ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 29.07.13
AUG-2013

Super insula Skiathos - mica mica dar ridica: -)

Ff frumoasa vacanta, insula e bestiala micuta dar fff frumoasa cu plaje superbe Si cu un oras superb (skiathos town).

Am stat cazat la vila manos din kolios. O vila fff frumoasa. O descriu prin cateva cuvinte (curatenie, totul ca nou, camera ff mare ff cocheta, cu baie ca noua mare, cu bucatarie dotata cu detoate pana si aparat de fac sandwis, tacamuri oale tot tot cu aer conditionat gratis, cu internet wi-fi care a mers super super. Mai bine ca acasa viteza netului, si cu o super priveliste spre mare.

Camera mea era la etaj cu verere la mare. Era nr 5. Vila are 7 cam la etaj cu vedere la mare cu balcon ff mare si 2 cam la parter gen apartamente.

Am fost incantati de locatie si vila. Si nu suntem la prima plecare la greci. Cred ca e minim a 15 oara. Avem cat de cat experienta cu grecia mergand in minim 15 -20 locatii atat pe tarm cat si insule. Daca ma gandesc bine a fost cea mai frum vacanta.

Ptr ca aceasta insula e putin altfel Adica: are o sosea asfaltata de vreo 12 km si atat care ai acces la vreo 20 plaje. Dar pe partea opusa de plaja sunt super plajele insulei zic eu. Iar ptr ca sa sjungi acolo e bine sa inchiriati un 4&4 noi am inchiriat suzuky jimmy si apoi un buggy 4&4. A fost senzatie sa megi pe trasee montane special facute de greci Aveai 4-5 km de off road ca sa ajungi la plajele superbe. Dar se merita.

Transp public e facut de autobuze care circula bine dar sunt aglomerate si cateodata nu opresc deci se pierde timp ff pretios. Daca mergi de 2 ori la plaja + o data in oras dai 15 e la zi ptr 2 pers. Si e de preferat sa se inchirieze masina mica cu 4 locuri care costa 30-40 e in full sezon. In care intra 2 familii si iesi tot acolo. Dar nu se pierde timp cu autobuzul si poti ajunge si la plajele de pe partea opusa (cele mai tari) se poate ajunge si cu masina normala. Nu neaparat jeep dar cu jeepul sau buggy in cazul nostru s a meritat. Va stau la dispozitie ptr orice info

Trimis de Alex_grig in 11.08.13 07:56:01
Validat / Publicat: 11.08.13 09:33:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakinthos, corfu, lefkada kafelonia, thassos si inca 10 locatii de pe tarm

VIZUALIZĂRI: 3742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex_grig); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster28 [11.08.13 08:04:18] »

@Alex_grig: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

rentea [11.08.13 11:32:24] »

@Alex_grig: am vazut in poze ca ati ramas blocati in nisip cu masina. Erati pe o plaja??

Alex_grig [12.08.13 04:16:05] »

@rentea: da am ramas blocat in nisip, nu era pe plaja, era langa o plaja, era nisipul mult adica fara pietre si nu cuplasem 4&4. Dupa care am descoperit. Si din ce ambalam din aia ma tot scufundam. : -)

paky202 [15.08.13 18:29:58] »

@Alex_grig: Ai putea, te rog, să îmi dai nişte preţuri de la taverne? Mulţumesc.

Alex_grig [15.08.13 18:46:24] »

@paky202: la taverne berea amstel la halba sau sticla de 0,5 l = 3 euro, gyros= 2,4 euro, un platou cu 3 suvlaki (gen bucati de carne pe bat), cu cartofi pai, tzaziki, salata, rosii, ceapa rosie= 6,5 e, inghetata deosebita la cupe cam 3-4 cupe=3,3e, la patiserie cam orice tip de placinta cu branza sau spanac, sau pizza dar bucata mare cam 1,5-2euro, preturi cam de grecia.

Sunt zic eu la fel ca zakinthos, thassos, corfu etc, la market sunt la jumate si s peste tot marketuri, ce e scump la insula asta este ferryboatul. Cam 18e pe sens de pers si masina cam 70e pe sens. Dar merita!

paky202 [15.08.13 19:05:05] »

@Alex_grig: Mulţumesc mult!

mijadan [04.11.13 16:35:26] »

@Alex_grig: cum e apa? e calda rsau rece, as vrea sa plec undeva sfarsitul lui august inceputul lui septembrie

Alex_grig [04.11.13 17:20:13] »

@mijadan: ff calda, si ff limpede. Sunt plaje superbe

Oitzza [08.01.14 14:55:47] »

Vreau sa stiu si eu de unde ai inchiriat masina? eu o sa stau in statiunea achladies si nu am gasit pe net centre de inchiriat decat in skiathos town

Alex_grig [18.01.14 11:45:14] »

@Oitzza: buna. Centre de inchiriat sunt cam peste tot dar sa stii ca in skiathos town e cel mai ok ca ai de ales multe modele si preturi mai ok zic eu. Sunt unele langa altele. Si concurenta e mare. Asa ca se mai negociaza. Daca doresti o masina buna iti recomand Town ca ai de unde alege. De ex suzuki jeep care l am inchiriat eu avea 5 mii de km. Era ca nou. Happy holiday!!!

cristianford [11.01.18 17:22:46] »

@Alex_grig: Buna ziua. Vreau sa merg anul acesta la aceasta vila. Cum este apa (23.06. -01.07.2018), vila are gratar si loc de preparare mancare, etc. Prin ce agentie ai luat biletul (PM)? Alte detalii: cum iti petreci timpul liber, unde sunt taverne, ce poti vizita, etc. ?

Multumesc

Alex_grig [11.01.18 20:12:28] »

@cristianford: salut. a trecut ceva timp de atunci. e o vila frumoasa mergeam pana la plaja 5 min tot pe langa plaja sunt si taverne e un restaurant ok la 2 minute fiecare camera are o bucatarie mica privelistea e wow se vede marea ptr ca e mai pe un deal. gratar bu am facut dar era parca e verdeata e f ok. apa e curata e o plaja la 5 min destul de larga. nu mai stiu agentia dar e ff ok insula asta. am mai fost pe cel putin 15 insule la mediterana dar asta e in top 3 ca recomandari ti ar recomanda sa ti inchiriezi masina ca face toti banii poti accesa cel putin 10 plaje wow atat pe partea de s cat si nord cu masina traversezi muntii 10 min si ajungi pe partea cealalta. orasul Skiathos e iar ff tare. ceva ce mai rar gasesti e locul de langa aerop in care avioanele ateriz la 10 m deaspupra ta... distr placuta

cristianford [11.01.18 20:38:38] »

@Alex_grig: salut. multumesc pentru informatii.

Alex_grig, cristianford, mijadan, Oitzza, paky202, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂVila Manos [Kolios]: