ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2013
ÎNSCRIS: 03.11.12
AUG-2013

Restaurant select la Grand Hotel Balvanyos

Fiind cazati la Grand Hotel Balvanyos, am avut ocazia de a servi masa, de doua ori pe zi, micul dejun inclus, si cina, la restaurantul hotelului de 4*. Ca prezentare generala, cadrul natural este splendid, in mijlocul naturii, inconjurat de padure si destul de izolat, in sensul ca de la Bixad si pana la Balvanyos (aprox 15 km) este singurul loc unde se poate manca. Magazine sau chioscuri nu sunt deloc in zona. Pt aprovizionarea cu apa sau alimente, este recomandat sa se cumpere ori din Bixad (sunt vreo 2 magazinase de sat, macar apa si bere se gasesc dar... cam atata) ori mai bine din Sf Gheorghe (Kaufland, Lidl) sau Baile Tusnad.

Despre micul dejun am scris un pic si in prezentarea hotelului, am fost surprinsa ca la categoria 4* si mai ales la pretul afisat (245 ron/noapte/camera dubla) nu era o varietate prea mare de mancare. Mezelurile (salam sasesc, de vara, muschi file, salam unguresc picant, cremwursti, carnaciori prajiti) erau de calitate f buna, nu imi amintesc sa fi mancat in Bucuresti mezeluri asa de gustoase, in mod sigur erau f proaspete. Branza era de un singur fel, o telemea mult prea sarata, la fel ca si maslinele, care erau f sarate si cam ofilite, fara seva. Cascavalul afumat sau simplu, bun. Omleta, destul de gustoasa, parea din oua naturale, nu din prafuri, De remarcat ca se serveste de la 8 la 10 micul dejun, in weekend pana la 11. Noi am sosit intr-o zi mai spre sfarsit (la 10 in weekend, deci mai era o ora!) si nu mai era decat un fel de salam, se cam golisera platourile... Si nu era apa plata! Doar un suc de grepfruit turnat in carafe din cutii de la supermarket. Intr-o singura zi din cele 3 am prins si suc de portocale, ultima portie, apoi nu s-a mai adus... Cafeaua ok, lapte era din belsug pus in carafe, cereale expandate-fulgi de porumb si bobite cu cacao. Ca si legume-rosii, ardei gras, castravete.

La cina, ultima comanda se ia la ora 21, cina se serveste pana la ora 22. Restaurantul este incapator, sunt cateva mese afara (prea putine - este pacat sa mananaci inauntru cand peisajul este atat de invantator si aerul atat de curat) si restul inauntru. Ospatarii sosesc prompt pt preluarea comenzii, sunt politicosi si isi fac bine treaba. Problema este ca uneori au putin personal la bucatarie, si se poate astepta in weekend, chiar si o ora pana la sosirea comenzii. Noua ne-au incurcat ciorbele si ne-au adus ciorba de vita in loc de ciorba de burta, si alta data ni s-a spus abia peste 20-30 minute ca nu au ciorba de cartofi cu tarhon comandata. S-au scuzat invocand motivul lipsei de personal de la bucatarie. O ciorba era in jur de 10 ron, un platou secuiesc (gratar de porc 3 felii mari, cu garnitura de cartofi si legume) = 23 ron. O salata de vinete=10 ron, legume la gratar =4 ron, salata de ton=10 ron, ciuperci pane umplute cu cascaval=8,5 ron, o bere = 9 ron (ni s-a pus cu una mai mult pe nota, am atras atentia, ni s-a spus ca a fost o greseala si ca nu o vom plati). Calitatea mancarii a fost f buna la cina, portiile mari, absolut indestulatoare

In concluzie, restaurantul este cu siguranta un loc select (singurul 4* din zona Balvanyos) dar se mai pot face imbunatatiri.

Trimis de FrancescaClara in 19.08.13 22:44:25
Validat / Publicat: 20.08.13 00:42:26

VIZUALIZĂRI: 2662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FrancescaClara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Receptia si intrarea in restaurant

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Balvanyos: