ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2014
ÎNSCRIS: 06.11.08
MAY-2014

Vila Manos, un mic colt de rai

Am platit de asta toamna un sejur de 12 zile la aceasta vila, perioada 26- mai 9 iunie. Initial, plecarea trebuia sa se faca pe 24, dar a fost amanata doua zile. Prin februarie au hotarat asta, atunci am schimbat si contractul, facand unul nou cu noua data de plecare. Locurile in autocar s-au modificat, iar la plecare am avut neplacuta surpriza sa nu figuram pe lista.

Locul de imbarcare s-a modificat si el, acum se pleaca de pe Calea Grivitei, lucru care ne-a prins de minune, deoarece, ne-am ascuns sub pod de ploaia torentiala care a durat destul de mult. Daca am fi plecat de la vechiul punct, am fi fost udati si noi, si bagajele.

Asadar, a venit autocarul, ploaia tocmai se oprise, dar noi nu figuram pe lista, nici alti turisti, nu eram singurii. Ghida n-am avut, soferul a sunat la agentie, ne-a pus pe lista si ne-a asezat conform programului pe care-l avea. Noua, ne-au cedat locurile niste turisti care erau in grup si doreau sa stea impreuna.(la intoarcere am patit acelasi lucru,nu figuram pe lista,un lucru neplacut si riscant,orice turist din autocar trebuie sa figureze acolo)

Am plecat la ora 17, soferii buni, au mers frumos, unul dintre ei ne-a fost si ghid, spunandu-ne cateva informatii, poate chiar mai multe decat alti ghizi. La ora 9 dimineata am luat ferry de Skiathos. E bine de stiut pentru toti cei care vor mai pleca pe insula. In Volos toata lumea scoate bagajul din autocar si il duce in cala vasului. Nu se intampla nimic, totul este in siguranta. La sosire in Skiathos, asteapta un autocar in port si bagajele se incarca in acel autocar. Cum veti cobora de pe ferry un ghid va avea un carton pe care scrie numele agentiei, dansul, adica Ovidiu, va va indruma spre autocarul cu care veti fi dusi la hotel. Prima oprire se va face la Stelina, apoi se va merge la Koukounaries cu cei care au cazare la hotel Golden Beach si abia la sfarsit se va opri in Kolios. Veti fi insotiti de ghidul Ovidiu la vila Manos. In Kolios, din cauza pantei si a pietrisului care e in betonul din ea, nu se poate urca cu trolerele, probabil ca se rup rotile, iar distanta nu este chiar atat de mica incat sa te cari cu bagajul din sosea la vila. De aceea la Manos opreste ultima oara autocarul, adica in sosea in dreptul statiei 15. Acolo veti fi asteptati de catre o mica furgoneta, o masina papuc, in care veti urca bagajele. Veti merge pe jos in urma furgonetei.

Drumul nu e greu, e o panta usoara, care duce intr-un loc plin de verdeata, flori si alte vile. E placut, liniste, frumos.

Am ajuns la vila dupa 20 de ore din care 3 cu ferry. Acolo, Ovidiu distribuie camerele. Si eu, ca si altii, am sperat la camera 5. Dar a fost un grup care a ocupat patru camere de la etaj, asa ca, ne-am multumit cu speranta ca ne vom muta in urmatorul sejur, noi avand doua. Am primit o camera la parter, cu trei paturi, cu copertina la balcon, era singura camera cu copertina de la parter, aveam un balcon mare, cu fata de masa, cu o minunata priveliste in gradina plina de flori si alte plante, iar in fata camerei era acea terasa care apare in toate pozele cu vila, un gratar, o minunata gradina. Ne-a placut tare mult locatia, amplasamentul vilei si felul in care era ingrijita gradina. Erau si doi catei, unul legat. Camera era curata, curatenie facea o albaneza, venea zilnic sa ia gunoiul si sa dea cu mopul. Lenjeria si prosoapele le schimba la trei zile. Dar... prosoapele cam zdrentuite, iar tigaia, jale. Ce reprosez, de fapt, singurele lucruri care nu ne-au placut au fost prosoapele si tigaile. Nu stiu cum a fost la alte serii, dar noi n-am avut apa calda dimineata. Hartie la toaleta se pune doar la inceputul sejurului, apoi trebuie sa cumperi. Nu ne-a deranjat, dar e bine de stiut. Pentru pretul pe care l-am platit a fost mai mult decat ne-am asteptat, nu ne-a deranjat prea tare treaba cu tigaia sau prosoapele.

Voi pune poze din camera 3 de la parter si din camera 5 de la etaj. Camerele sant numerotate pe etaj, adica ai si la etaj camera 3 si la parter. Camera cu numarul 5, marul discordiei uneori, caci o doream atat noi, cat si alti turisti, e o camera cred, de prezentare. Adica e singura care arata asa. Cu pat matrimonial din fier, cu doua coronite pe perete, cu o perdea mov, pare mare si frumoasa, diferita de celelalte. Este, dar nici celelalte nu sant rele, doar ca au paturi din lemn si nu au decoratiuni. La camera 3, parter am avut probleme cu toaleta, curgea continuu, am spus ghidului asta la sosire, a vazut si asta a fost tot. Cand o foloseam dadeam drumul la apa, apoi inchideam robinetul dupa ce se umplea bazinul..

Cam astea sant conditiile la Manos. Noi am platit destul de putin, pentru noi a fost foarte bine cu exceptia celor povestite. Cadrul natural ne-a placut cel mai mult, dimineata ne trezeau cocosii, ouale lor le gaseam la magazinul vilei, le aducea intr-un mic cosulet si era 0,20 euro un ou. Apa era 2 euro, paine e bine sa luati dimineata, vine proaspata in fiecare zi si costa un euro. Internetul a mers, parola e afisata la panoul din perete, cel special, pe care pune ghidul anunturi. Daca mai pica, mergeti la magazin, la doamna de acolo. Il restarteaza si merge, sau va deconectati si va deconectati din nou. Viteza e foarte buna, am postat sute de poze pe facebook.

Pana la plaja Kolios se fac cam 15 minute, pana la Vromolimnos in jur de 30. Desi insula e mica se merge destul pana la toate plajele. Am mers pe jos mai mult decat oriunde. Am facut si tur, Mandraki, Elias, Agistros.

Filme gasiti pe youtube la pingapingu, rog daca se poate sa fie atasat filmul ''Skiathos-Vila Manos,Kolios(26 mai-9 iunie 2014)'' de pe pingapingu, iar alte filme de prin insula mai gasiti acolo.

Daca m-as intoarce aici... daaaa! (in filmuletul cu vila s-ar putea sa fie si cateva poze dintr-o camera cu doua paturi,a fost sotul in inspectie cand facea fata curatenie,iar noi eram singuri in vila, la schimbarea camerelor 3 cu 5.)

Mai fac o adaugire la sfarsit.E bine sa va informati asupra insulei,a zonei.Era o doamna tare suparata ca nu avea unde sa se plimbe seara.E bine de stiut ca seara mai toata lumea da navala in oras,autobuzele circula pana la ora 1,doar ca sant 1.60 euro de persoana.Chiar si pentru trei sau patru statii tot atat a luat,desi are in mana bilete de vreo patru culori,dar cred ca cer banii dupa ureche,din cele mai ieftine nu prea vinde.

Vacante minunate sa aveti !

Trimis de sniga in 20.06.14 19:07:41
Validat / Publicat: 20.06.14 19:56:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3388 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 soseaua in care ne lasa autocarul si ne preia furgoneta, in fata se afla panta spre vila (statia 15)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

[20.06.14 20:16:32]

Completare... tantari au fost, dar ne-am descurcat cu aparat si am dat foc unei pastile intr-o farfurioara. Legat de ora plecarii. Cu o zi sau doua inaintea terminarii unui sejur, Ovidiu vine si pune la panou informatii despre plecare. Seria din primul sejur a plecat la ora 11, iar noi la ora 10, desi vasul pleca din port la ora 16.45. Se repeta treaba cu furgoneta. In sosea vine autocarul si va merge pana in port, de acolo toata lumea merge cu bagajul la taverna unde este o ramanca, Maria, taverna se numeste Crazy Spoon. Pe la ora 16 se pleaca spre ferry. La taverna se depoziteaza bagajele intr-un colt.

Atasez adresa cu filmul care contine fotografii cu vila.

dianabzs
[21.06.14 15:05:50]

cum a fost apa marii? ati facut baie?

merci!

[21.06.14 15:11:34]

Apa marii a fost foarte buna de baie, erau destui copii care se balaceau, dar am avut si cateva zile cu vreme rea, a plouat, a fost innorat.

Din 12, zile trei au fost cu vreme urata, atunci s-a racit si apa. Apoi am facut baie fara probleme, chiar si seara la 7.

Nu e calda ca-n toiul verii, e racoroasa, poate parea rece cand intri, apoi nu-ti mai vine sa iesi. E limpede, limpede, are culoare superba, intrare lina, o placere.

dianabzs
[21.06.14 15:24:14]

multumesc @sniga!

chiar vroiam sa-ti spun de ceva vreme ca apreciez stilul tau obiectiv de a descrie locurile pe unde mergi. nu cum spun altii "paradis" peste tot pe unde ajung.

imi amintesc ce bine comparai la un moment dat statiunile din Zakynthos si apoi Zakynthos cu Corfu. pe mine m-ai lamurit atunci deplin cam cum e prin Zakynthos dupa ce ai vazut Corfu.

astept impresiile si despre insula Skiathos, la fel de obiective, pentru ca sunt interesata si eu de un concediu aici, arata prea bine prin poze.

[21.06.14 15:35:28]

Multumesc, imi voi face timp sa povestesc cate ceva si despre insula, e un loc in care m-am simtit diferit de restul locatiilor in care am mai fost.

Desi nu are sate sau vestigii istorice, e insula plajelor, a plantelor de tot felul, a caselor alb-albastre, nicaieri nu am intalnit turisti atat de politicosi si zambitori, ne salutau inainte ca noi sa apucam sa deschidem gura.

Englezii din Laganas difera foarte mult de ce-am intalnit aici.

Ne intorceam de la o plaja, pe drum era destul praf, iar masina ne astepta sa trecem noi intai, ca sa nu ne umple de praf. Poate ca perioada e de vina, sant doar familisti, oameni mai in varsta, tinerii erau in numar destul de mic.

Oricum, ne-am intors coplesiti de atata frumusete, civilizatie, atmosfera greceasca, foarte frumos.

Poate ca nu toate persoanele sant impresionate de vegetatiea abundenta, de plajele cu nisip si apa limpede, de forfota orasului. Sa te pierzi pe stradutele cu obloane albastre, cu magazine deosebit de cochete, elegante chiar, sa savurezi apoi o bere Mythos si un miel la protap, la Koziakas... mai ca-mi vine sa ma-ntorc.

* * *

Imi cer scuze pentru unele greseli, am facut o gafa cu pretul oualelor - costa 0.50 euro, iar apa costa 2 euro un bax de sase sticle, iar o sticla de 1,5 costa 0,70.

Legat de filmele de pe youtube: calitatea lor se regleaza de la rotita din coltul dreapta-jos al filmului. Se vor vedea mult mai bine.

amero
[21.06.14 17:18:46]

salut, am venit cu SB pentru ca il meriti, o destinatie tare frumoasa, iubesc si eu aceasta insula. felicitari ptr. rew.

[21.06.14 21:29:56]

@amero: Multumesc!

liliana163
[22.06.14 09:49:42]

Felicitari pentru review. Eu am fost in toate insulele din marea Ionica si v-am descoperit in anul 2012 cind am fost in Lefkada, voi in iunie si eu in august. E o reala placere sa citesc impresiile voastre fiind foarte complete.

Va recomand sa mergeti si in Kefalonia. Mie mi-a placut cel mai mult din insulele Ionice.

Acum plec in Skiathos, sapte nopti in august. As dori sa imi spuneti impresii despre croaziera din Skopelos- Alonissos daca ati facut-o.

Va multumesc.

[22.06.14 10:30:18]

@liliana163: Multumesc, din pacate n-am luat acesta croaziera. Am mers in croaziera ''Mamma Mia''. Ne-a placut filmul si ne doream sa mergem pe urmele lui. Din pacate cand am plecat din port era vreme buna, apoi s-a pus o ploaie... Voi povesti intr-u review separat despre vacanta noastra in Skiathos.

In croaziere exista nesansa sa platiti Lalaria si sa va treziti in alta parte din cauza marii agitate. Din pacate am ratat Lalaria si Kastro, cand incerca sa duca vasul in nordul insulei se puneau niste valuri de nu ne puteam tine pe picioare. Am ajuns in Pelion, pe continet, in insulita Tsougria, apoi a oprit pe plaja Agia Eleni.

Croazierele noastre au fost ratate in parte, n-am vazut ce ne doream, dar totusi ne-am bucurat de ele. Noi luam de obicei partea frumoasa lucrurilor, nu vazusem niciodata marea pe furtuna, era neagra aproape, iar cerul... un adevarat spectacol, asta in croaziera Mamma Mia. Veti gasi filmarea din croaziera pe pingapingu, pe youtube.

Vacanta minunata va doresc, va fi cu siguranta, caci Skiathos e o insula deosebit de frumoasa.

Multumesc pentru cuvintele frumoase.

liliana163
[22.06.14 10:47:50]

Si eu va multumesc. Si noi luam din calatoriile noastre partea frumoasa chiar daca intampinam unele neplaceri. Am urmarit cu placere filmuletele voastre din Lefkada acum o sa le caut si pe cele din Skiathos. Noi avem cazare in Megali Ammos. Va doresc cit mai multe vacante frumoase.

[22.06.14 10:48:50]

@liliana163: Multumesc,la fel !

amero, dianabzs, liliana163
Alte impresii din această RUBRICĂVila Manos [Kolios]: