ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 6 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Lasa de dorit

Prima nostra vacanta all inclusive, familie 2 adulti+2 copii de 1 si 6 ani, am mai fost in vacante dar fara masa platita, sau cazare la 5*, am ales Turcia pentru renumele ei de vacante family mai ales cu programe pt copii. Vacanta ne-a fost prezentata ca 8 zile 7 nopti de cei de la agentia de turism de unde am cumparat biletele early booking (platite integral pana la sfarsitul lunii aprilie) dar realitatea a fost 6 zile 7 nopti deoarece in prima zi am ajuns sa ne cazam la ora 19:30 (ora romaniei) iar in ultima zi am plecat din fata hotelului la ora 4:45 dimineata (inca nu rasarise soarele lucru omis de cei de la agentie. Va recomand sa intrebati la agentie cat de departe este hotelul ales de aeroport, apoi luati in calcul ca nu veti fi dusi direct acolo, sau d-voastra primii, dupa ce am ajuns in aeroport in Antalya (ora 14) am fost imbarcati pe autocare in functie de destinatia fiecaruia, apoi fiecare turist din autocar trebuia lasat la hotelul lui, Happy Elegant este la 120 km de aeroportul din Antalya, dar i-am facut cu autocarul cam in 4 ore jumate.

Prima zi de concediu am ajuns in Cluj la ora 9, am ajuns in Antalya aeroport la ora 14 iar la hotel la ora 19:30, cu 2 copii obositi, murdari, de atata tarat prin autocar, cand am ajuns cei de la hotel ne-au intampinat cu o bautura non acoolica, mi-am zis ca va fi ok, eram pe cale sa uit drumul nesfarsit cand cei de la receptie ne invita sa luam masa deoarece camera nu este inca gata, nici macar nu am vazut ce era de mancare de oboseala, dupa circa 30 min ne-am intors iar un baiat ne-a carat bagajele si ne-a aratat camera, unde surpriza nu aveam patut pt bebe desi asa rezervasem camera, baiatul care o rupea un pic pe engleza ne zice ca a doua zi ne va aduce patutul camerista, i-am spus ca nu este ok, fiica mea este obisnuita sa doarma singura, dupa mai bine de 13 ore de cand plecasem de acasa si eram pe drum si urma o noapte in care nu ne vom odihni, dar citind inainte ca la tuci bacsisul face minuni i-am dat baiatului 2 Euro si in 5 minute a sosit si patutul pliant, stil tarc cu o salteluta rupat, patata pe care am si scos-o pe balcon unde a si ramas pana am plecat acasa si am folosit patutul fara saltea.

Deodata cu noi la acelas hotel au mai fost cazate inca 2 familii, care spre deosebire de noi s-au descurcat mai ok, 50 Euro in pasaport la sosire bacsis si au primit un apartament nu o camera dubla sau tripla, este bine de stiut pentru cei ce vor merge in viitor.

Camera dragutza, nu mare 5mx3m cu 2 paturi din care unul dublu, balcon, noi spre norocul nostru am fost cazati la etajul 6 si vedeam apusul de soare, pana la etajul 4 inclusiv panorama era blocurile vecine, fara wireless cu aer conditionat care functiona doar daca balconul era inchis si cartela cu care intrai in camera era bagata, primeai doar o singura cartela sa nu poti lasa aerul conditionat cand nu esti in camera, un TV mic 57 diagonala cu 10 programe turcesti si rusesti.

Baia din camera draguta dar fara aerisire sau tragere, mirosul iesea in camera si in plus dimineata devreme mirosea a canalizare de nu puteai intra, am cumparat de la magazin un gel parfumat pe care l-am pus in baie sa fie dimineata mai suportabil.

Hotelul mare impunator, interior placat cu marmura in proportie de 90 %, 2 lifturi de sticla+ 2 normale (cam vechi si uzate), receptie mare, loby mare, din hotel se intra in curtea interioara unde era piscina cu 2 topogane si o terasa si pasajul subteran ce ducea la plaja si la mare.

Piscina cu autofiltrare, sezlonguri cu huse murdare, trebuia sa stai pe prosop, nu te puteai aseza direct pe sezlong, wc-urile de la piscina sau din pasaj miroseau de afara a urina, nu am intrat niciodata, preferam sa merg in camera.

Internet era numai in loby. Pe plaja sezlongurile albe, murdare, uzate fiecare cu umbrele de alta culoare, plaja cu pietricele iar in mare se putea intra doar cu papuci de apa deoarece era plin de pietre.

Ca asezare hotelul este la strada principala, dincolo de autostrada este plaja si marea la care se ajunge printr-un pasaj subteran, in rest este inconjurat de blocuri intr-un cartier normal, spatiu de langa hotel neexistand propriuzis, nu avea gradina, sau curte sau spatiu de joaca si plimbat.

Din 6 zile cat am stat acolo ne-a fost facuta curatenie in camera de 2 ori prima data in ziua 3, iar a doua oara in ziua a 5-a de sedere cand am facut reclamatie la receptie, dupa primele 2 zile aveam o punga plina de scutece murdare, desi i-am dat bacsis cameristei, oricum curatenia se rezuma la golirea cosului si la un sters pe jos doar pe langa paturi, bomboanele varsate de fica mea in prima zi au ramas sub pat si in ziua plecarii noastre.

Am ales varianta all inclusive deoarece fiica mea cea mare nu prea mananca si sa-si poata alege, in ceea ce priveste mancarea mi-a placut diversitatea sortimentelor de paine si painici, la fructe foarte slab 1-2 sortimente iar mere erau tot timpu, pepene se dadea o data pe zi, ce ramanea de dimineata se servea seara, ma refer la mezelurile taiate, de o culoare rosu inchis, dimineata le puteai manca feliate, seara se regaseau in salate, la fel si crochetele de cascaval, sau legumele sote ce nu trecea la amiaza se dadea din nou seara.

Berea la dozator Efes Pilsener foarte buna, in schimb sucul natural la dozator nu avea nici o legatura cu naturalul, si nici gama Cola nu avea nici o legatura cu Cola pe care o bem aici, bautura era la discretie peste tot, in schimb mancarea era la ore fixe. Mancarea nu m-a impresionat deloc ca si gust sau diversitate, nici ca prajituri si dulciuri, fara baclavale sotul meu a suferit din aceasta cauza, dar ne-am cumparat.

In camera minibarul era gol, desi ziceau ca ai inclusa apa dar noi nu am avut apa deloc, ne umpleam sticlele cu apa de la dozatorul din loby.

Cumparaturi se pot face de langa hotel era un minimarket SOK, cu foarte putine sortimente dar macar avea preturile afisate, in rest nicaieri nu erau preturi si totul se negocia.

Data viitoare voi fi mult mai atenta cu locatia, cu orarul de zbor, cu suprafata hotelului, sigur voi alege un resort, cu distanta fata de aeroport.

Hotelul frumos ca si dotari nu de 5*, fara wireless in camera, fara aerisire la baie, dar mancare si servicii lasa mult de dorit, nu as mai merge din nou.

Trimis de dcuanita in 25.07.12 19:06:51
Validat / Publicat: 25.07.12 20:44:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dcuanita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂHappy Elegant Hotel (ex Happy Elegance, 4*) [Mahmutlar]: