ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2017
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 20.08.17
JUL-2017

Pensiunea Alfa = 'acasa' la mare!!

Acum 4 ani, avand un bebe mic, cautam pe litoral o locatie de clasa, baby-friendly, cu servicii de calitate, care sa intruneasca (nu putinele) pretentii pe care le avem...

Dupa multe cercetari am decis sa ne incercam norocul la Pensiunea Alfa, din Mamaia Nord. A fost cea mai inspirata decizie!

De atunci Alfa este "acasa" la Mare! Revenim cu mare drag an de an la Alfa, de mai multe ori intr-un sezon, mereu simtindu-ne minunat, parte dintr-o frumoasa familie!

Nici nu concepem sa incercam o alta locatie pe litoral, atata timp cand aici totul este perfect: curatenie, servicii de inalta clasa, mic dejun delicios, atentie deosebita fata de copii (loc de joaca, petreceri, preparate si produse atent selectionate la mic dejun) si nu in ultimul rand oameni de calitate, care te fac sa te simti minunat!

Noi alegem mereu o camera "Family", foarte spatioasa, cu pat king-size si canapea extensibila. Debaraua mare este un plus, avand spatiu suficient pentru bagaje. Aceste camere sunt situate la parter, dispun de o mica terasa si au iesirea in curtea interioara.

Lenjeria este mereu impecabila, schimbata intotdeauna la doua zile, prosoape ce par mereu noi, impecabile, schimbate mereu.

Curtea interioara este foarte bine gandita, in U-shape, copiii jucandu-se in voie, fara grija parintilor ca ajung in strada...

Locul de joaca este situat intr-un loc mai umbros si este foarte bine dotat si imbunatatit de la an la an: tobogane, leagane, trambulina, o casuta cu masuta si scaunele pentru activitati, fileu de tenis, sah gigant.

Distractia copiilor culmineaza cu petrecerile saptamanale la care sunt invitati si distrati de un animator (clovn sau personaj de desene animate): jocuri, dansuri, concursuri, glume si ghicitori, baloane de sapun, trucuri de magie, pictura pe fata, baloane modelate dupa preferintele loc, dulciuri oferite de doamna Cati, managerul pensiunii, care este mereu prezenta, implicata si pe care copiii o iubesc!

Terasele de pe malul canalului (cea mare, cu mese si scaune, precum si cea cu mese si fotolii) sunt perfecte pentru zilele toride de vara, la fel ca si oaza de verdeata si piscina!

Anul aceste am observat ca noutate si o piscina gonflabila mare si jucarii gonflabile pentru copii. Seara piscina este superb luminata si cu greu te mobilizezi sa intri in camera...

Amatorii de pescuit pot sa-si incerce norocul la lac cu unditele puse la dispozitie de pensiune. Exista si hidrobiciclete (gratuite) cu care te poti plimba pe lac.

Micul dejun este copios! Nu cred ca este cineva care sa reproseze ceva!

Grija cu care sunt selectate produsele este de remarcat: legumele, fructele si ouale sunt aduse de ferme din Corbu; exista mezeluri, lactate, dulciuri facute de doamnele de la bucarie special pentru copii (prajituri de casa, gris cu lapte, orez cu lapte etc), diverse tipuri de iaurt si budinci, cereale de 3-4 feluri, legume sote, etc.

Adultii au o multitudine de optiuni de asemenea: mezeluri, branzeturi, omleta/ochiuri, cremvursti / carnaciori, croissante, salate, humus, vinete.

Un mare plus este espressorul de cafea! Anul acesta un plus de clasa a fost adus de platoul de branzeturi fine si Prosecco rece pentru amatori.

Exista si o bucatarie unde se pot prepara mancaruri pentru copii, dotata cu tot ce este nevoie. Amatorii de gratar au si ei un loc special amenajat.

Mereu am apreciat la Alfa personalul si managementul: de la doamnele de la bucatarie, cele care fac menajul, domnul de la mentenanta, receptie si pana la conducere, toata lumea este impecabila: mereu saritori, amabili, prietenosi si dedicati!

Noi va multumim pentru ca ne faceti concediile la mare perfecte an de an! Abia asteptam sa revenim "acasa" la mare!!!

Trimis de adina_chi in 26.08.17 10:41:49
Validat / Publicat: 26.08.17 11:13:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adina_chi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Terase si ponton

[26.08.17 11:11:53]

La primul review încărcat pe sait, @adina_chi: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 64&ridAnt=81277

[26.08.17 13:27:25]

[26.08.17 13:49:59]

"OUALE", scuze pentru eroare!

[26.08.17 14:17:03]

@adina_chi:

"OUALE", scuze pentru eroare!

Nu înțeleg, dorești să corectezi cumva ceva în textul review-ului? (pentru aceste cazuri, e mai bine / recomandat să folosești funcția „SESIZEAZĂ” - e afișată cu roșu, sub text)

[26.08.17 14:50:47]

@adina_chi : Depinde cum privesti lucrurile, in opinia mea aceasta pensiune este una mediocra cel mult. Iata de ce:

Foarte pretentios spus, curtea este formata din 2 pavilioane cu 1 etaj, unite prin receptie. Copiii nu pot ajunge in strada pt simplul fapt ca pana in soseaua principala, un drum national foarte circulat care desparte zona lacului de cea a plajei, este o distanta foarte mare. cel mult, copiii pot iesi pe "ulita" neasfaltata din fata pensiunii, de unde pot admira cateva constructii tip motel, extrem de urate estetic.

Cand am fost noi nu exista asa ceva. Cat despre imaginea feerica a piscinei care nu te lasa sa intri in camera, no comment. De fapt, puteti vedea si in pozele publicate. Wow, Marina Bay Sands, ce mai!!

De FIECARE data cand a fost pusa pe masa sticla aceasta, de atatea ori am gasit-o calda precum un ceai, neasezata intr-o frapiera cu gheata, neastupata, fara pic de acid. Da, foarte buna, yammm...

n mare plus este espressorul de cafea!

Bine, ok. Sunt clasificati la 5 margaretutze sau stelute si acesta e un mare plus!! Wow, le vom fi vesnic indatorati pentru cafeaua espresso de la automatul de la mic dejun. Apropo, nu se poate obtine espresso scurt, asa cum trebuie, ci numai lung, cunoscatorii vor sti despre ce vorbesc si cum ar trebui sa fie o cafea tip espresso.

Noi o singura data am vazut o fata in 8 zile care a stat o oara si le-a pus niste muzica la casetofon copiilor. Majoritatea au plecat dupa cateva minute. Patroana a venit si le-a dat tuturor copiilor cate o ciocolata Kinder. Aceasta inseamna petrecerea cu dulciuri data de Pensiunea Alfa. O ciocolata de 1,5 lei pt fiecare copil si o fetita imbracata intr-o rochita de zana care topaie cu ei cateva minute si ii intreaba ce vor face cand vor ajunge mari. Nu a pictat pe nimeni, nu a facut niciun balon, nicio magie.

In concluzie, eu cred ca stimata doamna este mult prea indulgenta cu aceasta pensiune. Realitatea, vazuta de mine, difera fundamental si am descris-o acum cateva saptamani.

[26.08.17 17:17:37]

@rentea: v-ati expus punctul de vedere intr-un review personal, acum dati-mi voie sa imi exprim si eu parerea, fara a fi umbrita de negativismul si inversunarea dvs.

Nu mai vreau sa intru in polemica cu dvs, v-am dat prea multa importanta in dialogul anterior! Asa cum m-am retras din postul dvs, in ciuda mesajelor private prin care ma provocati, va rog insistent sa aveti decenta si bunul simt sa va retrageti din aceasta discutie! Va multumesc si va doresc concedii pe masura asteptatilor si pretentilor!

[26.08.17 17:34:45]

@adina_chi: Dezinformati intr-un mod, din nou, foarte neelegant pt. o doamna, referitor la mesajele personale provocatoare!

V-am trimis in urma cu mai multe zile un mesaj personal in care v-am comunicat ca va comportanti extrem de needucat postand mesaje cu caracter ofensator la adresa mea si a TUTUROR utilizatorilor acestui site, de altfel fiind si sanctionata de moderatori pentru derapajele verbale suburbane. Atat.

Dar, ma rog, aceasta sunteti, v-ati prezentat viziunea si, asa cum ati facut-o si dvs in cazul meu, am dorit sa intervin si sa aduc niste completari, in conditiile in care EU consider ca realitatea este cu totul alta in ceea ce priveste acest asezamant.

[26.08.17 17:48:47]

@rentea: Va rog insistent nu mai pozati in victima! Nu sunt singura cu care ati intrat in polemica aprinsa pe acest subiect, este foarte clar ca sunteti printre singurii, daca nu chiar unicul "scarbit" de aceasta locatie si nu putini au fost cei care v-au contracarat!

Oricine este liber sa citeasca commenturile, nu trebuir sa dezinformati audienta! Nu stiu care este interesul dvs sa denigrati in acest mod josnic aceasta locatie, nu atata inversunare! Nu gasesc nicio alta postare recenta care sa reflecte si sa sustina spusele dvs! Pai oare noi cei multumiti avem o problema, sau dvs?

Si totusi, ati evitat cu eleganta raspunsul la intrebarea: de ce v-ati supus timp de 8 (!!!) zile "supliciului" de a va petrece concediul in acel "asezamant / motel / cazarma / camin de nefamilisti" cum ati numit locatia? Doar pt a improsca cu noroi si a denigra ulterior? Nivelul dvs este mult mai elevat, comportati-va si actionati ca atare!

Ma retrag din polemica, nu merita sa-mi mai pierd nici macar 2 secunde in aceasta conversatie! O zi buna va doresc

[26.08.17 18:26:00]

@adina_chi: nici din reviewul meu nu reiese deloc ca e o pensiune rea. Chestiile cu caminul, motelul etc sunt parerile mele personale, pe care le sustin. Eu asa stiu ca arata un pavilion de armata. Asta e arhitectura, nu si conditiile, fireste. Cine doreste sa vada contextul imi va citi reviewul.

Iar incepeti cu "denigrare josnica" din partea mea si cu alte tampenii...ce naiba sa mai comentez? Asta sunteti !

Iubiti Alfa si respect acest lucru, nu va ingrijorati. Mie mi se pare doar mediocra.

N.B. commenturile dvs au fost sterse de webmasteri pt jigniri suburbane, asa ca ele nu mai pot fi vizualizate de nimeni. Nu sunteti atat de nevinovata cum vreti sa pareti sau cum ar putea crede cineva, asa, la prima vedere!

[26.08.17 19:46:08]

@rentea: Am recitit comentariile la recenzia dvs si. a bucur sa vad ca toate sunt acolo, cu exceptia unuia, cel la care faceti referire. Da, am fost sanctionata, dar nu exagerati cu limbajul suburban... Dvs ati intins coarda atat de tare cu jigniri voalate si sageti pline de rautate, eu raspunzand cu exact aceeasi moneda, dar nu prin invaluire, ci in mod direct!

Utilizator cu state vechi, stiati exact ce si cat puteati sa spuneti pt a nu fi sanctionat! Eu eram la primul comment si nu am stiu! Asa ca marsava stratagema a dat roade!

Noroc ca au ramas alti utilizatori care sa va tina piept si pe care, de asemenea, ii "executati" finut, in limitele regulamentului. Repet, TOTUL se poate reciti!

Eu am avut decenta sa nu mai reiau discutia la recenzia dvs, asa ca aveti si dvs respectul pentru parerea altuia si retrageti-va din polemica! Cine doreste sa citeasca singura recenzie denigratoare fata de aceasta locatie, o poate cauta pe a dvs!

Nu mai interveniti cu aceleasi detalii si in review-urile altora, v-am inteles punctul de vedere si sila cu care v-ati petrecut cele OPT (!!!) zile de cosmar...

[26.08.17 21:55:25]

@adina_chi:

Asa ca marsava stratagema a dat roade!

Hai, mai Adina, esti om in toata firea... chiar crezi asta? Eu nu cred ca esti atat de naiva!

Esti un om calumea, caruia i s-a facut parul maciuca cand a citit un review care era ATAT de diferit de ceea ce a simtit el in legatura cu pensiunea aceasta.

Eu, personal, probabil ca si tu la fel, nu mai pot eu de Pensiunea Alfa... exclusiv din partea mea, sa fie sanatosi, nu mai calc pe acolo pt ca, SIMPLU, nu mi-a placut. Tu o sa te reintorci si, probabil, vei fi la fel de multumita. Cei care vor citi reviewul meu, dar si pe celelalte din spate, scrise de mine, vor rezona probabil. Cine nu, va inclina sa creada ca totul e roz. Nu inseamna ca unul e mai fraier decat celalalt. Atat timp cat ESTI INFORMAT sunt sanse mai mici sa gresesti.

Disputa asta ne face dusmani? Deloc, ci DIFERITI.

Din toata inima, iti cer scuze pt. ca te-am suparat, la fel ca si tine, am sangele ~fierbinte~. Sper ca nici tu nu ai spus vorbele acelea din suflet, ci, asa, la nervi.

[26.08.17 22:46:40]

@rentea: Hai ca in fine rezonam! Diferiti, nu fraieri, corect! Fiecare are pretentiile si asteptarile lui la care isi raporteaza experienta. Sincer nu iti contest gusturile, dar m-a mirat (si iritat) inversunarea ta! Normal ca fiecare are dreptul la o opinie, dar nu inteleg virulenta exprimarii opiniilor! Atata tot! Ma bucur ca am ajuns totusi la un consens si putem dialoga civilizat!

adina_chi, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Alfa [Mamaia Sat]: