ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2012
ÎNSCRIS: 04.01.12
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 12ani şi 2ani

Exercursie ideală de 1 zi

În data de 4. iunie 2012 fiind o zi liberă am hotărât împreună cu soția să facem o excursie de 1 zi în județul Sălaj dacă vremea ne va permite, destinația fiind grădina botanică de la Jibou și Grădina Zmeilor două locuri de care am aflat de puțin timp.

Deoarece vremea se anunță foarte frumoasă de dimineață am urcat în mașină și am pornit spre Grădina botanică din Jibou denumită și Vasile Fati. Drumul care merge spre Zalău se bifurcă la câțiva km înainte de Zalău, iar aproximativ 20 km până la Jibou drumul este accidentat acest drum se poate parcurge cu max 30 km/oră. Din Jibou se ajunge ușor la gradina botanică urmărind indicatoarele. Lângă aceasta există o parcare mare fără bani iar intrarea este ieftină, eu am plătit 13lei pentru 2 adulți și un copil. Gradina m-a impresionat prin dimensiunea acesteia, curățenia existentă, serele existente și în special cele două sere cu formă spațială în care se găsesc plante tropicale și subtropicale grupate după zonele de proveniența. Tot în cadrul acestei grădini se află o sală unde se găsesc acvarii cu diferite soiuri de pești foarte frumoși. In această grădină botanică rămâi încântat de arhitectura grădinii, spatiile foarte largi şi modul în care sunt toate aranjate. Gradina are și o mică gradină zoologică unde sunt cerbi, căprioare și mistreți. În incintă există și un mic bar unde am băut o cafea grozavă. După câteva ore superbe am pornit cu mașina în direcția Hida iar la vreo 8 km distantă am avut indicator spre Grădina Zmeilor.

Acest loc este deosebit de frumos şi am rămas impresionat de ansamblul de stâci, de forme şi dimensiuni foarte mari şi frumoase. Se poate face un traseu la poalele stâncilor iar altul prin pădure respectiv deasupra stâncilor. Este o zona superbă şi foarte frumoasă care trebuie văzută cel puțin o dată în viață.

Trimis de sorindezmi in 05.06.12 10:50:51
Validat / Publicat: 05.06.12 12:13:49

VIZUALIZĂRI: 2323 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorindezmi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sera cu formă spaţială

adryana
[05.06.12 13:18:19]

despre Gradina Zmeilor am scris si eu, intr-adevar este un loc deosebit si pe cat este de deosebit pe atat este de necunoscut, inca.

sorindezmiAUTOR REVIEW
[05.06.12 13:39:06]

@adryana: Aveţi dreptate este o zona superbă, la fel ca si grădina botanică din Jibou şi nici aceasta nu este prea cunoscută.

sorindezmiAUTOR REVIEW
[05.06.12 13:50:13]

@adryana: Dacă cunoşteţi zona puteţi să-mi spuneţi ceva despre Bizuşa Băi că nu am prea găsit nimic pe net. Au cumva şi bazine cu apă termală... Mulţumesc

adryana
[05.06.12 15:18:12]

@sorindezmi, desigur ca si la Bizusa Bai este apa termala, sulfuroasa, cel mai bine ar fi sa citesti rw. scris de dorgo despre ,,Baile Salajului'' vezi impresii

adryana, sorindezmi
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina Botanică Vasile Fati: