ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2012
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Concediu la Alfa

Buna ziua tuturor,

Sunt un vechi ,,consumator" al site-ului amfostacolo. si de multe ori am fost tentat sa-mi fac un cont pentru a-mi impartasi impresiile si gandurile pe care le aveam dupa revenirea dintr-o calatorie. N-a fost sa fie... pana azi...

Inainte sa incep, doresc sa precizez ca nu sunt un neavenit in materie, am avut ocazia sa calatoresc destul de mult in Europa incepand cu Antalya de 3 ori, Istambul de vreo 7 ori Bulgaria, Serbia, Grecia continentala si pe insule, Ungaria de n ori, Austria, Germania, Franta, Spania, si niciodata n-am dormit in cort... sau pe strada... Bineinteles, am fost cazat in hoteluri si pensiuni din aceste tari asa ca am reusit sa-mi formez o ,,cultura turistica" si sa am pareri obiective despre ce inseamna o cazare decenta.

Anul acesta am hotarat impreuna cu sotia mea (insarcinata) ca un drum in Turcia cu avionul nu ar fi benefic si un drum de 2 zile cu masina ar fi prea obositor pt ea asa ca ne-am hotarat sa vizitam litoralul romanesc pe care nu-l vizitasem din 2004... cu amintiri neplacute, gen muzica la greu pana la 2 dimineata, la o terasa langa hotelul la care am fost cazati, etc, etc Greu... foarte greu sa te decizi... Daca faceam o alegere gresita ne-am fi stricat tot sejurul, asa ca am luat la rand zeci de hoteluri si impresii de pe AFA si in cele din urma ne-am decis... PENSIUNEA ALFA sa fie... si nu am gresit...

Conditiile de cazare si locatia au fost exact asa cum sunt prezentate pe site-ul pensiunii, personalul foarte amabil si discret asa cum trebuie sa fie intr-o locatie civilizata

Am ramas foarte surprins, citind o postare a unui client numit ,,ARICI" (vezi impresii) care a fost cazat cu mine in aceasi perioada si care spunea ca ,,se astepta la mai mult de la cele 5 stele promovate"!!! Chiar asa? Oare la ce anume? A fost cazat la vreo pensiune in Austria sau Italia dupa cum zice? Eu am fost si intr-adevar erau alte conditii... mai slabe... Mai era nedumerit de faptul ca auzea voci de copii in jurul lui care culmea se mai si jucau... Ii pot da un sfat pertinent distinsului domn ,,ARICI", chiar si in resorturi de 5 stele din orice tara si-ar alege-o ca destinatie, tot va auzi voci din acelea... mici si nesuferite...

Am mancat foarte bine in locatii de 5* si am mancat normal la pensiunea Alfa... nu mi s-a parut ca mancarea ar fi low cost... si chiar am grija la ce mananc... oricum fiecare cu parerea lui!

Si apropo, mie curtea mi s-a parut suficient de mare pt toata lumea, chiar nu m-am simtit inghesuit nici macar o clipa, nici macar de tantarii de care spunea ca nu putea sta afara... intr-o singura seara am vazut niste tantari tineri si nesuferiti, timp de vreo ora... vorbim de aceasi locatie oare?

Oricum, parerea familiei mele a fost f. buna si pentru noi asta conteaza... fiecare avem standarde de masurare a valorilor diferite.

Mi-a placut f. mult faptul ca intr-una din zile, pensiunea a organizat o petrecere pentru copii, cu o animatoare foarte simpatica care chiar a stiut sa se ocupe de pitici...

Ce pot sa va sfatuiesc pe cei cu copii? Duceti-va linistiti, va veti simti bine este o locatie linistita si cu bun simt cea ce este rar in ziua de azi!

Trimis de robi_felindean in 25.07.12 15:46:00
Validat / Publicat: 25.07.12 16:49:24

VIZUALIZĂRI: 3822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robi_felindean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 plaja la Marina Surf... aerisita... deloc aglomerata

[25.07.12 15:48:44]

@robi_felindean: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adri-nico
[25.07.12 20:11:41]

Bine ai venit pe site!

Gusturile nu se discuta, nu stiai?

rosu alexandru
[29.07.12 15:25:21]

Daca ne permite site-ul sa oferim si noi calificative turistilor cu siguranta familia Dumneavoastra ar obtine nota 10! Felicitari

NB rosu alexandru este (sau a fost) reprezentant al unității
Eduard Banica
[11.02.13 14:45:13]

Bravo. m-ai convins sa merg acolo. acum fac rezervare. revin cu detalii cand ma intorc din vacanta.

si suplimentar... am fost de multe ori cu sacul la pomul laudat prin tarile straine.

robi_felindeanAUTOR REVIEW
[11.02.13 17:32:55]

@Eduard Banica: Iti doresc un concediu relaxant si placut, daca cauti liniste cred ca ai gasit locatia potrivita. Daca mai ai nevoie de informatii iti raspund cu placere.

Eduard Banica
[12.02.13 07:57:57]

Salutare si multumesc.

Noi o sa mergem cu un copil de 1 an si jumatate si cautam o zona linistita. anul trecut am fost in zona complex minerva si nu pot spune ca a fost foarte liniste. mai ales ca a fost si o nunta in una din seri.

adri-nico, Eduard Banica, robi_felindean, rosu alexandru
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Alfa [Mamaia Sat]: