ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2017
ÎNSCRIS: 16.08.17
AUG-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Vacanta la Pensiunea Alfa din Mamaia

Incep cu o precizare: suntem turisti care am fost prin multe locuri, inclusiv in afara tarii, ne-am cazat de regula la 4 stele, deci zic eu ca ne putem face o parere despre locurile in care venim prima oara.

Deci anul acesta am fost cazati la Pensiunea Alfa.

Impresia noastra a fost extrem de pozitiva in legatura cu pensiunea, pentru simplul motiv ca cei de acolo fac tot ce depinde de ei pt a oferi ceva de calitate.

O sa le iau pe rand:

1. Camerele: curate, lenjerie noua, prosoape impecabile, sapun, gel de dus de calitate, curatenia se face zilnic, fara exceptie, lenjeria s-a schimbat dupa 3 sau 4 zile.

Am vazut comentarii legate de geamurile care ofera priveliste in camele de vis-a-vis, poate cei de la pensiunea ar trebui sa puna si niste perdele in afara de draperie, astfel incat daca tragi draperia sa nu se mai vada din camera, cred ca nu s-au gandit la asta.

Acum imi amintesc de un concediu in Paris, cazare la 3 stele (care pt Paris inseamna un pret foarte mare) si unde trebuia sa sar peste pat ca sa ajung la baie, pt ca nu era spatiu si unde ferestra dadea spre o curte interioara in care era un tomberon si o fantana arteziana dezafectata...

2. Micul dejun - in conditiile in care asa cum am mentionat nu am stat niciodata decat in hoteluri cu pretentii, nu pot sa spun decat ca a fost printre putine ocazii cand copilul meu a mancat si nu s-a simtit rau si cred ca asta este mai mult decat suficient.

Zilnic produse de casa (cel putin doua sortimente de prajituri, salata de ton, alte feluri de salate, legume, iaurturi calitative, produse speciale pt copii, fructe- zilnic ananas, piersici, pepene, salata de fructe- inclusiv la receptie era un vas plin cu mere oferite turistilor, sampanie si piscoturi, branzeturi fine, etc).

Sa comentezi negativ legat de micul dejun cred ca este o exagerare totusi, nu o sa accentuez foarte mult pe masa, dar suntem pretentiosi in general si aici nu am avut de obiectat nimic.

Ar mai fi un aspect care pe mine m-a bucurat mult mai mult decat orice mancare oferita, fost printre putinele locuri in care vesela era impecabila, nu trebuia sa stai cu servetele dupa tine sa le mai stergi.

Mesele nu mi s-au parut deloc lipicioase cum spunea cineva si cred ca sunt cea mai carcotasa persoana cand e vorba de curatenie, sunt extrem, extrem de atenta la acest aspect oriunde merg.

Exista si posibilitatea ca bucataria sa fie folosita de turisti (dar erau vase separate pt acesta), scria clar sa fie folosita doar pt mancarea bebelusilor si sincer nu am vazut pe nimeni sa faca vreo oala cu sarmale pe acolo, doar cate o mamica incalzea un borcanas sau apa pt lapte praf pt bebe.

Repet, sunt extrem de pretentioasa cu mancarea, mai ales pt copilul meu si cu aspectele care tin de igiena si chiar nu am avut nimic de comentat negativ.

3. Piscina: apa curata, sezlonguri suficiente, copiii se distrau foarte bine. Arata ca o piscina ingrijita, nu am observat nimic negativ.

4. Distractia pentru copii: intr-o seara a venit un clown care i-a antrenat in jocuri, dra de la receptie a oferit dulciuri din partea pensiunii, mi s-a parut foarte dragut din partea lor. In rest, seara copiii se jucau la spatiul de joaca, sau jucau tenis, badminton, etc.

5. Curtea, pontonul: se remarcau tot prin curatenie, este adevarat ca erau tantari, dar in definitiv eram pe malul unui lac. Poate cei de la pensiune ar trebui sa ofere niste costume speciale si palarii ca la apicultori pt cei care trec la minusuri prezenta tantarilor :)) )

Ar trebui sa intelegem ca natura are specificul ei, tantarii nu sunt educati sa ocoleasca pensiunile de 5 stele :))

6. Accesul spre plaja: este adevarat ca treceam pe langa niste locatii cu mai putine pretentii, dar era vorba de vreo de vreo 100 de metri de mers, erau si acolo cazati tot oameni, care aveau si ei dreptul la un concediu si care erau linistiti. Inclusiv noaptea nu se auzeam zgomote de nicaieri.

Se ajungea la soseaua principala, circulata, dar era trecere de pietoni si nu m-a spulberat nici o masina. Acest aspect, cu traversarea soselei, mi s-a intamplat si cand am fost cazata la 4 stele in Mamaia.

Am observat ca cineva a facut o fotografie pt a arata soseaua care trebuia traversata, dar cred ca a fotografiat mai incolo, nu se vede trecerea, care de fapt exista si care ajuta sa traversezi in siguranta.

Trecerea de pietoni era exact unde se termina aleea pe care veneai de la pensiune, nu mergeai nici un singur metru mai departe pt a ajunge la ea.

7. Plaja: am mers la Marina surf. Era un domn la bariera, care ne-a spus Buna ziua si atat, nu s-a tinut dupa noi, nu ne-a interogat. Dar, pt cei care sunt mai cu pretentii eu zic ca ar trebui pus cineva cu un doctorat acolo, sa aiba mai multe subiecte de discutie cu turistii (pt ca am vazut comentarii ca la bariera e un om cu 4 clase, eu zic ca ne aratam educatia cand stim sa respectam pe orice om care munceste, indiferent ce munca ar desfasura).

Plaja curata, sezlonguri ok, nu am vazut persoane dubioase, decat daca persoane dubioase inseamna parintii cu copilasi care se joaca in nisip. Am lasat pe sezlong telefoane, bagaje, nu m-a jefuit nimeni.

Pt cei care nu vor sa treaca pe la Marina surf, exista si o aleea noua facuta de cei de la Alfa, nu trebuie sa ocolesti absolut deloc.

8. Mancarea: Am comandat de la La Scoica, mancare buna, deserturi foarte bune.

9. Zona in general: in dezvoltare, nu prea aveai unde merge, am iesit in Mamaia, se ajunge repede cu masina in cursul saptamanii, in weekend devine foarte aglomerat drumul.

10. Pretul cazarii: am platit mai mult la unele hoteluri in Romania si am plecat cu enterocolita, mi-am cumparat din statiune prosoape pt ca cele oferite erau rupte sau murdare, etc.

Am stat deasemeni in conditii impecabile, de exemplu in Antalya, dar pentru asta am platit 2000 de euro pt o saptamana.

Trebuie sa fim corecti si sa recunoastem ca pretul de la Alfa este bun, nu este vina administratorilor de aici ca sunt tantari, ca trebuie trebuie traversata o strada aglomerata si altele.

Datoria lor este sa se ocupe de ceea ce tin de ei (curatenie, mic dejun, amenajarea spatiului propriu- ceea ce chiar fac) si sa ofere informatii corecte (pe site ul dansilor scrie foarte clar pozitia pensiunii, distanta pana la mare, etc).

Eternele comparatii cu statiunile din strainatate sau unele resorturi de la noi nu isi au rostul, diferentele de preturi sunt mari uneori si repet, Alfa are un pret corect.

O sa incerc sa concluzionez: cel mai important aspect a fost cel legat de igiena, la acest capitol Pensiunea Alfa exceleaza.

Apoi exista multa bunavointa, eu cred ca cei care au o nemultumire pot vorbi la receptie si se rezolva, asa am vazut eu lucrurile.

Trimis de ingman in 16.08.17 21:47:25
Validat / Publicat: 16.08.17 22:21:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2967 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ingman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [16.08.17 22:21:02] »

Bun, echilibrat review de debut

@ingman: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 64&ridAnt=80772

Am stat deasemeni in conditii impecabile, de exemplu in Antalya

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

cristina47* [16.08.17 23:02:02] »

Nu va suparati. Imi cer scuze ca indraznesc sa va intreb direct: cat a costat cazarea la aceasta minunatie de pensiune?

P.S. Intr-adevar, tantari sunt peste tot! Chiar nu avem ce sa le facem!

ingman [17.08.17 10:11:19] »

@cristina47: Nici o problema, raspund cu drag.

cazarea a costat 330 lei pe noapte, in luna august, camera dubla, restul nu mai erau libere (au si garsoniere si apartamente).

Evaluarea mea a fost strict legata de ceea ce ofera pensiunea. Mie mi-a placut curatenia si mai ales faptul ca exista bunavointa de a remedia vreo eventuala nemultumire, asa am perceput eu lucurile.

cristina47*, ingman
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Alfa [Mamaia Sat]: