ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2012
    DIN: Timisoara
    ÎNSCRIS: 08.07.08
    AUG-2012

Secretele au fost dezvaluite - Muzeul Harry Potter

Pret adult 55 lire. Pret copil 50 lire. Asa cum te intampina de la intrare mesajul lui J. K. Rolling, povestea lui Harry Potter va trai mereu in noi. Poate de aceea o vizita la Warner Bross Studio Tour London (de fapt Leavesden) este ceva ce trebuie facut macar o data in viata de catre orice fan adevarat, fie el “incuiat” sau „sange-mal”. Cand mi-a incoltit in gand aceasta idee, hop-on pe internet facut programarea, cumparat biletele si hop-off. Totul foarte simplu, intuitiv si va recomand sa alegeti tura de la ora 10 pentru a evita aglomeratia. Am respectat indicatia de a ajunge la locul de imbarcare cu 30 de minute in avans si n-am gresit, deoarece fiind mai in fata la rand am putut sa-mi aleg ce locuri am dorit in double-deck.

Calatoria din centrul Londrei (statia Victoria) si pana in Leavesden dureaza aproximativ o ora. Vizita unui „incuiat” (muggle) poate dura pana la 3 ore iar daca mergeti cu transport propriu puteti sta cat vreti, asa ca fiti pregatiti cu baterii si carduri de memorie. Camerele telefoanelor mobile sunt inutile; am utilizat un IPhone 4S si un Samsung Galaxy S III iar mai mult de jumatate din cele peste 400 de poze sunt bune de sters. Din celelalte cu greu m-am hotarat pe care sa le postez alaturi de acest review, deoarece toate-mi sunt dragi si nu vreau sa va stric surpriza.

De la bun inceput trebuie sa va faceti un „nod la batista” ca sa nu uitati sa va vizati „pasapoartele”. Turul se face in sens unic si daca ati ratat o viza nu prea mai aveti posibilitatea sa va intoarceti. Ghidul audio costa 4,95 lire si cam tot atat daca aveti bagaje de lasat la garderoba.

Daca vreti o amintire inedita puteti face poze calare pe matura „Nimbus 2000” la 12 lire/bucata sau 20 lire/4 bucati. N-ar strica sa aveti la voi ceva de mancare si un suc sau o apa. Daca nu, fiti pregatiti sa platiti urmatoarele preturi in zona de relaxare de la mijlocul traseului: o „bere zero” (butterbeer la 3,95 sau 2,75 lire), cafea (2,15 lire), suc (3,25 lire) sau un sandwich (4,95 lire). Turul se termina in magazinul de suveniruri unde este pericol mare. Dintr-un foc am lasat acolo 350 lire si am luat numai nimicuri. Cateva preturi: bagheta din lemn de soc cu miez din par din coada de Thestral (24,95 lire), cutie cu o broasca de ciocolata plus carte vrajitor de colectie (7,5 lire), Bertie Bots Every Flavour Beans (8 lire), colectie bani Gringott’s (24,95 lire), breloc Ordinul Phoenix (6,95 lire), poster (4,95 lire), ghid studio (9,95 lire), tricou (17,95 lire), harta strengarilor (29,95 lire), carte „Vajhatul dea lungul anilor” (4,99 lire), carte „Animale fantastice” (4,99 lire), carte „Povestile bardului Beedle” (6,99 lire) si asa mai departe.

Personalul este extren de amabil si nerabdator sa va ofere orice informatii cuplimentare doriti. Concluzie: FANTASTIC si abia asteptam sa revenim. Nota bene: pentru fanii HP am vazut pregatirile pentru lansarea in data de 28.08.2012 a jocului „Book of spells” pentru PS3. Defigo!

Trimis de mauricius* in 28.08.12 19:22:16
    Validat / Publicat: 28.08.12 20:38:31

VIZUALIZĂRI: 6822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mauricius*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Am pierdut expresul de Hogwards

[28.08.12 20:10:13]

Mutat la rubrica "Muzeele Londrei" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[29.08.12 16:45:56]

clipul atasat se poate sterge/schimba!

• Alte impresii din această RUBRICĂMuzeele Londrei: