ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2015
DIN: ploiești
ÎNSCRIS: 04.05.15
MAY-2015

Muzee gratis in Londra

Am fost de curând în londra si am încercat sa ajung la cat mai multe muzee gratis. Cred ca in total sunt mai mult de 20 dar ori cum nu ai avea timp sa le vezi pe toate decat daca stai in Londra 3 luni.

Daca vrei sa vizitezi bine un muzeu ai nevoie de o zi poate mai multe. Deoarece ca ori ce altceva in Londra totul e mare, expozitiile, cozile si programul e scurt si transportul durează o vesnicie (ma refer la autobuz deoarece acesta e cel mai ieftin, 4.4£ pe zi).

In final am reusit sa vizitez 4 muzee gratis, muzeul de stiinta (the science museum), muzeul istoriei naturii (the natural history museum), galeriile natinale de pictură (the national gallery) muzeul englez (the british museum). Toate au intrarea gratis (asta nu ii opreste sa te roage sa doneze bani) si au un program intre 9 si 17:30/18:00.

Muzeul de natură si stiinta sunt foarte apropiate (pe aceiasi strada eshibition st. la 100 de metri) dar sunt asa de mari încât nu pot fi vizitate in total in a ceas zi. La ambele exista prezentări video pe care le poți asculta si brosuri/ carti de a dreptul pe care le găsesti acolo le citesti si le pui inapoi.

Ca expoziții mi-au placut cele de la muzeul de stiinta mai mult. Au multe exponate interactive de la ghicitori, la jocuri bazate pe magneti, cristale lichide, energie statica sau senzori electrici. Au multe dispozitive mecanice si electrice expuse inclusiv machete la dimensiune redusă cu metoda de folosire a lor.

Printre expoziti m-a impresionat Stația lunară, rachetelor spațiale, si reprezentarea 3d a pământului vazut din sateliți reprodus la un timp accelerat. Pe lanega expozitiile gratis au si vre-o 3-4 activitati care necesita plata (undeva pe la 10£, se poate folosi oferta 2 la pret de 1) acestea in mare sunt diferite simulatoare de zbor spațial si terestru.

Muzeul de istorie al naturii este ceva mai mic, dar foarte bine organizat. Cum intri este o scara rulantă mare care te duce la etajul trei si de acolo in spirala cobori pana la parter. Sunt expozitii despre vulcani, cutremure, fosile, pietre pretioase si planetele sistemului. De la parter poți acesa si a doua aripă unde poți gasi mai multe fosile si insecte. Spre a două iesire mai sunt expusesi dinozauri si alte animale preistorice.

Tot pe aceaşi strada e si muzeul Victoria si Albert, care am inteles ca e gratis dar nu l-am vizitat sa zic sigur.

Galeriile de pictură se afla la trafalgal square aproape de Tamisa si ochiul Londrei.

In această clădire se afla si galeriile de portrete dar nu am putut sa le vizitez. Galeriile sunt impartite in camere dedicate unui singur pictor sau curent artistic. Foarte multe picturi faimoase de rembrand vango mone si alti.

Picturile sunt incredibile dar e usor sa te pierzi si sa nu mai găsesti iesirea.

De la galeri la 20-30 de minute de mers pe jos este muzeul englez.

The british museum este extraordinar de mare nici intr-o saptamana nu poți vizita toate expozitiile. Am vizitat expoziția egipteană si greaca si spre final deja nu mai puteam să fiu atent la ce vedeam. Zeci de mii de artefacte. Mulți vin sa vadă piatră roseta care se gaseste la parter dar sunt mii de alte expozitii unele necesita un pret de acces (poti folosi la unele oferta 2 la pret de 1) dar 95% sunt gratis.

Acestea au fost muzeele gratis vizitate de mine in londra as dori sa mai adaug ca o mulțime de alte muzee si atracti turistice pot fi vizionate prin achiziționarea a 2 bilete la pret de 1 folosind oferta cu acelasi nume (2 for 1) găsită pe net. Eu am folosit-o pentru vizionarea aquariumului de langa ochiul londrei. Pretul fiind de 23 £ de persoana.

As dori sa fac câteva clarificări cu privire la metoda de accesare a ofertei deoarece este destul de complicat si poți primi sfaturi gresite.

Oferta se aplica daca indeplinesti 2 conditi de baza. Ai completat fie un tichet rupt de pe spatele pliantului sau ai printat in prealabil de pe net un formular completat cu totul diferit, (tichetul il găsesti doar in Londra la caseria de bilete de tren iar formularul printat trebuie completat cu data in care vrei sa faci călătoria cu trenul)

Al doilea punct este sa arăți doua bilete de tren din ziua in care vrei sa cumperi biletul de intrare la atractie.

Al doilea punct e mai greu. In primul rand trebuie sa iti faci un calcul cat pierzi pe biletul de tren si cat castiga de pe un bilet neplatit la atractie, după normal ar trebui sa iei un bilet dus întors astfel atunci cand iesi de la stația de tren sa rămâi cu biletul. Noi am facut greseala sa cumpărăm doar bilet dus si cand am iesit poarta nu a returnat biletul.

Exista o oarecare metoda de a ocoli toata aceasta problema pe care ne-a explicat-o un vânzător de bilete.

Cumperi două bilete pe o cursă scurtă (o singura statie intr-o zona cat mai departe de centru) si nu folosesti biletele. le păstrezi doar sa le arăți la casa de bilete a atracției. Astfel am dat 5£ pe 4 bilete de tren si am salvat 46£ la biletele de la aqvariu.

Aceasta oferta poate fi folosita si la ochiul londrei care si acesta costă 20 £ de persoana si la multe alte atracti.

Daca aveti hotel in zona 3 sau 4 si mergeți cu trenul dus întors pana in centru e posibil sa coste mai mult de cat castigi, atât timp cat autobuzul e mult mai ieftin.

Si încă ceva. Poți folosi aceleași bilete de tren la mai multe atracti atâta timp cât sunt vizitate in aceas zi cu achiziționarea lor.

Trimis de iacobescu.a in 04.05.15 04:24:14
Validat / Publicat: 04.05.15 09:18:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 5130 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iacobescu.a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 BRITISH MUSEUM

webmaster21 [04.05.15 09:16:30] »

Excelente ponturi pentru cine își dorește să viziteze Londra.

@iacobescu.a: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

luciaoradea [04.05.15 16:15:27] »

@iacobescu. a - Util review, informații folositoare. Poate la un următor articol vei fi puțin mai atent la scriere, folosește majuscule la numele proprii și ai grija la ortografie - ACEEAȘI, nu aceas, ATRACȚII, nu atracti. Sper ca nu te superi pentru observații, dar e păcat sa nu ai puțină grija.

iacobescu.a [04.05.15 20:56:39] »

@luciaoradea - Tot textul a fost scris pe telefon in aeroport noaptea la ora 2. Dar ai dreptate o sa fac corectii.

iacobescu.a [04.05.15 21:45:10] »

@iacobescu. a - Daca imi dau sama cum mai pot edita... momentan nu stiu cum.

webmaster [04.05.15 21:49:36] »

@iacobescu. a - pe AmFostAcolo, orice text trimis se poate edita o perioadă limitată (aprox 30 de min de la publicare)

Ulterior se pot doar trimite SESIZĂRI prin care se solicită efectuarea acestor modificări, de către moderatori (vezi linkul SESIZEAZĂ... scris cu roşu sub fiecare text, inclusiv sub articol)

luciaoradea [04.05.15 22:48:32] »

@iacobescu. a -ok, eu spuneam să fii mai atent pe viitor.

Cel mai bine e să scrii textul în document word, apoi îl copiezi pe site. Așa eviți și eventualele probleme- se poate întâmpla să îți pice netul în timp ce scrii și ai pierdut tot. În word poți face corecturi, adăugiri, completări.

Scrii bine, e păcat sa nu scrii și corect.

genudoc [10.09.15 19:23:51] »

Cand spui bilete de tren te referi la Travel Card?

genudoc, iacobescu.a, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeele Londrei: