ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 21.04.11
SEP-2011

Didim Beach Resort - o vacanta minunata

Am ales acest resort micut prin intermediul unei agentii din Germania si astfel un sejur de doua persoane a costat 600 euro cu UAI. Cu ajutorul descrierilor de pe site-ul acesta facute de alti colegi, am ales sa alegem drumul ce a cuprins si trecerea cu bacul in Turcia.

Zis si facut, am mers cu GPS-ul (pentru conoscatori am folosit pentru Romania marta TM, Bulgaria NQ si in Turcia Barasoft), drumul ales de gps prin Bulgaria a fost (din cate am inteles la intoarcere) cel al tirurilor prin munti, ideea este ca drumul in proportie de 90 % a fost forate bun, insa am trecut prin 2 orasele, satuce bulgaresti unde nu am depasit 5 km/h de gropi ce erau in carosabil. Am mers intins, nu am avut probleme si nici politie nu am intlanit pe acest traseu, insa era cam pustiu din cand in cand ne mai intalneam cu masini sau tiruri, am folosit statia CTB, in Bulgaria nu am avut noroc de colegi sa conversam, insa in Turcia m-a scapat de un radar pus intr-o pnata la coborare dupa o curba! Masina cu care am circulat a fost un Logan cu GPL, aici pot sa spun ca se gaseste GPL peste tot, atat in Turcia cat si in Bulgaria. Un aspect de retinut (noi am facut drumul dintr-o bucata, am fost 2 soferi), cand intrati pe autostrada si intalniti benzinarie Shell mai mare sa cumparati cartela pentru plata autostrazii, noi nu am cumparat de la prima si singura benzinarie ca ni s-a parut scumpa (dupa o descriere facuta de un coleg aici ce dadea si preturile) si am ales sa incercam la urmatoarele benzinarii, insa nu au mai iesit in cale altele si cum ne-a prins noptea pe drum dimineata la iesirea de pe autostrada a trebuit sa asteptam 1:30 pana s-a deschis ghiseul de cumparat carduri, aici alta belea, nu primea euro si nici plata cu cardul nu aveau, pana la urma ne-a ajutta un turc ce statea si el la coada si mi-a schimbat euro.

Drumul prin Turcia e putin cam pacatos din punct de vedere al limitelor de viteza au portiuni, chiar si in camp de 30 km/h.

Ajunsi la hotel, am urmat sfatul unui alt coleg de forum si am dat receptionerului o sticla de vin romanesc, frumos ambalat de fix 10 ron din Cora si am primit (cei drept am asteptat cam 2-3 ore pana ne-au dat camerele) camere in hotelul Elegance altele decta cele din oferta (care chipurile erau economy) de unde vedeam si marea de la balcon.

Acum despre hotel:

- pentru cine se asteapta sa dea 600 euro pe sejur si sa primeasca servicii la fel ca cei ce dau 1000 de euro in hoteluri de 5 stele din Turcia (gen Delphin unde am stat cu serviciul 2 nopti cu cativa ani in urma) nu o sa fie asa;

- este un hotel de familisti, or sa fie copii si chiar puteti avea placuta surpriza sa fie si romani cazati in acest hotel, asa ca mare grija la limbaj ca nu se stie cine poate da un raspuns pe masura;

- mancarea era din belsug insa nu pentru cei foarte pretentiosi, doar cateva feluri, ce se repetau, aveau si bucatri ce gateau pe terasa restaurantului diferite mancaruri si chiar un fel de paine cu branza pe ea ce o coceau pe loc;

- restaurantul pare putin subdimensionat, trebuia sa ajungem din timp la masa sa putem apuca o masa pe terasa ce se ocupau primele, insa pot sa va spun ca dupa 2 zile de mancat la ore fixe deja cand se apropia ora mesei ni se facea foame;

- mesa intermediara (cea dupa masa de pranz) consta intr-un fel de hamburger, nu era ca cel de la Mc dar nici sa ramai nemancat ca nu aveai ce manca, insa daca nu va place ideea, pe drumul spre plaja era un cort unde doua femei faceau un fel de clatita imensa plina cu ce iti doreai (branza, carnita, verdeturi), era bestiala la gust si mergea cu berea (ce normal ca era slab alcolizata) de minune, dulciurile erau slabe rau, cel putin nu pe gustul nostru, nici baclavaua nu avea gustul care trebuia;

- in camera se facea curat in fiecare zi si cameristele faceau fel si fel de modele din prosoape, si pentru ca stiau ca suntem doua perechi avand camerele alaturate, in fiecare camera faceau alt model;

- desi plaja este micuta si apa foarte curata, noi am stat marea majoritate a timpului la piscina, atat pentru topogane ce functionau doar 4 ore pe zi 10-12 si 14-16 (daca imi reamintesc bine) cat si pentru diferitele activitati organizate de echipa de animatori ce ne invatase ca vrem sa participam si strigau dupa noi prin resort cand organizau cate ceva;

- seara era un fel de spectacol organizat de animatori intr-un loc amenajat unde luoau oameni din public si faceau diferite concursuri hazlii;

- internetul era gratuit in holul receptiei, routerul wirelles nu batea mai sus de etajul 1, insa pot spune ca mergea destul de bine, am folosit serviciul VOIP de pe telefonul mobil si am vorbit fara intreruperi cu rudele de acasa aproape in fiecare seara;

- existau locuri de parcare in curtea hotelului;

- zona comerciala si cu bancile (pentru a sti cursul oficial pe cablu exista NTV ce afiseaza in coltul din dreapta jos cursul national) era relativ aproape de hotel insa la mers cu masina (comerciantii nu negociau foarte spectaculos motivand ca a fost un an forate prost si nu au de unde lasa, insa la unele produse se gasea intelegere, unii comercianti de pe plaja au magazine si in asa zisul Mall unde nu va asteptati sa gasiti fast-food-uri), exista si un carrefour (unde am gasit sampon si pastile pentru masina de spalat vase la jumattae de pret fata de Romania) de unde cumparam baclavale si bere efes, ce nu diferea foarte mult la pret de magazinul de langa hotel (cum iesi din hotel in partea stanga)

- in ultima zi am ales sa facem scuba si am fost cu o agentie de langa hotel (cum iesi in dreapta) cu care am avut parte atat de plimbare cu vaporasul, mancare si scufundari, pentru cine nu a facut asa ceva, experienta este minunata chiar daca in zona nu prea ai ce vedea ceva spectaculos in apa chiar si pentru fricosi ca mine (mi-a luat 15 min sa prind curaj sa sar din vaporas) si personaul de pe vas a fost foarte ingaduitor si nu a costat mai mult de 30 euro de persoana.

Am postat un filmulet cu cateva secvente surprinse de mine din hotel aici http://youtu. be/V7xaqASHS7w melodia de fundal este melodia pe care se facea in fiecare zi morning gym (sunt turcii atta de nationalisti in cat si melodia este una interpretata de o formatie turca).

Cu scuzele de rigoare (a trecut ceva timp de la concediu) momentan atat imi amintesc...

Trimis de vad in 04.04.12 15:06:28
Validat / Publicat: 04.04.12 16:24:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrare hotel, receptie cazare

[04.04.12 17:35:31]

Buna,

spune-mi te rog cum a fost vremea in septembrie deoarece si eu merg anul acesta acolo pe 6.09

Mersi

Oli

[05.04.12 10:03:22]

@oli: minunata, dupa ora 17:30 se simtea putina racoare, apa nu stiu sa iti zic decat ca noi am stat la piscina (pt animatori) iara aici ca la fiecare piscina cand intri pare rece... iara noi ma avut intrarea dupa 9.09

[05.04.12 10:06:36]

@vad: pentru ca nu imi dau seama cum se editeaza continutul, link-ul catre filmulet ca sa mearga dupa copiere stergeti spatiul dintre youtu. SI be

[05.04.12 12:01:17]

@oli: Multumesc de raspuns,

daca poti sa imi mai vinzi niste ponturi le astept cu nerabdare, apropo unde se afla hotelul fata de plaja Altinkum noi am fost anul trecut la Palm Wings

[05.04.12 21:44:20]

Sper sa ne simtim si noi la fel de bine ca tine. Mergem pentru prima data in Turcia. Avem intrarea de pe 27.06.2012. Eu am platit 546 euro, 7 nopti, 2 adulti+2 copii, UAI, camera family room; ceilalti cu care mergem au platit 391 euro, 7 nopti, 2 adulti+2 copii, UAI, standard room. Biletele le-am achizitionat din noiembrie, sunt preturi bune, zic eu.

Daca am ceva intrebari, se poate?

[06.04.12 18:12:13]

cu siguranta o sa va simtiit bine, mai ales daca mergeti pentru prima data, daca mergeti cu copii sfatul meu este sa va luati cazare intermediara pe drum la dus si la intors, drumul este obositor... pentru orice intrebare va stau la dispozitie atat voua cat si oricui... apropos noi am avut inclus si o seara la restaurantul a la carte, intrebati la receptie daca aveti si voi si sa va faceti rezervarile din prima zi ca la noi a fost cam solicitat in perioada aia...

[06.04.12 18:28:22]

Normal ca o sa facem un popas sa dormim o noapte la dus si una la intors.

In legatura cu disponibilitatea de a-mi raspunde la unele intrebari va multumesc. Daca am vreo nelamurire, sau am nevoie de vreun sfat o sa apelez la d-voastra.

[06.04.12 18:52:17]

ok, apropos pentru copii se da inghetata gratis in fiecare zi dupa amiaza

[08.04.12 09:42:08]

Primeam inghetata gratis pentru copii si in Bulgaria la 3 stele. In Turcia resorturile de 3-4 stele parca nu ofereau inghetata la all inclusive, doar cu plata.

La acest hotel nu stiam nimic despre acest lucru, asa ca ma bucur sa aud asta.

[08.04.12 11:02:57]

@creiveancristi: Lasa Cristi k nu vei fi singurul roman de pe acolo, pe 01.07 aterizam si noi adik 3 familii cu cate un copil fiecare . Am observat ca la turci doar in plin sezon sistemul all inclusive functioneaza la maxim, in rest cu motoarele mai putin turate. Luati cazare intermediara k altfel e obositor, si dormi bine la sezlong.

[08.04.12 13:47:46]

Eu spre deosebire de altii chiar ma bucur sa aud ca nu suntem singurii romani din hotel.

Sa ne intalnim sanatosi.

[08.04.12 13:51:12]

@creiveancristi: Sper sa fie asa. la 1 ianuarie 2012 hotelul era in stop sale pentru toate perioadele in afara de cea mai scumpa din august si noi am facut rezervarea prin noiembrie. Din ce am citit pe net sper k va fi bine, am mici indoieli din cauza pretului foarte mic, dar daca este apa calda si berea slab alcoolizata rece va fi ok.

[08.04.12 20:02:16]

Si noi am cumparat tot in noiembrie.

Inca de anul trecut mi-a sarit in ochi acest hotel, dar din mai multe motive am ales tot Bulgaria.

Sper sa fie bine, nu suntem pretentiosi dar avand in vedere ca suntem cu patru copii sa fie si mancarea buna, in rest cu bautura cum zici tu, daca e rece e ok.

Despre apa si temperatura, in iulie, nu avem cum sa nu fie bine in Turcia.

Doar in Romania si Bulgaria pe litoral m-am jurat ca nu mai merg in iunie.

[22.04.12 23:22:01]

@vad:

Sa mergi la un restaurant a la carte trebuie sa-ti faci rezervare din prima zi cum ajungi, ca altfel risti sa nu gasesti loc la cel dorit si sa mergi la altul daca vrei.

[22.04.12 23:31:29]

@creiveancristi:

se da inghetata doar la copii, dar pot sta de mai multe ori la rand sa le ofere si parintilor , cei de la barul de la piscina (de unde se livreaza) nu vor zice nimic; intr-o zi chiar au vazut ca cei mici ne dau noua inghetata si i-au chemat si le-a dat si lor alta.

Si sigur iti va placea, mai ales la copiilor. Anul trecut, singura problema deranjanta a fost prezenta englezilor intr-un numar extrem de mare care erau in majoritatea timpului beti (de la adolescenti pana la femei) si care faceau o galagie infernala (mai ales la piscine), sareau in piscina, te udau si nu aveau nicio treaba. Sau copilasii veneau si te stropeau pe sezlong cu pistoale de apa iar parintii habar nu aveau de ei. In rest totul a fost bine, asta si pentru faptul ca nu ne-am dus sa cautam lucrurile negative. Vacanta placuta de pe acum!

[03.05.12 17:46:12]

@creiveancristi: salut. nu nu sunteti singurii romani din hotel. mai venim pe 1.07.2 familii din bucuresti, vreo 7 masini din craiova si 2 din giurgiu: D asa ca ne vedem acolo. sa avem parte de soare si distractie

[05.05.12 21:42:09]

Daca voi veniti din 1.07 inseamna ca eu sunt veteran pe acolo, asa ca va astept cu o bere rece.

Sa ne intalnim sanatosi.

[25.05.12 14:24:32]

Si noi suntem doua familii din Slatina care vom ajunge la Didim pe 28 mai. Sa vedem cum va fi timpul acolo, site-urile arata informatii contradictorii, pe unele arata 20 grade C, pe altele 27, pe altele 37, tot Celsius, ca stam si ne minunam. la unii arata ca ploua, la altii arata ca e soare... Ce o fi, o fi.

Mai face cineva concediul asa din timp ca noi?

Concediu placut tuturor, Dana.

[25.05.12 14:37:47]

Si se pare ca vom fi primii care vom posta ceva poze de anul acesta...

[25.05.12 15:09:20]

@acd2you: eu va urez de acum vacanta placuta si sa aveti parte de mult soare. asteptam pozele si se pare primele impresii pe sezonul asta. Drum Bun!

[26.05.12 07:53:18]

acd2you:

-se pare ca sunt urmatorul dupa voi cu intrare la hotel Didim, astept cu nerabdare impresii despre hotel cat si despre drumul parcurs.

Sanatate, drum bun si vacanta placuta sa aveti!

[29.05.12 09:05:18]

Ii rog pe toti cei care stiu ceva despre restaurantele a la carte, sa dezvolte putin subiectul:

-cate sunt

-daca se platesc

-ce specific au

-mod de rezervare

Multumesc.

[30.05.12 01:55:30]

@creiveancristi:

Nu se platesc, dar trebuie sa-ti faci rezervare la ele din ziua cand ajungi. Parca sunt cu specific italian, pescaresc, turcesc si international (sper sa nu gresesc). Noi mergand in august anul trecut a fost aglomerat si am omis sa facem rezervarea din ziua in care am ajuns si cand am vrut sa mergem la cel cu specific pescaresc deja nu mai erau locuri, iar la altul nu am vrut.

Cred ca trebuie sa mergi la receptie pt. rezervare.

[30.05.12 15:19:25]

@sagradam: Multumesc de raspuns, asa o sa fac.

dcr
[06.06.12 10:33:44]

@acd2you:

Ati venit? Unde sunt pozele si impresiile proaspete, de anul acesta?

[18.06.12 11:18:15]

@dcr: Buna tuturor, am venit, dar din pacate nu am pozele descarcate pe net.

Impresii, si bune si rele, dar depinde de pretentiile fiecaruia.

Am fost deci 3 familii de romani, doar noi cu copii. Nici nu s-a pus problema de a fi cazati in Elegance, si cu toata sticla de vin recomandata de cei de mai sus, nu ne-am prea inteles cu receptionerii, care, culmea, or nu stiau engleza, ori se faceau ca nu inteleg, (si inclin spre a doua varianta...).

Internetul, nu a fost prezent in primele 4 zile, ca cica au defectiuni tehnice... timp in care se vedea reteaua prezenta a celor din Elegance, dar la care nu aveai acces pentru ca nu aveai parola... dupa 4 zile, cica si internetul, de care te lasai pagubas, ca nu reuseai sa deschizi nimic, doar daca stateai in holul de la intrare de la etajul 1 (unde este si receptia, de altfel).

Am stat la etajul 2, camera 207. Am primit o camera dubla, adica era impartita in doua si avea usa intre cele 3 camere. Ok pentru copii. Minus faptul ca geamurile de termopan erau intregi si nu se puteau deschide, deci eram nevoiti sa aerisim prin camera noastra. (la camera de langa noi, care era situata pe coltul hotelului, desi nu aveau copii, au primit o camera dubla cu 2 balcoane, deci sa inteleg ca habar nu au ce fel de camere detin, si le primesti pe cele libere, la rand, oricum nu conteaza, caci esti roman...)

Un TV pus in camera copiilor, pe care nu l-a putut muta in camera noastra, pt. ca nu ajungea antena si nu avea alta priza de antena. Oricum, nu se prindeau decat posturi pentru englezi si nemti, respectiv BBC, etc, RTL, si posturi turcesti. Nu desene, nimic. Si TV blocat la scanare (sotul se pricepe, dar fara coduri, nu prea am avut ce face).

Din pacate, camera a fost cu vedere la piscina, ceea ce este ingrozitor. De galagie, de dimimeata de la 8.30 pana la ora 5, cu muzica data atat de tare ca am multumit cand am plecat si am scapat de acolo. Si desi mentionasem celei de la receptie ca avem camere cu land-view, si ca dorim liniste, ea a zis OK si nu ne-am mai inteles cu ea.

Norocul era ca la ora 5 se servea ceaiul pentru englezi, deci plecau toti buluc, nu mai ramanea nimeni la piscina, iar pana la 6 deja era spalat pe jos iar sezlongurile pregatite pentru a doua zi.

Desi am fost destul de draguti cu cameristele, vreau sa spun ca ne-au schimbat prosoapele si asternuturile o singura data, prin a patra zi, in rest doar le aranjau. Nu tu lebede din prosoape, ca la prietenii nostri cazati la etajul 4, deci inclin sa cred ca totul tine de priceperea cameristei.

Nici nu stiu ce sa va povestesc mai intai. Urata plaja, ingusta si cu nisip murdar, cu pietre, cu sezlonguri extra vechi inghesuite unele in altele si cu umbrele de soare din nuiele, vechi si rupte. Cu barul de pe apa in mijlocul renovarii, cu zgomote de ciocan si fierastrau electric, cu lemne desprinse cu tot cu cuie si plutind prin apa (le mai scapau si le aducea apa la mal, asa ca le dadeam la o parte ca sa nu calce copiii in ele). Urat. Am spus ca in viata mea nu mai fac atatia km ca sa ajung la un hotel, oricum ar fi el, si sa stau de nevoie la o piscina, ca plaja, era jalnica. Am auzit ca este in apropiere plaja orasului si am plecat sa o cautam. Pai nu ai ce vedea. In spatele hotelului vedeai doar alte hoteluri, si o campie pustie, cu 2-3 palmieri pe ici pe colo, nimic amenajat, resturi de moloz de la constructii, in 2 cuvinte: NU MERITA. Poate in alte statiuni mai e cum mai e, dar nu va pacaliti cu Didim.

Iar Marea Egee ne-a dezamagit si anul trecut in Grecia, deci daca vreti neaparat in Turcia, luati-va bilete la Mediterana.

Cine merge pana acolo pentru all inclusive, si doreste doar o piscina galagioasa, poate va fi multumit. Dar toti romanii intalniti au recunoscut ca nivelul hotelului nu este mai mare de 3+, 4 stele maxim, si acelea cu indulgente. mancare multa dar naspa, zeci de feluri de amestecaturi si salate, dar sa mergi la 5 stele ca sa stai la coada la friptura intr-un fum infernal, dupa ce facusem dus... Si va marturisesc ca ma lipseam de friptura lor, dar copiii mei nu mancau ce era pe acolo...

Trebuie sa inchid acum, dar o sa revin...

[18.06.12 21:42:57]

Sunt uluita de ceea ce ai patit la acest hotel; nu-mi vine sa cred... anul trecut a fost frumos, noua ne-a placut; poate s-au intamplat toate astea din cauza ca ati fost la inceput... Noi si la receptie nu am avut dificultati, ne-au servit fara sa le dam nimic, prosoapele se schimbau zilnic, curatenia se facea zilnic... parce e alt hotel. Da, si la noi erau cozi la gratar, dar mancarea a fost buna si variata. Mie nu mi-au placut prajiturile care erau prea dulci pentru mine.

O cunostinta merge si anul acesta tot acolo, semn ca i-a placut.

Sincer, imi pare rau pt tine, dar pt noi a fost un concediu reusit. Mai vin cu detalii

[04.07.12 22:37:58]

@acd2you: pacat de ce ati patit in sejurul avut. eu sunt de 5 zile aici si nu am nimik de obiectat, e la fel ca anul trecut super ok. inca odata pacat ca nu a fost cum ati dorit voi...

[06.07.12 10:52:41]

@andy89: noi mergem la hotel in septembrie, astept sa-mi spui unde e mai bine la Elegance sau la Resort? , cum poti obtine camerele in aceste hoteluri? etc...

[06.07.12 23:34:02]

@oli: pey ce sa zic, dpdv camerele in elegance sunt mai mici. anu trecut am avut in corpul "vechi" si erau mai mai, anu asta in elegance sunt mai micute, dar linistea este mult mai mare fata de haosul de la piscina si topogane. camerele se obtin la noroc se pare, in functie de disponibilitate. noi am dat o mica atentie si am primi in elegance.

[07.07.12 10:15:54]

@andy89: mersi de raspuns

[10.07.12 23:26:40]

@oli: akum am sosit de acolo. In cateva zile scriu si cu bune si cu re le si pon si poye de la camere pana la jegul de plaja Blue Flag.

[11.07.12 09:48:31]

@Suffisant: astept cu nerabdare ultimile impresii precum si pozele

acd2you, andy89, creiveancristi, dcr, oli, sagradam, Suffisant, vad
Alte impresii din această RUBRICĂDidim Beach Elegance Resort & Spa Hotel: