ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2018
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 01.05.17
JUN-2018

Chania si minunatele plaje cu nisip roz

Incep prin a scrie acest articol pentru ca sunt sigura ca multe persoane inainte sa-si planifice concediul cauta pareri despre destinatii pentru a nu da gres. Dupa 3 saptamani de gandit unde am vrea sa mergem in vacanta am ales, Creta, Chania, zona Kissamos.

Ne doream sa ajungem in Creta si stiam ca aceasta insula este foarte mare si am cautat la randul nostru in ce zona din cele 4 ar fi bine sa stam pentru a fi cat mai aproape de cele mai frumoase plaje. Am ales Chania, zona Kissamos.

Daca vrei sa vii in Insula Creta important este sa iti inchiriezi masina. Pe noi ne-a costat pe 7 nopti 107 euro un Suzuki Celerio (contractat de la agentia din Brasov), nu iti trebuie mai mult, foarte putin in comparatie cu restul Greciei si am mai fost si pe alte insule grecesti iar depozit am lasat 300 euro (probabil ca am fost in iunie, perioada 13-20).

Dupa un zbor de 1:45 am ajuns in aeroport in Chania, acolo ne-a asteptat cel de la inchirieri masini, ne-am dus la sediu langa aeroport, am preluat masina si am setat pe gps Kissamos, aproximativ 40 km.

Am ajuns destul de repede, ne-am cazat iar sotul meu mi-a spus sa mergem la Balos sa vedem apusul de soare. Perfect pt mine ????

Este la aproximativ 15 km insa la un moment dat drumul este pietruit si se circula mai greu insa peisajele sunt minunate. La un moment dat ajungi intr-o parcare si de acolo vreo 2 km maxim pe jos, daca ai o pereche de adidasi la tine este perfect. Am ajuns aproape la apus, am facut cateva poze si am spus ca revenim pentru o zi intreaga deoarece seara nu se vede acea mare turcuaz din pozele de pe internet. Seara am iesit in Kissamos, din pacate acest orasel este foarte pustiu, nu am crezut ca este chiar asa, doar cateva restaurante si magazine, pacat, are potential si stradutele din centru sunt chiar frumoase. Am intrebat pe cineva de la un magazin unde sunt turistii si a spus ca in Platanias si Chania si atunci am spus bine ca avem masina.

A doua zi am mers la Elafonisi Beach, din Kissamos sunt aproximativ 50 km. Plaja minunata, plaja cu nisip roz, foarte multe persoane cu copii mici deoarece apa este foarte mica, peisaj de vis nemaiantalnit in insulele grecesti. Drumul pana acolo este prin munte si iti ofera privelisti deosebite.

Seara destinatia noastra a fost Chania. Este superb orasul, zona de port cu multe restaurante, stradute multe cu magazine, o Venetie mai mica, foarte frumoasa. Am hotarat sa luam cina pe stradutele inguste din Chania si intamplarea a facut sa ajungem la Moytoynaki Restaurant si bine am facut. Un loc curat, romantic, preparatele delicioase si preturi bune. Am incercat o parte din preparate lor traditionale cum ar fi dakos, placinta cu branza, salata cretana, miel.

Pe strada principala din Chania, partea centrala, am descoperit GRILL souvlaki & burger BAR, preparatele sunt delicioase, parca o reinterpretare a gyros-ului de peste tot, un souvlaki delicios si burgerii am vazut ca aratau bine, merita incercat.

A treia zi ne-am dus la Falasarna beach, cu masina 15 minute, cea mai aproape de noi. Foarte frumoasa si aceasta plaja, mai comuna oricum fata de celelalte 2 vazute anterior. 2 sezlonguri + o masuta + 1 scaun 8 euro, cam peste tot in aceasta zona 8-10 euro costa. Plaja cu valuri mari, cred ca pe tot parcursul anului.

A patra zi am hotarat sa mergem din nou la Balos pentru o zi intreaga. Am pornit la 8:30 din fata hotelului si la ora 10:00 eram pe sezlonguri cu tot cu opririle de rigoare pentru sute de poze:-)) ))

Pentru Balos se achita 1 euro de persoana la inceputul urcarii muntelui, cand am mers pentru apus nu era nimeni la taxare dar dimineata da. O multime de capre pe drum, in mijlocul drumului chiar. Cand am ajuns in punctul in care se vedea plaja am zis daa, asta este imaginea pe care eu asteptam sa o vad, cea de pe google, peisaj deosebit, apa aceea... minunat. La ora 10 cred ca eram vreo 6 oameni pe plaja, atat. Pe toata perioada sejurului am observat ca lumea vine foarte tarziu la plaja, dupa 12. La Balos s-a mai aglomerat dupa ora 13 insa nu foarte tare. Pot spune ca aceasta plaja este pe locul 1 in preferintele mele.

Seara am zis sa incercam un restaurant din apropiere intr-un satulet langa Kissamos, Gramvousa Restaurant, am ajuns acolo din intamplare in prima zi in drumul spre Balos. Un local superb, decorat atat de frumos cu angajati prietenosi. Noi am mancat aici musaka, mie nu-mi place musakaua la noi in tara, aici iti ploua in gura, e cu totul altceva, a costat 8 euro si sotul meu a mancat miel in crusta cu miere care a costat aproximativ 13 - 14 euro dar a fost deosebit de bun, noua ne place sa incercam din produsele traditionale. O cafea greceasca 1 euro, frappe 1,50 euro.

Intr-o seara am fost in Platanias, mie mi-a placut mai mult Chania, cu localuri mai selecte insa si aici ai unde sa te plimbi, sa mananci si este o statiune animata, plaja nu am vazut-o insa am inteles ca este mare, de 7km.

Am mai fost la o taverna in drumul spre Falasarna (Sto Plai), nu stiu cum este mancarea, noi ne-am luat doar placinta cu branza si ierburi tot asa traditionala si frappe, au fost bune. View-ul este unul deosebit.

De magazinele din Chania mi-am amintit sa mai scriu, sunt multe cu obiecte unicate si autentice, frumoase, prea frumoase unele, insa ca orice alta zona de oriunde gasim si vesnicele magazine cu fake-uri si chinezarii. Un magazin interesant si ieftin este magazinul Kiwi cu fel si fel de obiecte la care nu te-ai fi gandit.

Despre hotelul unde am fost cazati, Hermes 3* pot spune ca este ok, se face curat in fiecare zi, o data la 2 zile se schimba prosoapele, micul dejun este bun, se repeta dar este bun si pentru un hotel de 3* nu poti pretinde mai mult de atat. Omleta, rosii, castraveti, mezeluri, iaurt grecesc, cereale, fructe proaspete si confiate, cornulete, chec etc.

Piscina este foarte faina, apa este calduta, noi am stat foarte putin la piscina si in camera. Repet daca vii in Creta iti trebuie masina sa te poti plimba sa vezi plajele, zonele, altfel este banal.

Ne-a fost teama de vreme pentru ca arata ploaie insa au fost doar cativa nori si temperatura din timpul zilei de aproximativ 30 de grade, noi mergeam de obicei in lunile iulie, august iar atunci este mult prea cald, a fost perfect asa. De specificat faptul ca bate vantul in aceasta zona, pe plaja simti cel mai tare si cateodata este enervant.

Nu am ajuns si in celelalte zone ale Cretei distantele fiind destul de mari si am fi fost toata ziua doar in masina.

Cam atat despre vacanta noastra, insula Creta este frumoasa, merita vizitata pentru plaje, localuri cochete, stradute, peisaje, localnici, totul! Sper sa va fie de ajutor articolul, vacante reusite sa aveti! Aaa si au un Raki (rachiu) bun pe care il impart cu turistii! :))

Trimis de AndreeDeea in 21.06.18 23:23:51
Validat / Publicat: 22.06.18 16:59:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada, Thasoss, Parga, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 17480 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndreeDeea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Balos

webmasterX [22.06.18 16:58:31] »

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmaster [22.06.18 16:59:01] »

@AndreeDeea, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

DOINITA [23.06.18 09:20:26] »

Interesanta vacanta voastra, multe detalii despre plaje si restaurante.

Creta mai are si altceva de aratat nu doar plaje, sunt situri arhelogice ce merita vazute, Knossos, Phaiestos, Muzeul Arheologic din Heraclion, Grotele de la Matala (aici te poti bucura si de un apus de soare minunat), fortaretele venetiene din Chania, dar si din Heraklion. Poate la o a doua vacanta in Creta...

Sa aveti vacante frumoase!

AndreeDeea [23.06.18 11:14:56] »

@DOINITA: Da, stim ca am vazut doar o mica parte din ceea ce inseamna insula Creta, la ce frumoasa a fost aceasta vacanta intentionam in viitor sa mergem si pe zona Heraklion. Multumim frumos!

Botez Gabriel [29.07.18 12:16:32] »

@AndreeDeea: interesant articolul despre zonele vizitate și hotel. Vom fi si noi cazati la Hermes in septembrie. Exista posibilitea de a ajunge la Falasarna, Elafonissi si Chania cu transportul public din apropierea hotelului sau trebuie sa mergem in centrul statiunii Kissamos? Am vazut pe harta si 2 porturi in Kissamos de unde cred ca poti ajunge si pe mare la Balos. Cred ca au si agentii care ofera excursii. Se merge de acolo cumva si pe Santorini sau doar din Heraklion? Care ar fi preturile? Multumesc anticipat si scuze pt. avalansa de intrebari dar stii cum e, cand gasesti pe cineva care a fost acolo, vrei sa afli toate amanuntele. Vacante frumoase in continuare!

AndreeDeea [31.07.18 21:39:34] »

@Botez Gabriel:

Buna Gabriel! Ai ales bine, o sa-ti placa Chania cu siguranta. Daca pot ajuta cu ceva cu mare drag:-)

Totusi de ce nu te gandesti la varianta de a inchiria o masina? In afara de faptul ca iesi mult mai bine financiar decat daca ti-ai achizitiona excursii separat, iti poti face programul dupa bunul plac si poti vedea locuri deosebite... si ma gandesc ca pe septembrie preturile la inchirieri sunt la fel de mici ca in iunie.

Cei de la care ne-am inchiriat noi masina si selectezi tu mai departe zona: http://autocandia. gr

Nu-mi amintesc sa fi vazut vreodata un autobuz sa opreasca in fata hotelului insa centrul statiunii este aproape, ajungi imediat. Cred ca am vazut doar 1 port si niciodata nu erau turisti acolo, in partea stanga cum iesi din hotel, daca am avut masina nu ne-am interesat, dar nu cred ca se pleaca de acolo pe mare. Cat am stat la Balos am vazut intr o zi intreaga 1 vas imens cu turisti, atat, restul veneau cu masini.

In Chania in oras am vazut oferte pe Santorini, acum nu stiu exact daca de acolo se pleaca sau Heraklion insa cred, sper sa zic bine era 150 euro excursia de persoana. Pentru ca este atat de frumoasa Creta noi am ales sa nu mergem in Santorini, am zis ca o sa mergem prea mult pe mare si prea putin se va sta pe insula, am zis mai bine mergem in Santorini intr-o alta vacanta ????

Vacanta minunata in frumoasa insula Creta sa aveti!

Botez Gabriel [08.08.18 22:12:55] »

@AndreeDeea: Multumesc pt. lamuriri. Din pacate nu avem permis de conducere nici unul dintre noi. De asta am intrebat de transport local. Vom vedea la fata locului si ne adaptam. Numai bine si vacante la fel de frumoase!

AndreeDeea, Botez Gabriel, DOINITA
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: