ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
AUG-2017

Gradina Botanica din Jibou, o frumusete ce merita vizitata

Nu stiu cati dintre voi sti ca in Romania la Jibou exista o gradina botanica foarte generoasa ca spatiu intinsa pe 25 hectare, amenajata modern la standarde care pot multumi chiar si turistii pretentiosi. Astazi e vorba despre ea, Gradina Botanica Fasile Fati cel mai atractiv obiectiv turistic din orasul Jibou.

Pe scurt acesta gradina a inceput sa prinda contur in anul 1957 la initiativa profesorului de biologie Vasile Fati, pe o suprafata de 5 hectare din domeniul nobililor Wesselengyi, in timp lucrarea fiind continuata de alti biologi astfel incat astazi gradina gazduieste variate sectoare pe o suprafata de 25 hectare.

Locatia este usor de gasit in orasul Jibou fiind indicatoare catre gradina, la intrare exista o parcare gratuita amenajata special pentru vizitatori. Casa de bilete o cladire in stare buna, accesul fiind 10 lei pentru adulti, turistii primesc un plan al gradinii pentru a-si organiza traseul mai usor.

Asa cum am spus gradina botanica este foarte generoasa ca spatiu si cuprinde urmatoarele sectoare:

-Gradinile verticale care de fapt sunt montate pe cladirea grupului sanitar, mi s-a parut o idee foarte originala

-In stanga castelul nobililor maghiari Wesselengyi, poate fi admirat numai din exterior dat fiind ca este proprietate privata, mi-au placut indeosebi spatiile verzi amenajate in fata castelului

-Serele botanice adapostesc specii variate si valoroase de plante mediteraneene, tropicale si subtropicale unele foarte diferite de ceea ce am intalnit la Gradina Al. Borza din Cluj-Napoca. Mi-a placut indeosebi designul serelor in forma de sfera totul avand un aspect foarte modern si estetic

-Acvariile situate imediat langa serele sferice, adapostesc diferite specii de pesti de la foarte mici pana la unii gigantici, totul foarte ingrijit si cu un iluminat care pune bine in valoare aceasta locatie.

-In aceesi cladire cu acvariile la etaj este amenajata gradina amazoniana de al carei design am fost foarte incantata fiind prima gradina de genul acesta vizitata.

-Tot in zona serelor este gradina japoneza mica, ulterior am descoperit o a doua gradina japoneza foarte frumos amenajata cu foisor specific culturii japoneze, un lac pe care cresteau nuferi albi si roz, poduri de lemn si pe lac o lebada alba foarte prietenoasa daca aveti la indemana o gustare.

-Rozariumul sau zona trandafirilor este minunat amenajat, preferabil e sa mergeti in sezonul de inflorirea a acestora

-Experienta este completata de existenta unei gradini zoologice in care am admirat cerbi, caprioare, porci salbatici si cateva specii de pasari, o oaza de racoare perfecta pentru o pauza

-Gradina find uriasa nu am insitat foarte mult pe sectoarul fotogeografic, economic, dentrologic, paleontologic, sistematic si lacul de acumulare, data viitoare ma voi apri mai mult asupra lor

Si acum ce mi-a placut la acesta gradina si de ce ar merita vizitata:

-foarte generoasa ca spatiu, sectoarele amenajate creativ, varietate mare de obiective pur si simplu nu ai cum sa te plictisesti

-modul in care este intretinuta, cei care o intretin merita felicitarile mele: curatenie peste tot pe alei, pe spatiile verzi, la toalete, bancile, etc

-am apreciat faptul ca sunt mai multe spatii de odihna gen foisor cu banci si mese, in interior functioneaza si o terasa, la intrare un magazin cu inghetata. Cert e ca un turist are toate conditiile pentru a petrece cat mai mult timp in acesta gradina

-parcare gratuita fara probleme in a gasi un loc liber

-per ansamblu aspect ingrijit si stiu ca lucrurile nu arata bine de la sine ci pentru ca sunt oameni carora le pasa de conservarea acestui obiectiv, pentru asta felictari personalului, pana si d-na de la casierie foarte draguta si glumeata, bucuroasa sa intalnesca turisti

Singurul regret este acela ca acest obiectiv este prea putin vizitat, fiind zi de sarbatoare ne asteptam sa fie multi turisti, in realitate doar cateva grupuri, cupluri pe ici pe colo.

Va incurajez sa vizitati Gradina Botanica din Jibou, este un obiectiv interesant pentru toate varstele.

Plimbare faina!

Trimis de simplegirl in 24.08.17 12:07:42
Validat / Publicat: 24.08.17 12:51:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JIBOU [SJ].

VIZUALIZĂRI: 1485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Lebada prietenoasa, poate prea tare...

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [24.08.17 20:20:05] »

Mă număr printre cei care nu știau de această grădină botanică. Sau mai bine zis, auzisem de ea, dar în afară de titulatură, habar nu aveam despre ce e vorba mai în amănunt. Acum, datorită ție, știu că nu e o grădină botanică oarecare, ci un ansamblu de amenajări botanice, foarte bine îngrijit și pus în valoare, care merită vizitat, fie și doar spre a încuraja și a răsplăti munca celor care se ostenesc pentru a face să trăiască acest mic colț de rai. Cu primul prilej, voi merge la Grădina Botanică din Jibou! Îți mulțumesc pentru idee!

simplegirl [25.08.17 09:20:40] »

@mariana. olaru: Va multumesc, acesta este si scopul, sa pun in lumina obiective deosebite dar din pacate prea putin cunosctute

Yersinia Pestis [25.09.17 16:27:17] »

Am luat act, la vară o să bântui pe-acolo!

mariana.olaru, simplegirl, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina Botanică Vasile Fati: