ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
AUG-2013

Restaurantul 'La cetate'.

Fiind week-end, ne-am hotărât să facem o mică excursie de o zi aproape de Oneşti aşa că am ales să în staţiunea Balvanyos urmând apoi să mâncăm la restaurantul La cetate. Ştiam de acest restaurant pentru că am fost acolo acum 2 ani şi ammâncat foarte bine.

Aşa că dimineaţa am urcat în maşină şi am pornit din Oneşti în direcţia Oituz-

Târgu-Secuiesc-Balvanyos. Drumul este foarte bun cu excepţia Târgu-Secuiesc-Turia- Balvanyos care este foarte rău, cu multe gropi.

Când am ajuns în Balvanyos am zis să vizităm ceva ca să ne facem poftă de

mâncare. Ne-am uitat pe panourile de informare şi am decis să mergem la cetatea Balvanyos şi la mofeta din spatele hotelului Transilvania.

Drumul dus-întors până la cetate noi l-am făcut în aproximativ 3 ore. De sus de la cetate (1056M. altitudine) se vede un peisaj foarte frumos asupra văii cât şi asupra munţilor din jur. În schimb cetatea lasă de dorit, este lăsată în paragină, nu a fost restaurată deloc, doar un panou de informare găseşti acolo.

Obosiţi şi înfometaţi după cele câteva ore în care am vizitat împrejurimile staţiuniine-am retras la restaurant.

Deoarece vremea era caldă iar priveliştea era frumoasă şi relaxantă am ales să stăm la o masă pe terasă.

N-am stat mult la masă pentru că imediat ne-a fost adus meniul de către o domnişoară drăguţă. Ne-am uitat prin meniu dar nu eram hotărâţi ce să luăm, toate pozele mâncărurilor arătau foarte bine.

Într-un final domnişoara ne-a recomandat platoul La cetate pentru 2 persoane. Mâncarea ne-a adus-o pe un fund de lemn şi conţinea şuncă prăjită, carne de porc şi de pui, cârnaţi, mici, brânzăde burduf, cartofi prăjiţi, salată şi un coş cu pâine ţărănească cu cartofi foarte

proaspătă şi bună. Pentru desert am comandat o îngheţată cu fructe de pădure şio porţie de clătite cu brânzăde vaci, iar la băuturi o palincă o bere şi o apă minerală.

Mâncarea a fost excelentă, foarte gustoasă (carnea se topea în gură) şi avea şi oprezentare frumoasă. Am fost serviţi rapid şi elegant, iar domnişoara ospătar a fost foarte atentă cu noi. Pentru tot ce v-am spus, am plătit 65 lei, un preţ rezonabil pentru mâncarea şi servirea foarte bună.

Noi am mulţumiţi şi consider cărestaurantul este o alegere foarte bună când sunteţi cazaţi sau în trecere prin Balvanyos, iar noi vom mai trece pragul acestui restaurant.

Numai bine!

Trimis de c-kosty in 22.08.13 18:33:49
Validat / Publicat: 22.08.13 19:44:29

VIZUALIZĂRI: 3203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Mofeta

[23.08.13 12:59:46]

Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti daca exista si piscina asa cum am citit in unele prezentari? In curtea pensiunii este amenajat ceva pentru copii, vreun loc de joaca ceva?

Multumesc

c-kostyAUTOR REVIEW
[23.08.13 17:02:47]

@poll: Bună

La pensiunea La cetate nu am văzut piscină sau loc de joacă pentru copii noi am fost doar la restaurantul acestei pensiuni, dar în schimb am văzut şi chiar am vizitat pensiunea (panzio) ISTVANA de 3 stele (are site).

Ea se află la circa 200 metri de pens. La cetate pe drumul care duce la cetatea Balvanyos. Acolo am văzut o piscină foarte frumoasă cu apă foarte curată, cu duşuri, şezlonguri şi chiar loc de joacă pentru copii (au mult spaţiu verde). Au şi preţuri bune la cazare care includ şi micul dejun după părerea mea.

Numai bine!

[23.08.13 19:25:59]

@c-kosty: Multumesc pentru raspuns.

[06.09.13 07:54:41]

Buna ziua

Mai puteti sa ma ajutati cu inca o informatie va rog?

Exista pe acolo si un magazin ca in caz ca ai nevoie sa cumperi o paine sau altceva, carne de ex. daca vrei sa gratar?

Farmacie ma indoiesc ca exista, asa ca o sa-mi iau punguta cu medicamente dupa mine, dar macar altceva ai de unde sa cumperi?

Multumesc

Qvadratvus
[28.09.13 01:30:28]

La Istvana accesul la piscină este asociat cazării, loco. Există la mică distanţă de restaurantul "La Cetate" - pe partea opusă, un bazin cu apă minerală (culoarea dubioasă este dată în principal de sulful şi fierul din apă).

Există şi în restaurantul la cetate o mică piscină într-una din săli (cea din spate - dar apa e foarte rece, iar piscina e foarte mică).

De cumpărat nu ai de unde să cumperi, decât de la moteluri sau de la pensiuni, eventula din Turia, Bixad sau Tuşnad. Cel mai eficient este însă să mergi la cumpărături până la Târgu Secuiesc, durează mai puţin de jumătate de oră - să ajungi acolo (un supermarket Kaufland precum şi cîteva magazine gen Penny Market, Lidl). Ca să ajungi la Kaufland, intri dinspre Balvanyos până se înfundă drumul într-o intersecţie în T, o iei la dreapta şi ulterior din nou la dreapta la prima intersecţie, cale aproximativ 2-3 km.

c-kosty, poll, Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Balvanyos: