ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2014
ÎNSCRIS: 20.02.14
JUN-2012

Hotel de maximum 3 stele

Bine v-am regasit,

Am asteptat sa treaca destul timp de la sejurul din luna iunie 2012 petrecut la Hotel Surmeli Ephesus din Kusadasi din Turcia, pentru a putea fi obiectiva in cele ce va voi relata.

Era prima oara pentru mine cand mergeam in Turcia, sotul meu mai vizitase si alte hoteluri din aceasta tara.

Dupa un lung drum cu autocarul, experienta pe care nu as mai repeta-o, cand am ajuns in fata hotelului, am luat soc. Nu stiam ca in Kusadasi majoritatea hotelurilor sunt izolate si ca pana intri in resort te simti ca in pustiu.

Am avut rezervata o camera standard, cu vedere la mare.

Cand am intrat in camera am sesizat ca era destul de spatioasa, insa pe mocheta de pe jos era scum de tigara neaspirat, geamul de la usa care dadea in balcon era zoita de sus pana jos, cele doua scaune si masa sin plastic de pe balcon erau pline de zeama lipicioasa de la pepene rosu, iar praful de 2 degete. De fiecare data uitau sa ne aduca apa si sucurile in camera. Trebuia sa suni la receptie sa le reamintesti. Lenjeria nu ne-a fost schimbata niciodata in cele 8 zile de sedere, iar prosoapele nici ele nu au fost schimbate nici macar o data.

Mancarea nu era foarte diversificata, cred eu ca nici prea igienic gatita, dat fiind faptul ca am facut si o toxinfectie alimentara, despre care nu vreau sa imi mai amintesc:(Fructe nu erau decat: pepene, iar pepene, corcoduse si mere.

Plaja trebuie sa recunosc, era destul de amenajata, piscine multe, baruri pe plaja la fel de multe.

Echipa de animatie era amuzanta, cu o parte dintre membrii tinem inca legatura pe site-uri de socializare. Poate acesta este singurul lucru bun la acest hotel.

Anul urmator am luat un sejur al un alt hotel din Turcia, care a fost net superior lui Surmeli, la care din pacate nu ma voi intoarce niciodata.

Pacat de spatiul pe care il are acest hotel, verdeata si o plaja cu nisip fin si mici pietricele.

Daca nu as fi vizitat orasul vechi Ephesus si casa unde a locuit ultima parte din viata Maica Domnului, as fi regretat ca am dat banii pentru a sta la Surmeli.

Aceasta este experianta mea.

Va doresc sa aveti concedii placute si sper sa aud ca se vor imbunatati lucrurile la Surmeli.

Trimis de emafunhouse in 02.03.14 19:09:15
Validat / Publicat: 03.03.14 09:53:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Turgutreis, Hotel La Blanche.

VIZUALIZĂRI: 1839 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emafunhouse); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mini balconul de la Surmeli

adryana
    [03.03.14 13:53:48]

Este gresit sa spui ca majoritatea hotelurilor sunt izolate,aici depinde mult de pozitionarea fiecaruia. In orasul Kusadasi ai sa fii surprinsa sa afli ca sunt foarte multe hoteluri aflate unul langa celalalt, unele aproape lipite intre ele. Hotelul Surmeli Efes chiar daca are 5 stele ramane unul destul de accesibil la pret, poate si de aici nemultumirile unora legate de cazare si masa. Si oricum nu se poate compara cu hotelul Grand Belish (de ex.) care are tot 5 stele dar conditii mult mai bune-dar si pretul mai mare.

emafunhouseAUTOR REVIEW
    [03.03.14 14:16:00]

@adryana: Mie nu mi s-a parut un pret scazut pentru conditiile oferite. Iar referitor la izolarea hotelurilor, am vrut sa fac referire la cele in zona unde am fost, nu in orasul Kusadasi, cu scuzele de rigoare.

Am toata convingerea ca sunt si hoteluri bune, care merita banii, insa din punctul meu vedere, Surmeli nu a fost o alegere buna.

mony_ka
    [08.03.14 20:49:42]

@adryana: Pe site-urile multor agentii de la noi, Grand Belish este mai ieftin in luna iunie inceput de iulie decat Surmeli, ca dupa ce scazi reducerile de EB ajungi tot pe acolo este altceva. GB este mult mai nou si are o plaja mult mai buna, dar despre restul conditiilor review-rile sunt graitoare. La fel, izolat.

adryana
    [09.03.14 18:05:39]

mony_ka, iti multumesc pentru negative si pentru franchetea raspunsurilor tale legat de ecourile mele. Din cate stiu eu reducerile de early booking se aplica tuturor hotelurilor si nu am auzit pana acum ca Grand Belish sa fie mai ieftin decat Surmeli. Hai, sari si da negativ.

mony_ka
    [09.03.14 18:40:47]

@adryana:

Placerea este de partea mea.

Ma deranjeaza dezinformarile grosolane si repetate si mai ales vorbitul din auzite. Reducerile se aplica marii majoritati a hotelurilor, dar procentele si termenele acestora sunt diferite.

In completarea ecoului anterior, as vrea sa precizez faptul ca in orice perioada a anului din aprilie pana in octombrie Grand Belish este mai ieftin decat Surmeli Efes, contrar celor sustinute de un user partener insuficient informat (ca de obicei). Acesta este un site de informare turistica si nu de dezinformare. Cu totii cautam date cat mai exacte si mai ales reale despre viitoarele destinatii de vacanta.

adryana, emafunhouse
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]:

• pagină generată în 0.04941201210022 sec