ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2017
ÎNSCRIS: 16.01.12
JUN-2016
team-building

Un restaurant excelent - restaurant Pensiunea Cetate

Simţeam şi ştiam că am rămas datoare cu un articol din excursia mea la Lacul Sf. Ana. Şi cum de curând am scris un articol despre un restaurant din Braşov mi-am adus aminte de Pensiunea Cetate Balvanyos şi de incredibilul prânz luat acolo.

Pensiunea se afla în jud. Covasna, în localitatea Balvanyos din Ţinutul Secuiesc, în apropierea Lacului Sf. Ana.

Am avut rezervare pentru aprox 30 de persoane şi se făcuseră pregătiri năuntru dar vremea fiind incredibil de frumoasă am preferat să stăm afară. Ospătarii s-au conformat şi imediat au reuşit să aranjeze trei mese lungi, una lângă cealaltă.

Am reuşit să văd şi interiorul restaurantului, care arata incredibil de frumos, destul de mare (cam 50 de locuri).

Au o terasă acoperită destul de mare, aş zice că ar încăpea cam 100 de oameni şi o terasă rustică de 40 de locuri care pe mine m-a încântat în mod deosebit şi o grădină mai micuţă cu vreo 20 de locuri.

Servirea s-a făcut extrem de rapid. Mai întâi am primit fiecare câte o carafă cu bere şi mai apoi am servit cel mai bun gulaş mâncat de mine vreodată. Majoritatea celor de la masă se plângeau că este mult prea picant dar mie una mi-a plăcut la nebunie. Singurul inconvenient pentru toţi a fost faptul că ciorba ardea mult prea tare.

La felul doi am primit o friptură a la balvanyos extrem de delicioasă. Sper să nu vă fac poftă cu pozele dar sincer, deja salivez în faţa calculatorului când îmi aduc aminte de gustul acelei fripturi. Toată lumea tăcea şi savură acea friptură. Papilele noastre gustative erau în extaz.

Bineînţeles că trebuia să servim şi ceva dulce şi am comandat un fel de ştrudel. A fost bun dar nu m-am omorât după el pentru că avea stafide şi mie nu îmi plac stafidele.

Unii dintre noi ne-am şi plimbat puţin în jurul pensiunii şi am descoperit un şarpe în iarbă. Destul de periculos ţinând cont că erau şi copii prin preajmă.

La sfârşit am servit o bine meritată cafea după care am pornit-o din loc, cu burţile pline şi satisfăcuţi de mâncarea gustoasă şi servirea amabilă.

Trimis de GabrielaG in 25.02.17 13:26:40
Validat / Publicat: 25.02.17 15:24:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS.

VIZUALIZĂRI: 2946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Terasa acoperita

[25.02.17 14:14:12]

@GabrielaG: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde măncăm în Balvanyos și împrejurimi?, BALVANYOS" (deja existentă pe sait)

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrici de tipul "Unde mâncăm în zona X (sau similare)"

[25.02.17 14:20:00]

@webmaster26: Multumesc! Greseala mea... mai vazusem un articol doar despre restaurant incarcat aici de aceea l-am postat si eu.

Testosu'
[25.02.17 16:51:46]

@GabrielaG: Daca nu ma-nsel chiar in acest weekend se desfasoara la Balvanyos, Festivalul Pomana Porcului.

Un festival, chiar international, ce se desfasoara de vreo 12 ani aici, in organizarea Comunei Turia si a Complexului La Cetate Balvanyos. Un festival dedicat traditionalului taiat al porcului si al prepararii lui in fel si chip, conform traditiilor zonelor de unde provin echipele participante.

[25.02.17 16:59:39]

@Testosu : Chiar nu stiam acest lucru... interesanta informatie pentru cei care sunt in zona...

[02.03.17 16:07:46]

@GabrielaG: Asta e sadism sa ai doua articole la rand astfel de chinuitoare , dar sa zicem ca te iert.

Felicitari, votat cu drag.

[04.03.17 11:49:01]

@mishu: Chiar trei Si nu am vrut sa fiu sadica... doar sa va fac pofta )

Ma bucur mult ca ma ierti Promit sa nu mai fac din astea prea curand

jmekera
[25.01.19 14:06:20]

Am fost cazti 2 nopti la Balvanyos Resort Spa si tot tacamul Tot am auzit si am si citit despre restaurantele Gastro, asa ca am decis sa luam pranzul in una din zile la Gastro Lab, care e un restaurant micut chiar langa hotel. Am vrut sa facem rezervare pt ca au putine locuri si oricum mergeam inainte pana la Lacul Sfanta Ana, dar au zis ca nu e nevoie si ca vom fi bineveniti oricand ajungem. Acum, sa va povestesc

Inca de cum intri, atmosfera e asa ca intr-o cabana din munti, cu foaaarte mult bun gust si cumva te simti de-al casei. Nu au mese multe ci doar una mare pe mif jloc la care au loc vreo 20 persoane si 2-3 mai mici cu cate 6 locuri. Interesant e ca nu te deranjeaza lucrul asta si e un fel de "dezordine" studiata. Adica, am vazut ca din cate scaune sint in sala nu prea gasesti 2 la fel. tacamurile -tot asa, sunt puse in cosuri pe masa si nu sunt neaparat parte din acelasi set. Cu toate astea nu te deranjeaza. E atat de prietenos totul si chiar te simti acasa.

Au o oferta impresionanta de vinuri si un meniu care nu e deloc standard. Ti se ofera mancaruri "gospodaresti" cu gustul acela pe care eu cel putin rar sau foarte rar il intalnesc la un restaurant.

Am mancat supa crema de praz - care era cu inele de ceapa prajita pe deasupra si un gust incredibil si o ciorba de perisoare facuta cu zeama de varza - f buna si asta.

La felul doi am avut platou secuiesc (slanina prajita, fleica de porc la gratar, muraturi) si o portie de "pomana porcului " cu sangerete, carnati prajit si cartofi piure.

La desert apple crumble cu inghetata de vanilie.

Pe cuvant va spun ca totul a fost foarte gustos. Preturile sunt acceptabile, chelnerii foarte prietenosi.

Aaaa, la inceput am primit din partea casei pentru gustare pateu de posc cu ceapa rosie si panie neagra. Totul era proaspat facut, painea avea coaja crocanta... eeee intr-un cuvant noua ne-a placut teribil si cu siguranta vom reveni

GabrielaG, jmekera, mishu, Testosu'
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Balvanyos: