ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2009
    MAY-2008
    single
    1 adult ADULȚI

Mini - vacanta in Creta

In Creta am ajuns cu serviciul. Asa ca nu prea am avut timp de plimbari, mai ales ca am fost singura, fara Cristi.

Totusi ceva-ceva tot am vazut si fotografiat

Sincera sa fiu, la inceput am fost dezamagita de Creta. Am plecat insa de acolo cu intentia de a reveni, candva...

In timpul in care nu aveam treaba cu serviciul, preferam sa plec si sa ma plimb. Faceam asta de una singura, deoarece colegii ramaneau la piscina, la plaja...

Prima iesire am facut-o cu trenuletul turistic, din Hersonissos (unde eram cazati) pana in Malia (statiune destul de cunoscuta pentru traficul de droguri si scandaurile provocate de englezii beti). A fost foarte frumos, mai ales ca plimbarea a fost pe seara, cand aerul nu era foarte incins si lumina era placuta.

Ziua urmatoare, pe 16 mai, mi-am facut timp de o plimbare calare. Pe o martoaga, adevarat, insa avea sa, copite si un galop remarcabil! Am ajuns chiar si pe malul marii, de pe pantele dealului unde era micuta herghelie. A fost prima data cand m-am urcat pe un cal (caluseii de la balci nu se pun, clar! ), si cel mai greu a fost sa incalec, mai ales sa nu imi iau avant atat de tare incat sa cobor pe partea cealalta instant.

Am facut si cateva fotografii interesante si toata plimbarea a fost cat se poate de memorabila!

Seara urmatoare, dupa umblat prin cateva zeci de hoteluri, am petrecut-o la plaja, impreuna cu cativa prieteni. Umblam cu grija prin apa, deoarece erau crabi si arici de mare.

In 18 mai am avut organizata o excursie de grup: plimbare cu vaporasul pana la insula Spinalonga, vizitarea insulei si a ruinelor cetatii construite de venetieni si devenita loc de ultim popas pentru leprosi, apoi timp liber in Agios Nikolaos un frumos orasel unde am mancat inchetata cu lichior pe malul Lacului fara Fund.

Ziua urmatoare am fost mutati la un alt hotel. Cum era cam departe de orice alta urma de civilizatie, si destul de mare cat sa te ratacesti prin el, am ramas alaturi de colegi. Aveam in plan o excursie la o ferma de struti (dar era prea departe de complexul hotelier) sau o vizita la centru spa al hotelului (dar preturile erau de-a dreptul descurajante). Asa ca am ramas cu prietenii din info-trip si am savurat cateva pahare cu vin la piscina hotelului.

In 19 mai am avut iarasi in program o excursie de grup: Santorini. Am plecat pe un vapor de croaziera (cu piscina, restaurant si cateva etaje) si am ajuns in minunatul oras cu biserici albe si acoperisuri albastre. Este absolut superb, este chiar atat de frumos pe cat se spune! Merita vizitat! Am baut vin de stafide (dulce incat te ustura gatul) si am mancat calamar umplut si fript la gratar. M-am amestecat si eu in inghesuiala de pe strazi si am admirat morile de vant si cele 7 biserici aliniate ce se vedeau din capatul scarilor care coborau catre vechiul port. Peisajul este de o frumusete ce iti taie respiratia!

Nu am optat pentru varianta de coborat pe magarusi, pentru ca am preferat sa admir peisajul si sa mai fac fotografii. Excursia a fost extraordinara, te simteai alt om acolo!

In ultima seara, inainte de intoarcerea in Romania, am fost in Anopolis, la o seara cretana. Oraselul si oamenii impresionat de saraci si de batrani. Se pare ca tinerii plecasera prin alte orase, in cautarea unei vieti mai bune. Spectacolul a fost minunat, cu artisti talentati ce dansau cu tot sufletul "Zorba".

Cam acestea au fost locurile vizitate pe toata perioada saptamanii petrecute in Creta. Am incercat si gustul bananelor de Malia, mai mici si mai dulci decat cele cu care eram obisnuita, am mancat si melci (distractie maxima cu scosul din cochilie), am vazut si crabi, arici de mare... Foarte frumos totul! Sper sa revad Creta intr-o buna zi!

Cu drag,

Cristina DUMITRU

Trimis de cristinadumitru* in 28.10.09 00:26:54
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristinadumitru*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Santorini

[02.11.09 18:06:54]

Cristina, foarte frumoase relatarile tale. Deja m-am vazut in Creta, caci aceasta este urmatoarea noastra destinatie de vacanta pt. la anul. Sper sa fie cel putin la fel de interesant si de frumos. Si-mi doresc si eu si chiar si fiica mea sa calarim...chiar si pe o "martoaga", asa cum i-ai zis tu. Vorba mea: 4 picioare sa aibe, sa mearga cu fata, drept si sa stie sa se si opreasca...(glumesc, desigur)

Daniel trezitu
    [02.11.09 20:53:20]

"Oraselul si oamenii impresionat de saraci si de batrani."

Într-o formă de răsfăţ, pretinde ceva tânăr, născut curând, petrecut devreme sau cum vrei tu, dar în niciun caz, adică bătrân. Nu intru în sintaxă cu, dar faptul că erau "săraci şi de bătrâni" este contemplativ. Sincer eu nu am văzut acel orizont al tău şi chiar doresc să te explici, adică să nuanţezi emoţia care te-a cuprins şi te-a îmbrăţişat până la aterizarea pe Otopeni.

cristinadumitru*AUTOR REVIEW
    [02.11.09 21:15:06]

Multumesc frumos Ileana! Iti recomand excursiile facultative de 1 zi: 1 zi in Santorini si 1 zi la Spinalonga. Le poti face prin agentii de turism locale, dar poti cere informatii si de la reprezentantul agentiei de turism cu care mergi in Creta. In timpul liber, seara mai ales, sunt foarte placute plimbarile pe cai la malul marii. O varianta avantajoasa ca pret si timp, pentru vizitarea insulei, ar fi inchirierea de masini.

[02.11.09 21:56:42]

Stii cumva, draga Cristina, ceva de hotelul Ilios din Herssonissos? este de 3*, cam departe de mare, dar eu stiu doar atat. Poate stii tu mai multe? ! DA, vrem excursia la Santorini, cu toate ca este cam scumpa si pt. 3 persoane se cam duce in sus pretul... Dar, o sa o facem si pe-asta. Dar nu se merge prea mult pe mare si nu prea ramane timp suficient pt. vizitat insula? Multam si o seara linistita.

cristinadumitru*AUTOR REVIEW
    [02.11.09 22:41:43]

Despre hotel Ilios nu stiu detalii, insa am sa intreb si te voi anunta.

Eu am platit anul trecut 80 sau 90 euro pe excursia la Santorini; imbarcarea a fost in jurul orei 07.30, iar la ora 12.00 am debarcat in Santorini. Am avut mic dejun pe vas inclus in pretul excursiei. In timpul calatoriei ni s-au prezentat detalii despre Santorini, istoric, harta, etc. In Santorini am fost preluati apoi de un autocar pana in zona turistica, sa zic asa. Am facut opriri pentru fotografiat si pauza de masa la un restaurant cu specific pescaresc. Se pare ca in Santorini gasesti cel mai bun fistic, asa ca merita incercat!

La ora 19.30 eram inapoi pe vapor, iar pe durata drumului inapoi am avut program artistic (dans si karaoke). Mie mi-a placut foarte mult Santorini si ma bucur ca am profitat de sansa de a merge in aceasta excursie.

Cat priveste Creta, imi pare rau ca nu am apucat sa vad Cheile Samariei si situl arheologic Knosos.

[03.11.09 00:05:10]

Iti multumesc frumos pt. sfaturi si poate ne mai "auzim". Noapte buna.

ancaiacob
    [20.04.12 15:42:15]

Exista multe fotografii cu locurile din Santorini, dar cred ca l-ai "imortalizat" pe cel mai amuzant din punctul meu de vedere... nu mi-a fost inca dat sa vad un ghiveci de flori asezat intr-un vas de toaleta!

Insa exista un inceput pentru orice!

ancaiacob, cristinadumitru*, Daniel trezitu, ileanaxperta*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: