ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2014
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 30.09.10
JUN-2011

Tenerife, locul unde trebuie sa revii... Part 1.

Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de calatorii si plimbari…

Tenerife! cel putin mie imi suna asa exotic…mare, plaja, palmieri, relaxare…si am zis sa incercam.

Odata ce a prins ideea ca ne permitem, mai ales ca un coleg ne-a si povestit despre frumuseti, dar si de costuri, am inceput sa caut pe forumuri, pe AFA sa vad care ar fi costurile si ce e de facut pe-acolo.

Citisem despre treaba cu vazut apartamentele pentru cumparat si mai ales de unele tepe date unor useri si nu prea mi-a placut ideea, de aceea m-am hotarat sa incerc singur sa imi caut cazare si zboruri.

Tot din informatii am aflat ca e musai sa iti inchiriezi masina de aceea am inceput sa caut pe saiturile firmelor de inchirieri o masina pentru cele 11 zile.

Dupa multe review-uri citite pe forumurile de calatorie, mi s-a conturat asa programul, neaparat separat in doua locatii: in sud prima data si apoi in nordul insulei.

Acum sa incep cu rezervarea camerelor: booking.com am rezervat camera la Apartamentos Caribe in PDLA 6 nopti (vezi review) si la apartamentos Bellavista in Puerto de la Cruz in Tenerife nord, 4 nopti.

Transport

Bilete avion Buc -Madrid cu Tarom si Madrid- Tenerife cu Iberia dus intors 315 euro de persoana (3 persoane) am preferat companiile de linie desi pretul era mai mare decat la low cost.

Masina inchiriata de la Autoreisen -10zile 177 euro Ford Fiesta, sunt la ei pe sait conditiile de inchiriere, permis de conducere valid, card, valabil, foarte promti si seriosi pot sa zic.

27 iunie 2011 plecare de pe Otopeni la 9 dimineata aproape 3 ore si jumatate pana la Madrid, in avion ne-au servit mic dejun. Apoi am schimbat terminalul (este destul de mers prin aeroport inclusiv cu un metrou) si dupa 2 ore de asteptare am plecat catre Tenerife Nord- Los Rodeos un aeroport cu ceva probleme ziceau unii). Zbor 2ore 45 lin fara probleme dar avionul plin cu localnici galagiosi, la bord nu se servea masa ci doar contra cost.

Iesire din zona tranzit fara probleme deoarece era considerat zbor intern.

De la biroul de inchirieri auto am achitat, dar am avut mici emotii deoarece plata se facea de pe card iar fix in acel moment era o problema cu serverul bancii noastre si nu puteau sa retraga banii, pana la urma domnisoara draguta ne-a acceptat plata cash.

Cand am iesit afara din aeroport! …innourat, dadea asa de ploaie, aoleuuu… Tenerife ne-a trebuit! cam deceptionati ne priveam unul pe celalalt si nu ne venea sa credem ochilor ce vreme inchisa si mohorata de toamna tarzie. si unde e insoritul Tenerife???

Am ajuns in parcarea special destinata auto de inchiriat, am recunoscut parcarea Autoreisen si acolo am identificat masinuta. Am incarcat-o cu bagaje si eu din exces de zel am inceput sa i fac poze peste tot. La indicatorul de kilometri, la indicatorul de benzina, peafara pe unde mi s –a parut mie ca e zgariata, zic sa nu am probleme si sa am dovezi daca o fi ceva. Avea vreo 70 de mii de km masina da’ arata obosita, nu era murdara dar asa am simtit-o eu.

Am pus pe drum cu atentie maxima, cu ochii dupa indicatoarele Playa de las Americas, sudul insulei pe autostrada. Dupa vreo cativa km, a inceput sa se ridice ceata aceea, se lumina din ce in ce mai bine si apoi o explozie de lumina si caldura…Peisajul se schimba kilometru dupa kilometru, de la verde abundent la uscaciuni si cactusi pana cand a ajuns sa predmine arbustii pitici specifici zonei desertice inalte si cactusi nene…toate felurileeee: mari, rasfirati, intinsi, pitici cu o gramada de forme care mai de care mai ciudata. In dreapta era munte de piatra cu vegetatie arida si in stanga oceanul Atlantic.

Aprox 90 de km era distanta de parcurs pana in Playa de las Americas (PDLA o sai zic de acum). Autostrada, elegant, muzica, aer conditionat si parca incepuse sa ne revina entuziasmul si nerabdarea de a vedea mai departe locatiile. Am trecut la un moment dat pe langa aeroportul Reina Sofia din sud apoi incet au aparut din ce in ce mai multe localitati, asezari urbane cu cladiri frumoase, albe.

Hop si ne apropiem de PDLA, iesirea nu mai stiu care de pe autostrada, semanlizam si ne dam jos, catre dreapta si ne incadram pe un drum national cu acces catre statiune si atenti dupa hotel. Nu ne luasem GPS la noi dar am identificat hotelul dupa marime (avea vreo 7 etaje) dar si dupa arhitectura si culoare.

Am parcat masina in curtea interioara a hotelului si plini de bagaje ne-am infatisat la receptie. ”ola” ne zice doamna plina de zambet, ”ola” zicem si noi ca doar nu e mare lucru sa vorbesti spaniola. Ne cazam la Apartamentos Caribe si nerabdatori hai la o talpa usoara peaproape de hotel sa vedem ce mare lucru e cu Tenerife asta!

Primul lucru sa ne potolim foamea! Am intrat la o terasa si am comandat. Cam 7-8-10 euro portia, in general totul cu cartofi prajiti, snitel, friptura la gratar, peste, fructe de mare si salate.

Acum daca burtile au fost linistite, soarele se apropia de asfintit, altfel parca se vedea statiunea…Nu era multa lume, cam cum e si la noi in Mamaia pe la inceputul sezonului, ne-am plimbat putin pe faleza, batea briza oceanului si plaja?? O deziluzie: ingusta, nisip negru de origine vulcanica, pietre si cativa rataciti. Ei dar nu pentru plaja venisem noi acolo. Aveam destule altele de facut, asa ca nu ne-am dezamagit. Ne-am reintors la hotel, fericiti si obositi, cu usa de la balcon deschisa sa intre aerul curat, ne-am culcat. Pe noapte a trebuit sa incedem usa ca era recisor. Hotelul nu avea aer conditionat si am inteles de ce.

A doua zi dimineata pe la 8 am iesit pe balcon sa respir aer de ocean, sa bem un ceai si sa planuim ce avem de facut. Intai aprovizionare, deoarece regimul stabilit era self-catering. Am coborat pe la receptie, ”ola”receptionera zambitoare, noi „ola” si ne-am urcat in masina. Dau sa pornesc! Nimic. Incerc claxon, faruri, moarte toate. Am incercat sa o impingem doar doar de o lua-o dar nimic. Mai si iesisem cu ea din parcarea hotelului si eram pe straduta ingusta ce coboara chiar pe faleza. Am mers la o terasa si am cerut ajutorul unui angajat sa imi dea un telefon si am sunat la relatii cu clientii unde am zis ce problema aveam cu masina care nu mai porneste. Senor, in 40 de minute va veni o alta masina, in ce locatie va aflati? i l-am dat pe vanzator la telefon, acesta i-a explicat cu exactitate locatia si dupa 35 de minute a venit platforma cu o masina pe ea, a coborat-o pe aceea si au ridicat-o pe a mea. Tot raul spre bine pana la urma!

Aceasta era mai noua, avea doar vreo 17 mii de km la bord, tot ford fiesta alba. Seriosi si fara sa ma intrebe ce si cum? No problem, mi-au spus, mi-au dat actele si pa! Ne-am revenit iar din suparare si am plecat catre un supermarket pentru aprovizionare. Preturile erau cam la fel ca la noi. De vreo suta de euro am incarcat un cos plin, cu fructe, sucuri, lapte, si cam tot ce ne poftea inimioara asa de rasfat in vacanta.

Dupa ce am descarcat la hotel cumparaturile, am iesit iar la plimbare pe faleza. dar acum mai departe in statiune. Hoteluri cu arhitectura moderna, luxoase, vile de vacanta, promenada de pe faleza flancata de palmieri inalti, plante si arbusti exotici cu flori viu colorate, magazine de firma, parfumuri ieftine, terase, magazine de electronice, restaurante in fata carora stateau ospatarii disperati sa te invite inauntru cu fel de fel de oferte,

si peste toate acestea, oceanul linistit la ora aceea si asfintitul soarelui. Tarziu in noapte ne-am intors iarasi la hotel planuind pentru ziua urmatoare sa mergem la parcul tematic Jungle Park. Continuare…

Trimis de alunelu69 in 12.05.14 22:19:25
Validat / Publicat: 13.05.14 07:14:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2270 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Oceanul atlantic si asfintit de soare...

[12.05.14 23:17:23]

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la apartamentos Bellavista in Puerto de la Cruz in Tenerife scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi acest link

[12.05.14 23:33:17]

@webmaster14: Maine il pregatesc! cum ma puteti ajuta sa inserez linkuri sub formula "aici"? cum trebuie sa fac pentru a face legatura intre povestiri? Multumesc.

[13.05.14 07:19:18]

@alunelu69:

ne ocupăm noi (aceste linkuri se pot introduce doar de moderatori)

În cazul în care ne scapă sau omitem să facem aceste legături: rog indică, eventual, ordinea în care să fie legate articolele (scriind câte o sesizare la articolele respective)

[13.05.14 09:36:39]

@webmaster: Multumesc!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[13.05.14 16:57:45]

@alunelu69: Scrie, scrie! Eu abia aştept. De vreo doi ani stau cu gândul la Tererife şi - cine ştie? - poate că într-o bună zi voi ajunge şi acolo.

[13.05.14 20:18:28]

@iulianic: Oooo! consilier Spania si nu ai ajuns inca in tenerife? Preturile la cazare daca mergi pe cont propriu nu sunt mari deloc, doar avionul mi se pare mai scump... iti doresc sa ajungi acolo sa te convingi... si apoi sa ne spui si noua. Bafta!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[13.05.14 21:25:47]

@alunelu69: Da, este o scăpare de care sunt conştientă! Încerc să remediez.

alunelu69, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: