ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2012
AUG-2012

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un hotel de 5 stele... Low cost

Cred ca odata cu acest sejur, am asistat la introducerea unui nou concept de hotel de 5 stele cu AI: anume acela de low cost... low conditions.

Si va voi descrie pe scurt cum am perceput eu sejurul la hotel Happy Elegant...

Zborul din/spre Timisoara spre Antalya cu Sky a fost in regula. Transportul pana la hotel dureaza in jur de 2 ore si 15 minute, in conditii de trafic normal si fiind un transport exclusiv spre acest hotel.

Si voi incepe cu punctele acceptabile:

Hotelul: amplasare pe marginea marii, renovat, cu aspect ingrijit cu 7 etaje...

Lifturile in nr. de 4 din care 2 cu vedere panoramica spre partea interioara. La orele mai putin aglomerate acestea fac fata capacitatii de persoane.

Camerele cu suprafata suficienta ptr. un nr. de maxim 3 persoane

Imprejurimile hotelului ofera posibilitati de shopping si gastronomice. Calatoria cu microbuzul pana in Alanya dureaza aproximativ 30 minute la pretul de 1,5 EUR sau 2 dolari sau 2,5TL/pers.

Berea Efes si sucurile din gama Coca Cola la dozator. Si cam atat.

Punctele... low.

Restaurantul cu aer de cantina invechita. Fara climatizare, fara terasa, cu o slaba instalatie de absorbtie a mirosurilor specifice.

Suprafata de expunere a mancarii redusa in comparatie cu numarul de persoane care servesc masa, ceea ce determina crearea unor cozi inacceptabile la orele de varf pentru un restaurant de 5 stele .

Mancarea slaba ca diversitate. Micul dejun contine un nr. de 2-3 feluri de mezeluri, 2-3 feluri de cascaval sau branza ,oua preparate in 2 sau 3 feluri, lapte, cereale, cateva sortimente de prajituri slabe calitativ si multe, multe salate (la micul dejun!!!) si lubenita.In loc de unt exista margarina ,miere si cateva sortimente de dulceturi.

Pranzul creeaza adevarate cozi la cele 2 feluri de carne (uneori oaie si pui sau uneori doar pui sau doar oaie). Cartofii prajiti sunt destul de accesibili, lucru care iti mai domoleste foamea, in cazul in care doresti si altceva de mancare decat spaghete sau macaroane. Fructele cam scumpe la vedere (uneori portocale si mere, alteori prune si portocale si odata struguri).

Painea, eu am vazut doar 2 sortimente.

Partea de prajituri... marea deceptie. Fara renumitele baclavale (pe care le poti insa cumpara de la restaurantele din imprejurimi la pretul de 3.5 EUR/6 buc.), mai mult gelatina si cateva prajituri pe care nu le-am putut identifica.

Cina cu reconditionarile alimentare de rigoare si cu aceleasi cozi la punctele tari... oaia si puiul.

Pestele ,aproape inexistent si cand exista, era fiert intr-un sos putin comestibil.

Compensatia o asigura restaurantele din imprejurimi la un pret cuprins intre 10 si 15 EUR /portia.

Plaja: cu pietricele pana la intrarea in mare si de acolo cu bolovani. Aici trebuie atentie, deoarece daca nu esti atent sau nu esti dotat cu papuci speciali iti pot produce rani ale talpilor.

Echipa de animatie, exista, dar lipseste cu desavarsire.

Piscina: mica si aglomerata. Trebuie sa iti rezervi sezlongul la ore foarte matinale, altfel, mergi... pe plaja.

Restaurantul a la carte: Diferenta fata de masa servita in regim normal este doar ca aici mancarea este la... portie si esti servit de chelneri, pe cand dincolo te servesti singur insa iti iei cat doresti.

Din pacate nici urma de meniu a la carte care presupune alegerea meniului. Meniul este in mare, asemanator cu cel din regimul principal iar diferenta pe care o face restaurantul a la carte ,am descris-o mai sus.

Curatenia in camere are la baza principiile protectiei mediului, adica nu se schimba prosoapele si nici asternuturile pe durata sejurului.

Trimis de am9 in 23.08.12 17:56:52
Validat / Publicat: 23.08.12 18:42:29

VIZUALIZĂRI: 4282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (am9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.09.12 15:16:09]

Hotelul asta este numai pe hartie de 5*

Cat de low cost a fost?

am9AUTOR REVIEW
[06.09.12 17:31:50]

@Andox: Hotelul propriu-zis are 4 stele cu indulgenta insa celelalte servicii si ma refer la modul de servire, locatia restaurantului, diversitatea mancarii, cele 2 baruri si restaurantul a la carte nu au mai mult de 3 stele

[06.09.12 17:58:55]

@adrian mitric: De asta mi-am dat seama citind review-ul tau, eu ma refeream cat de low a fost la bani, daca vrei sa spui?

Cum ai reusit sa nimeresti tocmai la hotelul asta, nu ai citit inainte pe site ca nimeni nu-l recomanda?

am9AUTOR REVIEW
[06.09.12 20:43:28]

@Andox: A costat 500 EUR /pers. cu toate taxele incluse. Din pacate am citit review-urile insa, mi-am spus ca poate cei care au scris sunt oameni cu pretentii exagerate iar 5 stele standard nu poate fi chiar asa de rau.

Cu alte cuvinte am ignorat review-urile

Una peste alta mi l-a recomandat si agentia si am luat in considerare opinia lor.

[07.09.12 15:22:07]

Daca a platit si copilul 500 de euro, nu este prea low. Stiu ca au fost oferte la hoteluri chiar bune in august, pe la 1500 euro 2 adulti si un copil, probabil pe la 2000 plus/minus 100-200 pentru inca un adult ca vad ca voi ati fost 3 adulti.

Pacat ca nu ai luat in seama impresiile si ai ascultat de o agentie care zic eu te-a cam pacalit.

am9
Alte impresii din această RUBRICĂHappy Elegant Hotel (ex Happy Elegance, 4*) [Mahmutlar]: