ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2015
ÎNSCRIS: 15.08.14
JUL-2015

O zi la Paradisul Acvatic!

Am ales orașul Bușteni și în această primă parte a vacanței. A doua parte va fi mai spre sfârșitul lunii august. Ne place acest oraș deoaorece de aici poți face multe drumeții către: Babele, Crucea Caraiman, Cabana Mălăiești, Cabana Diham, Gura Diham, Poiana Izvoarele, Mânastirea Caraiman si multe alte puncte atractive. Este un punct de plecare către multe destinații montane și iți poti face program în fiecare zi în așa fel incât să nu te plictisești. Fie că vii cu un copil mai mic sau cu unul mai mare găsești ceva de făcut în așa fel incât sa mulțumești pe toți cei cu care vii.

Cazarea am avut-o tot la pensiunea Casa Magica (cazare care la fel ca anul trecut am făcut-o cu circa 3 luni înainte, altfel nu găsești loc). Nu revin asupra ei deoarece am facut un review despre ea anul trecut. Pot spune doar că am beneficiat de aceleași servicii foarte bune care ne-au făcut vacanța frumoasă.

Ne-am cazat într-o zi de luni iar a doua zi eram hotărâtă incă din București să mergem la Paradisul Acvatic in Brașov.

Incă de acasă m-am interesat cu ce putem ajunge mai repede la această locație. Cel mai rapid și mai ieftin mi s-a parut a fi trenul din Bușteni. Există si curse auto ce merg spre Brașov dar nu am gasit ora exactă de sosire in Bușteni. Si decat să stăm în stație să așteptăm o mașină despre care nu știam exact când sosește am preferat trenul.

Drept urmare luni seara am luat pentru marți dimineata două bilete dus catre Brașov la trenul Regio ce sosea in oraș la ora 09.10 iar la Brasov era in jur de ora 10.15. A costat până în 10 lei (un adult si un elev). Am setat in telefon pe Google maps cu ce putem ajunge de la gara Brașov la Paradis si acesta ne-a indicat autobuzul 40. Biletele costă 2 lei / persoana si se iau din fata garii.

Am luat biletele, autobuzul a venit destul de repede și am mers cu el 4 stații. Am coborât la stația hotel Trifan. Paradisul Acvatic se afla pe partea opusă stației. După ce am traversat am mai mers pe jos cam 10 minute.

Prețul pentru o zi intreagă este de 55 RON /persoana. Ti se da o brațară cu care se deschide atât vestiarul cât și casuța de valori.

Am prins una din zilele călduroase ale lunii iulie așa că ne-am luat șezlonguri afară unde a fost foarte plăcut să stai in piscină si să vezi muntele.

Ca și posibilități de distracție in Paradisul Acvatic : topogane pentru copii, saună umedă (una), sauna uscată (doua), Jacuzzi, piscina interioara olimpica cu trambulina de sarituri, piscina interioara – exterioara incalzita, piscina exterioara mare cu adancimi de la mai putin adanca la foarte adanca, Masaj (contra cost), grotă de relaxare, duș scotian.

Au două restaurante, unul in exterior si unul în interior. Prețurile sunt aceleasi. Noi am mâncat la cel interior. Ne-a costat in jur de 60 RON (snitele cu cartofi, bere +cola si 1 prajitura). O pizza costa in jur de 23 RON.

Ne-a placut așezarea si dotările locației. Se făcea curățenie în permanență la dușuri și toalete.

La toate acestea a contribuit si faptul că afară era foarte cald așa că acolo am gasit o oaza de verdeață și un loc răcoros unde ne-am simțit minunat.

Singurul neajuns ar fi faptul că gresia este foarte alunecoasă. Trebuie avută foarte multă atenție la mers pentru a nu aluneca.

Am stat până la ora 18, am luat același autobuz 40 din dreptul hotelului Trifan iar biletele la tren pentru intoarcere le-am luat cand am ajuns la gara.

La ora 21 eram din nou in Bușteni unde ne-am bucurat pe mai departe de prima parte a vacantei.

Trimis de alicera2001 in 19.07.15 18:19:29
Validat / Publicat: 19.07.15 19:00:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 8694 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alicera2001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Topoganele - alt unghi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.07.15 20:10:55]

Paradisul Acvatic din Brașov este o modalitate prin care poți îmbina activitățile specifice muntelui cu o bălăceală care să-ți amintească de mare. Și pentru noi acest obiectiv reprezintă o variantă pentru concediul din luna august, atunci când studiem posibilitatea de a ne caza la Predeal sau la Poiana Brașov pentru vreo trei zile, iar într-una dintre zile să ”atacăm” acest parc acvatic.

Așa că mi-a făcut plăcere să citesc informații ”proaspete” care îmi vor fi foarte utile în viitorul apropiat! Vacanțe plăcute în continuare!

alicera2001AUTOR REVIEW
[19.07.15 21:49:26]

@Crazy_Mouse - Mulțumesc pentru vizită. Noi mergem la Bușteni foarte des vara. Ne place foarte mult această stațiune. Si de cele mai multe ori ne alegem o zi sa mergem la Paradisul acvatic din Brașov. Este o combinație intersantă între piscină si munte și aproape de Bușteni. Vă doresc o vacanță minunată!

cristina.eu
[31.07.16 16:33:58]

@alicera2001 - Multumesc pentru descriere si pentru indicatii, Alicera! Chiar aveam nevoie de ele.

alicera2001AUTOR REVIEW
[31.07.16 20:28:59]

@cristina. eu - Cu multa placere. Ma bucur ca te-a ajutat. Vacanta placuta!

alicera2001, cristina.eu
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Paradisul Acvatic: