ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2011
ÎNSCRIS: 25.10.10
JUN-2011

ARTICOL ARHIVAT

Splendoare la Belvil

Am o misiune putin ingrata deoarece la acest hotel s-au postat deja foarte multe impresii si mai mult ca sigur ca exista riscul ca numite comentarii ale mele sa se mai regaseasca si in observatiile altor turisti care au postat aici, asa ca o sa incerc sa fac comentariu cat mai scurt.

Am calatorit prima data cu avionul si pot sa spun ca totul a fost super ok. Am zburat de pe Otopeni cu Taromul, la 7.15 am decolat, iar la ora 10.10 eram deja pe plaja si imi savuram prima bere.

In Antalya ne steptau reprezentantii agentiei care ne-au repartizat extrem de repede la autocare in functie de hotelul fiecaruia. In autocar, o ghida super draguta, ne-a vorbit putin despre Turcia si Belek si a facut ca drumul pana la hotel sa para si mai scurt.

La hotel am ajuns relativ repede, in jur de ora 10.00, mi s-a explicat ca ora de intrare este 14.00, dar ca nu este nevoie sa astept chiar asa de mult si ca avand in vedere ca sunt si cu un copil mic dupa mine vor face tot posibilul sa-mi dea o camera cat mai repede, pana atunci m-au invitat sa servesc masa in restaurantul principal sau sa servesc ceva de la unul din barurile resortului, lucru pe care de altfel l-am si facut. Cu acest prilej am luat prima data contactul cu resortul. Am uitat sa mentionez ca in autocar cu mine, mai era o familie de romani care aveau deja 7 ani de Turcia, iar cand au auzit ca suntem cazati la Belvil, au coborat cu noi sa mai arunce si ei o privire asupra resortului pt ca ei fusesera acum vreo 3 ani si ramasesera super impresionati de absolut totul. Tin minte ca mi-a zis ca la capitolul "bucatarie" nu au egal in toata Antalya, lucru pe care mi l-a mai precizat si ghidul nostru (el de cate ori avea prilejul venea si servea masa la Belvil).

Ce pot sa spun? Mie totul mi s-a parut excelent, totul facut cu bun gust si cu o grija deosebita pt turisti.

Foarte multa verdeata si foarte multi palmieri pe aleile din cadrul resortului.

Mancarea si bautura: cred ca ce mi-au spus cele doua persoane are perfecta acoperire, lucru pe care il pot certifica oarecum si eu si o sa va spun mai jos putin de ce! Mancarte abundenta, diversificata, teribil de gustoasa.

Ceea ce m-a impresionat este ca desi erau extrem de multi turisti, nu se facea absolut niciodata cozi, nici la mese si nici la baruri. In cadrul restaurantului principal, era in permanenta un turc (era adjunctul managerului general) care statea zilumina acolo si supraveghea totul, cum sesiza ceva in neregula imediat striga la unul din multii chelneri care misunau pe acolo si se remedia imediat situatia. Orice firmitura sesizata pe mese, sau orice miza mizerie care inevitabil cadea pe jos era imediat ridicata. Bauturi locale si de import, berea era la pahar (Efes), sucurile pt copii erau la cutie si erau excelente.

Camera: am stat in bungalow, o camera clasica, cu un pat dublu si unul single. Curatenie zilnic ca si umplerea minibarului. Daca nu vroiai sa fi deranjat puneai placuta pe usa si era ok

Plaja: aici a fos tun mic minus, daca pot sa-l numesc asa. Tot ce vazusem eu in poze si ce auzisem de la alti turisti, ma asteptam la o plaja nisipoasa. Ori la intrare in apa era destul de mult pietris, lucru pe care o sa-l arat si in poze. Am spus ca este oarecum un neajuns, fara ca asta sa fie in vre-un fel vina celor d ela Belvil. In schimb era extrem de curata si ingrijita, un flacau trecea la fiecare 15 minute si curata pontonul de nisip. Sezlonguri extrem de multe, si oricat isi puneau rusii prosoapele acolo sa-si tina rezervat locul, tot gaseai loc la orice ora

Distractia: de-a dreptul super, in fiecare seara ceva diferit. Echipa de entertainment munceau la greu de dimineata (incepand cu jocurile de la piscina si terminad cu divertismentul de seara). Nu insist prea mult pt ca deja s-a scris despre asta

Acum cateva mentiuni in plus: intr-una din zile am plecat la plimbare pe plaja cu baitelul sa vad si celelalte hoteluri care se vedeau in zare, mai ales ca le stiam pe dinafara la cat de multe citisem pe net despre ele. Am vrut sama conving si vazandu-le live.

Si uite si concluziile: imediat langa Belivil era Hotelul Iberostar, nu mi-am permis sa intru deoarece aveau toti bratari la maini, am putut sa arunc doar o privire oarecum din exterior, desi sunt convins ca daca as fi intrat sa-l vad nu mi-ar fi zis nimeni nimic. Plaja la ei (Iberostar) la fel ca la Belvil, nisipi si pietris la intrarea in apa, plusau la plaja cu acele separeuri foarte frumos ingrijite.

Mi-am continuat drumul pt ca vroiam sa ajung la piesele de rezistenta (Calista si Cornelia Diamond), lucru pe care l-am si facut. Nu mai stiu exact cat am mers pe plaja (cred ca in jur de 30-40 min) pentru ca la un moment dat il caram si pe al mic in spinare pentru ca obosise. Am ajuns intai la Calista. Intr-adevar, aici emana lux in tot si in toate. M-am oprit intai la ponton unde mi-am luat o bere eu si o limonada baietelul. Pontonul foarte bine ingrijit, barul de la ponton extrem de diversificat. Separeurile de pe plaja, mult diferite fata de Iberostar, de un alb imaculat. Am intrat in resort si aceeasi senzatie de lux. Am luat masa in seara urmatoare aici, in restaurantul principal si pot sa va spun ca la capitolul bucatarie sunt mult sub Belvil. La un moment dat la locul unde se servea carnea la gratar se facuse coada, lucru pe care la Belvil nu l-am remarcat.

Am mers mai departe la Cornelia Diamond. Vreau sa spun ca acest resort m-a impresionat din toate punctele de vedere. Oricat de super si de ingrijit mi s-a parut Belvil-ul, cei de la Cornelia sunt parca altceva... piscine foarte mari si multe, unele cu perdea de apa (am si ceva poze)... locul de joaca al copiilor prevazut cu un trenulet care tot facea curse... totul curat si ingrijit... si aici multa verdeata. Si bineinteles ca am luat si aici masa intr-o seara. Bucataria este excelenta (mult peste Calista si la fel ca la Belvil ca capitolul divesitate, parca le-as acorda un plus pt prajituri). Asa cum am spus astea sunt parerile mele, care pot fi subiective.

Dupa ce am terminat masa la restaurantul principal, m-am asezat la barul de la piscina si mi-am luat doua beri. Aici se servea bere Tuborg la sticla... cand ne-a sesizat un ospatar ca bem bere, a evnit imediat si ne-a adus doau boluri, unul cu alune si unul cu un fel de snacksuri si fistic si ne-a intrabt daca baietelul nu doreste nimic. I-a adus el din proprie initiativa un coctail special de copii.

Acum ce sa zic ca si concluzii? Nu am asa multi ani de Turcia, anul trecut am mers in Didim si anul acesta in Belvil Belek, dar pot sa spun ca turcii au servicii extraordinare. Probabil ca detalii de genul celor pe care le-am descris eu fac diferenta intre hoteluri 5 stele clasice si cele high class (pt ca diferenta de pret intre ele trebuie sa se regaseasca in ceva).

Imi pare rau ca n-am apucat sa vizitez Adam si Eva si Maxx Royal, erau foarte departe de Belvil

In mod sigur voi reveni in Turcia si as vrea sa aleg Cornelia.

Cam atat deocamdata, sper sa va fie de folos ce am postat si promit sa revin cu poze

Trimis de dandulea in 14.07.11 12:07:12
Validat / Publicat: 14.07.11 13:15:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Didim, hotel Palm Wings

VIZUALIZĂRI: 3811 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandulea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ase se vede Antalya din avion (bineinteles o parte din coasta)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

Alex_Macedo
    [14.07.11 14:50:00]

Uite cum colegul nostru, mi-a luat-o inainte! Exact asta as fi facut si eu: as fi luat-o lipa-lipa sa testez restaurantele resorturilor din jur... fluiditatea servirii, diversitatea, functionalitatea la ora de "maxima audienta" s. a. m. d. , tocmai pentru a seta creierii pentru anul urmator de concediu de cum sau necum!

Inclin, dupa acest review sa pendulez in trei directii pentru 2012:

1. Barut Lara

2. Cornelia Diamond

3. Maxx Royal

... tocmai pentru a evita sa car cu mine doua seturi de nervi de acasa si sa elimin eventualele, frecusuri care, inerente, pot apare dup'un colţ!

soleillevant32
    [14.07.11 20:11:32]

Turcii nu prea agreaza aceste peregirnari prin alte hoteluri. Stiti ca au oameni de paza pe plaja, prin resort, la intrare, peste tot si nu e usor sa le adormi vigilenta si sa patrunzi in alte resorturi, mai ales in restaurante, la orele meselor principale.

La unele hoteluri in care am fost, ne-au verificat cardul prin sondaj la mesele principale, pentru a fi siguri ca suntem turistii resortului. In Kemer, ne-am plimbat pe plaja si nu ne-am luat cardul cu noi. La intoarcere pe plaja resortului nostru, omul de paza de pe plaja ne-a urmarit si cand ne-am indreptat spre sezlongurile de pe peluza ne-a cerut sa ii prezentam cardul.

Sunteti norocos ca nu ati fost prins. Cred ca e bine de stiut pentru turistii care merg prima oara in Turcia, ca nu este recomandabil sa faca asa ceva.

Este o tara care exceleaza in securitate.

danduleaAUTOR REVIEW
    [15.07.11 10:24:16]

Asa este, fiecare resort avea pe cineva care statea oarecum la intrare, insa impresia mea a fost ca stiu foarte bine de aceste lucruri si ca se permite. In fond ce ai putea sa faci daca ii vizitezi resortul? Eventual sa-i faci reclama, pt ca la ce disponibilitati au in materie de mancare si bautura, nu cred ca o masa reprezinta o paguba pt ei. Asta a fost impresia mea, poate ma insel

gioko
    [26.10.11 13:46:16]

@dandulea:

Salut,

Am ramas surprins ca ai reusit sa te plimbi pe plaja si sa intri intr-un hotel sau altul, insa eu unul zic ca ai avut noroc ca nu ai fost prins (si pus eventual sa platesti o amenda constand in contravaloarea tuturor meselor din acea zi). Nu stiu cum e in Belek da5r in Antalya e mare strictete pe plaja unde sunt delimitari gen gardulete de franghii si paza permanenta pe plaja (de ex. la Titanic, Rixos Lares, Delphin, Concorde, etc). Eu am rugat ghidul agentiei partenere sa ne duca sa vizitam cateva minute unele resorturi din jur (lasand pasaportul la receptie), insa acesta ne-a comunicat ca asa ceva nu este posibil deorece politica nu vom fi primiti.

In rest un review super complet de care voi tine seama in stabilirea viitoarelor sejururi.

lizuk
    [15.02.12 22:58:09]

Exact asta vroiam sa intreb si eu, ai intrat in resort si ai platit pentru mese? nu imi inchipuiam ca ai mers "incognito": -)

Oricum, sunt sigura ca experienta iti va prinde bine ca sa alegi vacanta de anul asta

dianabzs
    [13.12.12 16:11:08]

vreti sa spuneti ca n-ati platit pentru ceea ce ati consumat la celelalte hoteluri?!!

poate n-ar trebui s-o spun, dar sunt de-a dreptul indignata. si ne mai suparam cand au altii prejudecati.

Alex_Macedo, dandulea, dianabzs, gioko, lizuk, soleillevant32
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: