ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 21.07.11
JUL-2011

Extrem de nemulțumit

Cazare proasta, locatie frumoasa, sejur reusit

in seara de 12 07 ne-am prezentat frumusel la autocar in zona Izvor de unde am plecat la ora promisa spre destinatie: Achavari vila Panos. toate bune si frumoase, ghida din autocar foarte documentata, soferii destul de ok, drumul fara incidente. plecarea a fost la ora 20 iar sosirea la ora 14:30/ 15:00 nu mai stiu exact ora.

la sosire ne-a intampinat foarte frumos panta cea vestita care daca stai sa te gandesti nu are nimeni nici o vina ca exista :) am urcat cu greu ce-i drept pana in varf dupa care am constatat cu stupoare ca mai urma inca o mica panta. bun! ajungem in curtea vilei impresionati placut de cum arata pe afara, usurati ca nu arata ca celelalte 2 vile (Thasos si Marie) unde au fost lasati mai inainte colegii de autocar. la vila ne-au fost repartizate camerele de catre ghida locala Oana.

la prima vedere camera arata ca cea prezentata pe site, dar eu cred ca nu trebuie sa fi vreun inginer sau vreun doctor sa iti dai seama ca depozitand ceva in frigiderul din camera sau gatind ceva pe plita respectiva exista riscul unei infestari cu diversi microbi sau mai stiu eu ce, de fel nu sunt foarte pretentios, de fapt chiar nu ne-a deranjat foarte tare pt ca nu aveam de gand sa le folosim, ce ne-a deranjat foarte tare a fost faptul ca pe siteul agentiei de unde ne-am cumparat sejurul erau impinse in fata aceste extraoptiuni, adica vezi doamne ce super conditii vom avea.

in afara de frigider si plita am uitat sa precizez de uscatorul de rufe care se afla pe balcon care oricine il foloseste si e destul de important, acesta era la fel plin de rugina, iar dupa uscarea prosoapelor aveai surpriza de a vedea niste frumoase pete de rugina. hai sa spunem ca ne descurcam cumva si nu intindeam prosoapele pe uscator, nu murea nimeni daca le intindeam pe un scaun ceva, dar ce sa vezi, nu aveam nici televizorul care la fel ca si celelalte era scos in fata pe site (care acum am vazut ca a disparut) nu era vorba ca stateam sa ma uit la vreun post local de televiziune dar simplul fapt ca am fost mintiti ma scoate din minti.

de asemenea pe site mai scrie mare ca aerul conditionat in camera este optional, contar cost bineinteles, intrebarea mea este: daca aparatele lipsesc cu desavarsire din camere, ce inseamna la ei optional? daca vrei aer vin instalatorii si monteaza un aparat? ei bine nu! daca vrei aer conditionat iti iei gandul ca de fapt in toata vila era 3 camere dotate cu aparate care bineinteles ca erau ocupate si sa nu imi spuna nimeni ca am avut ghinion, ca celelalte camere erau ok ca nu e asa, am fost 8 persoane, 4 cupluri, 4 camere din care 1 singur cuplu adica 1 singura camera a avut aer in rest tot ce am mai spus mai sus era la fel: plita ruginita si cleioasa, frigiderul ruginit si urat mirositor, TOATE camerele avea acel cui in mijlocul usilor de la balcon si toate au avut probleme cu rugina de pe uscatorul de rufe. In concluzie nu faptul ca toate aceste "optiuni" erau inutilizabile sau lipseau cu desavarsire ne-au deranjat ci tupeul infect al celor de la agentie care au fost sunati de noi sa le cerem explicatii si ne-au flituit fara pic de jena, dar asta e alta poveste, o sa vorbim mai tarziu de ea. singurul lucru care ne-a lipsit intradevar a fost aerul conditionat care era destul de important noaptea.

statiunea este ok daca esti orecum linistit si nu vrei sporturi extreme sau distractie foarte mare, preturile ok (o masa de 2 persoane 22-24 euro), masinile erau ok (35-45 euro/zi) am avut si o oferta, la 4 zile inchiriate plateai doar 3 la 2 masini, atv-urile costau 50 euro/zi, daca vroiai sa mergi mai incet aveau si ceva de capacitate mai mica si la pret putin mai ieftin.

Daca vrei sa ramai in statiune, nu ai sanse prea mari sa ai un sejur ok, nu prea ai ce sa faci e ceva gen eforie nord, dar daca vrei iti poti face vacanta ok plimbadu-te prin celalalte statiuni cum ar fi statiunea Nissaki deunde am inchiriat o salupa la pretul de 85 euro+ combustibilul consumat, aproximativ inca 25 euro de dimineata de la 10 pana pe la 18, ai o gramada de vazut si facut, meritat toti banii, laq fel si parapanta, daca nu ati incercat niciodata o sa va distrati grozav pt 60 euro 2 persoane e super ok.

Statiunea Paleokstritsa sincer nu inteleg de ce i se face asa publicitate, nu are nimic special, apa este foarte rece, plaja plina de pietre amestecate cu nisip iar apa plina de bolovani tocmai buni sa itri rupi picioarele, tin sa mentionez ca aici am mancat cea mai scumpa masa din tot sejurul, la fel nu inteleg de ce... ?

O plaja frumoasa pe care am fost este cea din Glifada, nisip foarte fin si foarte fierbinte :) apa foarte limpede si destul de placuta ca temperatura, in schimb sezlongurile destul de piperate 12 euro 2 sezlonguri si o umbreluta.

De asemenea frumos a fost si in statiunea Sidari, foarte animata noaptea, cluburi de muzica house si diverse terase si discoteci cu program Karaoke, foarte distractiv, tot in Sidari am fost la Canal D' Amour, cu hidrobicicleta 10 euro/ora, poti merge sa vezi insulele pe care nu poti ajunge decat pe apa si grotele foarmate de apa, foarte frumos, la fel mancarea foarte buna si preturile accesibile. Cu banana a fost cam plictisitor :)) jet ski-ul cam defect :)), pornea foarte greu dupa ce cadeai cu el in apa, traficul lejer, nu se compara cu cel din bucuresti, soferii foarte ok, nu ai sa auzi claxoane si injuraturi.

Drumurile sunt fara gropi dar foarte serpuitoare iar prin diverse saturi abea ai loc pe stradute o singura masina. In mare sejurul a fost foarte frumos, ne-am distrat foarte bine, o insula frumoasa dar nu cum ne este prezentata in general, te astepti la ceva spectaculos, dar nu este cazul.

In afara faptului ca am fost mintiti de catre agentie restul a fost ok.

Trimis de big_inu in 21.07.11 16:24:11
Validat / Publicat: 21.07.11 17:39:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, statiunea Potos, hotel Maria

VIZUALIZĂRI: 2328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (big_inu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 super cuptorul meserias

[21.07.11 16:38:20]

@big inu, multumesc pentru amabilitatea de care ai dat dovada, dand curs solicitarii mele de a scrie propriul review despre acest hotel.

Ca recomandare generala, e bine sa se desparta impresiile de cazare de cele referitoare la orasul sau zona vizitata. Se obtine astfel o structurare mai buna a informatiilor (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte.

hilda c
[23.07.11 23:56:59]

nasol, foarte nasol!

andreiani
[09.08.11 15:52:24]

@big_inu: Salut. Spune-mi te rog de unde ati inchiriat masina, ce model era si cat a costat.

Ms.

hilda c
[09.08.11 20:23:09]

nu mai stiu exact cum se numea firma dar era ultimul magazin pe partea dreapta cum iesei din acharavi spre nisaki. pretul a fost 172 euro 4 zile un hyundai i10. masinile erau aproape noi, sa va luati cd-uri cu voi.

andreiani
[10.08.11 09:19:06]