ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2020
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 06.08.17
JUN-2013

British Museum, Londra (III)

S-au scurs 261 de ani de când British Muzeum, punct de referință pentru turistul aflat în Londra, și-a deschis porțile pentru prima dată la 15 ianuarie 1759. Colecțiile sale, expuse în aproape 100 galerii sunt împărțite pe departamente, civilizații, epoci, continente.

Departamentul Britania, Europa și Preistorie.

După parcurgerea Departamentelor Egipt, Grecia, Roma și Orientul Mijlociu, am parcurs la pas acest sector, timpul fiind în defavoarea mea.

Urcând spre galeriile de la primul etaj, un întreg culoar prezintă colecția de Ceasuri și Orologii a muzeului, cu exponate din sec. XVI-XX. Ceasuri de toate tipurile și modelele, deși stăpâne peste timp, nu reușesc a mă ține în loc, așa cum am spus, timpul nefiind în favoarea mea, am trecut la repezeală peste acest capitol.

Departamentul expune obiecte din epocile de bronz și fier din toată Europa, colecții din perioada Evului Mediu și până în epoca modernă. Printre exponatele de mare valoare, am văzut colecții de bijuterii, fildeșuri, platouri, vase ornamentale, boluri de origine vikingă, sau boluri pentru euharistie (înmărtășanie) Oricât de nedocumentat ai fi, nu poți trece cu vederea peste

Masca Sutton Hoo, una din cele mai frumoase și mai importante descoperiri arheologice din Anglia. Urmare săpăturilor la un cimitir din Sutton Hoo, în apropiere de Suffolk, în anul 1937 a fost găsită o navă anglo-saxonă de înmormântare, probabil a unui rege saxon, scufundată în nisip, peste care a fost ridicată o movilă de pământ. Totul s-a petrecut în sec. al VII-lea d. Ch. Nava era plină de comori precum bijuterii din aur, argintărie bizantină, cupe din aur, o lampă din fier, casca respectivă, o cataramă din aur foarte elaborată și multe monede.

Casca este confecționată din fier, acoperită cu ornamente și incrustații din argint și pietre semiprețioase. Și parcă are, chiar expresie!

Departamentul Asia

acest sector cuprinde peste 75.000 obiecte provenite din Asia, începând din Neolitic și până în prezent. Obiecte fine ce au aparținut împăraților din dinastia Ming, porțelanuri, cloisone-uri, boluri, figurine din teracota, sau un artefact lucrat cu multă migală în mărgele, fac deliciul aparatului de fotografiat. Arme, obiecte de cult, mostre de faianță, porțelanuri, obiecte din jad, basoreliefuri și multe alte mărunțișuri, toate reflectă vechea cultură a acestui continent.

Departamentul Africa, Oceania și America

Timp să ai la dispoziție pentru colecțiile etnografice ce exprimă viața de zi cu zi a popoarelor indigene din întreaga lume. 350.000 de obiecte provenite din aceste zone, în majoritate aduse de căpitanul Cook din expedițiile sale sunt expuse permanent pentru vizitatorii din întreaga lume.

Am petrecut șapte ore în British Museum, o alergătură pe cinste în dorința de a vedea măcar ce am considerat a fi mai important. Timp total insuficient!

Trebuie amintită cupola impresionantă de la intrare, ce pare a nu fi susținută de niciun pilon vizibil. Este opera lui Sir Norman Foster, același arhitect care a construit și cupola ce acoperă Reichstagul berlinez.

British Museum este muzeul care îți deschide spiritul și dorința de cunoaștere a tot ce înseamnă trecut, civilizații vechi și foarte vechi, felul cum omenirea a traversat perioade crunte precum războaie, molime, asupriri, incendii devastatoare, sărăcie. Comorile adunate din toată lumea vorbesc despre elementul OM și lupta acestuia pentru existență.

Trimis de mihaelavoicu in 11.01.20 21:01:39
Validat / Publicat: 12.01.20 06:37:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE. A mai fost în/la: Londra

VIZUALIZĂRI: 438 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 British Museum, Londra. Bol din dinastia Ming.

• Alte impresii din această RUBRICĂMuzeele Londrei: