ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2017
AUG-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Foarte departe de ceea ce ne asteptam!

Cum am ajuns aici? De ce tocmai Pensiunea Alfa? De ce nu am mers in continuare, asa cum facem de 4 ani incoace la Inter din Venus? Sau de ce nu in Turcia, Bulgaria sau alte destinatii?

Pai… era vacanta celui mic, am zis ca e cam ultimul an cand mergem la noi in tara, s-a facut mai maricel si credem ca ar suporta pe viitor un drum cu avionul sau unul mai lung cu masina, are destui ani :) … Deci trebuia sa ajungem tot la noi la mare si in 2017 si aici si-a facut aparitia hazardul sau mai bine zis, anturajul… Cel despre care ne spuneau parintii sa avem grija cand eram mici :)

Impinsi oarecum de la spate de alti amici care citisera si auzisera ca Pensiunea ALFA e ceva wow, am ajuns aici. Ce-i drept si eu m-am uitat pe site la recenzii despre ea si mai toate erau super favorabile… deci, cum sa dai gres? Acum, cu mintea mai de pe urma vad ca majoritatea erau scrise de useri cu o singura sau cel mult 2-3 recenzii minuscule pe site :)

Ca sa trecem mai la subiect, Alfa e situata in Mamaia Nord, cam intre Phoenicia si Arena Regia, pe drumul catre Navodari, pe malul lacului Siutghiol. Ca sa ajungeti la fix, puneti GPS-ul, altfel o veti rata cu siguranta. Pe ea, pe intrare, pentru ca Alfa se afla pe o strada nesemnalizata decat foarte discret, la capatul sau, cam la 350 m de drumul national. Ca sa ajungeti, venind dinspre Constanta, trebuie sa intoarceti undeva la un sens giratoriu si apoi sa reveniti si sa faceti dreapta pe strada cu pricina. Cum se numeste? Nu stiu, e o zona rurala, ca de la tara. Dupa ce treceti de niste vile in constructie, abandonate si niste case care seamana foarte bine cu acele moteluri americane de autostrada, ajungeti in capat, unde vedeti sigla pensiunii. Parcarea e in fata ei, fireste, neincapatoare pentru clienti, veti bloca sau veti fi blocat de cineva.

Trebuie sa mentionez ca personalul pensiunii a fost foarte amabil si dragut, nu am avut ce le reprosa.

Checkinul a fost rapid, camera nu era gata, am fost invitati sa mai stam nitel pe plaja sau pe la piscina. Prima impresie pe care am avut-o? E un camin de nefamilisti? Pai cum asa, ca abunda de copii?! :) Ei bine, “arhitectura”, sesizam marile ghilimele, este creatoarea a 2 pavilioane ca de armata, cei care ati facut-o trebuie sa va amintiti de ele, legate undeva la un cap de o mica receptie. Practic distanta dintre pavilioanele dispuse paralel, care au parter plus un etaj este de cativa metri. Nu ca vezi ce face celalalt din camera de vizavi, esti practic partas, nevoit, la orice se intampla vizavi. Camerele au niste geamuri atat de mari, incat ai crede ca ai ceva deosebit, o vedere de vis, din pacate trebuie sa stai tot timpul cu draperiile trase pentru ca altfel oricine vede ce se intampla in camera ta. Si o face saracul, nevoit de situatie :)

Exista si o sala de servit masa, o piscina mica, un loc de joaca pt copii si un ponton cu hidrobiciclete. In general, atmosfera era cam de camping. Ca sa fiu corect pana la capat, zona terasei exterioare, asezata pe un ponton, arata bine, dar seara, dupa ora 20 nu puteai sta acolo intrucat erai mancat de tantari. E firesc, nu vina nimanui, dar trebuie mentionat ca seara era practic imposibil de stat in orele respective. Existau si 2 hidrobiciclete puse gratuit la dispozitie, un gratar si niste undite de pescuit. Oricum, sa nu va faceti idei ca la sosire v-ar ajuta cineva sa urcati bagajele in camera sau chestii de-astea… nu, nu.

Daca ma intrebati cate stele i-as da, as spune cu mana pe inima, maxim 3. Raportat la ce am vazut eu in lumea asta, in Romania si strainatate, cam aceasta e clasificarea reala. Legal, poate or indeplini ei toate conditiile pentru 5, dar depinde si la ce standard o faci, criteriile sunt atat de prost facute si de generale, incat orice intreprinzator serios din turism se poate clasifica la 4-5 stele fara prea mari eforturi. Ca sa ai 5 stele adevarate iti trebuie calitate, produse la standarde inalte, nu doar “un aspect ingrijit”, cum scrie in tabela de criterii de la Ministerul Turismului. Era curat in locurile publice, ceea ce este de remarcat. Intreaga locatie iti inspira un aer de motel, nu aveai pic de intimitate, toti isi lasau prosoapele si rufele atarnate pe balcon, ce sa mai zic… arata urat, ce naiba, nu avea nicio legatura cu eleganta si bunul gust pe care il astepti de la o locatie de 5 stele.

Revenind la camere. Sunt maricele, mochetate, arata binisor, au un pat matrimonial queen size, noi ne-am descurcat bine, un balcon din care ~dai mana~ cu cel din pavilionul de vizavi si din camera vecina, baia este maricica, cu cabina de dus, consumabile bunicele, dar care miroase permanent probabil din cauza scurgerii. Singura priza disponibila era pusa undeva in mijlocul camerei, cat mai departe de orice fel de posibilitate de a utiliza un echipament pus la incarcat, fireste ca langa noptiere nu era niciun fel de priza (de ce nu or pune prize langa noptiere nu pot sa imi dau seama, oare la ei acasa proprietarii nu or avea asa ceva?). Exista un TV mic, cu tub, evident subdimensionat fata de dimensiunea incintei. In camera era un miros placut, datorita unor sticlute de parfum amplasate acolo, se facea curat zilnic, se aspira, se facea patul, se schimbau prosoapele, era AC, practic camera sau mai bine zis interiorul ei a fost punctul forte al sejurului.

Micul dejun. Este singura masa pe care o puteti manca aici, altceva nu se asigura. Micul dejun este bunicel, chiar daca au fost cateva probleme permanente si destul de deranante: oul prajit sau omleta erau reci mereu, nu se faceau la comanda, ci erau aduse si lasate intr-o tava fara niciun fel de incalzire, nu erau destule fructe (au fost zile cand nu se ofereau decat niste bucatele de ananas), ceea ce e rusinos: suntem in miezul verii, avem pepeni, mere, pere, caise etc. La naiba, sunt atat de ieftine, cumparati fratilor si puneti din abundenta la micul dejun. Daca intrebai de ce nu sunt ti se spunea ca e o problema cu transportul. Pai bine, sunteti pe vreun atol din Oceanul Indian? Daca era o astfel de problema, zburati la piata in dimineata aceea si cumparati! Ma rog, aceasta era situatia. Ca sa fiu obiectiv, erau mezeluri vreo 2-3 feluri, branzeturi la fel, produse de patiserie cateva, ceai, cafea, cereale, carnaciori etc. Uneori au incercat sa ofere niste branzeturi mai fine si proseco. Problema era ca il lasau pe proseco la cald, destupat si daca nu luai primul pahar de dupa deshiderea sticei, nu mai avea niciun rost, mai bine iti vedeai de omleta ta rece :) O alta problema care era deranjanta, era faptul ca nu se stergea calumea masa dupa cei care terminau: mereu erau lipicioase la un mod foarte gretos:(Erau niste doamne care stergeau, dar e clar ca fie nu foloseau substantele potrivite, fie o faceau prost.

Pentru celelalte mese trebuia fie sa te duci la un restaurant fie sa iti comanzi mancare de undeva si sa mananci aici, pe terasa de pe lac sau in sala de mese. Erau si unii care isi gateau in pensiune (nu era vorba de mancare pt. bebelusi), dar este departe de ce astepti de la un local de 5 stele, nu, se cam schimba atmosfera?! Din pacate zona de nord a statiunii Mamaia e sinistra din acest punct de vedere, al restaurantelor, singurul loc de unde am putut sa mancam ceva a fost restaurantul La Peste, in rest, numai mizerii. E chestie de gust, ce-i drept, dar nu ma duc sa mananc la autoservire unde sa isi bata joc de mine niste patroni pusi pe japca si pe fraierit clientii. Lumea, in general, se duce la autoservirile astea crezand ca scapa mai ieftin, dar dimpotriva sunt prostiti pe fata si taxati de cele mai multe ori mai mult decat la un restaurant clasic.

Piscina si locul de joaca pt. copii. Mi s-a tot spus: e foarte buna pentru copii, sunt tratati regeste :) Ei, as... e drept ca fiecare turist cazat aici avea cel putin un copil, dar ca si facilitati…. hmm. Era in spatele piscinei un loc de joaca, cu o casuta din plastic si lemn, un leagan cam ciudat in care nu se dadea nimeni, o trambulina minuscula, un balansoar mic si … cam atat. Era si o tabla de sah cu piese mari, care le placea copiilor. In rest, a venit o data in 8 zile, o fata de vreo 17-18 ani, care cica era animatoare. A strans copiii, le-a pus niste muzica la casetofon, au dansat nitel pe melodii de “oameni mari”, i-a intrebat pe fiecare de unde e si ce vrea sa se faca cand se va face mare si dupa o ora a plecat. Cam la aceasta s-a rezumat showul pentru copii. Patetic. Daca astea sunt facilitati deosebite pentru copii, atunci nu am ce sa mai zic.

Plaja si piscina. E o piscina micuta prezenta, iar langa ea sunt cateva sezlonguri si minibaldachine. Sincer nu mi-a placut, totul e foarte ingramadit si fara pic de stil. Ma rog, chestie de gust, oricum, sa nu credeti ca veti primi prosoape de piscina sau de plaja, puneti-va pofta-n cui si gasiti o modalitate sa vi le spalati pe ale voastre dupa cateva zile de utilizare. Noi nu am gasit, am stat cu prosoapele de plaja murdare 8 zile, nu e disponibil niciun serviciu de curatatorie la Alfa sau daca o exista e tinut la secret. Ca sa ajungeti la plaja trebuie sa traversati un bulevard in regim de autostrada, cu 2 benzi pe sens, foarte, foarte circulat. Practic va riscati viata de fiecare data cand traversati. Chiar daca ar instala o trecere de pietoni acolo, traficul extrem de intens si la viteze foarte mari m-ar determina sa nu mai incerc aceasta niciodata. Numai acest motiv este unul suficient sa imi promit ca nu voi mai reveni aici. Singura plaja buna, cea mai apropiata de altfel, situata la mai bine de 15 minute de mers pe jos este Arena Regia. Mai e una langa ea, marina surf (o plaja unde nu as sta niciodata), cea de la arena regia este insa foarte frumoasa, sezlonguri asezate la distanta unul de celalalt, curata, pazita, linistita, ne-a placut mult. Ce nu ne-a placut era ca pana la ea faceam in ritm alert, singuri, cam 10 minute, iar cu copilul 20 aproape. Deci foarte departe de pensiune (pana la plaja de la marina surf faceti la fel de mult), iar pretul pt 2 sezlonguri si o umbrela este de 60 de lei pe zi. La Marina Surf costa 40 pe zi, dar conditiile erau foarte proaste, cum am mai spus-o, era populata de multi indivizi cu apucaturi cel putin discutabile. Si inca ceva: ca sa ajungeti la oricare dintre plaje trebuie sa va milogiti de proprietarii / paznicii de la marina surf sau de la un camping ca sa va lase sa le tranzitati teritoriul. Fireste ca orice paznic stapan peste o bariera o sa va intrebe cat in luna si stele, o sa trebuiasca sa stati sa parlamentati cu un incult cu 4 clase ca sa va lase sa treceti si sa ajungeti la mult dorita plaja, pentru ca… intr-adevar, depinde de el daca va lasa sau nu sa treceti pe acolo. O alta alternativa ar fi sa ocoliti foarte mult, probabil sa faceti pana la plaja pe jos 30-35 de minute, daca nu mai mult. Oricum, e neplacut, plaja este mult mai departe decat mi-am inchipuit si e dificil de ajuns.

impresii de final? Ma intrebati daca as recomanda-o? Nu as mai reveni aici, nu e pe gustul meu, nu are nicio legatura cu un local de 5 stele sau margarete si este foarte departe de plaja. in schimb, as recomanda-o fanilor gatitului in regie proprie in concediu, a celor care nu pun pret pe designul si arhitectura unui hotel si a celor pe care nu ii intereseaza plaja foarte mult. Si a celor fara copii, caci a traversa acel drum national atat de circulat si a parcurge 20 de min pana la plaja cu un copil mic de mana sau in brate si cu bagajul aferent, e departe de a fi o incantare.

Nu as vrea sa fiu inteles gresit, imi asum total faptul ca am avut parte de o dezamagire legata de Alfa, era evident ca nu era pe gustul nostru de la inceput, dar am zis ca poate va fi altfel. Ne-am inselat.

Va doresc vacante numai pe gustul vostru!

Trimis de rentea in 04.08.17 17:15:51
Validat / Publicat: 04.08.17 18:23:51

VIZUALIZĂRI: 2540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 44
[04.08.17 17:31:39]

@rentea: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

[04.08.17 18:53:38]

@rentea:

Ca sa ajungeti la plaja trebuie sa traversati un bulevard in regim de autostrada, cu 2 benzi pe sens, foarte, foarte circulat. Practic va riscati viata de fiecare data cand traversati. Chiar daca ar instala o trecere de pietoni acolo, traficul extrem de intens si la viteze foarte mari m-ar determina sa nu mai incerc aceasta niciodata... imi asum total faptul ca am avut parte de o dezamagire legata de Alfa, era evident ca nu era pe gustul nostru de la inceput, dar am zis ca poate va fi altfel. Ne-am inselat.

Traversarea bulevardului e un mare inconvenient, care insa este arhicunoscut si vi l-ati asumat! La fel, se cunoaste faptul ca ei nu ofera decat micul dejun, iar pentru restul meselor se poate face comanda la domiciliu de la niste restaurante recomandate de ei sau va puteti duce personal la restaurantele din apropiere.

La Scoica Land ati incercat si nu v-a placut?

Sau puteati merge Phoenicia Holiday Resort, la bufetul lor suedez, unde acum 3 ani era 50 lei/persoana adulta intrarea, dar nu stiu daca s-a mai scumpit intre timp.

Nu stiu, e o zona rurala, ca de la tara.

Asa e toata zona Mamaia Nord (Mamaia Sat). Partea asta de la intrare e mai asezata, mai pusa la punct. Dar sa vezi mai incolo dupa Arena Regia, santier in lucru in toata regula...

Promite pensiunea prosoape de piscina sau de plaja sau serviciu de curatatorie? Ce v-a facut sa credeti ca veti beneficia de asa ceva? Daca nu se promite, nici nu aveti motive intemeiate de a va plange, doar pentru ca ati fi dorit asa ceva!

[04.08.17 19:29:09]

@cris1982:

- adica la 5 stele nu e normal sa iti dea prosoape pentru piscina? Nu scrie nicaieri ca nu se dau, dar e oricum o discutie artificiala... cum sa presupui ca nu ai prosoape de piscina cand te prezinti ca avand 5 stele?? Daca tie ti se pare firesc, mie nu mi s-a parut.

- Da, stiam ca trebuie sa traversezi drumul respectiv. Niciodata nu mi-am inchipuit ca traficul este atat de intens si ca este, intr-adevar, un pericol pentru viata ta si a copiilor tai sa traversezi. Realitatea mi-a intrecut, in sens negativ, asteptarile.

- Scoica Land nu ne-a placut, iar Phoenicia era prea departe pentru a merge cu cel mic pe jos. Cu masina nu se punea problema, nu ma duc la cina cu masina.

nrs †
[04.08.17 19:35:10]

ca de obicei un articol foarte interesant de la "fan INTER". cat costa o cazare la aceste 5*?

acum poate imi dai dreptate sa fiu fan Turcia. din pacate la noi preturile nu sunt acoperite de serviciile oferite

[04.08.17 19:38:11]

@nrs: nu mai stiu exact, am platit chiar de anul trecut, dar cel putin la nivelul pretului platit la Inter, ca tot adusesi vorba de el. Mult, oricum, foarte mult pt ceea ce ofera.

Iti dau dreptate 100% referitor la partea a doua.

[04.08.17 19:47:30]

@rentea:

Din cate stiu eu, pentru pensiuni exista alte criterii, mult mai lejere, pentru clasificare. Nu sunt aceleasi criterii ca la hoteluri. Doar nu te asteptai sa aiba aceleasi conditii ca la Hotel Inter, ca are si el tot 5 stele.

[04.08.17 19:52:19]

@cris1982: -am scris-o, probabil ca respecta criteriile respective. Sunt atat de lejere si de vagi (intreprinzatorturism.ro/w ... re-pensiuni.pdf) . pentru mine 5 stele inseamna altceva.

Ati fost la pensiunea mai din paltinis sau la mugur de fluier din vama sau alte hoteluri boutique din tara?! Probabil ca da si probabil ca ati simtit diferenta enorma.

Eu nu ii dau mai mult de 3 stele dupa parerea mea si dupa ce am vazut si eu in lumea si in tara asta.

[04.08.17 20:09:53]

@rentea: OK! Va inteleg in privinta conditiilor, ca va raportati la alte locatii pe unde ati mai fost, si nu la criteriile Ministerului Turismului.

Dar in privinta pretului, nu inteleg cum ati facut de ati platit

cel putin la nivelul pretului platit la Inter

Vad ca o dubla family cu MD la Alfa costa acum 370 lei/noapte, iar la Inter o camera dubla de 5 stele cu MD e 518 lei / noapte.

La Alfa se fac de obicei rezervarile prin Early Booking, cu reducere de 10-20%. Deci nu prea se plateste pretul asta intreg de 370 lei, cum nici dvs nu l-ati platit.

[04.08.17 20:14:43]

@cris1982: luati in considerare ca acestea sunt preturi de lista, actuale, de receptie. Eu am vorbit de preturi in regim de earlybooking.

[04.08.17 20:33:12]

@rentea: Ce reducere de Early Booking a oferit Inter? Nu tot 10-20% din pretul actual? Chiar m-ati facut curioasa! Eu credeam ca Inter e un hotel mai scump, in niciun caz la acelasi pret cu pensiunea Alfa.

[04.08.17 20:38:52]

Eu, din ce imi aduc aminte cand am platit, pretul total era asemanator. E drept ca dupa ce se termina earlybookingul, Inter sare rau de tot la tarife.

Dar nu e vorba numai de pret, fructele vara in Romania sunt ieftine si le poti oferi la md din abundenta, mesele le poti curata mai bine, poti da niste prosoape de piscina, poti sa ai o arhitectura mai reusita decat cea a unui camin de nefamilisti samd. De fapt aceasta e problema.

[04.08.17 20:51:47]

@rentea: Am fost curioasa si am revazut review-ul dvs despre Inter din 2016, iar pretul a fost de 388 lei/noapte, in prima jumatate a lunii iulie, deci clar mai scump decat la Alfa in plin sezon.

Va dau dreptate insa in privinta afirmatiei ca:

si cred ca se pot face imbunatatiri pentru ca stiu ca exista buna-vointa.

Dar in privinta afirmatiei

poti sa ai o arhitectura mai reusita decat cea a unui camin de nefamilisti

nu va dau dreptate, pentru ca nu se mai poate schimba nimic. Dar, din fericire, exista numeroase poze cu arhitectura constructiei din care potentialul turist poate anticipa ce va gasi la fata locului si se poate indrepta spre o alta locatie daca nu-i place. De exemplu, spre Inter Venus!

[04.08.17 21:15:23]

@cris1982: nu e vorba hotelul din venus. L-a mentionat tangential colegul nrs si eu in debut, dar chiar nu am de gand sa fac vreo comparatie.

Eu am tot vazut 1009 de poze cu Alfa si nu am realizat ca distanta dintre pavilioane este atat de mica, evident ca nu reiese din poze nici atmosfera, nici alte lucruri.

Reviewul meu este cat se poate de obiectiv, este critica foarte corecta zic eu.

[04.08.17 21:43:50]

@rentea:

Review-ul meu este cat se poate de obiectiv, este critica foarte corecta zic eu.

De acord, fiecare isi doreste ceva anume de la vacanta si are alte prioritati, diferite de ale celorlalti. Am vrut doar sa scot in evidenta faptul ca trebuia sa va asteptati la multe dintre minusurile aratate si, ori sa le acceptati, ca sa aveti un sejur reusit, ori sa va reorientati spre alta locatie.

Eu am fost personal aici in 2010, cand nu aveam copii, si mi-a placut, nu m-a deranjat distanta pana la plaja si nici traversarea Bd-ului Mamaia. Dar acum, cu copil mic, caut locatii cat mai apropiate de plaja si din acest motiv, n-as mai merge la Alfa, cel putin pana nu cresc copiii. Pe de alta parte, mie imi place atmosfera de pensiune, familiala, si prefer locatiile mici in defavoarea marilor hoteluri/resorturi (gen Phoenicia Holiday Resort).

[04.08.17 22:01:36]

@cris1982: Corect, Cris, eu mi-am asumat chiar in review vina de a fi gresit in alegerea acestei locatii. Am spus-o - vinovatul principal sunt eu, doar ca, desi stiam despre neajunsurile mari pe care le are, nu am estimat corect importanta lor pentru noi.

De exemplu, nu ma asteptam ca mersul la plaja sa fie o corvoada, nu imi imaginez pe nimeni cu copii mici sa spuna ca este altfel. Sau nu imi imaginam ca mesele sa fie in halul ala de murdare mereu... sau sa stai in camera cu draperiile trase mereu ca se uita vecinul de vizavi, sau ca o pensiune de 5 stele nu e in stare sa iti spele niste lucruri chiar si contracost sau sa iti schimbe prosoape de piscina... sau sa iti dea mai multe fructe la micul dejun... sau sa asigure un show mai de Doamne-ajuta pt copii... si exemplele pot continua.

O parte a fost greseala mea, ca m-am luat dupa altii si dupa reviewurile extrem de favorabile, care nu corespund nici pe departe realitatii. O parte este si vina pensiunii ca nu ofera niste conditii foarte bune, asa cum ar trebui sa faca o locatie de 5 stele.

Oamenii pot decide acum, pe viitor, mult mai bine, avand un review care prezinta SI latura mai putin placuta, alaturi de punctele pozitive.

[04.08.17 22:16:05]

@rentea: Am tot simplificat pana am ajuns si la numitorul comun! Va doresc alegeri cat mai inspirate pe viitor!

[05.08.17 08:43:01]

@cris1982: multumesc.

sunflower
[05.08.17 13:03:26]

Nasol!

iulian68
[05.08.17 15:23:00]

Si uite asa, s-a mai prabusit un mit! Pana anul trecut cand luam un nepotel cu mine la marea noastra (unde nu as face un concediu) pensiunea Alfa a ramas un vis, o dorinta neimplinita... Asta pt ca, oricand as fi incercat, nu gaseam camere libere... Asta m-a determinat sa cred ca e "wow" cum si tu ai spus, iar recenziile la superlativ coincid cu realitatea.

Imi pare rau ca ti-ai luat "tzeapa" asta, cunoscandu-te si citindu-te de atatea ori. Am frecventat locuri comune iar parerile noastre au coincis, tocmai de aceea imi inchipui ce ai patit. De fapt si aici ne potrivim, am patit-o si eu o data la Apolodor din Slanic Prahova. Sunt convins insa ca nu se va mai intampla! ????

[05.08.17 16:40:20]

@iulian68: Da, se poate spune foarte corect ca "ne-am cam luat teapa". De acum incolo voi fi mult mai atent la gradul de "experienta tristica" a celor care scriu review-urile.

Fa un experiment si vezi cine a scris review-uri atat de pozitive, fantastice, califragilistice pentru aceasta pensiune si vezi si pe unde au mai umblat, adica despre ce au scris... Surprizaaa!!!

Perfect de acord si cu parerea ta despre vacantele la mare facute la noi: sunt dezastru. Si un dezastru foarte scump, pe banii si nervii nostri. Sper ca la anul sa il luam pe cel mic si sa trecem la un nivel de bun simt. Daca ar fi fost dupa mine, niciodata nu as fi venit la noi la mare.

nicole33
[06.08.17 15:31:25]

@rentea:

Nu ştiu cât de normal este să primeşti sau nu prosoape de plajă la cinci stele, deoarece eu nu am bani pentru cinci stele în România , dar îmi amintesc că am primit prosoape de plajă (le-am găsit în cameră) şi anul trecut şi acum doi ani tot în Mamaia, dar la un hotel de doar trei stele , deci normalitatea asta este extrem de relativă .

[06.08.17 17:09:21]

@nicole33: Pai da, Nicole... chestia asta numita Alfa nu are nimic in comun cu 5 stele, margarete, pansulete sau ceva de genul acesta.

Este pentru mine un mic mister, desi cam am ceva banuieli, cum a reusit sa adune atat de multe review-uri pozitive

iulian68
[06.08.17 17:41:43]

@rentea: pai daca are multi amici care ii trec pragul... sau nu... Trei cuvinte si gata! Tzeapa e faurita! Pe cuvant, anii trecuti sparsesem tastatura sa prind o camera acolo! Ma vedeam din camera pe plaja, de la plaja la piscina, de acolo cu hidrobicicleta si apoi relaxare cu undita in mana!

A pro pôs, era vreun pescar pe acolo? ai vazut vreun peste?

[06.08.17 18:10:05]

@iulian68: Erau cativa care pescuiau de pe ponton. Au ei vreo 2 undite rablagite pe care e poti utiliza. Majoritatea dadea "la paine" si, ca sa fiu foarte corect, am vazut pe cativa prinzand pestisori, mici, e adevarat, dar pentru distractie... e ok.

Da, traseul tau si eu mi l-am inchipuit asa, virtual, inainte sa ajung. Realitea a batut insa filmul. 15-20 de minute pana la plaja cu cel mic tragand de mine, cu sacosa de prosoape si de jucarii, cu acea "cumpana" a autostrazii unde daca tii la viata ta trebuie sa ai mare bagare de seama, a facut din mine un maratonist epuizat

Cat despre modul de obtinere a review-urilor...cam asa cred ca s-a intamplat

adina_chi
[20.08.17 16:23:39]

Stimate domn sau doamna, nu m-am lamurit prea bine, pe la jumatatea review-ului pierzandu-mi rabdarea...

Ca si clienta fidela de 4 ani (cu cate 2 sejururi pe sezon), recitesc franturi din recenzia dvs si mi se pare ca fie este o gluma proasta, fie o rautate gratuita!

Imi dati senzatia ca v-ati petrecut concediul cu un carnetel si un pix in mana, chitit sa gasiti ceva negativ... Nu cred ca vorbim de aceeasi locatie, dvs mentionand cuvinte precum 'camping' sau 'motel'.

Sunt manager in turism de multi ani si stiu ce criterii trebuie sa indeplineasca o locatie pt a primi niste stele! Vorbim de o pensiune, nu de un hotel, aspect important in cazul de fata.

Si noi avem un copil mic si va spun cu mana pe inima ca este singura locatie de pe litoralul romanesc care mi-a inspirat incredere totala si m-a fidelizat pe merit!

Arhitectura, locul de joaca, micul dejun, curatenia, serviciile si mai ales oamenii de aici (de la doamnele care fac menajul sau va servesc masa pana la manageri) pe care le-ati luat in deradere sunt apreciate de toti "fraierii" care revin aici an de an!

Inteleg ca Alfa nu s-a ridicat la pretentiile dvs (multe dintre ele absurde si total deplasate), intrebarea mea este- de ce v-ati explus atator suplicii timp de opt (!!!) zile, parca asa spuneati? Serios?? Pai plecam frumusel de a doua zi, cu scandal (ca probabil asa va place) si nu va stricati nici dvs concediul si nici imaginea acestei locatii...

[20.08.17 16:31:19]

@adina_chi: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[20.08.17 17:34:52]

@adina_chi:

Pai plecam frumusel de a doua zi, cu scandal (ca probabil asa va place)

Doamna manager de turism, afirmatia dvs. denota o lipsa acuta de eleganta si carente majore de alt tip. Eu nu imi permit sa va "complimentez" ca fiind extrem de nepretentioasa ca nu spun necunoscatoare in ale turismului de calitate. Chiar nu imi permit.

Daca veniti de cate 2 ori pe an, imi este clar, nu prea am ce sa va sugerez... dar, daca Alfa este idealul pt. dvs., nu are decat sa imi para rau si sa va sfatuiesc, daca mai este timp, sa vizitati si altceva in tara si lumea aceasta, bineinteles clasificat la 5 margarete, stelute, stele, buruieni sau asemanator. S-ar putea sa aveti surprize foarte placute si sa va dati seama ca ati cam fost in eroare multi (prea multi) ani.

Uau, arhitectura si locul de joaca vi s-au parut exceptionale! Sunteti atat de nepretentioasa, e incredibil cat de usor poti fi multumiti unii clienti. Ceea ce poate fi o calitate, in cazul de fata, e drept.

Angajatii au fost foarte ok, am spus-o si este un lucru de laudat. Dar nu mi s-a parut ceva de remarcat in mod extraordinar! Am vrut sa incalzesc intr-o zi niste apa in cana electrica din camera si mirosea (ca sa nu zic putea) sub orice critica. Am fost la receptie cu ea si au zis ca imi aduc alta. Nu s-a intamplat niciodata, desi am mai stat cateva zile. Deci, personalul nu este chiar atat de mega-super-wow

Eram convins 100% cand am vazut caseta dvs . de pe site cu recenzile scrise: nu aveti niciuna, va incadrati perfect in clasa celor care lauda aceasta pseudo-locatie de 5 stele.

tm67bru
[20.08.17 17:51:48]

Deși pare evident că pensiunea nu se adresează clienților ”hotel de 5 stele”, la fel de evident mi se pare că și aceștia s-ar putea simți bine aici, dacă ar avea așteptări realiste (și dacă s-ar documenta adecvat).

rentea s-a dus cu așteptări ”de 5 stele”, deși, evident, prețul nu e ”de hotel de 5 stele” - ci de ”pensiune, 5 margarete”. Cine știe, s-o fi gândit că „l-a prins pe Dzeu de picior”

Nu mă suprinde deloc - nu e prima dată când îi observ superficialitatea și ”fițele” — și le-a recunoscut singur — ca și subsemnatu' dealtfel —, nu demult, într-un alt „dialog” cu el.

[20.08.17 17:58:04]

@tm67bru: Se putea sa nu te bagi tu, sefu'?!? ... stii tu acum ce preturi sunt de 5 stele si ce preturi nu sunt... ! Stii tu care a fost conjunctura care m-a determinat sa vin aici? Habar n-ai, timisoreanul meu drag! Sunt atatea variabile de luat in calcul incat e evident ca e foarte greu de stabilit acest lucru. Fitzele noastre sunt acum subiect de dezbatere?

Uite, du-te la Penisunea Mai de 5 margarete, cum iti place tie, din rasinari si vezi ce inseama categoria aceasta. Si apoi mergi la Alfa, mult premiata ta locatie...

tm67bru
[20.08.17 17:59:57]

Apoi, 2 paragrafe mai jos

Pfff... da' hotărăște-te odată — îți permiți 'au nu-ți permiți?!

adina_chi, cris1982, iulian68, mada81lina, nrs, rentea, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Alfa [Mamaia Sat]: