ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
AUG-2012

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Atitia bani, atita peste

Am ales hotel Surmeli din urmatoarele motive:

-Am vrut sa vizitez obiectivele turistice renumite din zona Kusadasi in loc sa zbor in Antalya si sa zac la soare;

-Hotel Surmeli ofera pret redus pentru copii pina la 15 ani (foarte important pentru mine) si am considerat ca pot cheltui mai cu folos diferenta de bani.

-Desi am citit pareri negative despre acest hotel am considerat ca raportul pret/calitate e satisfacator.

Mari greseli.

Efortul de a conduce aproape 1200 km (aprox. 20 de ore cu tot cu feribot) il consider nejustificat iar banii cheltuiti la hotel Surmeli sunt mult mai multi fata de conditiile oferite in hoteluri similare ca si stele din Bulgaria sau Grecia.

Pe drum am oprit la o benzinarie si am cerut o cafea fara zahar dar cu indulcitor. N-a inteles treaba cu zaharul. Pe la jumatatea cafelei am gasit o musca. Mi-a adus amabil alta cafea cu foarte mult zahar. Am platit si am plecat. Asta a fost antrenamentul.

Hotel Surmeli a fost, probabil acum multi ani, o destinatie de top. Acum se vede clar ca are nevoie de o renovare generala, de un management modern si performant, intr-un cuvint de mari schimbari insa proprietarii prin economii facute la singe si fara investitii spera sa obtina acelasi profit. Totul este oferit cu mare zgircenie incepind cu bidoanele de apa potabila (1 buc/zi/camera) si terminind cu locurile de parcare total insuficiente fata de capacitatea hotelului (se parcheaza inclusiv pe aleile de acces spre bucatarii)

Ajungi, dai pasapoartele si voucherul cu 40 de lire in el si ceri o camera buna avind in vedere ca ai facut rezervarea acum 5 luni, primesti cheia si promisiunea ca deocamdata ti se da o camera oarecare dar maine primesti camera mult visata. Te duci in parcare, aduci masina sus, la receptie descarci bagajul si il cari in camera, apoi duci masina iar jos, in parcare. Nu te ajuta nimeni la bagaje desi se pretinde hotel de 5 stele, desi exista baieti de bagaje, desi s-a vazut ca dai bacsis. Stai o noapte cu bagajul nedesfacut. A doua zi primesti o camera putin mai buna. Nu mai comentezi ca esti in vacanta si nu vrei sa te enervezi.

Camera a doua (etaj superior si priveliste mai buna) este mai mica deoarece camera alaturata (superioara ca si tarif si dotari) a fost extinsa prin mutarea unui perete. Cada de baie a fost “renovata” dupa metoda romaneasca prin vopsire iar vopseaua s-a ingalbenit iar acum se cojeste. Dulapul, desi e cit un perete, nu are rafturi ci doar umerase. Asa zisul aer conditionat centralizat face un zgomot de risnita veche asa ca noaptea preferi sa dormi cu usa de la balcon deschisa.

Iesirea pe plaja se face fie printr-un sir de coridoare la subsol (nivel -1), fie coborind cu un lift sau pe scari prin sala piscinei interioare dezafectate care tocmai e in reparatie. Dragut, nu? Nu exista acces pe plaja direct nici macar de pe terasa restaurantului.

Grupuri sanitare exista unul pe plaja (gen wc ecologic) si unul in spatele restaurantului Italian. In rest toata lumea de la restaurante, baruri, piscine, amfiteatru, plaja foloseste 2 grupuri sanitare aflate la nivelurile 0 si -1 ale hotelului. Imaginati-va cita lume se spala pe maini inainte de masa. Dar ce rost are? Doar turistul vine din apa. Cita lume face pipi in piscine. Si ce daca? . Si Phelps face.

Mincarea este de mai multe feluri dar absolut aceeasi in fiecare zi. Dimineata aceleasi 2 feluri de mezel cu o culoare si consistenta ciudata, aceleasi feluri de brinza taiata in diferite forme, aceleasi briose. Mezelul care raminea de la o masa la alta se taia subtire si se prepara un soi de salata.

In caz ca pierdeai prinzul gustarea de dupa-amiaza era formata dintr-un triunghi de brinza intr-o chifla cu o felie de rosie si una de castravete. Jalnic.

Am pomenit mult mai bine in Bulgaria dar stiam ca, in general, turcii gatesc gustos si diversificat. Nu stiu si cit de igienic… Nu la Surmeli. Am vazut un bucatar care gatea pe terasa si a smuls frunze de busuioc dintr-o jardiniera. Credeti ca l-a spalat? Daca scartaie putin tocana intre dinti acum stii de ce. Cred ca acelasi bucatar m-a servit intr-o seara cu miel infigind mina (cu manusa chirurgicala, ce-I drept) in gramada de carne dezosata si trintindu-mi bucata in farfurie.

Ospatarii sunt depasiti de situatie. Nu au timp sa debaraseze si sa rearanjeze mesele la care s-a mincat, d-apai sa te serveasca cu vreo bautura asa ca daca nu maninci imediat cind se serveste masa ai toate sansele sa nu gasesti masa curata sau libera, sa se fi terminat felul de mincare cel mai gustos fara a fi inlocuit, sa nu primesti la masa de baut, sa maninci printre mese pline de resturi, sa stai la coada de citeva persoana la orice se gateste afara, pe terasa.

Daca adie vintul, pe mesele de pe terasa nu exista nici macar hirtia cu sigla hotelului pe care se ia micul dejun sau esarfa de cirpa decolorata pe care se serveste prinzul si cina, ca doar la hotel de 5 stele se maninca pe ziar ca ucenicii de la strungarie.

Ventilatoarele de pe terasa loby barului au functionat numai la peste 40 de grade Celsius. La 35 nu. Ospatarul mi-a explicat prin semne (nici unul nu stie boaba de limba straina) ca nu stie de unde se porneste. L-or fi angajat ieri.

La orice barman sau ospatar daca ceri portie dubla sau supliment se uita urit de ti se face si rusine ce tupeu ai.

La hotel Surmeli paharele de plastic sunt REFOLOSIBILE. Adica vine un sclav, le aduna de pe plaja in stive de cite 2 metri (inclusiv paiele de supt) si le duce la alt sclav care in vazul lumii le balaceste intr-o chiuveta. De inox. Pe urma le face iar stiva si le duce la ala care le umple cu ce cere omu’. Intr-o zi am cerut 3 beri. Una din ele avea un fir de par. Roscat. Mi l-a scos fi-mea din pahar si am baut in continuare. Ce era sa fac? Erau turci, italieni, englezi, olandezi, iranieni, polonezi care nu comentau si sa ma enervez eu? La ce bun? Banii oricum erau dati. Acum primeam.

Sa va povestesc ca am vazut copii jucindu-se cu aceste pahare in nisip? Ca unii le folosesc pe plaja ca si scrumiere?

Nu pot sa nu amintesc “larga varietate” de bauturi alcoolice. Notati! Au vin (alb, roze, rosu, toate acelasi gust), bere, vodka, brandy, gin si lichior toate turcesti. ATIT. Restul pe bani. Cind am intrebat de nenea Cinzano sau Martini nu auzisera de ei nici macar pe bani. Totul, in afara de bere, cu foarte multa gheata. Adica iti umple paharul cu cuburi de gheata si restul bautura.

La hotel Surmeli daca ceri vodka simpla sau brandy simplu esti suspect. De alcoolism. A patit nevasta-mea. A intrebat-o ala daca e din Romania sau din Rusia. Adica alcoolici notorii. Dupa parerea lor trebuie sa bei cocteil. Adica o lacrima de alcool si restul o zeama dulce colorata de la dozator + gheata multa.

La fel de suspect esti daca ceri bidon de apa ca sa ai ce bea noaptea in camera. Daca nu-ti ajunge un bidon/zi pe care ti-l pun ei in minibar e “problem”. Probabil maninci sarat sau gras ori esti diabetic si nu iei medicamente. Am cerut la loby- bar un bidon de apa si intai s-a asigurat ca nu vreau un pahar si pe urma mi-a spus ca ar trebui sa-l platesc ca e “extra”. Pe de alta parte te avertizeaza sa nu bei apa de la robinet. Deci corecti pe undeva…

Cafea turceasca? O poveste! Numai un fel de afea la dozator, un soi de apa colorata mai proasta decit la orice automat din Romania. Fac si cafea la ibric dar seamana la gust cu cafeaua de la bufetul garii din Tandarei.

Inghetata “la liber” NU EXISTA. Exista o vitrina de inghetata la pool-bar de la care au voie sa se aprovizioneze doar adultii in sensul ca trebuie sa chemi un ospatar, ala iti da inghetata si face un bon cu numele si nr camerei pentru a fi taxat la plecare. Dragut nu? 5 stele nu? In concediile petrecute in hoteluri din Bulgaria fi-mea minca 5-6 inghetate/ zi si era suparata daca nu gasea topingul preferat. Aici a mincat 2 inghtate in 10 zile ca nu gaseai niciodata ospatarul cu cheile de la vitrina care sa aiba si carnetul de bonuri.

Sucuri naturale NU EXISTA. Exista doar niste ape dulci care-ti coloreaza limba si au un gust infect. Pardon, exista dar e pe bani. In timpul meselor e unul care stoarce portocalele care sunt pe cale sa se strice. 1 EUR- paharul mic, 2 EUR- paharul mare. Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Am ajuns in camera la ora 16 si imi adusesera sticla noua de apa dar cosurile de gunoi din camera si din baie erau pline. Nu era prina oara cind toata dimineata nu facusera curat in camera. Am golit pe hol, la usa, cosurile de gunoi. Dupa 10 minute au venit sa ma intrebe daca le dau voie sa faca curat. Nu le-am dat voie ca era ora mea de somn de frumusete.

Seara la “spectacolele” organizate la amfiteatru prezentatorul nu stie ca in hotel exista printre celelalte nationalitati si turisti din Romania. Nu stie in FIECARE seara. Oricum vorbeste numai turceste. Spectacolele sunt si ele extrem de variate si pline de miez: mister Surmeli, bingo, miss Surmeli si dans and comedy toate continind glumitze de cabana si/sau cu tenta sexuala, barbati imbracati in femei, urlete, gesturi obscene, dans din buric dar, ATENTIE, nici un dans in care femeia danseaza cu barbatul ci doar caricaturi de dansuri de grup. Probabil nu sunt in stare. Pe 29si 30 august au avut invitati 5 dansatori (4 fete+1tip) profesionisti, probabil dupa talent, infatisare si repertoriu- rusi. Alta viata frate! Credeti ca prezentatorul ne-a spus cum ai cheama, de unde vin sau ce hram poarta? Nooooooooo. A avut grija insa la final sa ne puna sa dansam aceeasi melodie de tabara si sa facem aceleasi miscari de dresura de cimpanzei.

La aceste spectacole de mister sau miss copiii afla lucruri extrem de instructiv-educative cum ar fi: barbatii turci poarta maieu pe sub tricou (probabil asa poti purta un tricou si 3-4 zile fara sa te jeneze), ca romancele sunt femei frumoase si ingrijite fata de alte natii, ca rusi nu prea sunt la hotel Surmeli (astia au alte standarde-vezi Antalya si nu e bine sa iei la misto vreun racket baut), ca exista italieni, marocani si bulgari care isi fac concediul la hotel Surmeli deci si litoralul nostru mai are sperante. Eu personal cred ca americanii fac razboi cu Iranul sa le ia femeile nu petrolul (mi-a ramas pe hard o Gina Pistol persana absolut remarcabila).

Unde sunt spectacolele de la Duni unde ti se atragea atentia foarte apasat sa nu filmezi sau fotografiezi pentru a-si proteja creatiile (adevarate) ? Sa vina la Surmeli sa vada scheciurile lor mascarite in ultimul hal.

Exista bineinteles alternativa la aceste “spectacole”: o formatie cinta live linga piscina 95% muzica turceasca si 5 % coveruri. Adica 95% miorlaieli, darabane, chelacaieli, geamparale, lalaieli maneliste si vreo 2-3 coveruri lesinate/seara. Publicul format 50% din turisti turci apreciaza intens muzica si incinge hore internationale pe marginea piscinei cu buriceala manelista de rigoare. Si cind ma gindesc ca la noi in circiumi muzica romaneasca ne pute si daca sunt 2-3 straini pe la mese nu stim cum sa le facem dedicatii.

Am incercat intr-o zi activitatea de recreere organizata numita TIR. Unde esti tu atelier de tir de la hotel Riu Helios din Sunny Beach unde fiecare concurent tragea pe rind cu pusca si cu pistolul cite 5 focuri si fiecare avea tinta lui? Aici 20 de concurenti dintr-o echipa trag fiecare cite un foc in ACEEASI tinta si apoi se compara tintele fiecarei echipe. Am plecat dupa 10 min si m-am dat cu un soi de canapea gonflabila trasa de barca cu motor. Recomand. 10 eur/ persoana dar senzatia e super.

Ca sa te inscrii la restaurantele a la carte trebuie sa faci ca milogul o coada, chiar in fata intrarii linga bustul lui Mustafa Ataturk, la ora 10 dimineata. Adica, daca vrei sa maninci intr-o seara civilizat, sa nu cauti o masa libera, sa nu alergi printr-un restaurant cu farfuria in mina la vinatoare de cine stie ce bucatica, sa fii servit de un ospatar, te asezi frumusel la coada dupa masa de dimineata in loc sa te duci la plaja. Programarea se face numai la cite unul din cele 4 restaurante a la carte si numai cu o zi inainte, o singura data pe sejur ca sa se ajunga la toata lumea.

Ca o paranteza regula zice ca la hotel de 5 stele NU EXISTA COADA. La hotel Surmeli faci coada la aproape orice.

Daca aveti nevoie de internet luati-va adio sau pregatiti-va cu muuuuuuuuulta rabdare. Vi se da de la receptie un username si o parola moca dar e buna numai in hol. Din camera mege foarte greu si cu cocoloase+ca au niste filtre ciudate care nu va permit, de exemplu, sa accesati site-ul ziarului Libertatea. Or sti ei ceva care noua ne scapa…

Bineinteles ca la piscinele principale nu mai sunt sezlonguri de la 8 dimineata fiind rezevate cu noaptea-n cap. Nu m-a interesat. Am facut plaja numai pe malul marii si o singura data am fost la piscina de relaxare unde nu au voie copii si unde erau sezlonguri berechet.

In orasul Selcuk, vecin cu Kusadasi nu prea aveti ce face dupa ora 17. Poate doar sa serviti ceva la vreo terasa, in centru. Intr-adevar preturile sunt mai mici dar magazinele se cam inchid dupa aceasta ora. In schimb, comerciantii iti socotesc 1 EUR=2,2 lire turcesti fata de alte locuri unde se cam strimba daca socotesti 1 EUR= 2 lire.

Mult laudatele outleturi si magazine de piele si bijuterii din jurul Selcukului nu sunt decit pomul laudat. Dupa vreo 3-4 magazine de pielarie m-am lamurit: se vind piese de imbracaminte din piele de oaie, de buna calitate, care au etichete cu pretul de 1000-1500 EUR (pentru turistii occidentali veniti en-gros cu vase de croaziera) si se ajunge dupa negocieri la 500 de EUR. Daca vreti sa dati, poftiti!

La magazinele de bijuterii si outleturi se vinde aceeasi marfa, la aceleasi preturi ca in orice mall din Romania. Poate chiar mai scumpa!

Vestita tocmeala cu turcii e o poveste. Tot ce am cumparat a fost cel putin la acelasi pret ca in Romania daca nu cumva mai scump. In plus magazinele lor abunda de marfa foarte bine contrafacuta care se vinde putin mai ieftin decit marfa originala.

Am facut excursie cu barca cu motor pina la Kusadasi, parasailing si, cum am mai spus, “canapea” trasa cu salupa. Merita toate fiecare banut.

La Adaland am fost in parcul acvatic unde am admirat distinse femei musulmane care se dadeau pe toboganul cu apa imbracacate (jur!) cu: sutien, helanca, maieu, chiloti, yegari (sau strampi), fusta + capison pe cap toate negre si de firma (sau fake?). Din parcul acvatic am trecut la delfinariu (spectacol dragutz) si apoi la sea park unde am facut baie cu rechinii (inofensivi), am facut snorkeling printre pesti tropicali si am hranit pisicile de mare. Recomand.

Deoarece reprezentanta agentiei Logic Tours care imi lasase o oferta la receptie astepta sa o sun eu ceea ce n-am facut, am fost cu masina proprie la Pamukkale, Hierapolis, Baia Afroditei, Mormintul Sf. Ioan, Casa Fecioarei Maria, Grota celor sapte adormiti si la Efes (luati-va apa si palarie de soare si atentie la vezica altfel e MOARTEA). Efes nu recomand decit pentru cei intr-adevar pasionati de istorie si care mai citesc cite ceva din cind in cind.

Foarte recomand restaurantul traditional turcesc de la Grota celor sapte adormiti unde se serveste masa tolanit pe perne, mesele sunt acoperite cu kilimuri traditionale si unde poti servi niste gozleme (pacinte) super fine si un ayran (iaurt de oaie de baut) ABSOLUT DEMENTIALE. Servirea cam lasa de dorit dar atmosfera e de 1001 de nopti.

Mare atentie la Efes ca si la Pamukkale ca pe unde INTRATI e bine tot pe acolo sa si IESITI ca altfel trebuie sa va intoarceti pe jos sau cu taxi in locul unde ati lasat masina si e ceva de mers. Cetatea de la Selciuk aflata linga Mormintul Sf. Ioan nu se vizita in acel moment.

Pe 30 august, de Ziua Victoriei- sarbatoare nationala in Turcia- au fost artificii la toate hotelurile mari inclusiv Surmeli, un soi de colindatori au venit in holul hotelului cu un mini spectacol ad-hoc iar seara au organizat linga o piscina, in alt loc decit de obicei, un specatacol ce s-a vrut ceva mai deosebit (cu artisti invitati din afara) dar la care toti turistii turci fusesera invitati de echipa de animatie inca din timpul zilei asa ca restul turistilor au prins (sau nu) locurile ramase.

La plecare am vizitat satul Sirinice. Superb. Ceva gen Nessebar, Sozopol sau Sighisoara dar mult mai autentic, mai bine conservat si mai neatins de civilizatie fiind si in creierii muntilor. Case traditionale vechi, nerenovate, sau (rar) renovate pastrind intact specificul local, localnici care-si vind pe strada produse proprii de la sapun de rufe, dulceata, vin, ulei de masline, fructe, rahat, inghetata si pina la pielarie, locante turcesti cu un stil aparte, barbier in dugheana lui, o fabricutza de imbuteliat vin, strazi inguste pietruite si intortocheate pe care tot urci, toate intr-un satuc care-si vede de viata lui ca acum sute de ani. La moschee era un soi de parastas si intai barbatii, apoi femeile primeau farfurii cu pilaf. De vizitat neaparat biserica cu hramul Sf. Ioan parasita de crestini in care se intra urcind trepte pietruite abrupte pina la un soi de piateta avind in mijloc un havuz cu Fecioara Maria. La intrarea in fostul lacas crestin negustoresc acum un artizan in sticla, un circiumar care te invita pe terasa cu priveliste superba si alti citiva localnici care vind tot felul de produse naturale si eco.

Pentru cei pasionati de fenomenul cailor ferate foarte interesant este Muzeul Locomotivelor aflat undeva la intersectia drumului Pamukale- Selciuk cu breteaua catre Kusadasi (localitatea Germencik parca). Eu nu l-am vizitat ca fetele se grabeau la pielarie si outleturi dar am auzit ca merita vazut.

Frisca de pe tort a fost faptul ca rezervarea (credeam eu ferma) pentru escala de intoarcere la Hotel Grand Anzac discutata la ducere cu receptionerul s-a dovedit vorba in vint. Managerul chemat sa rezolve situatia ne-a aranjat o camera la Hotel Abydos la acelasi pret desi conditiile si confortul au fost inferioare. Mai multe amanunte intr-o postare separata.

Bomboana de pe tort a fost ca in vama Kapikule am stat 4 (patru) ore vineri 31 august, pe o canicula cumplita, pentru ca toti turcii stabiliti in strainatate se intorc din concediu in jurul acestei date, iar luni 3 septembrie incep si scolile in Europa civilizata. Bataia de joc a fost din cauza bulgarilor care pretindeau ca trebuie sa controleze pe toata lumea de bautura si tigari si unde numai ca sa platesc vignieta si taxa de dezinfectie am stat 1 ora dupa ce deja trecusem de toate controalele. 4 ore de stat la coada in masina cu copil, cu catel si cu purcel, in harmalaie de claxoane de protest de care bulgarii nici nu se sinchiseau, in mizerie si gunoaie aruncate peste tot, timp in care am platit toaleta, apa, mincare si motorina consumata in sute de porniri si opriri. Dar mai multe detalii despre drum, traseu si circulatie intr-o postare separata.

Nu recomand hotel Surmeli Efes si nu mai calc in zona Kusadasi nici macar gratuit.

Trimis de mango2000 in 02.09.12 23:28:23
Validat / Publicat: 03.09.12 07:15:18

VIZUALIZĂRI: 5092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mango2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priveliste din prima camera 1

[03.09.12 07:13:18]

Foarte tonic acest review, cu foarte multe amanunte interesante, multumim pentru impresii.

danamandache
    [03.09.12 08:09:21]

un stil extraordinar de a scrie, m-ati convins ca nu am ce cauta la acest hotel

oricum a fost o experienta (chiar daca nu tocmai placuta)

felicitari pt review!!

marius_antonio
    [03.09.12 10:15:30]

acest review, altele, experientele mele ma fac sa-mi reconsider optiunile de vacanta la mare. totul pare a fi intr-o degradare accentuata.

[03.09.12 23:17:17]

@marius_antonio: salut Marius. daca te ingrijoreaza mobilierul vechi, sa stii ca este intretinut ok si oricum nu poti lua suvenir vreo noptiera... Televizorul e mic, foloseste-l ca veioza cu temporizator.

Daca acasa schimbi asternuturile si posoapele mai des de trei ori /saptamana, nu te duce la Surmeli. Ei asa fac. Daca te servesc in pahar de plastic sa stii ca acela nu este de unica folosinta si poti cere pahar de sticla si-ti vor da.

gustarile austere cu paine, rosie branza si castravete inlocuieste-o cu paste si/sau pizza care se servesc in acelasi interva al zilei (14:30 - 18; 00).

Am platit ptr 7 nopti AI doua camere, 4 persoane (16-23 sept 2010) 1220 euro + 300 euro drumul dus-intors cu cazare la Truva hotel in Canakale si la dus si al intors. Du-te si vezi personal si o sa te distrezi daca stii sa o faci... Bafta

PS: e anost sa mergi doar cu sotia si fiica la mare, cum a facut cel al carui ecou i-l comentam, daca nu ai si cativa prieteni cu tine. Noi am fost doua perchi si ne-am distrat superfrumos.

[04.09.12 05:58:59]

@valeriuL72: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

wyo*
    [04.09.12 06:35:18]

Nu stiu ce are kusadasi cu Surmeli, stiu doar ca nu ai stiut sa ti alegi hotelul. Asa cum ai stiut sa critici puteai sa citesti pe acest site parerile celorlalti care au fost acolo.

marius_antonio
    [04.09.12 07:25:13]

@valeriuL72:

nu sunt ingrijorat de mobilier si/sau asternuturi.

ma intereseaza respectul, atitudinea, serviciile...

mango2000AUTOR REVIEW
    [04.09.12 09:42:29]

Stimate user valeriuL72,

Iti multumesc ca ti-ai creeat cont pe acest site miscat de review-ul meu. Probabil ecourile postate de tine vor fi de folos cuiva...

Draga user, in orice hotel civilizat din lumea asta prevazut cu bar la piscina, nu e permis sa existe pe mese nici un obiect (pahar, ceasca, farfurie, scrumiera, etc) care s-ar putea sparge, pentru simplul motiv ca turistii anosti veniti cu femeile si copii care stau desculti s-ar putea taia in cioburile produse de turistii descurcareti si plini de prieteni care au facut rost de pahare de sticla.

Hotelul Surmeli de care vorbim e mai ieftin si mai batrin in 2012 decit in 2010 cind ai fost impreuna cu prietenii tai distractivi asa ca turistul care cere, s-ar putea sa primeasca orice, inclusiv porc asa cum sustine un alt distins user care a vizitat acest stabiliment...

In spiritul folosirii inteligente a dotarii camerei propus de tine as indrazni sa-ti mai dau niste sugestii. In concediile petrecute cu prietenii pe la alte hoteluri gen Surmeli puteti folosi veioza ca uscator de sosete si lenjerie intima, noptiera ca taburet sau masuta de septic, si atit draperiile cit si prosoapele la lustruit pantofii. Doar e un hotel de 5 stele si ati venit sa va distrati, nu? Apropo, cum ai reusit sa blochezi dispozitivul care decupleaza curentul la iesirea din camera? Eu n-am reusit.

In acelasi spirit inteligent, poti inlocui pastele si/sau pizza de la gustare cu chifle goale de la facatorul de senvisuri dupa care poti bea apa atit de buna si de proaspata de la robinet. Ei sunt doar modesti cind spun ca apa nu-i potabila. Incearca impreuna cu prietenii tai.

Iti doresc concedii superfrumoase si ieftine alaturi de prieteni la hoteluri similare unde sa va distrati fara numar.

[04.09.12 12:19:44]

@mango2000: stimate domn,

Am scris comentariul anterior "miscat" de reactia dvs, reactie de soacra atenta mai mult la defecte decat la orice altceva ce-i putea face ziua mai frumoasa (sotie, copil, plaja, mare, domnisoara de pe hard, etc). Singurele momente placute de care ati avut parte s-au petrecut in afara camerei, deci camera se foloseste ptr somn de frumusete si eventual de refacere, s. a... cel putin eu ptr asta am folosit-o. AC-ul a functionat tot timpul, am avut 2 cartele. In concediile "ieftine" petrecute cu prietenii am folosit camera ptr a-mi tine bagajul, ptr a face dus, si iar ptr somn, la hoteluri gen Mediteranean Beach din Limassol, Delta Palace si Grenada din Sunny Beach, locatii duble sau chiar triple la pret dar fara cusur.

Cu siguranta hotelul a mai imbatranit si poate serviciile s-au degradat dar eu cand am ales acest hotel am facut-o dupa ecouri descurajante si avertizarile managerului unei agentii de turism potrivit carora plaja este maloasa (mil la apa sarata???), sunt tantari si viespi cu miile (delta, deh) si mobilier din 2006. Dar ce am facut? Am privit jumatatea plina a paharului si am incercat sa fac abstractie de partile negative, parti ce nu erau atat de importante! Chiar nu am avut timp de detalii si asta m-a avantajat.

Ce nu am gasit acolo a fost lipsa de respect si bataia de joc, lucruri atat de prezente pe litoralul nostru.

Am si reprosuri sa aduc celor de la Surmeli cum ar fi nr mic de sezlonguri pe plaja (suplimentau doar daca se incingeau spiritele turistilor), nu au avut peste sau fructe de mare in meniu iar personalul vorbea in engleza de-i dureau mainile, dar au 20 de angajati, pe bani nu multi ce trebuie sa multumeasca, cateva sute de oaspeti nazurosi, la temperaturi de 45 de grade. A, ar mai fi gustarile penibile de dupa pranz, degustate de noi doar in ziua in care ne-am cazat, la ora 16:00.

Pentru a scrie ecouri mai lungi si hazlii va sugerez sa vizitati litoralul romanesc, la pret mai mare decat ati platit dvs, acela plin de vanzatori ambulanti, de parinti care isi pun copii sa se usureze intre sezlonguri cand toaleta este la 10 m distanta, cu hoteluri ce percep taxa de sezlong la propria piscina, cu manele si shaorma din belsug. Cu asa ceva nu m-as mai simti bine chiar in compania prietenilor mei hazlii si descurcareti.

Scuze ptr termenul anost, imi pare rau ca l-am folosit si va asigur ca parintii cu copii chiar nu-mi par anosti. Am incercat intr-un mod neinspirat sa fac diferenta intre distractia intr-un grup mai mare si cea in familie.

Cu respect!

[04.09.12 22:31:02]

@marius_antonio: cu cat mai mare bugetul, cu atat mai mare respectul, serviciile, atitudinea. Atata timp cat Cornelia Diamond Golf & Spa Resort din Belek sau Sherwood Breezes Resort din Lara Kundu au tot 5 stele, Surmeli are maxim o stea. Sau daca Surmeli are 5 stele celelalte au 25. Diferenta este ca La Surmeli platesti max 700 euro/sejur in septembrie (pe booking este sold out) iar la celelalte 2000-2500 si tot sold out. Serviciile la cele doua resort-uri sunt laudate chiar pe acest site si pe un altul concurent (trip...). Richmond Efesus poate fi o alegere mai buna si cu max 150 euro mai scumpa decat Surmeli. Sunt separate de un hotel in constructie si deci au aceeasi plaja superba. Succes!

mango2000AUTOR REVIEW
    [05.09.12 08:58:40]

Stimate domn,

Ma bucur ca ai ajuns in sfirsit la concluzia din titlul review-ului meu ca turistul obtine exact atit cit plateste. Uneori chiar mai putin.

La acest hotel insa eu m-am simtit EXCROCAT. Atita timp cit pretinzi ca esti hotel de 5 stele nu e treaba mea ca ceri 2 parale. Eu, ca si client, platind acest tarif de 2 parale cu 5 luni in avans si fiind dispus sa ofer chiar si bacsis (cuvint turcesc) ma astept la RESPECT, CONDITII DECENTE si SERVICII MACAR NORMALE. La acest hotel am fost luat la misto, inselat, maimutzarit, tratat ca un turist de mina a doua venit dintr-o tara de mina a doua, cu o religie (crestina) care poate fi batjocorita de niste mascarici autointitulati animatori in spectacole penibile.

E adevarat ca am "comportament de soacra atenta la defecte" atita timp cit muncesc pentru bani si nu vreau sa fiu inselat.

Probabil e datorita virstei. Cind vei trece din categoria 30-40 ani in categoria 40-50 ani si vei avea macar un copil vei constata ca devii foarte atent la aceste "detalii" si in plus ai tabieturi la care nu vrei sa renunti. Azi am vorbit cu cineva de virsta mea care are un copil mic si care a plecat cu 2 zile mai devreme de la un superhotel din Bulgaria pentru ca de 3-4 zile nu gasea o supa sau ciorba normala pentru cel mic. O sa spui ca-s fitze. Or fi. Devii mult mai pretentios dar si mai dispus sa platesti corect serviciile odata cu virsta si cu puterea financiara.

Cind vei avea copii si tu si prietenii tai veti constata ca trebuie indeplinite anumite conditii ca sa plecati impreuna in concediu:

1. Sa aveti aceeasi disponibilitate financiara ca sa nu va treziti in concediu ca unii comanda friptura si ceilati o pizza in doi.

2. Copiii sa aiba cam aceeasi virsta ca sa nu se plictiseasca impreuna sau cei mari sa se transforme in babysitter pt cei mici...

3. Nevestele si sotii sa fie compatibili ca si personalitate, virsta, preocupari, studii etc. ca sa nu iasa scintei si sa se duca dracu' concediul.

4. Perioadele disponibille pentru concediu sa se suprapuna pentru ca odata cu virsta inaintezi in functie si uneori devii indispensabil la serviciu.

Pentru corecta informare a celor care ne citesc mentionez ca:

1. In 2012 cheia de la camerele Standard nu este insotita de cartela ci de un breloc mai ingust si mai gros, metalizat pe 2 parti care nu se poate "inlocui" sau imita pentru a bloca intrerupatorul electric general. Camerele Superior se deschid intr-adevar cu o cartela. Probabil ai stat intr-o astfel de camera ca ai fost atit de satiscafut de conditii.

2. Hotelul Ephesus Princess are o plaja "extraordinara" lata de 4-5 metri. Resul e PONTON de lemn + metal iar in mare, dar si pe mal spre Aqua Fantasy, intri in mil pina dincolo de glezne. Am fost acolo ca sa inot impreuna cu fi-mea si cu un delfin pripasit in zona si monitorizat prin GPS. Am poze!

3. Eram foarte informat ca hotel Surmeli nu e printre primele in top dar nu ma asteptam la o TZEAPA.

4. Managerul agentiei de turism te-a informat (aproape) corect. Intre hotelul Surmeli si Aqua Fantasy in afara de locul viran acoperit cu balarii cit omul si grajdul de ponei care bineinteles ca produce muste exista un piraias (canal?) care se varsa in mare iar in zona miroase a hidrogen sulfurat (adica pute) iar plaja e miloasa. Pentru mine marea in zona asta era foarte interesanta si limpede pentru ca turistii se distrau in alta parte iar eu si fi-mea am putut sa facem snorkeling si sa vedem pesti maricei, crustacee, vegetatie subacvatica etc dar am fost si muscat de un taune imens care a facut sa mi se umfle palma si sa arate ca o pernutza bleu. Daca in loc sa te distrezi cu prietenii tai faceai o plimbare romantica pe malul marii vedeai toate astea.

5. In urma unor experiente repetate si neplacute dar ieftine am jurat ca 20 de ani nu mai calc pe litoralul romanesc nici macar in tranzit catre Bulgaria ci poate, doar in delegatie de la serviciu. Au trecut de atunci doar vreo 5 ani.

6. Ca veni vorba de toalete (care de la imparatul Vespasian incoace sunt simbolul civilizatiei) iti reamintesc ca in partea de nord a "resortului" Surmeli, "restaurantele" turcesc si pescaresc, piscina de relaxare, amfiteatrul, terenurile de minigolf si de sport sunt deservite de 4 (patru) cabine de WC de tip ecologic aflate pe plaja. Mi se pare o bataie de joc. Gresesc?

7. Ca si webmasterul nu inteleg de ce debutezi pe acest site criticind ce au scris altii si nu scrii propriile tale impresii. Am cautat aici hotelurile la care spui ca ai fost iar la cele din Bulgaria nu exista nici macar un review. De ce nu faci tu un efort sa redactezi citeva impresii folositoare si altora de la aceste hoteluri si apoi sa vezi cum e cind niste debutanti inscrisi ieri pe site critica aiurea ce ai scris.

As propune webmasterului ca un user sa aiba dreptul sa posteze un ecou abia dupa ce posteaza cel putin un review.

De fapt, m-am cam convins ca pe acest site exista 2 categorii de useri: unii care citesc, se informeaza si apoi evalueaza si impartasesc impresiile lor si altora si altii care isi bat joc de munca primilor si aduc critici nefondate.

8. Ma opresc aici si imi promit ca indiferent de ce ecouri vor mai fi postate la acest review, daca nu exista intrebari, nu voi mai raspunde.

Concedii placute tuturor!

[05.09.12 22:53:54]

@mango2000: Nu am ajuns la "in sfarsit" la concluzia din titlul review-ului tau, tu nu ai respectat-o prin continutul textului. Nici acum nu ti-ai dat seama ca "atata dai-atata face" nu este egal cu "am fost furat"! Am citit ecoul tau pana la sfarsit ptr. ca ai un real talent de a scrie si ar fi mult mai bine daca vei scrie cu maxima obiectivitate pe viitor. Vb f. serios. Reactia altor cititori de-ai tai m-a facut sa critic ecoul tau (sper ca nu munca -ar insemna sa fii platit ptr respectivul review).

Debutant, auzi. Crezi ca aici e cerc literar? [*****] - un pic mai atent la limbaj- webmaster

Trebuie sa intelegi ca acest site nu este ptr. postarea mascata a frustrarilor si inainte de a face un review trebuie sa pleci de la ideea ca nu toti sunt intocmai de pretentiosi ca tine. Deci fii cat se poate de obiectiv, nu dezimforma cu nazurile tale. Sau mai bine nu mai scrie review-uri. Just like me!

Am inteles in schimb de ce ai plecat doar cu sotia si copilul in concediu: NU A TRECUT NIMENI INTERVIUL (PRESELECTIA) !!!...

Prietene, esti plin de certitudini. Stii sigur ca nu ne-am plimbat??? Tu ai fost si in cealalta parte a plajei, spre RICHMOND EPHESUS??? Cred ca nu. Daca te plimbai romantic cu fiica gaseai hotelul mai sus amintit si prin ochelarii de scafandru. ACOLO ESTE PLAJA DE CARE VORBEAM, CEA LATA. Nu am mentionat Ephesus Princes. Inca esti cu gandul la" printesa" persana? Sa vb cu Mircea Radu? )

Aproape corect inseamna incorect. Deci insul de la agentie a mintit cand a spus ca plaja e maloasa. Eu am ajuns pana la Aqua fantasy doar pe apa cu caiacul, deci nu am gasit acea scurgere nici cu nasul nici cu ochii.

Intepatura nu a fost intamplatoare... insecta a simtit dusmanul statiunii .

Propune-i webmaster-ului ce vrei tu, eu nu fac cariera pe site-uri ci la locul meu de munca. O sa scriu si review-uri, nu-ti fa griji. Si o sa postez si poze. Soon

Este prima data in viata mea cand comunic astfel cu o persoana necunoscuta care, culmea, este din acelasi oras cu mine. Nu am scris atat pe net in afara locului de munca pana acum. Si n-am s-o mai fac. PROMIT!

No hard feelings, old man!

"Debutantul" Valeriu

[05.09.12 23:03:22]

@wyo:

Perfect adevarat!

marian0071
    [14.09.12 13:46:14]

@mango2000: ... Buna ziua,

Doar ce m-am intors de la SURMELI... (probabil o sa descriu si eu hotelul si serviciile putin).

- subscriu cu valeriuL72

Stimate domn din Ploiesti, la acest review al d-tale nu mi-a atras atentia decat TITLUL. " Atitia bani, atita peste".

Bine ca nu ai scris "Rominia".

[...]

As prefera sa nu raspunzi la aceasta obiectie, eu sigur nu-ti voi mai raspunde.

Toate cele bune.

[14.09.12 13:51:59]

@marian0071: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

homejade*
    [13.02.13 23:46:23]

@mango2000: Pacat ca au decazut atat de mult serviciile la acest hotel. In anul 1999 cand am fost noi acolo- fusese deschis in 1998, am ramas cu gura cascata, era chiar de top, foarte foarte frumos si la cat de ieftin a fost biletul... chiar ne-am mirat si noi ca ar fi putut fi rentabil.

Bill Clinton acolo s-a refugiat in 1998 in timpul scandalului cu Levinski, dat fiind ca era un hotel destul de izolat. Intre timp, patronul a murit iar fii lui... se vede de ce au fost in stare.

Pe de alta parte, nici turistii nu sunt apa sfintita, nu pastreaza, nu respecta bunul altuia, considera ca daca au platit niste bani trebuie sa isi bata joc... Chiar pacat.

Am fost foarte incantati atunci si ne-ar placea sa revenim dar te baga in sperieti impresiile.

adryana
    [25.07.13 10:08:07]

@valeriuL72, spui intr-un ecou ca Hotelurile Richmond, Surmeli, Aqua fanatasy si ephesus princes au cea mai buna plaja din toata zona Kusadasi. . Imi pare rau, chiar nu este asa, eventual aceste hoteluri au cea mai murdara mare din Kusadasi, cu apa galbuie si tulbure, asta da.

@mango2000, am citit rw tau, ai dreptate in privinta plajei dintre Aqua Fantasy si Ephesus Princess, sunt bolovani si multe mizerii iar apa este galbuie. Iar la Ephesus Princess asa cum am mai spus, eu una nu m-as caza nici gratis sa fie, chiar daca serviciile lor sunt bune. Si eu am vazut acel canal dintre Surmeli Efes si Aqua Fantasy si chiar am amintit despre el cand am scris rw despre Aqua Fantasy. Este mare pacat cand te cazezi la o locatie de 5 stele si esti deranjat de mirosuri urate. Canalul acela exista si apa murdara se scurge in mare, practic este imposibil sa mergi pe plaja de la Aqua Fantasy la Surmeli si sa nu treci cu picioarele, vrei-nu vrei prin acel canal. La rw meu despre Aqua Fantasy am pus si poze cu acel canal.Datorita acestuia recomand locatia Aqua Fantasy doar pentru acel aquaparc frumos.

adryana, danamandache, homejade*, mango2000, marian0071, marius_antonio, valeriuL72, wyo*
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]:

• pagină generată în 0.071928024291992 sec