ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2011
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO

Pentru Romania

Acum, in preajma zilei de 1 Decembrie, salut cu bucurie initiativa catorva colegi AFA de a se inclina cu respect in fata Romaniei, obosita si stoarsa de avutii, dar inca foarte frumoasa.

Ca turisti, colindam pe meridianele lumii in cautarea a ceea ce nu avem (sau ni se pare ca nu avem), dar ne intoarcem acasa cu dor de Romania pentru ca Romania e casa noastra. Aici am vazut lumina zilei, aici am auzit trilul ciocarliei si susurul izvoarelor, aici sunt datinile si numai aici sunt adevarate sarbatorile noastre.

Dar tu plangi, frumoasa Romanie, pentru ca fiii tai alearga inspre alte destinatii, pentru ca cei care-ti mai calca plaiurile de balada te murdaresc cu resturi la festinurile lor bucolice, pentru ca aproape nu mai exista lac, cetate, mal de rau sau pisc montan fara cel putin un pet al… nimanui.

Pentru ca multe dintre locurile-ti minunate sunt greu accesibile celor cu biete autoturisme de oras, pentru ca a ajunge in sate monument UNESCO este uneori o aventura cerand dexteritate de sofer-pilot, pentru ca resursele alocate vacantelor sunt tot mai imputinate, pentru… pentru astea plangem noi.

Noi, cei mici, cei simpli si fara de puteri, nu putem face prea mult. Doar Dumnezeu si ceilalti "de sus" pot face ca tu sa stralucesti si sa fii cunoscuta nu numai prin embleme UNESCO si material publicitar in engleza distribuit vizitatorilor romani la targuri de turism.

Stramosii nostri mutati in cimitirul trist (sau vesel ca cel de la Sapanta), ne striga sa privim cu interes olarul care inca mai stie sa invarta roata, ciobanul care inca mai stie cum se face branza, sa respectam traditiile si sa le ducem mai departe.

Aici e Sarmizegetusa si urmele intailor stramosi, aici sunt raurile si vaile umbroase, aici sunt Carpatii cu florile de colt, aici sunt satele sasesti pustiite dar care inca mai pastreaza comoara cetatilor fortificate, aici sunt focurile vii si vulcanii nostri cei prietenosi, aici sunt Grigorescu si Brancusi si multi altii care au stiut sa lase mostenire amprenta trecerii lor prin veac.

Daca siliti de viata romanii trudesc printre straini, gandul lor ramane acasa si se intorc cu nostalgie ori de cate ori au ocazia pentru ca Romania este "acasa", pentru ca numai in Romania sarbatorile sunt sarbatori.

Romania ii asteapta si ofera deopotriva lor, pribegilor, si noua, sansa de a face o ocazie unica din fiecare moment petrecut aici, de a face din viata noastra o continua vacanta pentru ca Romania este un loc legendar, cu peste 20 de secole de istorie si traditie, un loc intesat de monumente, munti falnici cu paduri tainice si pietre care ne-ar spune multe de-ar putea vorbi.

Patrimoniul nostru cultural este inestimabil. Sa lasam muzeele – pastratoare de mari valori, misterioase si enigmatice, sa-si dezvaluie comoara si sa ne vorbeasca despre maretia timpurilor de mult apuse!

In ceea ce ma priveste, iarta-ma, frumoasa Romanie, ca am cautat linistea intr-o padure de dafin pe o insulita in Croatia (Klosjun) cand noi inca avem paduri seculare cu miros de cetina, ca am cautat mirifica lume subterana in Slovenia (Postojna) cand noi avem atatea pesteri. E drept, nu sunt la fel de mari, de fascinante si nici atat de bine puse in valoare.

Am vrut sa vad Meteorele, "manastirile din cer" si catedralele magnifice din Spania si din Italia - rodul a sute de ani de truda a celor mai buni mesteri ai vremii. Din nou te rog sa ma ierti, frumoasa Romanie, pentru ca am uitat de bisericile maramuresene, de salba de manastiri bucovinene - lacasuri de suflet pentru noi si de odihna pentru cei care-au luptat pentru ca noi sa fim liberi pe pamantul nostru.

Am fost in tinutul unic al Capadociei – leaganul ortodoxismului, am calcat pe urmele lui Hristos pe Via Dolorosa pana la Golgota si am urcat pe Muntele Sinai sa vad unde a primit Moise tablele legilor, dar m-am intors la tine, frumoasa Romanie, pentru ca bratele tale sunt primitoare si-ti ierti mereu fiii ratacitori.

La Paris n-am fost pentru ca eu traiesc in Paris, e drept, unul mai mic, cu maidanezi, cu gropi, cu poluare si fara un Tour Eifel, dar cu o Casa a Poporului cum alta-n lume nu mai e.

Ma satur uneori de praf si de asfalt incins si dau cate o raita la Capri, la Cavo Greko, la Cabo da Roca, in cel mai vestic punct al continentului, pentru ca vreau sa aud marea spumegand izbindu-se de stanci si vreau sa vad intinderea albastra a oceanului Atlantic la Casablanca, in Portugalia sau oriunde ar fi.

Acestea, ca si misterul faraonilor si piramidelor egiptene, al desertului iordanian cu orasele lui pierdute si regasite, tu nu mi le poti da, frumoasa Romanie, de aceea te rog sa-mi intelegi tradarea si sa mi-o ierti!

La final,

Multi ani buni, din ce in ce mai buni, Romaniei si tuturor romanilor - de aici si de pretutindeni, nemembri, dar mai ales membri AFA!

Mentionez ca imaginile atasate sunt din calatorii diferite, in anotimpuri diferite si sunt executate cu trei aparate.

Trimis de iulianic in 23.11.11 11:14:39
Validat / Publicat: 23.11.11 12:30:44

VIZUALIZĂRI: 4067 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Imagine de pe Transalpina.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 32
[23.11.11 11:46:24]

@webmaster, rog fond sonor "Acolo este tara mea".

http://www.youtube.com/watch? v=yUgIyYlMqII

Multe multumiri!

alinaro
[23.11.11 12:37:16]

@iulianic: Mi s-a facut pielea gaina, si asta fara sa ascult inca melodia. Doar cu emotionantele si frumoasele tale randuri. Multumesc!

[23.11.11 12:40:01]

Adaugat videoclipul

adryana
[23.11.11 13:43:02]

@iulianic, m-ai lasat fara grai, nu mai pot sa spun nimic, nici nu pot sa ascult melodia, ma simt in clipa asta ca si cum as fi tradat ceva....

Nu iti spun felicitari, caci stiu ca nu astepti de la nimeni, dar trebuie sa stii ca ce ai trait tu si ce simti tu acum mi se potriveste si mie si inca cator dintre noi?

santana*
[23.11.11 13:47:10]

Şi pentru că fondul muzical este adjudecat, îmi permit şi eu să inserez o poezie din folclor:

Noi, întreaga românime,

Suntem fiii tăi de-a pururi,

Precum Tu eşti Fiica Ţării,

Dintre toate cea mai mare;

Trunchi al Daciei Ferice,

Tu le spui fără-nconjururi

Celor ce râvnesc la Tine că n-ai glie de vânzare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
valimi
[23.11.11 13:51:10]

Daca imi este permis:

Istoria ne-e “mamă” şi munţii ne sunt “taţi”,

Iar Mureşul si Oltul ne vor rămâne fraţi.

Trecutul ne e leagăn, prezentul o “Cetate”,

Ce s-a născut, trăieşte, prosperă-n LIBERTATE. -

Scuze de on-topic.

vladex
[23.11.11 13:51:56]

@iulianic, Excelent review!

Cu permisiunea dumneavoastra imi permit sa adaug si eu cateva versuri:

Despre patrie se pot spune

cuvinte scrise cu coltul inimii noastre /... /

... pentru cei ce suntem aici

în viata, întregi si în lucrare,

cuvintele au lama de brici

intrând în miracol, cu tandra mirare".

(Nichita Stanescu, Cu coltul inimii)

gheisa
[23.11.11 14:23:27]

Nici iarba, nici cerul...

Nici seva, nici serul...

Nici ziua, nici noaptea...

Nici codrul, nici moartea...

Nici muntii, nici valea...

Nici valul, nici marea...

Nici Croatia, nici Spania...

Nici Capadocia, nici Italia...

Nici Dolorosa, nici Roca...

Nici Capri, nici Golgota...

Doar tu esti mai presus de toate,

Cu tine pana la eternitate,

Strigati cu totii ROMANIA

Sa ne-aparam de-a pururi glia!!!

by Gheisa

Flaviu
[23.11.11 14:30:07]

Foarte frumos si miscator review!

As dori sa fiu in asentimentul colegilor mei si, cu ocazia Zilei noastre, a tuturor celor ce simtim, gandim si vorbim romaneste, sa-mi ingaduiti sa pun si eu niste versuri ale poetului nostru, Grigore Vieru

În limba ta - Grigore Vieru

Poţi rîde singur,

Şi doar în limba ta

Te poţi opri din plâns.

Iar cînd nu poţi

Nici plînge şi nici rîde,

Cînd nu poţi mîngîia

Tot în limba ta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
dorgo
[23.11.11 15:53:38]

România, ţara noastră şi-a străbunilor/Cu bărbaţi mândri, şi femei frumoase/Trimite în cele patru colţuri ale zărilor/Faima unei naţii primitoare şi voioase/Pe-alte meleaguri mereu ni se atârnă/Ademenitoare mere colorate prin copaci/Dar românul, nu se lasă prea uşor sedus/Ducându-şi amintirile în câteva valijoare/Şi sufletul ascuns prin dosnice buzunare/Cetina munţilor nostri niciodata nu moare/Întemniţată sub a codrului neagră ţărână/Străpunsă doar de-a dacilor străbuni araci/Cu vrejuri ce cresc încă şi-acuma doar în sus/Şi cu stejari ce mor întotdeauna în picioare/Ţara mea, astăzi adie vânt de sărbătoare! /Români, hai, prindeţi-vă încetişor de mână/Căci frumoasa zi a uniriii noastre cea mare/ E-aici! N-a mai rămas dacât o săptămână!

adri-nico
[23.11.11 18:48:22]

Abia am asteptat sa ajung acasa pentru a ma putea alatura si eu acestor colegi care deja cred ca te-au felicitat din inima.

Hai sa cintam in cor:

Noi in anul 2000

Cand nu vom mai fi copii

Vom face ce-am vazut candva

Toate visele indraznete

In fapte le vom preschimba

Vom fi mesteri iscusiti

Sa va facem fericiti

Pe voi parintii ce veti fi

La a doua tinerete in 2000!!!

Adri

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[23.11.11 21:15:17]

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si voturi!

Nu ma asteptam ca randurile mele sa aiba un ecou chiar atat de profund in sufletele voastre, de aceea, cu atat mai mult ma bucur ca vibram in aceleasi acorduri. Asta pentru ca noi, cei din marea familie AFA, gandim si simtim la fel. Iar daca raspunsurile voastre au fost in mare parte versuri, asta dovedeste - o data in plus - ca romanul s-a nascut poet.

Felicitari tuturor pentru versurile inspirate!

P.S. Adri, despre anul 2000 nu mai putem vorbi la viitor. Deja au trecut 11 ani de atunci.

andrei44*
[24.11.11 12:58:26]

Multumesc!

E minunat ca, macar din cind in cind, cineva sa mai arate si ceea ce e bun si frumos in tara asta.

Am si un sfat pentru cei carora nu le place Romania (in mod special acele personalitati care ne denigreaza peste tot): este democratie si pot oricind sa renunte la eroarea de a se fi nascut si ei aici - sa renunte la cetatenie; nu cred ca ar fi avut functiile de azi daca erau in mijlocul unui popor mai putin iertator.

neimportant
[24.11.11 19:56:51]

Respectele mele!

Egloga eroului necunoscut - George Tarnea

Sunt un român nehotărât,

Ţin bunăstării de urât,

Eternităţii de prepuţ

Şi dau mereu din lac în puţ,

Apatic ca un bolovan,

Mă pune soarta paravan

La fel de fel de-ncurcături

Din partea unor secături,

Care declară c-ar avea

În grijă, sărăcia mea,

Spetindu-se în mod frecvent

S-o guverneze mai atent,

Şi mai decent, şi mai frumos,

Pân-o ajunge şi mai jos,

Cu lumea-n cap şi vremea-n piez…

Mă-mpinge dracu să visez

Comori ascunse-n bălegar,

Hrănindu-mă ca un măgar,

Cu mierte fierte şi răbdări,

Supus continuei prădări

Care îmbracă forme noi,

Până la taxe pe gunoi,

Şi pe tuşit, şi pe băşit,

Încât mă-ntreb, ce-o fi greşit

În eul meu interior,

De prea sunt prostul tuturor…

Făcut, anume, să dea-n gropi,

Momit cu steaguri şi cu popi

Şi cu citate din strămoşi –

Deştepţi, puternici şi frumoşi,

Întregi la minte şi la trup –

De-mi vine, Doamne, să mă rup,

În câte părţi e necesar,

Numai s-ajung să mai şi sar

Peste ingratele corvezi

De lup la Capra cu Trei Iezi

Sau de guvide patriot,

Flămând şi cu cârligu-n bot…

Sunt un român meditativ

Predestinat, fără motiv,

Belirii sacre, dacă cer

Să fiu stimat măcar în cer

Şi protejat cu nişte sfinţi,

Când simt că-mi ies de tot din minţi.

Pe mine toţi mă pun la jug,

Să-şi care partea lor de crug,

Din ce era, cândva, al meu,

Cum, Doamne, să nu-mi cadă greu

Şi să nu-njur, ca un birjar?

Prea mulţi aleşi mă pun pe jar

Şi mă obligă să-mi asum

Anonimatul de consum…

Prea multe glume mi se fac

Şi eu, ca blegul, rabd şi tac,

Şi mă trezesc exfoliat

De câte-un sincer Goliat,

Venit să fure de pe-aici

Pământ, şi apă, şi gagici,

Şi miere, şi căcat, şi unt…

Comportamentul său e crunt

Dar cui, anume, să mă plâng,

Eu, cel netot şi cel nătâng,

Că tot în mine dau cu pari

Judecătorii planetari

Şi mă obligă să-mi reprim

Accesele de june prim.

Sunt un român intransigent,

Ajuns la gradul de sergent

Şi la poziţia de mut,

După acelaşi azimut

Notat, pe hărţile mai noi,

C-un semn cazon pentru gunoi,

La care, încă, fac apel

Toţi purtătorii de drapel,

Când schimbă cisma pe condei

Şi-ajung în criză de idei.

Nu-mi place să invoc nimic

Din ce-i prea mare sau prea mic,

Din ce-i prea lung sau e prea lat.

Sunt un român imaculat,

Adică numai bun de pus

Sperietoare la Apus

Şi grănicer la Răsărit

De toată vara dogorit,

De toată iarna dat prin frig

Să nu-mi mai ardă să tot strig,

Să-mi vină zeii-n ajutor,

Când mi se strică vreun motor

De la maşina de ghicit…

Sunt un român preafericit,

Prea emotiv, şi prea egal,

Adept al Imnului Regal

Şi al tocanei la borcan,

Cu gust profund republican,

De-aceea, poate, nici nu pot

Decât să-mi dau cu pumnii-n bot,

Când mi se face să vorbesc,

Despre cum sunt şi ce gândesc.

amero
[24.11.11 20:51:22]

incepand cu autorul rw. si tuturor celor care au scris, frumos, in versuri si in proza le multumesc si le transmit aprecierile mele.

eu nu stiu versuri iscusite, dar pot a va spune ca cel putin eu, ma simt bine in tara mea si atunci cand plec pentru ceva vreme de aici, dupa cel mult 10 zile imi doresc sa revin cat mai repede "ACASA".

sigur ca avem cu totii multe... probleme, dar aerul tarii si tot ce ne inconjoara nu ni-l poate lua nimeni.

iar escapadele noastre, scurtele noastre iesiri din tara, pe care le povestim aici unii altora, sunt pentru informare, nu pentru fala.

deci sa nu mai lungesc vorba sa fim sanatosi in tara noastra si sa calatorim spre a ne intoarce ACASA intotdeauna

TEOANCA
[24.11.11 21:20:59]

Tot respectul @iulianic, cat si AFApoetilor!

Mi-ati facut o seara frumoasa.

Desi frumoasa, nu am rimele la mine dar asa cum pot as incerca sa spun ceva.

Cred, cuvantul "tradare" ca este un pic cam greu. Noi n-am tradat trecand dincolo de granite si apoi revenind.

Cred ca iesirile din tara, excursiile, plimbarile, vizitele scurte, vacantele, toate ne-au ajutat sa vedem, sa simtim, sa intelegem. Oameni, locuri, obiceiuri, culturi. Ne-au deschis mintea si sufletul. Ne-au potolit setea cumplita stransa in atatia ani de TELEJURNAL.

Unii, constient, am analizat, am comparat si am aplicat cate ceva din ce am vazut si ni s-a parut ca functioneaza adaptand specificului nostru.

Altii mai putin constient, doar au copiat.

Nu e tradare @iulianic, e doar sete de cunoastere, documentare. Si daca in vizitele de documentare ne prinde soarele pe vreo plaja din Caraibe sau pe partiile din Alpi, cu atat mai bine pentru noi.

Ne incarcam cu energie. Si ne intoarcem acasa. De fiecare data. Avem de facut tort si de cantat "La multi ani " pe 1 Decembrie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
hlli
[24.11.11 21:59:27]

In 1978 am iesit prima data “afara”. Mereu imi doream sa plec ……. si totdeauna ma bucuram sa ma reintorc…… Dar nici o data nu am constientizat ce insemna pentru mine ACASA pina cind……...

Cu ani si ani in urma, mai precis in 1986, mi-am petrecut un sejur in preajma revelionului, in Republica Democrata Germana. De la Timisoara la Bucuresti m-am deplasat cu trenul, iar de acolo pina la Berlin cu avionul. A fost un sejur placut in care am vazut multe din obiectivele turistice pe care nu am avut timpul necesar sa le vad in vacantele precedente.

La intoarcere, inainte de aterizarea pe Otopeni, am simtit o mare neliniste si in acelasi timp o mare bucurie. Domnul de linga mine, un domn cu o etate inaintata, simtindu-mi starea de spirit, m-a intrebat “ce ai copila?!!! ” Eu i-am raspuns, nu fara oarecare emotie, “suntem ACASA!!! ” El, nedumerit, mi-a raspuns ca mai este mult pina acasa, la Timisoara. Nu m-a inteles …... si nici nu i-am explicat ca pentru mine aterizarea la Otopeni…… era deja “acasa”.

Si mai o data am simtit in mod cu totul deosebit “acest acasa”, la intoarcerea mea din Canada in anul 2007. Fusesem pentru prima data la sora mea, pe care nu o vazusem de ceva ani…... Am stat o luna de zile la “ai mei”. Este foarte greu sa te desparti de ai tai…... este deprimant sa te intrebi “oare cind ne mai vedem? ”…. este nelinistitor sa te intrebi “oare mai primesc viza de Canada? ”…… Si cu toate astea, cind am aterizat la Munchen m-am simtit asa de aproape de “casa”, parca eram la o doi pasi de ACASA…... Si cind la aeroportul de la Timisoara, oficianta de la ghiseul ce controla pasapoartele mi-a zis “bun venit acasa”…… nu am avut nici putere sa-i multumesc pentru ca eram de-a dreptul coplesita de emotia revenirii…….

Cu bune…. cu rele…... aici mi-e locul!!! Aici sunt ACASA!!!

Sa auzim de bine!!!

liviadavidescu
[24.11.11 22:23:16]

@all,

Cat timp ne iubim tara asta necajita, ingenucheata, manelizata, mai avem o speranta... se zice ca noi romanii avem puterea de a rezista furtunilor, indiferent cat de puternice au fost ele... Citind acest review si ecourile de dupa, cred ca spiritul national nu a murit inca... iar ceea ce facem noi aici, pe AFA, e cea mai buna dovada... eu una sunt mandra ca fac parte din aceasta comunitate.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.11.11 22:25:21]

Stimata @iulianic te felicit pentru acest review, bine punctat si-n mare parte-adevarat.

Ai perfecta deptate si daca-mi permiti, as dori sa adaug si eu ceva.

Oare de ce cand colindam pe meridianele lumii nu avem curajul sa ne laudam tara, sa povestim si strainilor despre frumusetile ei: munti, ape, paduri... asa cum sunt ele sau macar... cat au mai ramas din ele... ?

Oare de ce numai cei plecati de acasa, din Romania, cand se intorc sa-si vada familia, rudele, prietenii simt acel dor de Romania, pecum ai spus si tu ?

... pentru ca Romania e casa noastra...

Am o prietena plecata de 4-5 ani in Spania si an de an vine in fiecare vara in tara, pentru ca ii este dor de Romania si toate concediile si le petrece in Romania, in special la munte.

Si cand se intoarce la spaniolii ei (cum ii place sa spuna) le arata tolba plina de poze si le povesteste... de-i uimeste si-i incanta.

Poate intr-adevar romanii plecati departe de casa, realizeaza cel mai bine, ca, vorba cantecului lui Nicu Alifantis:

Tara de unde vin calator

E-o tara de dor...

[24.11.11 22:45:28]

@TEOANCA: Imi pare rau ca exprimarea mea a lasat loc de interpretari. Cuvantul "tradare" n-a fost folosit in sensul patriotic.

Tradarea a fost din punct de vedere al turismului romanesc, acela pe care cineva de sus incearca sa-l "promoveze" cam fortat, numai cu vorbe, cu promisiuni si – cum am spus – cu material publicitar in limba engleza distribuit romanilor la targuri de turism. Eu insami am primit la ultimul targ de la ROMEXPO trei minunate reviste, bine realizate, ilustrate, dar redactate pentru straini. N-au mai avut cui le da si ni le-au dat noua, romanilor.

Va amintiti cat s-a spus ca ne cheltuim banii pe serviciile turistice ale altor tari si nu-i lasam in Romania, vezi Doamne, sa dezvoltam turismul nostru si nu al lor? Cam aici am vrut sa bat. Poate nu m-am exprimat prea clar.

Sunt de acord ca iesirile din tara sunt prilej de cunoastere, de reincarcare a bateriilor si nu voi pregeta niciodata sa plec daca voi mai avea ocazia.

De asemenea, ma voi bucura intotdeauna vizitand obiective turistice din Romania pentru ca si Romania are foarte multe frumuseti turistice.

Altfel, va multumesc tuturor pentru ecouri, pareri (sunt impresionta de numarul lor atat de mare) si, va rog frumos, nu va suparati unii cu altii tocmai acum cand – vorba lui TEOANCA – "Avem de facut tort si de cantat 'La multi ani' pe 1 Decembrie".

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.11.11 23:57:57]

@iulianic

Permite-mi sa-ti ofer ca multumire pentru al tau review, exact melodia lui Nicu Alifantis ,,Tara de unde vin''

trilulilu.ro/AliaX/e344f06a22b7b9, precum si sugestivele-i versuri:

I. In tara de unde vin, barbatii au nume de frunza

Si chipuri de zei lucratori.

Ei se insoara adesea cu flori

Carora le zic femei, redandu-le frumusetea ascunsa.

II. Dupa obiceiuri stravechi,

In tot ce zidesc isi ingroapa dragostele suave.

Palpaie seara iubirile lor ca aurul focului

Pe-Arges, pe Olt, pe Tarnave.

E-o tara, e-o tara de dor …

III. In tara de unde vin, soarele-i statornic in dragoste

Sarutand in fiece zi, padurile

La fel catre seara

Stelele, luna…

TEOANCA
[25.11.11 07:42:42]

Am inteles bine @iulianic sensul "tradarii" tale si de ce nu si a noastra. Doar am simtit nevoia sa mai scriu cate ceva.

Iar tortul si cadoul pentru 1 Decembrie nu sunt ideea mea ci a fiicei lui @Lumis66 care se intreba pe la 4 ani de ce Romania nu primeste cadou si de ce nu-i face nimeni tort de ziua ei?

Doar un copil cu mintea clara si senina putea sa gandesca asa. Noi nu ne-am gandit pana acum sa-i facem tort si sa o sarbatorim asa.

Grozave lectii de viata ne dau uneori copiii nostri!

elena_iasi
[27.11.11 14:12:52]

Felicitari @iulianic pentru frumoasele cuvinte scrise cu atata patos despre frumoasa noastra tarisoara.

Intr-adevar ca multi altii din comunitatea AFA ne-am plimbat si noi dincolo de granitele tarii noastre dar in fiecare an am rezervat cateva zile si pentru Romania.

Fie pentru Bucovina, Maramures, Valea Oltului, zona Bran-Moeciu, toate ne-au incantat si ne-au reamintit ca se poate si la noi acasa sa ne simtim respectati si apreciati ca turisti dar si ca oameni.

Si pentru exemplificare voi adauga cateva poze din vacante in care ne-am simtit minunat, pentru ca le-am petrecut ACASA.

[28.11.11 14:06:07]

Dragii mei,

Multumesc tuturor celor ce mi-ati citit randurile si m-ati votat, indiferent cum!

Stiu ca oamenii sunt diferiti si deci, pot avea opinii diferite. Nimeni nu e obligat sa fie de aceeasi parere cu mine, iar daca randurile mele n-au placut, orice membru AFA ma poate vota negativ. Eu respect opinia oricui.

Ceea ce imi displce este ca review-ul meu a starnit controverse si - mi se pare - a zgandarit rani vechi. Sa fi fost "Pentru Romania" scena potrivita pentru asa ceva?

[29.11.11 11:37:29]

Repet cele scrise pe un fir de discutie similar, pozitionat i aceeasi rubrica:

Exista o linie greu de apreciat/stabilit si in orice caz extrem de volatila intre moderarea obiectiva si cea subiectiva; ne asumam insa riscul de a modera excesiv pentru a nu mai tolera pe viitor astfel de "incontrari" aiurea.

Aviz tuturor celor care ar trebui sa se simta cu musca pe caciula - ecourile considerate chiar si un micron deplasate vor fi sterse si veti fi avertizati sau sanctionati, dupa caz/recidive.

O serie de ecouri cu totul aiurea si pe langa subiect au fost sterse.

[29.11.11 16:14:21]

Mutat la rubrica "Romania - te iubesc" (nou-creata pe site)

a.sr*
[04.12.11 14:00:26]

felicitari!!

Dorutim
[03.01.12 19:59:43]

La data şi ora când citesc rândurile tale nu pot decât să te felicit pentru felul în care gândeşti şi exprimi ceea ce simţi. Să urăm împreună României, acum, La multi ani 2012! iar în aşteptarea zilei în care să-i pregătim un tort, să ne gândim că de fiecare dintre noi depinde felul în care România noastră este văzută în lume, cum se dezvoltă şi cât este de frumoasă şi curată... Chiar dacă nu noi suntem cei care o murdăresc... Dar fiecare poate face ceva, de la a aduna o hârtie de pe trotuar până la a ne creşte copiii învăţându-i atât să nu arunce cât şi să nu tolereze pe cei ce o fac...

TORA INGRID
[16.03.12 13:11:18]

Acum am citit si eu rev-ul Doamne, mai am putin si plang! Am citit poemele puse si scrise de fiecare, am cantat cu Nicu Alifantis, m-am uitat la fotografii, am deschis picassa si m-am uitat si la altele... Of, Doamne, cine a putut sa dea vot negativ... sa-i fie rusine!

Dorutim
[19.03.12 07:28:31]

Cu toate cele anterior scrise, trebuie să recunosc faptul că mă îngrozeşte mizeria cruntă în care ne aducem ţara. Tocmai m-am întors dintr-o delegaţie la Bucureşti, deplasarea cu trenul relevând un peisaj jalnic... După topirea zăpezii, care le-a ascuns privirilor, mormanele de gunoi, pungi şi pet-uri au ieşit la iveală. E adevărat că pentru scurt timp, înainte de a fi acoperite de verdeaţă.

Îmi cer scuze pentru că postez aici comentarii amare, pentru frumuseţea topicului şi a gândurilor expuse, dar tocmai de aceea aş vrea să facem ceva pentru România... CURĂŢENIE!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

19 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
a.sr*, adri-nico, alinaro, amero, andrei44*, dananecula, dorgo, Dorutim, elena_iasi, Flaviu, gheisa, hlli, iulianic, liviadavidescu, neimportant, TEOANCA, TORA INGRID, valimi, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂLa Mulți Ani România!:

• pagină generată în 0.089432001113892 sec