Aquapark Paradisul Acvatic

Avatar Sebilia
DIN Braşov
înscris/ă în 28.01.17
JAN-2017

Paradisul Acvatic sau mai bine zis Infernul Acvatic??

Locuim in apropierea Brasovului si in mai multe randuri, la cererea fiului nostru, am fost la asazisul Paradis Acvatic. Ca sa incep cu o concluzie: imi pare rau ca nu avem o alterantiva aici.

In urma cu patru ani am fost prima oara acolo si am avut "placerea" sa alunecam pe gresia, care numai antiderapanta nu se poate numi, care se afla pe mai toata suprafata ce poate fi calcata in picioare din "vestitul" Paradis. Finalitatea alunecarii a fost ca fiul meu si-a spart doi dinti. Cand am ajuns la birou si am povestit intamplarea am aflat de la doi colegi despre intamplari mai interesante cu maini rupte in urma aceleiasi alunecari pe gresia de la acelasi Paradis Acvatic. M-am linistit si mi-am zis ca macar nu a trebuit sa mergem la spital, ci doar la dentist. Erau dinti de lapte si a ramas fara un dinte pe o perioada lunga...

Mi-am spus atunci ca nu are niciun rost (pardon, finalitate) sa ma duc la Protectia Consumatorului sa reclam conditiile improprii din Paradisul Acvatic pentru ca stiu ca dl. P. (membru marcant al PDL la vremea aceea) este proprietarul stabilimentului... Am gresit.

In urma cu un an am fost la Therme in Bucuresti. Acolo am avut ocazia sa fac o comparatie cu stilul local brasovean (sa ma scuze co-judetenii mei care nu au nici o vina ca locuiesc aici). Iata comparatia: la Therme, la fiecare tobogan era postat un angajat care monitoriza persoanele care intra si tria pe cei care nu se incadrau in grupa de varsta - la Pardisul Acvatic (mai departe scris PA) este o inscriptie scrisa in romaneste in care este precizata grupa de varsta recomandata pentru fiecare tobogan si atat (adica mergeti pe proprie raspundere cum va taie capul).

Ma intreb ce va face un copil de 5-6 ani care ajunge la tobogan (fara sa isi rupa ceva) si nu stie sa citeasca (ca asa e la varsta asta)... Lifeguardul (salvamarul) de la Therme era cu ochii geana pe noi si ne si admonesta daca nu respectam regulile, cel de la capatul toboganelor de la PA se uita constant pe telefon absorbit probabil de un mesaj interesant de pe facebook. Gresia de culoare uni bej de la PA este un adevarat teren de executie pentru cei care vor sa se aventureze fara papucii lasati in cealalta parte a piscinei. Nu mai vorbesc despre baltile de apa care se lasa asteptate de o racleta salvatoare (bineinteles tot la PA).

Ca sa pun o cireasa pe tort (sau bomboana pe coliva?), in urma cu cateva luni am reluat vizitele la PA desi jurasem ca nu voi mai calca in viata mea pragul acestui stabiliment. Ce sa fac? Lectii de innot nu se pot face in multe locuri in Brasov, desi mai este bazinul olimpic si piscina Aro Palace... In doua randuri baiatul meu a uitat ochelarii de innot la dusuri si in doua randuri nu au fost recuperati. Explicatia pe care am primit-o ultima oara a fost ca desi noi am fost practic ultimii clienti (dupa noi s-a inchis pravalia la orele 22) nu au posibilitatea sa afle cine s-a imprietenit cu ei pentru ca acolo nu sunt camere de supraveghere. Concluzia mea? Orice angajat de la PA se poate simti liber sa ia lucruri care nu ii apartin atata vreme cat se afla in zona dusurilor.

Concluzii? Dupa revenirea in urma cu 4 luni la PA am constatat ca gresia de pe unele portiuni a fost inlocuita cu alta mai aderenta, dar asta nu se intampla pe mai mult de 50% din suprafata. Pe restul de 50% sunteti pe cont propriu. Recomand casca de protectie full-face pentru cei care nu mai au dinti de lapte si cotiere si genunchere pentru toata lumea :). In privinta copiilor lasati nesupravegheati va rog sa va bazati pe bunul Dumnezeu sa se ocupe de problema, pentru ca angajatii PA au alte prioritati. Daca aveti bunuri cu voi in piscina sunteti pe cont propriu.

Impresii încărcate de Sebilia in 28.01.2017 18:05:43

Validat / Publicat: 28.01.17 19:34:54

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sebilia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 8 voturi) nota2

[28.01.17 19:34:12]

@Sebilia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 06&ridAnt=76036