ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2012
ÎNSCRIS: 03.08.11
MAY-2012

Foarte nemulțumit

Excursie prin padure la Lacul Sfanta Ana

Sambata 12 mai 2012, am plecat pe traseul Tusnad Bai pana la Lacul Sfanta Ana. Noi avem doua fetite de 9 si 5 ani iar excursiile pe munte fac parte din viata noastra la sfarsit de saptamana. Suntem obisnuiti cu excursiile prin padure, suntem echipati si preferam acest gen de distractii, cand timpul permite.

In consecinta sambata am plecat pe traseul amintit. Nu l-am mai facut de foarte multi ani si ne-am gandit ca ar putea fi o experienta placuta.

Am ajuns in Tusanad Bai, o statiune superba dar uitata si din pacate intr-o stare de plans. Acolo am cautat un indicator spre directia Lacul Sf. Ana. Nu am gasit nimic in centru dar stiam directia asa ca am pornit spre traseu. Undeva langa izvoarele 3 si 4 exista un indicator aproape sters pe o bucata de lemn. Traseul porneste destul de bine, aflam de pe un indicator ca drumul va dura 50minute. Dar, pentru cei care nu stiu, este un traseu de 2 ore de mers alert si fara pauza. Pe GPS sunt cca 16 km dus-intors. Traseul este efectiv parasit, copaci cazuti pe carare, cararea surpata iar semnele traseului sunt greu de urmarit pentru ca sunt sterse sau acoperite de crengi. Dupa cca 2 km de urcare am pierdut, indicatorele de traseu si am pornit pieptis pana unde am regasit semnele, adica cam dupa un kilometru.

Dupa cca 1h si 30 de minute de mers, am ajuns intr-un luminis unde am gasit un stalp pe care erau prinse cateva indicatoare. De acolo spunea ca mai avem 20 de minute pana la Cabana Lacul Sf. Ana, de la cabana mai ai cca 1 km si jumatate pana la lac.

Se vede ca traseul nu mai este frecventat, dar nici nu este intretinut. Padurea este superba, traseul este foarte frumos, dar nu recomand acest traseu decat grupurilor pentru ca este foarte salbatic. Noi am zarit un urs si nu a fost o placere. Peisajul este superb, lacul este un colt de rai. Pacat ca nu sunt vizitate aceste locuri. Exista o sosea din Bixad pana langa lac dar pierzi frumusetea traseului prin padure. Mergeti pe acest traseu prin padure, dar numai in grupuri, poate reusim sa ne amintim ce minunat este sa respiram aerul padurii sa ascultam pasarile si sa admiram floricelele. Pacat ca Ocolul Silvic din zona nu curata cararea pentru ca acum traseul este foarte dificil. Trebuie sa escaladezi copacii, sa ocolesti gropi si este aproape imposbil sa respecti traseul. Trebuiesc corectate indicatoarele de timp pentru ca acest traseu este de cca 2 ore in nici un caz de 50 de minute sau o ora.

Acest traseu in acest moment este dificil si periculos, noi nu am intalnit excursionisti si am avut si doua experiente neplacute, care au devenit si mai grele din cauza lipsei unor indicatare corecte atat ca timp dar si ca directie.

Trimis de CODR in 14.05.12 00:16:37
Validat / Publicat: 14.05.12 07:15:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE TUȘNAD.

VIZUALIZĂRI: 5325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CODR); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cabana Lacul Sfants Ana

[14.05.12 07:15:26]

Mutat la rubrica "Baile Tusnad si imprejurimi" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

sunflower
[14.05.12 09:01:38]

Imi inchipui cat de mirific este peisajul zonei, niste poze ar fi mai mult decat binevenite!

Bine ca ati scapat basma curata din intalnirea cu ursul, eu sincer, nu m-as aventura pentru nimic in lume pe astfel de trasee pustii, poate fi periculos, cum vi s-a si intamplat!

Pacat, ca la noi in tara frumusetea locurilor paleste in fata ignorantei autoritatilor!

Lacul Sf. Ana l-am vazut si eu in urma cu cativa ani, dar am ajuns acolo cu masina,e impresionanat de frumos . E acela cu trunchiuri de copac iesind pe luciul apei?

amero
[14.05.12 14:11:04]

poze?

zsolt_tusnad
[14.05.12 16:05:17]

@sunflower: acela este Lacul Rosu, Cheile Bicazului.

Pe 31 martie am fost la lac, cu masina, si paznicul de la bariera ne-a spus ca s-au trezit ursii, au fost vazuti cu cateva zile inainte. Eu nu recomand nimanui sa se plimbe prin padure cu doi copii, mai ales in acea zona. In serile de vara, in Tusnad Bai ursii fac parte din peisaj.

gabriellaC
[15.05.12 08:38:36]

Foarte frumoase impresiile, ma bucur sa vad ca lumea viziteaza si aceasta frumoasa tara, in special judetul Harghita, un judet destul de putin vizitat, in schimb mi s-a parut f riscant, mai ales ca sunteti cunoscatori ai padurilor si nu era prima data cand treceati prin Tusnad. Prin zona respectiva ursii se plimba chiar si pe bulevard.

CODRAUTOR REVIEW
[15.05.12 18:35:18]

Da consider ca am avut mult noroc si multumesc cerului pentru ca s-a terminat asa. De aceea am si scris aceste impresii. Consider ca parte de vina o au si cei ce nu amenajeaza corect traseul, pentru ca ar putea atrage "nebuni" ca noi. Repet zona este superba. Traseul se poate face de oricine. Nu este foarte greu. Dar nu stiu daca o sa mai incerc sa-l mai fac prea curand. Mare pacat!!! Am fost acum o saptamana la cascada Tamina, langa Brasov. Un traseu superb, destul de usor. Curat frumos si se poate parcurge intr-o ora (dus) fara probleme. Am plecat de acasa foarte tarziu din cauza amenitarilor de ploaie, de aceea am ales ceva mai usor, dar a fost absolut superb. Dorim sa mergem undeva la inceputul lunii iunie in Ciucas. Plecare de la Muntele Rosu, pana la Cabana Ciucas, pauza de o noapte, si inapoi in ziua urmatoare. Are cineva detalii despre traseu?

amero, CODR, gabriellaC, sunflower, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Băile Tuşnad: