ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2014
MAY-2014
team-building

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Transportul in Dublin

O firma pentru care lucrez m-a invitat pentru cateva zile in Dublin.

Am cautat informatii pe net despre transportul in acest oras si am gasit informatii putine asa ca am decis sa scriu despre transportul in Dablin astfel incat cei ce doresc sa viziteze acest oras sa stie ce au de facut.

Am ajuns in aeroportul din Dublin cu Rianayr. Gasisem pe net o postarea ca in aeroport pot sa achizitionez de la Kiosk (astea erau informatiile gasite) bilete de autobuz asa ca am cautat acest loc la Terminalul I1 si absolut nimc...

Dar am gasit un birou civilizat de informatii turistice unde primesti informatiile necesare cu conditia sa sti ce sa intrebi! daca stai in Dublin 3 zile este indicat sa cumperi un card de calatorie cu care poti sa circuli nelimitat 72 ore de la prima validare. Acest card se numeste Freedom Dublin City valabil 3 zile si poti circula cu el pe liniile Airlink expres, hop-on hop-offsi totoate autobuzele tranvaiele ce apartin de Dablin Bus.

Ca sa ajungi din aeroport in oras cel mai usor ier autobuzul 747 sau Airlink sunt fix la iesire din aeroport si cobori la statia O'Connell Street de unde poti sa iei catre destinatia dorita oriceautobuz.

Pe aceasta starda un fel de km 0 al Bucurestiului gasseti zeci de statii de autobuz una langa alta de unde poti sa iei spre directia dorita autobuzul. statile sunt la distanta de 20 m una de alta sau cam asa ceva sunt tabele electronice cu statia finala si numarul masinii si numarul de minute cat ai de asteptat.

Este impresionant cat de repede circula si cat de putin ai de stat in statie. Nu uita cardul de transport sa il ai la tine si de fiecare data cand te urci in autobuz il apropii de aparatul de inregistrat ca sa validezi calatoria. Este simplu.

Toate autobuzele au etaj si este frumos daca vrei sa faci poze sa stai la etaj.

Exista si statii unde opreste autobuzul verde (obligatoriu verde) pe care scrie hop on hop-off si cu care poti sa vezi totoate cele 24 locatii ce merita vazute in Dublin. Cu acest card de calatorie care costa doar 30 euro poti sa stai fara grija sa te plimbi cat vrei si pe unde vrei sa vezi tot ce este de vazut.

Recomnadarea mea este sa soliciti la hotelul unde ai rezervarea sa iti spuna ce masina ajunge l ahotel sau sa cauti un hotel aproape de o statie de autobuz si asa vei sti exact cu ce ajuni la hotel.

Taxiul este scump de la aeroport in centru costa cam 20 -25 euro asa ca transprortul in comun este o alternativa buna. In luna mai este frig asa ca recomndarea este sa aveti ceva gros si obligatoriu umbrela sau pelerina ca altfel... Umbrelele se gasesc de cumparat pe oriunde inclusiv in farmacie

Eu am dat de una 4.95 euro.

O sa revin cu indicatii despre obiectivele turistice vizitate.

Trimis de gabivks in 11.05.14 10:40:27
Validat / Publicat: 11.05.14 11:54:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IRLANDA.

VIZUALIZĂRI: 7432 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabivks); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.05.14 11:49:52]

@gabivks: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Dublin și împrejurimi: