ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2013
ÎNSCRIS: 09.09.08
AUG-2013

Skiathos o insula de vazut

M-am intors pe 5 sept. din Skiathos. Este o insula foarte frumoasa, dar cam scumpa, plajele superbe, cu nisip fin si apa foarte lina si curata, cu pestisori.

Vila Manos –se afla la statia 16 golful Kolios- la care am fost cazata este pe un deal, toate camerele de la etaj au vedere la mare –un peisaj foarte frumos spre plaja Agia Paraschiva-, si spre pădurile de pini. Fiind amplasata pe deal, drumul pana la vila nu este chiar greu de urcat, fiind o panta usoara.

Vila este foarte curata, are apa calda permanent, este foarte bine utilata la bucatarie cu multe ustensile noi, are si o gradina mare cu smochini si multe flori. In aceeasi curte are si un magazin, care este tot al proprietarului.

Partea proasta este ca nu dispune de plase de tantari, iar tantari foarte multi, noroc ca am avut 2 aparate de tantari si multe pastille. Din cauza padurilor de pini sunt si multe viespii (localnicii spun ca sunt albine, mie mi s-au parut cam mari). Ca locatie, vila este cea mai buna pentru ca se ajunge repede la 3 plaje (Kolios, Agia Paraschiva si Vromolimnos).

Am facut plaja la toate cele trei, Kolios fiind o plaja micuta, mai intima, cu nisip foarte fin si apa lina, mica si foarte limpede. Plaja Agia Paraschiva este mai mare decat prima, nisipul si apa la fel de frumoase si bune, aici am facut plaja mai des pentru ca atunci cand plecam de la plaja gaseam mai multe taverne unde sa mancam. Plaja Vromolimnos, foarte frumoasa, mai animata decat celelalte pentru ca aici vin multi tineri, avand locuri amenajate pentru a se juca tenis, volei, este si muzica si tot aici am gasit si un dus pe plaja, ceea ce, celelalte plaje nu aveau.

Am fost si la plaja Koukounaris, care se afla la capatul masinii, statia 26. Este o plaja foarte mare, cu nisip mai fin ca la celelalte, apa foarte mica, limpede. Pe plaja se afla o taverna care are preturi bune.

Ca distractie in zona vilei nu prea ai ce face, decat sa iei autobuzul spre capitala. Am fost de cateva ori (pretul unei calatorii 1,60 euro de persoana doar dus), aici am colindat pe singura strada principala –str. Papadiamantis- pe care gasesti multe magazine, taverne, chiar si pravalii cu acvarii cu pestisori care iti fac pedichiura. Din strada principala dai peste alte stradute micute cu boutiquri frumoase. Printre aceste stradute am dat de o taverna Koziakas unde am mancat miel la rotisor (1 portie de pulpa de miel cu cartofi prajiti 9 euro, salata greceasca 5 euro –vezi foto). M-a atras foarte mult aceasta taverna intrucat avea un rotisor mare cu toate felurile de carne, masutele erau aranjate pe linga peretii caselor, iar ospatarii se miscau ca niste titirezi. Pe faleza din portul vechi am gasit o cofetarie Syraino care avea o prajitura speciala pentru femei (vezi foto). Eu si sotul meu am comandat o inghetata din oferta destul de mare, dar care ne-a lasat cu gura cascata, o voi atasa in poza cu tot cu pret.

Excursiile ce se pot face cu vaporasul costa 15 euro, mult mai ieftin decat la ghida noastra care cerea 25 euro. Din port se pot inchiria si yahturi.

Impresia mea despre Skiathos, este o insula frumoasa, scumpa, iar sejurul a fost foarte scurt.

Trimis de dan_gina2006 in 22.09.13 18:18:57
Validat / Publicat: 22.09.13 20:03:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Paralia Katerini, Asprovalta

VIZUALIZĂRI: 3976 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan_gina2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Kolios

webmaster23 [22.09.13 18:55:53] »

@dan_gina2006, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

webmaster [22.09.13 18:58:48] »

În caseta tehnică la prețul sejurului informația are o eroare. Poți să ne spui prețul exact?

dan_gina2006 [23.09.13 08:39:20] »

@webmaster: Atat am dat pe bilet 1 euro plus 329lei transport de persoana. Biletul l-am cumparat de la Targul de Turism din luna martie.

sniga [07.12.13 09:48:21] »

Buna, nu pot sa va trimit mesaj privat si indraznesc sa va pun o intrebare sub forma de ecou.

Am platit sejur pentru Skiathos, dar doream sa mergem si in Nei Pori in luna august. Acum nu stiu cum sa procedam.

Daca platim pana la sfarsitul anului beneficiem de o foarte mica reducere de aprox. 30 euro, sau sa asteptam targul de turism din luna martie.

Intrebarea mea este daca stiti cumva ce sejururi erau cu acesta mare reducere cu care ati cumparat dumneavostra. Daca erau pe toata perioada verii sau doar la anumite date si locatii.

Pentru ca Skiathos e o insula destul de scumpa, de la ferry pana la sezlonguri,si vom cheltui acolo destul, doream si ceva ieftin, pentru odihna.

Si pentru ca nu am ajuns pana acum in Nei Pori, ne gandeam la ceva oferte de genul acesta cu care ati fost in Skiathos. Sa asteptam targul de turism din martie?

Va multumesc si-mi cer scuze ca sant pe langa subiect, dar nu v-am putut trimite mesaj privat.

dan_gina2006, sniga
Alte impresii din această RUBRICĂVila Manos [Kolios]: