ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.09.13
AUG-2013

La Cetate se mananca moca

Am descoperit restaurantul La Cetate cand am fost pentru prima oara la Balvanyos. Nu am fost cazati la pensiunea lor ci doar am mancat la ei de 3 ori plictisiti fiind de meniul subtire oferit de Best Western Balvanyos si la recomandarea cuplului care ne insotea.

Cum a spus si colegul @Ion Negru (vezi impresii), s-ar putea investi putin in fetele de masa, macar in cele de pe terasa care erau distruse. Un minus si pentru toalete care sunt foarte intunecoase si cam murdare. In schimb, mancarea este senzationala si exagerat de ieftina, cel putin pentru noi, veniti din Bucuresti.

Am avut un soc cand a venit nota in valoare de 97 de lei pentru cinci persoane avand in vedere ca noi consumasem o ciorba, 5 portii la felul doi, un desert, 2 beri, ape plate, cafea. Sa fim seriosi, in Bucuresti mananci de banii astia la impinge-tava, dar la restaurant, servit la masa!!!

A doua zi am mancat toti 5 ciorba si nota a fost 125 de lei. Jur ca meniu mai mare si mai complet nu am intalnit nicaieri si m-am plimbat ceva la viata mea, plus ca poti gasi mancaruri la care poftesti dar nu le are nimeni in meniu ca friganele, mancare de mazare, etc.

Ca peste tot in zona respectiva painea este paine, nu franzela asta obosita pe care o gasim noi in Bucuresti. As da oricand cea mai buna paine de la "Paul" sau de la "French Bakery" pe o paine ungureasca.

Servirea ok, mancarea vine repede, mai problematic este pana ti se ia comanda, ca de obicei personal putin pentru un restaurant destul de mare. Noi am avut parte si de o formatie care canta o melodie in romaneste si una in ungureste, ca sa nu se supere nimeni :)

Berea zonei este "Harghita" si apa plata este "Perla Harghitei", asta e clar.

Daca nu va deranjeaza sa va simtiti straini in propria tara, deoarece in jurul dvs se va vorbi doar ungureste, va recomand din toata inima restaurantul La Cetate si toata zona Balvanyos-ului.

Sanatate multa!

Trimis de alin82 in 02.10.13 01:59:35
Validat / Publicat: 02.10.13 03:13:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS. A mai fost în/la: Valea prahovei, litoral, harghita-covasna, delta, moldova

VIZUALIZĂRI: 3519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alin82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Berea zonei, gustoasa si foarte ieftina, doar 3,5 lei.

[02.10.13 16:37:31]

Se pare că avem aproape aceleaşi referinţe şi "gusturi" cu privire la restaurant, la platourile de produse oferite şi la cadrul natural; m-ar fi bucurat să mă contrazici şi să-mi fi spus că feţele de masă arată impecabil şi curăţenia este la cote maxime. Asta ar fi însemnat că patronii restaurantului ar fi luat în considerare sugesiile noastre, ceea ce cred că ar fi fost şi în folosul lor.

Mi-a plăcut şi remarca ta "sa va simtiti straini in propria tara" - DA, şi noi am experimentat această senzaţie; fetiţa noastră chiar ne-a întrebat: "în ce ţară suntem? " . Însă nu ne-a deranjat cu nimic faptul că se vorbea mai mult ungureşte, ospitalitatea fiind foarte bună.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.10.13 18:27:02]

@Ion Negru, @alin82:

va simtiti straini in propria tara

N-aș spune chiar așa... mai degrabă, acolo te simți ca în străinătate, deși ești chiar în mijlocul țării tale!

[02.10.13 20:19:24]

@Ion Negru Nici pe noi nu ne-a deranjat, dar am considerat ca pentru un review cat mai bun merita mentionat si faptul acesta .

@Dragos. Ca sa te simti ca in strainatate ar trebui ca drumul acela sa nu mai fie ca dupa razboi si restaurantul sa schimbe fetele de masa, scaunele din terasa si sa mai faca curat si prin baie... Acum de ce sa nu recunosc ca la un hotel de 4 stele din Bodrum ospatarii puteau a transpiratie, aveau hainele murdare de mancare de dimineata pana seara, farfuriile erau ingalate si multe altele. Dar asta nu inseamna ca e normal sa fie asa.

Seara buna

[02.10.13 20:45:44]

@Ion Negru: acelasi sentiment, de straini in tara noastra, l-am avut acum cativa ani intr-o excursie la lacul Sf Ana, cand nimeni nu vorbea romaneste si nu dorea sa ne arate drumul spre lac. intre-un tarziu am gasit pe cineva caruia i s-a facut probabil mila de noi ne -a explicat cum sa ajungem si ne-a spus sa nu ne mai chinuim sa intrebam pt ca nimeni nu ne va ajuta.

[02.10.13 21:47:57]

@danamandache: Nu stiu daca a fost vorba de mila, probabil respectivul era "purtator de creier" si nu facea parte din masa de manevra a partidului din zona. Nu reusesc sa inteleg ura asta a lor, eu nu am nimic cu ei, dar probabil ca asa sunt educati de mici. Probabil ca la hotel si restaurant iti vorbesc in romana pentru ca sunt bani de incasat...

[02.10.13 21:54:54]

@danamandache: sunt obosit, in 3 propozitii am scris "probabil" de 3 ori )))

[03.10.13 07:40:06]

@alin82: nu-I nici un fel de problema, important este ca am inteles mesajul transmis si sant de acord cu tine.

[03.10.13 18:42:22]

@danamandache: noi am avut acest sentiment doar prin prisma faptului că majoritatea vorbeau în maghiară; din fericire, am întâlnit doar deţinători (şi utilizatori de creiere, iar acolo unde am avut o nelămurire (de ex. la mofete sau la tinovul mohoş), explicaţiile au venit cu multe detalii (nu o să-l uit prea curând pe acel domn simpatic, ghidul de pe tinov, care este de etnie maghiară, dar avea un simţ al "omorului" foarte bine dezvoltat).

dacă aţi fost la Sf. Ana, sper că nu aţi ratat tinovul aflat în apropiere (pentru mine a fost cel mai interesant loc)

[03.10.13 18:50:04]

@Dragos: servus Dragoş! psihicul meu îmi transmitea invariabil că mă aflu în România, deşi senzaţia era că sunt printre străini; într-o oarecare măsură, cred că ai dreptate, atunci când în jurul tău se vorbeşte, în marea majoritate, într-o limbă străină, poţi avea tendinţa să zici sau să simţi că te afli în străinătate;

constat că ce a scris Alin e valabil şi pt mine: cred că sunt prea obosit

[03.10.13 21:11:08]

@Ion Negru: din pacate nu am vazut niciodata un tinov si nici o mofeta, dar intentionez sa-mi satisfac curiozitatea aceasta anul viitor.

alin82, danamandache, Ion Negru
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Balvanyos: