ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2011
ÎNSCRIS: 07.03.11
JUN-2011

Impresii de calatorie

Imi incep review-ul prin a multumi agentiei de turism prin care am fost intr-un sejur minunat in care m-am simtit excelent atat pe drumul cu autocarul cat si acolo, de asemenea multumesc ghidelor dna Luci (dna ghida din autocar) cat si dnei Oana (ghida locala a agentiei).

Am ajuns in Kerkyra dupa 18 ore de mers cu autocarul, un drum obositor dar frumos in acelasi timp, am mers in Grecia de cand am intrat si pana am parasit partea continentala pe autostrada, o autostrada cum nu cred ca vom avea noi nici intr-o mie de ani, am traversat niste tuneluri fantastice prin munte, unele avand o lungime si de 3,5 km (parca nu se mai sfarseau).

Pe drum soferii au condus exemplar s-au facut opriri din 2,5 - 3 ore, am avut o ghida ff draguta care cunostea ff bine istoria Greciei, si de fiecare data ne povestea cateceva extrem de captivant si de frumos povestit despre mitologia si istoria Greciei.

Am ajuns la Hotel Panos in jur de ora 14,30, pt ca mai intai am fost si i-am lasat pe cei de la hotel Marie si vila Tasos, si apoi ne-am continuat drumul catre Panos. Ne-au lasat la baza acelei pante de care cred ca stie toata lumea si intr-adevar este destul de abrupta dar face bine si miscarea: D.

Hotelul este exact ca in pozele care le-ati vazut pe net, cu camere (cred ca toate) cu vedere la mare si la piscina din curtea sa. Cand am ajuns ne-a preluat Oana (ghida locala) si ne-a predat camerele in functie de cum eram pe liste, noi am fost primii si am avut camera 12, care de fapt era un fel de aparatment cu un "living" in care erau 2 paturi, bucatarie, balcon, baie, si camera noastra.

Camera este extrem de curata, se face curatenie in fiecare zi, nu se schimba lenjeria si nici prosoapele si nu se pune nici hartie igienica si de aceea e bine sa aveti de acasa sau sa va cumparati de acolo.

Bucatarie este dotata cu vesela tacamuri frigider plita electrica masa scaune tot ce va trebuie!!

Ca sa nu uit va spun de acum... la ei curentul electric e pe baza un "cartele" magnetice, pe care o puteti scoate de la chei si o puteti lasa la locul ei in permenenta, asta in caz ca aveti nevoie de frigider!

Balconul este mare, spatios cu o masa de platic cu scaune si de asemenea veti gasi si un uscator pt rufe!

Sper ca ceea ce ati citit sa va fie util, iar in legatura cu hotelul este super ok daca nu aveti pretentii de 5 stele, este curat si gazde civilizate!

Va doresc concedii frumoase si sa vizitati cat mai multe minunatii ale insulei Corfu!!!

recomandarile "de calatorie" ale autoarei (din aceasta destinatie) le puteti citi facand click aici [nota webmaster]

Trimis de irinad86 in 05.07.11 17:25:38
Validat / Publicat: 05.07.11 18:44:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irinad86); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ferryboat-ul cu care am parasit Grecia continentala

Nicu_P
[06.07.11 08:04:24]

Buna Irina,

In data de 27.07. plec si eu, cu un grup de prieteni, la Vila Tasos pe cont propriu. Doresc sa stiu cum se numeste taverna la care a-ti mancat. Noi stam 12 zile asa ca am facut un program in carea ne-am propus sa vizitam toata insula, incliusiv partea sudica.

Iti multumesc anticipat.

big_inu
[21.07.11 01:09:11]

salut! intr-adevar draguta vila dar atentie!!! doar de afara e draguta, e adevarat ca se face zilnic curatenie dar superficial, adica asa la suprafata, o matura data in scarba si un mop sa uniformizeze jegul...

cat despre bucataria perfect utilata o sa va arat niste poze care va vor ingrozii, daca va place sa va preparati singuri mesele mai sunteti supusi unei incercari, aceea de a manca dintr-un frigider plin de rugina si care miroase foarte gretos a ranced, sau a plitei foarte "moderne" care este f lipicioasa de la ce a gatit bunica inainte sa moara!!!

daca tot stai prin camera trebuie sa fi foarte atent sa nu calci cumva prin cuiele batute pur si simplu in podea (servesc drept incuietoare a obloanelor balconului). hai sa zicem ca nu te intepi si treci cu vederea jegul din bucataria "super utilata" si capcanele de pe balconul" super meserias" si vrei sa faci un dus, daca nu iti plac senzatiile tari si nu agreezi dusurile scotiene mai bine nu mai faci ca oricum te dezinfectezi in piscina plina de clor,

deci!!! daca nu apreciezi sculpturile marilor artisti faiantari sau cine draq a montat caditele alea de la dusuri si le-a spart, nu ai ce cauta nici in baie, in rest totul este ok, aparatele de aer conditionat sunt doar 3 in toata vila, daca vrei aer trebuie sa il rogi pe vecinu sa lase usa deschisa, televizorul eventual ti-l poti doar imagina sau in loc de asta poti trage cu ochiul in balconul vecinului,

"barmanul super meserias" de fapt este o pustoaica la vreo 95 de ani care nu rupe pic de engleza, sa fi foarte grijuliu ca daca in loc de zahar iti aduce carpa de praf (dupa ce te serveste cu o cafea) e destul de grav, in rest foarte frumos, daca te poti lipsi de toate astea poti spune ca intr-adevar ai o vacanta superba la vila panos unde se potriveste de minune zicala "Pe afara e vopsit gardul si inauntru e leopardul".

[21.07.11 07:04:18]

@big inu, sunt binevenite completarile tale,,pacat ca ai ales sa le postezi aici, ca ecou la un review.

Ar fi mult mai utile (mai vizibile) ca review distinct -- daca doresti, copiaza textul si reprodu-l ca articol nou (click aici) - prin notele pe care le vei acorda vei contribui la o medie mai reprezentativa a acestui hotel...

sniga
[21.07.11 08:50:36]

@big inu, imi pare tare rau de faptul ca ai avut o camera diferita de-a noastra. Se pare ca nu toate camerele arata la fel, noi am avut frigider curat, plita curata, chiar cuptorul era bine curatat, vasele curate, n-am avut cuie sa ne spargem picioarele, cadita de dus sparta.

Este adevarat ca din cand in cand apa era calaie.

Noi stiam ca nu au televizoare, piscina nu mirosea a clor, comparativ cu alte piscine din alte parti.

Referitor la barman, este posibil sa aiba pe cineva din cand in cand, probabil ca atunci cand ai avut sejurul nu a fost acel barman. In luna mai era o doamna mai in varsta, dar in nici un caz nu avea mai mult de 50-55 de ani, de altfel foarte draguta si prietenoasa.

Imi pare rau ca asteptarile n-au fost pe masura banilor platiti, ca tv-ul, faiantarul, piscina cu clor si barmanita de 95 de ani ti-au stricat sejurul, dar te rog sa scrii un review cand te vei calma, detaliat, cu poze, calm si obiectiv.

big_inu, irinad86, Nicu_P, sniga
Alte impresii din această RUBRICĂPanos Aparthotel: