Poseidon Beach Hotel

MAY-2013
REGIM MASĂ md
411 [Euro}

Hotel Poseidon - o alegere aproape perfecta

Am fost cazati la acest hotel in perioada 27.05-03.06.2013, avand mic dejun inclus.

Tot ce vreau sa subliniez e faptul ca hotelul este construit cu mare bun-gust, incepand de la intrarea principala si pana la plaja.

Desi este de 3 stele, are absolut de toate si poate multumi aproape pe oricine care iubeste frumosul.

Amplasamentul, cladirea, gradina interioara, piscina, barurile, terasa tip fast food si absolut tot din jur, sunt foarte frumoase.

Hotelul este dotat cu parcare gratuita, sezlonguri de buna calitate gratuite atat la piscina cat si la plaja, internet wi-fi gratuit. La receptie are 3 calculatoare pe care poti sa le folosesti gratuit.

Curtea interioara unde este amplasata si piscina este deosebit de frumoasa, aranjata cu copaci tip palmieri, (sincer nu stiu cum se numeste exact specia), dar sunt foarte frumosi si exotici.

Piscina are adancimea cuprinsa intre 1,20 m si 2,80 m, avand sezlonguri foarte comode si elegante. Langa piscina e amplasata o terasa foarte frumoasa la care se poate manca de la gyros pana la orice tip de mancare gatita, peste, friptura etc., la preturi nu foarte mari comparativ cu restul statiunii.

Exista masa de biliard - o fisa 2 euro, masa pentru tenis de masa, insa trebuie sa ai palete si minge.

Personalul hotelului este foarte amabil si permanent preocupat ca turistul sa se simta bine, nu ai absolut nimic de reprosat.

Referitor la masa - din ce am vazut exista doar optiunea de demipensiune, adica mic dejun plus cina. Tot ce pot sa spun e ca micul dejun - bufet suedez este complet. Ai foarte multe optiuni, chiar daca mancarurile sunt cam aceleasi in fiecare zi. Nimic de reprosat, pot sa spun ca m-am simtit regeste. Intr-o seara am platit 10 euro de persoana si am luat cina la hotel. Acelasi lucru pot sa-l spun si despre cina, absolut completa-tot bufet suedez.

Singurul lucru care ma determina sa nu dau nota maxima acestui hotel este camera in care am fost cazati. Nu era prea curata in sensul ca pe jos erau multe fire de par, pe mobila si pe televizor era praf iar paturile aveau saltelele cam neconfortabile. Mobila era relativ veche, adica nu de ultima generatie iar televizorul la fel. Am fi preferat pat matrimonial si vedere la mare, dar camera noastra nu avea, era la parter, cu vedere la piscina. Baia era ok, cu cada si dus.

In final as vrea sa exprim gradul meu de multumire acordand note, astfel:

Aspect exterior al hotelului - nota 10;

Aspect interior al hotelului - nota 9;

Aspect al intregului hotel - nota 9,8;

Aspect al camerei - nota 8;

Piscina - nota 10;

Gradina hotel - nota 10;

Personal hotel - nota 10;

Plaja din fata hotelului - nota 8. Cand marea este linistita plaja este destul de lata, aproximativ 15 metri latime, iar lungimea de cateva sute de metri. (erau dune de alge aduse de valurile marii iar nimeni nu s-a ingrijit sa le curete pana in ultima noastra zi de cazare). Intrarea in mare este lina, limita geamandurii fiind cam la 50 metri fata de mal.

Statiunea Laganas - nota 8,5 - 9,00; (sunt destule optiuni pentru viata de noapte, tineret).

Insula Zakynytos - nota 10; - excursiile optionale de la Navagio si Marathonisi sunt absolut fantastice, merita din plin.

M-a impresionat deosebit de mult si: Porto Vromi, Porto Limnionas, Blue Caves, Keri Caves.

Excursiile optionale catre Navagio si Blue Caves merita sa le faci cu vapoare mici deoarece merg foarte aproape de mal si chiar intra prin pesteri, insa pentru Navagio trebuie sa prinzi marea foarte linistita, deoarece in aceasta parte a insulei sunt valuri mari si risti sa ai o calatorie foarte neplacuta.

Pot sa recomand inchierierea unei masini cu care sa vizitezi toata insula si sa pleci cu vaporasul din Porto Vromi pana la Navagio, intrucat distanta de parcurs e mai mica si de aici poti sa observi daca e marea linistita sau nu.

In concluzie, o vacanta in insula Zakyntos se merita din plin, iar hotelul Poseidon este o alegere excelenta.

Impresii încărcate de turistull in 05.06.2013 15:11:02

Validat / Publicat: 05.06.13 16:13:23

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Insula Skyatos, Atena, etc.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (turistull); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 11 voturi) nota2

[05.06.13 15:35:04]

- turistull
[06.06.13 08:38:12]

@webmaster26: E ok.

- djpedros
[09.08.13 12:30:06]

Hotelul este situat chiar pe plaja? E usor de ajuns cu masina pana la el? Ati avut aer conditionat? Ce buget este recomandat?

- turistull
[09.08.13 17:05:44]

Da, am avut aer conditionat. Da, este foarte aproape de plaja. Se poate ajunge foarte usor cu masina la hotel. Are parcare proprie gratuita. Ca buget recomand, in afara de pretul excursiei si al cazarii, cam minim 500 euro, asta daca ai doar mic dejun inclus. Daca vrei sa faci toate excursiile optionale, ar trebui ceva mai multi bani. De mentionat ca eu am fost la sfarsitul lunii mai - inceputul lunii iunie, cand nu era sezon full.

Dar una peste alta - daca puteti sa mergeti in Zakyntos nu ratati! Se merita din plin. Si hotelul Poseidon este superb. Vacanta placuta!

- silvia tudoran
[05.12.17 10:33:10]

@turistull: multumesc pentru impresii, chiar cautam ceva despre acest hotel.

votat cu placere!

Publicitate    [18.06.19 00:50:27]