Palm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]

DIN Iaşi
înscris/ă în 22.07.15
JUL-2015

Vacanta - Surmeli Otel Kusadasi

Am ales Surmeli Otel in urma recomandarilor primite de la o agentie de turism. Nu imi pare rau de alegerea facuta, dar nu pot spune ca mi-as dori sa ma intorc si la anul. (poate peste ceva ani- am inteles ca hotelul s-a vandut si va fi refacut de nemti).

Hotelul este un mastodont din beton - imi aduce aminte de cladirile construite in perioada comunismului (cred ca 11 etaje amenajate+1 etaj pt partea tehnica), construit perpendicular pe linia marii, astfel incat orice camera are vedere la mare (laterala). Cu 10 euro bacsis poti obtine o camera la un nivel cat mai inalt si undeva mai aproape de coltul dinspre mare.

Camerele sunt mari si dotate ok, dar curatenia a lasat de dorit... seif- gratuit. Baia nu foarte mare si se vede clar ca peste dus a trecut ceva vreme.

Mancarea ok... variata... nu poti sa spui ca nu ai ce manca... un minus aici ar fi ca pe finalul programului de masa nu mai completau felurile consumate. Multe fructe si salate, prajituri... nu foarte variate de la o zi la alta, peste, etc.

Plaja destul de larga, cu sezlonguri un pic murdare, dar nu este nevoie sa te trezesti cu noaptea-n cap pt ocuparea lor. Echipa de animatie - slabuta.

Piscinele (3) - ok, curate cu multe sezlonguri in jurul lor.

Daca mergeti la acest hotel NU ratati Efes-ul!!!

O zi cat mai frumoasa!

Impresii încărcate de cramo in 22.07.2015 19:18:16

Validat / Publicat: 22.07.15 20:00:33

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum, Marmaris, Istanbul

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cramo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 6 voturi) nota2

[22.07.15 19:31:41]

@cramo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=226

- Louis
[14.08.15 12:48:41]

Salut Cramo, sunt si eu din Iasi si pe 31 august plec la Surmeli cu familia, avand 2 copii. Am zi eu cateva intrebari:

-zi-mi te rog la bungalow e ok.

-are hotelul casa de schimb valutar (eventual curs euro-lire)

-cu ce dolmus ajung pana pe faleza de la Marina Bay si in centru sa ma plimb, cat costa de persoana.

Multumesc frumos

- maria55 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.08.15 20:13:41]

@Louis - daca nu te deranjeaza, la doua din cele trei intrebari pot sa-ti raspund...

Sunt convinsa ca in incinta exista o casa de schimb valutar, iar daca nu, atunci acest serviciu este suplinit de receptie!

Nu recomand insa... schimbul intr-un hotel este in dezavantajul tau, asa ca in drumul tau prin oras fa aceasta operatiune... sunt case de schimb cu duiumu'...

Spre centrul statiunii poti accede cu dolmusu' care circula f bine si pe intreg prcursul zilei! Daca faci un semn cu mna este suficient... opresc precum taxiurile!

Costul intre Kusadasi si Selciuk, anul trecut era de 4 lire... cred ca pt Surmeli-Kusadasi2,75/pers/sens.

Pe distanta din statiune acesta costa 2,25/lire/pers.

Vacanta placuta!

- Louis
[17.08.15 14:20:32]

@maria55 - Multumesc frumos, dar daca tot mi-ati raspuns d-stra, mai am niste nelamuriri in legatura cu camerele de la bungalow, sunt ok, difera de cele din hotel?

• Deziluzie cu iz oriental!! (Jul.2017) - punctaj satisfactie: 5.95 (scris in 23.07.17 de marian60 din GALAţI) - NU RECOMANDĂ
  • Bairam! (Jun.2017) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 04.07.17 de ROMY din BRASOV) - RECOMANDĂ
  • Vacanta in Kusadasi (Sep.2015) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 19.09.15 de Louis din IASI) - RECOMANDĂ
  • O vacanta de "vis" (Jul.2015) - punctaj satisfactie: 4.12 (scris in 05.08.15 de Carol din CLUJ NAPOCA) - NU RECOMANDĂ
  • Foarte bun (Jul.2015) - punctaj satisfactie: 8.90 (scris in 07.07.15 de cosmin radu din BRAşOV) - RECOMANDĂ
  • Vacanta la hotel Surmeli Kusadasi (Jul.2015) - punctaj satisfactie: 8.05 (scris in 06.07.15 de ily din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Surmely Efes, prima experienta turceasca. (Jun.2015) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 27.06.15 de bullet123 din CRAIOVA) - RECOMANDĂ