ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2016
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 18.05.10
FEB-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Excursie la Gradina Botanica din Jibou (jud Zalau)

Ne-am pornit cu trenul spre Gradina Botanica din Jibou cu sperante mici, stiind e ca inca iarna insa am fost placut impresionati. O sa scriu mai jos ce ne-a placut si ce s-ar putea imbunatati.

Aspecte ce ne-au placut:

- Serele, acvariile cu pesti mari, interesanti;

- Rezervatia naturala cu caprioare. Nu rezonez cu gradinele zoologice, insa o rezervatie mi se pare o idee mult mai ok pt animale si pt oamenii care vor sa le vada intr-un mediu mai accesibil. Erau caprioare, pui de caprioara cu ochii negri, superbi, se uitau in ochii nostri curiosi, si in cateva secunde fugeau;

- Rezervatia naturala cu porci mistreti. Si porcii aveau si puiuti mici si mai maricei, mai si grohaiau. Daca aveti copii mici o sa fie incantati sa-i vada;

- Rezervatia cu pauni si gaini, erau 2 pauni si 2 paunite aici si multe gaini.

- Gradina e imensa, ne-au luat cateva ore bune sa ajungem pana in varf, asta in conditiile in care era iarna si afara nu erau flori sa stam sa le admiram. Cred ca vara e si mai superb, un adevarat refugiu la umbra, multe de explorat, mai ales cu copiii mici si mai mari;

- Imi doresc sa ajung si vara, vara in gradina japoneza sau in foisoare cred ca e umbra, e racoare, un refugiu placut;

- Mi-a mai placut ca era curat, atat in gradina cat si la baie, mi-a dat impresia de loc ingrijit. Pacat ca nu i se face mai multa reclama locala, ca nu sunt indicatoare care sa iti arate incotro sa o iei;

- Mi-a mai placut gradina Japoneza, explicatiile despre ea, foisoarele aferente unde am facut mini picnic;

- Daca sunteti pasionati de trenuri, in gara sunt multe trenuri ce pot fi vazute, fiul nostru e pasionat de trenuri, a fost fascinant pt el sa vada atatea trenuri, din pacate unele vechi, ruginite ce ar trebui duse la fier vechi sau reconditionate.

Aspecte de imbunatatit:

- nu aveai de unde lua macar o apa, era inchis restaurantul;

- in tot Jiboul am gasit un singur restaurant si ala avea review-uri negative, nu am indraznit sa riscam, era in zona garii un supermarket Penny, de acolo am luat cate ceva si am avut si provizii puse cu noi, ca noroc;

- la gara cand am coborat nu era nici o pancarda cu Gradina Botanica, nici taxi sa poti lua pana acolo, am mers cam 40-50 min pe jos, 2 adulti si un copil. Mi-ar fi placut sa vad un afis/panou: ,,Spre Gradina Botanica", acesta insa era chiar jos cu 100 m inainte sa ajungi. Taxi-uri am vazut cand ne-am intors la vreo 10 min distanta pe jos de gara, nu am mai luat, nu avea rost. Aici e si vina noastra, trebuia sa intru pe net sa caut numere de la firme de taxi sa pot suna cand ajungem, nu m-am gandit la asta;

- drumul de la gara la Gradina Botanica a fost pe marginea drumului la dus, la intors ne-am prins ca o putem lua pe langa gara, era ceva peron ingust. La dus a fost un pic aiurea, plin de caini care latrau din curtile private, copilul s-a speriat foarte tare, unii latrau foarte urat, nici nu-i vedeai dinainte sa stii macar la ce sa te astepti. Insa cum am zis se poate merge si pe partea cealalta, nu sunt caini, nu asa multi, si se poate merge pe langa gara. Cainii sunt in curte, inchisi, deci nu ajung la trecatori, e doar stresant sa ii auzi;

- la pesti/broaste testoase mi-ar fi placut sa scrie cu ce se hranesc, scria in ce mediu traiesc, cum se numesc etc.

- jos la intrare nu era sau nu am vazut noi, ceva mini harta, sa stim ce si unde gasim, am luat-o pe jos, si am descoperit din loc in loc serele, rezervatiile etc.

Per total a fost o experienta tare frumoasa. Am fost tare placut surprinsi ca avem ceva asa frumos aproape de noi (stam in Baia Mare). Ce m-a intristat e ca e nu e deloc promovat, parca e cumva "ascunsa" acolo si e mare pacat. Daca aveti drum in zona, alocati-va cateva ore sa vizitati Gradina Botanica din Jibou, nu o sa regretati.

Trimis de anamaria_2010 in 15.02.16 12:38:25
Validat / Publicat: 15.02.16 13:35:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JIBOU [SJ].

VIZUALIZĂRI: 3843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anamaria_2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.02.16 13:36:11]

@anamaria_2010 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 75&ridAnt=67020

[15.02.16 14:21:38]

@webmaster26 - Da, par ok coorodonatele. Poze nu am reusit sa fac, am ramas fara baterii dupa primele 3 poze, si alea in gara si tren. Sper sa mai mergem cand o sa fie si flori si revin cu poze.

[16.02.16 10:53:17]

Poate ca cei care "pastoresc" aceste locuri vor citi si ei si lucrurile se vor imbunatati. Oricum ramanem cu promisiunea ca vei mai merge o data si ne vei pune si poze.

vdzero
[18.02.16 13:46:36]

@mishu @anamaria_2010 -

Buna.

Voi da acest articol sefilor mei in speranta ca se vor rezolva macar o parte din sugestiile mentionate pana la o urmatoare vizita.

Va multumim pentru sugestii si va asteptam cu drag.

NB vdzero este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDE
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
[18.02.16 17:42:48]

@vdzero - Buna ziua. Sper sa se inteleaga ce am scris si sa se ia ca si sugestii si nu ca si critici ,

noua ne-a placut tare mult ce am vazut, si sper sa revenim cand sunt flori afara. Insa chiar imi doresc sa i se faca mai multa reclama, sa fie pancarde prin oras, poate sunt in alte parti, insa de la gara -> gradina noi am vazut doar jos in parcul acela din centru.

Multumesc si eu.

vdzero
[18.02.16 17:53:00]

@anamaria_2010: Exista 2 bannere la intrările în oraș dar sunt vizibile doar dacă circulați cu mașina. Mai multe indicatoare ar ajuta cu siguranță.

Este o problema peste tot în România. Avem multe locuri frumoase dar nu le punem în evidență.

NB vdzero este (sau a fost) reprezentant al unității
[18.02.16 21:56:44]

@vdzero - E foarte probabil ca nu le-am vazut, am coborat in gara si am mers pe partea opusa garii la dus, iar retur e langa linia ferata. Daca noi le-am ratat si altii le-au ratat, poate.

O data, de mult, am fost intr-un mini tur al tarii, aveam de acasa stabilit tot ce vizitam, unde ne cazam etc, insa vizitam daca ne permitea timpul si obiective extra care le vedeam pe drum pe banere.

In sensul asta ma gandeam, poate mai sunt si altii care umbla hai-hui prin tara.

[02.04.16 10:43:57]

Are cineva numar unei companii de taxi din Jibou? Caut de 30 min am gasit doar numere de persoane fizice. Mi-ar prinde bine numarul unei firme, nu pers fizica, sa pot suna sa ne duca sia duca de la gara-> gradina botanica si retur.

anamaria_2010, mishu, vdzero
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina Botanică Vasile Fati: