ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2013
DE Xla
ÎNSCRIS: 04.08.13
JUN-2013

Creta – cum sa descoperi cat mai mult din minunatiile insulei in 7 zile

La sfarsitul lunii iunie a acestui an am avut parte de cea mai frumoasa experienta turistica de vara prin descoperirea insulei Creta. Motivele pentru care consider ca este cea mai frumoasa destinatie de vacanta le voi descrie in alt review, acum vreau sa va impartasesc o parte din experientele si invatamintele pe care le-am tras din acest periplu cretan.

Intr-o frumoasa zi de weekend, 22.06.2013 am decolat de pe aeroprtul Otopeni cu destinatia Heraklion-Creta cu multe ganduri, nedumeriri, chiar indolieli, cu marea curiozitate de a vedea daca este atat de frumos precum descrie toata lumea, cu speranta ca intelege care este farmecul acestor meleaguri, cu multe dorinte si cu o lista lunga, prea lunga de “trebuie vazut”.

Nu aveam un plan facut de acasa, aveam insa ambitia de a vizita cat mai mult dar si de a ma si relaxa si bucura de vacanta, lucruri destul de greu de realizat avand in vedere timpul limitat la o saptamana si frumusetile care se iveau la fiecare pas si care te ademeneau din toate colturile insulei.

Noi am stat in nord-est si am incercat sa cuprind cat mai mult din obiectivele apropiate, astfel a iesit un circuit al estului insulei organizat pe zile astfel:

Ziua 1: acomodarea cu hotelul, descoperirea statiunii Elounda si plaja in statiune

Ziua 2: am descoperit Agios Nikolaos si am stat la plaja acolo

Ziua 3: excursia la Santorini

Ziua 4: excursie la Spinalonga, incursiune pana in estul extrem al insulei trecand prin Sitia si poposind la plaja cu palmieri de la Vai

Ziua 5: am ajuns in partea cea mai sudica a insulei la Ierapetra, am descoperit minunatata plaja de pe insula Chrissi si am incheiat ziua intr-un satuc traditional cretan numit Mochlos

Ziua 6: am vizitat Knossosul, obiectivele importante din Heraklion si am incheiat cu plaja la Matala

Ziua 7: ne-am plimabat prin Platoul Lasithi cu morile sale de vant, am vizitat pestera lui Zeus si la final am stat plaja in Elounda

In total total am vazut peste 10 obiective importante, am facut aproape 1000 de km cu masina, am facut baie in 3 mari, am stat la soare pe 5 plaje total diferite si am descoperit putin din farmecul si magia taramurilor cretane.

Din toata aceasta exeperienta va pot impartasi urmatoarele impresii si recomandari grupate in 10 capitole care spre sa va ajute sa descoperiti mai mult si sa pierdeti mai putin timp decat mine cu organizarea si cu luarea deciizilor:

1. Mergeti cu avionul in Creta!

-Pentru ca este mai ieftin (cu masina sunt peste 1500 de km si se traverseaza cu ferry din Atena)

-Pentru ca ajungi foarte repede (intr-o ora si jumatate esti pe taram cretan, nici nu apuci sa te acomodezi in avion ca ai si ajuns)

-Pentru ca ai parte de minunatele privelisti ale insulelor grecesti din avion

-Pentru aterizarea spectaculoasa (pista este o fasie de pamant in mare si ai impresia ca ajungi fix in apa)

-Pentru ca ajungi odihnit si gata de explorat 

•tin sa va spun ca nu sunt adepta mersului cu avionul, in 2012 am fost in Corfu cu masina din Bucuresti, dar in Creta chiar nu cred are rost sa faci atata drum cu masina;

2. Alegeti cazare intr-o zona mai putin promovata de agentiile romanesti!

(NU Herssonisos, Stalida, Malia)

-Pentru a nu fi dezamagiti si a spune ca nu intelegeti de ce este atat de laudata Creta

-Pentru a nu va simti ca la Mamaia sau Eforie

-Pentru a scapa de aglomeratie, imbulzeala si kitch

-Pentru a fi “altfel” decat majoritatea turistilor romani si pentru a vedea de ce strainii nu se ingramadesc in acele zone

-Pentru a putea descoperi frumusetea insulei si nu doar a hotelului de “nespe” stele in care te cazezi

-Pentru a avea munte si mare in acelasi loc si nu doar un camp arid ca in Herssonisos

-Pentru ca la noi in general este o regula sa promovam ce este mai ieftin, mai usor accesibil fara a tine cont de alte criterii

-Recomand zona de vest a insulei (Chania sau Rethymno) unde din pacate avem foate putine oferte pe piata turistica din Romania sau statiunele din est (Agios Nikolaos, Ammoudara, Elounda)

3. Nu platiti foarte mult pe cazare!

-Pentru ca nu veti putea sta prea mult la hotel, nu va vor lasa atractiile naturale…

-Pentru ca nu veti avea timp sa va bucurati si de facilitatile hotelului si de “facilitatile naturale” ale insulei si mi se par mult mai importante cele naturale

-Pentru in Creta hotelurile de 3 si 4 stele sunt bine ingrijite si patroni cretani chiar isi dau interesul sa atraga si sa fidelizeze turistii

-Pentru ca este o destinatie unde nu hotelul face toti banii ci cadrul natural, istoria si calitatea oamenilor iar acestea nu le veti descoperi platind mii de euro pe cazare

4. Alegeti regim de cazare cu mic dejun sau maxim demipensiune!

-Pentru ca mancarea la taverene este delicioasa

-Pentru ca poti incerca tot felul de preparate si macar o saptamana merita sa iesi din clasicele tipare ale meselor de la hotel

-Pentru ca iesi mai ieftin (portiile sunt foarte mari, preturile sunt rezonabile chiar mici as spune iar desertul nu se plateste si te surprinde placut de fiecare data)

-Pentru ca nu trebuie sa mananci la ore fixe ca la hotel, daca ai mancat tarziu de dimineata poti sa manaci masa de pranz pe la ora 16:00 si seara nu mai ai nevoie decat de o gustare

-Pentru ca manaci sanatos; nu ai cum sa te indopi cu saorme, gogosele infuriate, porumbi fierti si alte delicatese constantene pe plaja pentru ca nu sunt; asa ca daca vei manca la taverne nu ai foarte multe alegeri nesantoase si in rest gustarile pe care le poti lua pe plaja sunt iaurt inghetat, fructe, inghetata sau alune, fistic, etc

-Pentru ca exista multe supermarketuri cu preturi mici de unde iti poti lua diferite alimente in camera si bauturi pentru drum

5. Inchiriaza masina de la firmele locale!

-Pentru ca este ieftin; de la 20 euro/ in functie de capacitatea cilindrica a masinii; pentru 2 persoane este ok o masinuta de 1200 (aveau Citroen, Chevrolet, Hyundai, VW Up) si stati linistiti ca urca toate pantele abrupte fara probleme dar pentru 4 persoane recomand o masina cu 1400 care costa cam 30 euro/zi (Peugeot, VW Polo, etc)

-Nu trebuie sa va speriati de costul benzinei pentru ca masinile nu consuma foarte mult; sunt drumuri bune, gen DN sau chiar autostrada unde mergi cu viteza constanta (noi la peste 900 de km parcursi am bagat de 75 euro benzina)

-Pentru ca toate au aer conditionat, sunt curate si bine intretinute

-Pentru ca poti negocia pretul, perioada (spre exemplu noi am luat masina intr- zi de marti la ora 13:00 si am inapoiat-o vineri la ora 16:00 si am platit pretul pentru 3 zile)

-Pentru ca iti pot aduce masina unde vrei, la hotel, la aeroport si la fel o poti inapoia in orice zona

-Pentru ca este foarte simplu, nu ai nevoie decat de un permis

-Pentru ca sunt foarte amabili, iti dau harta, iti explica si deseneaza traseele pe harta si iti dau sfaturi utile si ponturi cu locuri de vizitat mai putin cunoscute

6. Incearca sa calatoresti spre oricare zona a insulei!

-Nu te vei rataci, sunt indicatoare din orasele mari (Agios Nikolaos, Heraklion) catre toate destinatiile importante si oricum toate drumurile sunt foarte bine marcate si nu ai cum sa nu gasesti o destinatie

-Nu iti trebuie nici hartile si traseele complicate (pe care eu mi le printasem de acasa) pentru ca indicatoarele te vor duce singure catre locatia dorita

-Majoritatea localnicilor vorbesc si inteleg engleza asa ca daca ai nevoie de indrumare, poti opri sa intrebi orice localnic si iti va raspunde (spre surprinderea si amuzamentul nostru am fost indrumati pe drumul spre Dikti Andreu de catre niste batranei cretani ce stateau in fata portii si cred ca aveau peste 80 de ani, dar stiau unde vrem sa mergem si ne-au aratat prin semne si in cele cateva cuvinte pe care le stiau care este drumul)

-Drumul spre oricare destinatie este o experienta in sine si poti descoperi locuri frumoase mai putin promovate acolo unde nu te astepti; mare parte din drumurile Cretei sunt reprezentate de un versant pe dreapta si de mare in stanga sau invers, asa ca locuri unde sa te opresti si sa admiri peisajul sunt nenumarate, doar aparatul foto sa fie pregatit in permanenta si soferul sa fi atent la “point viewuri”

-Spritul cretan este mult cosmetizat in marile orase turistice dar daca vrei sa-l descoperi, trebuie sa mergi in localitati mai mici unde vei intalni ceva mai putini turisti (in general cunoscatori) dar si aici vei gasi conditii foarte bune pe plaja (dusuri, toalete, vestiare) si manacare delicioasa la nelipsitele taverne

-Ai grija totusi la distante pentru ca drumul este in general prin munti si poti sa faci 60 de km in aproape doua ore; daca stai in est eu nu recomand sa te aventurezi in vestul aflat la peste 200 de km pentru ca nu vei apuca sa vezi prea multe si vei pierde mai mult timp pe drum (mai bine iti cauti cazare in vest daca vrei sa vezi acele obiective)

-Nu te speria de politie pentru ca “lipseste cu desavarsire” pentru a nu deranja turistii cred… in 7 zile eu nu am vazut nici un echipaj, nici radare si de oprit la filtre nu se pune problema

7. Nu rata excursia la Santorini!

-Pentru ca merita, este frumos, mult mai frumos decat iti imaginezi si decat in toate pozele celebre

-Pentru ca din Creta ajungi cel mai repede (3 ore) decat din alte insule

-Pentru ca o zi iti ajunge sa explorezi insula si nu are rost sa iti planifici o vacanta acolo, nu sunt prea multe obiective doar imagini incredibile de privit si contemplat

8. Combinati zilnic 1-2 obiective turistice dimineata/pranz si seara o plaja!

-Pentru a va bucura si de soare si de baie (va recomand sa aveti mereu costumul de baie la voi pentru ca nu stiti niciodata ce surpriza va pregateste Creta)

-Pentru a va relaxa dupa cateva ore de mers cu masina si alte cateva de mers pe joc

-Pentru a ajunge la plaja dupa caldura naucitoare de la pranz cand efectiv nu poti sta sub razele soarelui; seara este mult mai placut si soarele este pe cer pana dupa ora 20:00

9. Nu cumparati excursiile de la agentiile de turism ci incercati sa le faceti pe cont propriu!

-Pentru ca veti plati mai putin, agentia are si ea adaugat un comision

-Pentru iti vor face ei programul si nu intotdeauna corespunde cu ce ai vrea tu sa faci (spre exemplu in Santorini nu au vrut sa ne duca pe plajele cu nisip rosu si negru pentru ca asa aveau definita ei excursia, cu toate ca am insitat toti turistii si aveam timp destul; dar au preferat sa ne tina in Thira pe o caldura extrema si am asteptat pe niste banci sa se termine programul si sa vina autocarul sa ne ia pentru ca nu mai aveam ce face acolo)

-Pentru ca poti pleca si te poti intoarce la ce ore vrei, in general excursiile cumparate au ore de plecare extrem de matinale dar daca pleci singur poti lua micul dejun linistit, poti lenevi si o ora la soare si pleca la drum dupa ora 11:00

-Pentru ca pierzi mult timp si ceva nervi in periplul facut prin toate statiunile pentru a aduna toti turistii inscrisi la excursie (respectiv in Santorini ne-au luat la ora 05:00, neu plimbat vreo 2 ore prin statiuni la toate hotelurile si vaporul a plecat la 08:30, ce bine ne-ar fi mai prins 2 ore de somn…)

10. Cumparati ghid, suveniruri si produse traditionale!

-Ghidul este absolut necesar la Knossos altfel risti sa nu intelegi mare lucru din maretia acelui loc (eu greseala asta am facut-o si imi pare rau)

-Gasiti sa cumparati nenumarate suveniruri dar cel mai mult mi-au placut cele de la magazinele tip “cretan autentic” sau ceva de genul asta, unde vindeau produse cosmetice pe baza de ulei de masline, mirodenii, etc

-Cumparati produse traditionale de la localnici de pe marginea drumului; eu am luat un ulei de masline foarte bun si o miere delicioasa de pe drumul spre Platoul Lasthi (pacat ca sunt pe terminate…si nu stiu cand mai ajung pe acolo)

-Daca va place sa scrieti incercati sa notati pe o agenda, hartie orice ganduri va trec prin minte sau lucruri care va impresioneaza in drumetiile voastre cretane pentru ca dupa cateva luni devine foarte interesant sa le citesti si sa retraiesti parca acele momente … si de ce nu poti sa impartasesti impresiile si sa faci recomandari.

Eu am incercat prin acest review sa lamuresc cateva neclaritati pe care le au multi turisti (si pe care le-am avut si eu inainte de plecare) si am incercat sa prezint cateva sugestii pentru o vacanta reusita in Creta de care cred ca ar trebui sa se bucure fiecare macar o data in viata…

PS: Ma adresez in special persoanelor dornice de calatorit, de explorat, de descoperit, de vizitat si de savurat fiecare zi petrecuta pe taram cretan.

Trimis de Xla in 07.08.13 15:58:47
Validat / Publicat: 07.08.13 17:32:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Meteora, Corfu

VIZUALIZĂRI: 5370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Xla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ziua 1 - Elounda

[07.08.13 17:32:14]

roth
[07.08.13 22:10:07]

Foarte interesant povestit, o perspectiva deja cunoscuta insa pusa intr-o lumina clara si bine argumentata.

Cu totii stim ca e mai oki sa te plimbi pe cont propriu insa tu ai si dat exemple clade de ce asa DA si nu invers.

Din cate inteleg a fost o vacanta plina de inedit si frumuseti la fiecare pas.

Gabise
[07.08.13 22:54:32]

Foarte bine structurat si argumentat. Creta e pe lista de concediu pe anul viitor.

[07.08.13 23:33:47]

@webmaster15: Multumesc frumos! Nu ma asteptam ca un review scris intr-o nota atat de personala si cu anumite observatii acide poate fi selectat minighid... dar ma bucur ca a fost.

[07.08.13 23:42:41]

@roth: Multumesc pentru apreciere. Da toti avem idee despre aceste diferente si despre beneficiile vacantelor pe cont propriu, dar de multe ori nu avem curajul sa ne aventuram... si mie mi-a luat ceva sa ma decid daca sa ma cazez intr-o zona despre care nu aveam recomandari. Asa ca am incercat sa explic de ce in Creta chiar merita mai mult decat alte destinatii, sa iti planifici o de vacanta de acest gen. Si da... frumusetiile Cretei sunt la fiecare pas... doar ca iti trebuie mult mai mult timp pentru a vedea macar 80% din insula.

[07.08.13 23:47:11]

@Gabise: Multumesc si ma bucur sa aud ca iti doresti sa mergi in Creta. Daca vei avea nevoie de informatii mai concrete ti le ofer cu placere. Poate ne vedem pe acolo pentru ca mai am de explorat vestul insulei si deja este stabilit pentru concediul de anul viitor.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[07.08.13 23:57:49]

@Xla: Este pacat sa lasi review-ul asta fara poze.

[08.08.13 00:38:50]

@Andox: Nu apucasem inca sa le postez, dar acum am rezolvat. Pentru fiecare obiectiv vizitat gasiti cate o poza reprezentativa.

sunflower
[09.08.13 10:22:17]

Imi place acest review, e ca o lectie utila, prezentata atractiv, iar foto sunt de poveste! Felicitari!

alinaro
[09.08.13 11:55:35]

@Xla: Si mie imi plac impresiile tale. Clar si la obiect, felicitari! Musai sa ma intorc in Grecia intr-o buna zi...

dorgo
[09.08.13 16:29:24]

@XIa, 1. - cat v-a costat in total sejurul vostru (transport+cazare) per persoana, cu pornire din 22.06.2013, cu avionul (Otopeni-Creta) (inclusi in pret si cei 95 euro taxa de aeroport), caci iunie e inca perioada de "early", daca platesti pana-n 15 februarie

2. - daca erau cumva in insula oferte mai ieftine decat cei 150 euro pentru Santorini de la firma romaneasca? ... (sau poate ne ajuta un consilier AFA pentru Grecia sa ne spuna care e cea mai ieftina cale de a ajunge in Santorini pentru o singura zi)... mersi!

[09.08.13 16:54:17]

@dorgo: 1. In total sejurul achizitionat de la agentie a fost de 920 euro pt. 2 persoane: transport avion cu taxe incluse Otopeni-Heraklion si retur cu Air Bucharest, transfer aerport-hotel si retur cu autocarul plus 7 nopti cazare cu mic dejun la Akti Olous. De Early Booking nu am benefiaciat pentru ca ne-am decis tarziu si am facut rezervarea undeva pe la jumatatea lunii mai.

2. Noi nu am mai cautat oferta locala dar am vazut apoi ca erau afisate poze cu Santorini la mai multe agentii locale deci se faceau sigur excursii, de preturi nu stiu sa iti spun daca erau mai mici.

dorgo
[09.08.13 18:16:52]