare extrem de neplacuta cu agentia de turism am decis sa mergem doar in sitem self-catering; pretul pentru 2 saptamini si 3 persoane este egal (anul acesta a fost chiar mai mic) cu cel platit pentru 2 persoane in orice destinatie pentru 7 nopti. Daca mergeti cu inca un cuplu pretul devine si mai atractiv, noi am platit cu doua veri in urma 400 euro pentru acelasi numar de camere doar ca am fost 2 familii iar casa era intr-un cartier chiar vis-a-vis de Hotel Fantasia de Lux tot in Kusadasi.

[13.09.15 16:05:10]

@bullet123 - Cu placere doar ca va trebui sa asteptati pina primesc confirmarea din partea proprietarului deoarece casa intra in proces de renovare partiala (zugravire, vopsire si inlocuirea partiala a aparaturii electrocasnice / nu a putut sa confirme daca aceasta activitate are loc in toamna aceasta sau la primavara. Si noi dorim sa revenim la anul in aceeasi perioada. O zi buna.

adrianbogdan
[13.09.15 23:05:50]

Pret intrare auto Mili Park achitat astazi 14 lire. Atentie se intra pana la ora 17.

[16.09.15 22:29:00]

@adrianbogdan - Corect doar ca pretul pe care l-am afisat era valabil pina la 31 august, dupa 1 septembrie toate preturile scad; accesul este permis doar pina la ora 17,00 deoarece in parc nu se campeaza, nu sunt alte facilitati de cazare (de nici un fel), nici cu rulote, corturi nimic, este un parc national foarte bine pazit si cu reguli stricte; este interzis orice fel de obiect care poate produce foc chiar si fumatul este interzis. O seara buna.

[23.09.15 09:48:49]

Buna dimineata si felicitari pentu obtiunea aleasa... se pare ca a fost una avantajoasa!

Puteti sa imi spuuneti va rog cum v-ati descurcat cu mersul la plaja? ... Care sunt tarifele pentru sezlong... samd?

Si inca ceva!... Unde ati mancat/baut... si care a fost tariful in general?

Mentionez ca mergem in Kusadasi de cinci ani, dar am optat de fiecare data pentru varianta all inclusive!

Va multumesc frumos, anticipat... si va doresc numai vacante de vis!!!

[23.09.15 09:51:02]

@luna -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[23.09.15 10:11:07]

@webmaster70 -

Nu am scris impresii pana acum... pentru ca de asta s-a ocupat sotul meu de fiecare data! A scris si despre locatiile din Kusadasi si despre cazarile intermediare!

Va multumesc si doresc fiecaruia vacante de vis!

[26.09.15 22:22:21]

@luna - Buna seara, casa este la aprox. 800-900 m de plaja, se poate merge lejer pe jos daca aveti copii mai mari de 4-5 ani, iar cu masina din fata casei pina la plaja 5 min. cu tot cu pornit si oprit motor. Pretul pt. sezlong=2 la 10 lire pt. o zi. Mai sus aveti detaliate toate preturile, la restaurant preturile sunt accesibile dar, noi am preferat sa ne pregatim acasa tot ceea ce avem nevoie si in oras am incercat doar feluri specifice: cocorek un fel de mancare facut din carne de oaie marinata si condimentata oeste care se infasoara intestine de oaie condimentate totul pus la rotisir si apoi servit cu paine si ayran= 1 portie 5 lire (abia am puput sa terminam 2 persoane), cig kofte o specialitate crud-condimentata 3-4 lire portia, midii cu lamaie sau creveti, peste s. a. m. d. ; 1 cafea sau ceai 3-4 lire la fel si sucurile. Daca va incumetati sa plecati pe cont propriu nu veti regrata. Numai bine si sper sa va fi fost de ajutor.

albinaru
[27.09.15 21:16:23]

@ana popa -

Buna seara, te felicit pentru ecoul foarte detaliat si pentru disponibilitatea informatiilor.

As vrea sa stiu daca exista o piata pentru peste si daca sti cumva niste preturi aproximative.

Mii de multumiri!

[28.09.15 11:59:01]

@ana popa -

Va multumesc frumos pentru toate informatiile!!!

[11.10.15 12:00:17]

@albinaru - Buna, exista o piata de peste este chiar la intrare in port (cum iesi din bazar, traversezi si in fata este o fintina arteziana iar in spatele ei este piata de peste; preturile ni s-au parut cam mari, asemanatoare celor din hypermarket chiar daca pestele ,,batea cu coada in usa pietei" (nu am inteles de ce este scump comparind cu Thassos unde am gasit cel mai ieftin peste/fructe de mare).

albinaru
[11.10.15 22:49:41]

@ana popa - Multumesc foarte mult! Ti-aduci aminte niste preturi?

[12.10.15 20:47:28]

@albinaru - Buna seara - preturile plecau de la 18-20 lire/kg si pina la aproximativ 30lire/kg (calculati in euro impartind la 3= 6-7 euro si pina la 10-12 euro pt. un kg. O seara buna.

adrianbogdan, albinaru, ana popa, bullet123, Cesere, luna, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂÎn Kusadasi pe cont propriu / self-catering: