ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2011
ÎNSCRIS: 04.03.11
AUG-2010

Acharavi - Aparthotel Panos - superb

Pozele cu hotelul sunt exact ca in realitate, hotelul este foarte frumos, piscina mare, bar cu cokteiluri (barmanul foarte de treaba).

Cei de la hotel se poarta frumos cu romanii (cand ne-am intors cu autocarul cei din Paleokastrita au fost f dezamagiti de felul cum s-au purtau cu ei); in Acharavi totodata e bine ca atunci cand mergeti in excursii vedeti toata insula - daca stati in statiune de munte (Paleokastrita) e nevoie sa inchiriati mereu ceva sa va deplasati prin statiune - ATW, masina...

In Acharavi nu a fost nevoie - mai ales ca am fost in 3 croaziere (de la 8 am la 8 pm) foarte frumoase, dar putin cam scumpe.

Ideea e ca se merita - anul acesta voi incerca totusi ceva mai aproape (probabil insula Thassos) deoarece drumul cu autocarul a fost in jur de 18 ore...

Trimis de blueskin0505 in 04.03.11 23:59:07
Validat / Publicat: 05.03.11 07:23:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2678 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (blueskin0505); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera Aparthotel Panos - 2 paturi, baie, balcon

[05.03.11 05:56:28]

Totusi cam prea putine detalii ne oferi, despre cazare nu ne spui chiar nimic? plaja cum este? cu nisip cu pietre? intrarea in apa cum este? e buna pentru copii sau e abrupta?

Statiunea? e ceva de capul ei sau te plictisesti de moarte asa cum am auzit?

[05.03.11 12:47:46]

Cazarea este exact ca in poze - am si adaugat cateva... E curat, se schimba la 2-3 zile lenjeria... Noi nu am avut cu masa, ne cumparam de la supermarket si faceam cate ceva seara sau ieseam in statiune... Am fost un cuplu - 24 ani fiecare, am stat 6 nopti (suficient)... am cautat ceva mai intim si mai linistit... Intr-adevar sunt vreo 2 pub-uri cu muzica - gen club, dar n-am intrat. Daca plecati mai multi e de preferat o statiune mai mare, cluburi, zgomot, eventual sa stati mai mult de 6 nopti sa aveti tmp de toate... Depinde de fiecare ce-si doreste...

Statiunea e relativ mica - o faci in 20 min max de la un capat la celalalt. Dar daca luati croaziere o sa aveti oricum o zi plina (de la 8am la 8pm) - si e destul de obositor - dar frumos. Noi am luat doar 3 croaziere - si a fost suficient. Au fost una dupa celalalta, va dati seama ca nu prea mai ai chef si de club... Insa dupa 6 nopti te plictisesti - 12 deja e prea mult... as opta undeva la 9 nopti (oriunde) daca as putea...

Plaja - este cu pietricele - insa noi mai gaseam locuri cu nisip unde ne puneam prosoapele... Ce mai conteaza cand vezi frumusetea apei, cat e de curata si de cristalina, plus ca ai muntii Albaniei langa?

Dupa aceasta excursie am spus ca nu ma mai duc niciodata la Marea Neagra - Marea Mediterana este superba, oamenii ospitalieri, nu este acea inghesuiala pe plaja ca la Costinesti sau Mamaia...

Concluzie: daca vreti liniste si relaxare - luati Acharavi; daca vreti cluburi, zgomot, betivani pe strada cautati altceva - EXemplu cititi "Vila Marie [Laganas], ZAKYNTHOS" ->

click aici

chelie_d
[07.03.11 10:57:52]

aia nu este Mediterana, este marea Ionică: d

cât a costat vacanţa?

sniga
[10.05.11 12:02:08]

Buna, am nevoie de putin ajutor.

Pe 25 vom pleca cu autocarul si vom ajunge si noi pe 26 mai la acest hotel.

Te rog sa-mi spui daca, odata ajunsi in Kerkyra se schimba autocarul sau se merge tot cu acelasi, pana in Acharavi (citisem pe un alt site de acesta schimbare, dar probabil ca erau cu alta agentie, sper). Daca ne duce direct sau duce intai turistii cazati in alta statiune.

Stiu cum este cu autocarul, drumul este lung si am citit acea chestie cu schimbatul in Kerkyra si m-am speriat putin. Se exprima cineva cam asa ,,va veni un grec nebun cu un microbuz si va merge in statiuni cu fiecare, deoarece unele drumuri sant inguste si nu poate intra autocarul''.

Sper sa fie vorba de o alta agentie, caci asta ne mai lipseste dupa atata drum. Multumesc.

[10.05.11 15:51:07]

[@chelie_d]: Din cate stiu eu, toate marile acelea formeaza Marea Mediterana... ... Dar na, fiecare cu geografia lui... Pe harta ce e scris mare cand te uiti? : P

Parca a costat in jur de 15 mil ptr 2 pers (cazarea si transportul) + 20-25 mil ce-am cheltuit pe-acolo (2 pers - mancare, distractie...) - cum am mai spus, o croaziera e in jur de 30-39 Euro - noi am fost in 3 croaziere (de la 8 dimineata la 8 seara) - deci in total 40 mil 2 pers.

[10.05.11 16:03:26]

[@sniga]:

Salutare,

Autocarele sunt foarte moderne (oricum dupa 17 ore o sa va amorteasca fundul... , cu ce autocar ajungeti pana la Kerkira, tot cu acelasi continuati mai departe (autocarul este suit pe feribot - care este f f mare). Autocarele acestea mari merg peste tot pe insula, este o singura portiune cu drum de tara pe munte unde este drum cu o singura banda (pe langa Paleokastrita) - initial nu o sa ajungeti pe-acolo, doar daca mergeti in croaziere o sa va duca un sofer specializat - sunt doar 2 pe insula care au voie sa conduca prin acele zone.

Autocarul va va lasa la baza pantei care urca la hotel, apoi mai mergeti 50 m. Ulterior cand iesiti in statiune sa incercati si drumul de pe partea cealalta a hotelului ca este mai lin.

Cand plecati din Acharavi in croaziere, mai intai o sa adune pe toata lumea din vreo 3-4 statiuni - deci le veti vedea si pe celelalte, asta e avantajul de a sta in Acharavi - apoi mergeti pe mare (depinde ce croaziera v-ati ales, sau ce excursie).

sniga
[10.05.11 16:21:57]

Multumesc foarte mult. Vacante frumoase!

chelie_d
[11.05.11 09:38:11]

Pe harta ce e scris mare cand te uiti?

m-am uitat iar pe google maps şi ce să vezi scrie Ionian Sea............... poate harta ta nu este actualizată

îţi pot da şi un link dacă doreşti

numai bine

blueskin0505, chelie_d