ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
    ÎNSCRIS: 23.04.10
    AUG-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

O vacanta extraordinara

Eu m-am cazat la Poseidon Hotel in august 2009, impreuna cu un grup de prieteni. In general am fost mai mult decat multumiti de conditiile oferite de proprietari. Hotelul este situat pe malul marii, intr-o zona linistita a statiunii Laganas. Are multe camere, noi am stat la etaj, cu vedere spre gradina, iar in departare se vedea marea.

Personalul hotelului este foarte discret, tin sa nu deranjeze clientii, noi nici nu am avut nemultumiri, insa ori de cate ori treceam pe la receptie erau foarte amabili si zambitori.

Camerele sunt ok, nu foarte spatioase, dar nici nu se poate spune ca sunt mici, sunt de dimensiuni medii, cu televizor (pe care nu prea l-am deschis), paturi separate, gresie pe jos. Se facea curatenie in fiecare zi, prosoapele si asternuturile au fost schimbate la cateva zile. Baia nu e foarte spatioasa, in camera unde am stat eu avea cada.

Gradinile hotelului sunt superbe, foarte ingrijite, in fiecare seara si dimineata erau stropite.

Piscina e destul de mare, sunt 2 baruri, unul gen fast food, unde am mancat de cateva ori, iar celalalt o terasa cu bauturi. Barman-ul de la terasa, Chris, este un tanar foarte simpatic si vorbaret, imi facea placere sa beau cafeaua acolo. Piscina este foarte curata, intr-un colt are un mic jacuzzi, unde este o placere sa lenevesti in dupa-amiezile toride.

De la barul de la piscina, se merge printr-o gradina, cu sezlonguri si umbrelute (care sunt gratuite pentru clientii hotelului) si se ajunge la mare.

Plaja este cu nisip foarte fin, hotelul dispune de sezlonguri (contra cost), iar intrarea in mare este foarte lina. De asemenea, intre zona cu sezlonguri si mare, este o fasie unde se poate pune cearceaful, pentru cei care nu vor sa achite contravaloarea sezlongurilor.

Hotelul dispune si de parcare gratuita pentru clienti, iar peste drum de intrarea principala din hotel este un mic magazin de unde se poate face aprovizionarea.

Noi am beneficiat doar de mic dejun, care se servea pe o terasa chiar sub camerele unde a fost cazat grupul nostru si era mare zarva dimineata. Nu pot reda prea multe impresii despre continutul micului dejun, pentru ca l-am servit doar in doua dimineti, insa era indeajuns de bogat.

De la hotel in centrul statiunii distanta se parcurge cam in 15-20 minute, insa pe plaja se ajunge in 5 minute pe strada principala, plina de baruri si cluburi, foarte animata si zgomotoasa.

In concluzie, sejurul petrecut la Hotel Poseidon a fost deosebit de placut si m-as mai intoarce cu bucurie acolo.

Trimis de amely* in 23.04.10 20:56:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Atena, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 3538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amely*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 la piscina, dinspre terasa

georgiana
    [23.04.10 22:44:58]

Dar insula, ce impresie ti-a lasat?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [24.04.10 04:35:17]

Si iata cum Amely reuseste la primul sau review sa ia un SB, simplu, a scris bine, nici prea mult dar nici prea putin, corect si simplu ce a simtit acolo in acel hotel. Felicitari si bine ai venit printre noi!

Te asteptam si cu o descriere a insulei si a optionalelor pe care le-ati luat sau macar o descriere a concediului vostru in insula.

Insula e pregatita si pentru noi ne asteapta in vara asa ca suntem numai ochi si urechi si asteptam noi review-uri despre ea.

chelie_d
    [24.04.10 12:13:14]

bravo, destule detalii in acest review, pentru care iti si acord votul meu si asteptam si alte review-uri din destinatiile unde ai mai fost...

amely*AUTOR REVIEW
    [24.04.10 15:14:28]

Multumesc mult pentru aprecierile vis-a-vis de prima mea postare, o sa incerc sa fac o scurta descriere a insulei.

Comparativ cu insula Corfu ( pe care am vizitat-o in 2008) vegetatia insulei Zakynthos nu e atat de bogata, este o insula mai arida, insa e foarte frumoasa. Ca o parere personala, eu m-am indragostit de locurile acelea si am intentia de a pleca in septembrie din nou cateva zile acolo.

Am luat o singura excursie optionala, turul insulei cu vaporul, prin agentiile locale, cu preturi muuult mai mici decat cele oferite de agentiiile romanesti. De ex., pentru aceasta excursie de o zi am platit 20 de euro. Am beneficiat de autocar pana in portul Zakynthos, dus-intors, asigurat de catre agentie. Am vizitat Navaggio, o plaje de o frumusete rara, culoarea apei este cu totul deosebita, plaja este plina de pietricele, din care bineinteles ca am luat cateva pentru a le pastra drept amintire .

Ca o paranteza, tin sa precizez ca noi am vazut plaja de jos, insa am inteles de la alti cunoscuti ca privelistea de sus, din varful stancii, este absolut spectaculoasa.

Apoi am mers inspre Blue Caves, pe care le-am vazut doar de pe vapor si am oprit in cateva locuri pentru a face baie.

In capitala insulei am mers pe cont propriu, este aproape de Laganas, cu autobuzul aproximativ 2 Euro, iar cu taxiul, daca negociezi un pic este in jur de 10 Euro. Zante Town este un oras frumos, cu puternice influente venetiene, cladiri frumoase si multa istorie.

Laganas este o statiune pentru tineri, insa chiar si la Poseidon am vazut multe cupluri cu copii sau adulti de 40-50 de ani. Este foarte zgomotoasa, asa cum se scrie peste tot, strada principala e un spectacol de lumini si zgomot. Tinerii englezi, care sunt in proportie covarsitoare sunt foarte galagiosi si tot timpul beti, insa sunt inofensivi din punctul meu de vedere. Eu am iesit in fiecare noapte in cluburi si nu am intampinat probleme in ceea ce ii priveste.

Ca o parere personala, Laganas este o statiune cosmopolita, nu prea se simte farmecul grecesc, sunt multe pub-uri englezesti, insa sunt destule taverne unde am mancat bine mancare tipic greceasca.

Preturile sunt ok, aproximativ ca peste tot in statiunile Greciei pe unde am mai fost.

In concluzie, am un singur regret personal: ca nu am vazut nici o caretta-caretta, insa in mod cert sunt multe, pentru ca aproape toti cei cu care am interactionat in concediu le-au vazut.

Din acest motiv o sa merg si in septembrie sa vad macar o broscuta

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [24.04.10 15:55:50]

Amely: am inteles ca exista o excursie optionala din Laganas care se numeste: " In cautarea broscutei Caretta - Caretta " si se lauda ca daca nu vezi nici o broscuta pe parcursul excursiei iti dau banii inapoi.

Pe un forum un hatru facea o gluma ca unul din marinari baga in apa o jucarie cu aspect de broasca ce pluteste in apa si pe care scrie made in China si ti-o arata de la distanta, eu nu cred asa ceva!!!

amely*AUTOR REVIEW
    [24.04.10 16:43:20]

Da, exista genul acesta de excursii, in golful Laganas sunt situate broscutele, insa nu poate fi vorba de jucarii made in China. Prietenii mei le-au vazut si cand s-au plimbat cu hidrobicicleta, deci chiar sansele sa pleci din Zakynthos fara sa vezi vreo broscuta sunt destul de mici (exceptandu-ma pe mine). Un prieten chiar le-a filmat cum isi scot capsorul din apa si privesc turistii Chiar de pe vaporul de croaziera s-au vazut cateva, insa eu eram in alta zona a vaporului.

Am inteles ca in zona statiunii Kalamaki (care se invecineaza cu Laganas) - in acelasi golf, sunt si restrictii de stat pe plaja dupa o anumita ora, tocmai pentru a nu fi deranjate.

Eu zic ca cel care a comentat pe site o fi tot vreun comod ca mine care nu s-a deranjat prea mult in larg pentru a le vedea.

Oricum, insula e plina de suveniri in forma de broscuta, de la brelocuri la pernute, de diverse forme, cu mai mult sau mai putin bun gust. Eu am si acum atarnat la chei un breloc cu o broscuta care ma inveseleste zi de zi, aducandu-mi aminte de vacanta si de soare

georgiana
    [24.04.10 22:33:41]

@Amely,

Si eu am vazut Caretta-Caretta, de 2 ori, in croaziera, dar pana m-am dezmeticit sa scot aparatul si sa o fotografiez... a disparut!

Si... m-am bucurat de ea, ca un copil!

Si tot in croaziera, in partea de vest a insulei, dupa Limnionas, am vazut si 2 delfini, care innotau in fata vasului, dorind sa ''salutate'' capitanul!

Imi pare rau ca nu ai reusit sa vezi Golful Navagio se sus, de pe stanca aceea de vreo 400 de metri.

Este deosebit si de jos e frumos, dar de sus, e... alta senzatie! Te poti uita la pozele puse de mine la review-ul ''Croaziera la Navagio''!

Si eu am repetat in 2008 de 2 ori aceeasi destinatie-Zakynthos, am stat in Kalamaky si in Alycanas.

amely*, chelie_d, georgiana, ionescunic
    Alte impresii din această RUBRICĂPoseidon Beach Hotel: