ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2011
ÎNSCRIS: 03.01.11
JUL-2011
7 AD. + 1 COPII -- v: 11 [ani]

Un concediu superb 10+

Ieri am ajuns din minunata vacatanta ptrecuta in DIDIM BEACH RESORT. Imi pare rau ca am ajuns in "minunatul" Bucuresti, mi-as mai fi dorit sa raman in DIDIM.

Traseul a fost Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Kapitan Andreevo - Kapikule - Edirne - Canakkale - Izmir - Soke - DIDIM distanta 1175 km. Benzina in turcia la Shell este 4.18,4. 22 lire. Fata de anul trecut am ramas impresionat de cate drumuri au reusit sa faca, parerea mea ca in 2 sau 3 ani o sa se mearga mult mai bn cand vor da drumul tuturor soselelor in constructie.

Am plecat pe 30 iunie la ora 7 dimineata si seara la 7-30 eram in kukuyuku unde am ramas o noapte cam 30 de euro camera dubla conditii ok pt o noapte.

A doua zi dim la 9 am luato din loc pt restul de 400 de km, ajuns la hotel la ora 14, cazarea sa facut in maxim 15 min ca una din camere nu era gata. Pus bratari si am mers la restaurant unde am servit o cola rece.

Acum sa spun si de masa, citisem pe mai multe situri ca nu ai ce manca ca mancarea e veche, ca miroase etc. Vreau sa spun ca din toate locurile unde am fost aici a fost ceva de vis nu stiai ce sa mananci din cate feluri erau intradevar la ei prodomina salatele dar si carne era zilnic vreo 3 felluri de peste, pui, vita si oaie vreo 2 seri. bautura a fost ok, berea era tuborg f buna, fanta si schweps la sticla restu la dozator dar erau ok.

In fiecare seara la amfiteatru era cate un spectacol iar dupa terminarea lui un mini disco care se termina la 12 noaptea maxim 1.

Plaja hotelului era mica dar nu f populata majoritatea ramanand la piscina unde ca sa prinzi un loc liber trebuia sa te trezesti la 7 jumatate. Piscina mare si cea relax f curate tratate in fiecare seara, toboganele dementiale, sunt 7 dintre care 1 te dai cu colac. Programul lor este 10-12 si 14-16.

Curatenia se facea in fiecare zi, inclusiv schimbat lenjerii si prosoape.

Intradevar un concediu perfect, care nu lasa de dorit, si care ai dori sa nu se mai termine.

Trimis de andy89 in 11.07.11 17:28:12
Validat / Publicat: 11.07.11 18:02:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi-hotel ARORA, hotel EPHESIA, hotel PRELUDE

VIZUALIZĂRI: 5292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andy89); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.11 19:27:20]

Buna si ma bucur ca te-ai simtit bine la Didim! Acesta este Didim-ul pe care il stiu si caruia ii duc lipsa!!!

[11.07.11 19:31:38]

buna! pana sa plec am citit si reviewul postat de tine care a fost foarte folositor si exact ce am citit asta am gasit. foarte frumos am ramas placut impresionat si la anu din nou in Didim. SUPERB

[11.07.11 19:36:03]

Crede-ma ca a fost cea mai frumoasa vacanta si imi aduc aminte cu mare placere de ea. Animatorii erau tot georgieni? Apropo, am observat ca s-au inmultit topoganele, nu mai exista terenul de tenis?

[11.07.11 19:38:55]

acum sunt 7 topogane construite pe terenul de tenis. mai ciudat este ca acum piscina este mica si daca te dai prea tare risti sa nu ajungi in apa. dar ei spuneau ca vor face alta la iarna. animatorii erau turci, cel putin o tipa si cu unul din baieti cu care am tot vorbit.

[11.07.11 19:43:47]

Ooooo, chestia asta cu topoganele este tare... nu imi pot inchipui piscina aceea mica sa fie de ajuns pt 7!!!

[11.07.11 19:56:38]

oricum parerea mea ca la anul vor rezolva si problema. ma bucur ca nu este inca atat de cunoscut pe piata noastra ca ar fi pacat sa vina multi romani invatati cu fite de mamaia acolo. totusi urat comportamentul englezilor, fac haos nu gluma

[11.07.11 22:34:09]

Englezii sunt treji doar dimineata, sau ma rog, la pranz cand se trezesc marea majoritate. Pe mine ma amuza atunci cand coboram in creierii diminetii sa ocup sezlongurile si gaseam cate un adidas, o pereche de ochelari, tricouri, caci seara erau atat de beti incat nici nu stiu cum nimereau camerele. Cred ca ei sunt mai rau decat romanii, cand se apropia inchiderea barurilor isi umpleau mesele cu pahare pline ca sa aiba ce bea. Noi ca natie avem o problema cu mancarea, nu cu bautura!!!

[13.07.11 03:48:44]

In sfarsit, cineva care este cu totul multumit de hotel. Intru zilnic pe site sa vad comentarii si ma bucur ca citesc lucruri bune (aveam "varza" in cap). Citeam pe alte site-uri lucruri si bune si mai putin bune, ba ca mancarea e congelata, ba ca a fost stricata, ca personalul de la receptie e ursuz etc. Apropos, ai dat ceva spaga la receptie? In frigiderul din camera ce se pune si daca e gratis?

Te rog sa mai intri pe site ca poate mai avem intrebari

[13.07.11 11:13:56]

sal. la mancare nu se pune problema, cat ai fi de pretentios tot gasesti ceva sa mananci pe gustul tau. intradevar au multe salate dar astia sunt turcii. la receptie am dat 2 sticle de vin cadou, am zis ca e mai bn asa, nu stiu in ce masura a contat gestul dar cred ca pt 20 de lei nu conteaza.

[13.07.11 16:37:44]

Mersi de informatii, sa fim si noi pregatiti cu ceva. (banuiesc ca vinu era romanesc, nu?). Nu-mi fac probleme ca nu as avea ce manca (nu suntem deloc pretentiosi, iar daca au foarte multe salate si legume, chiar ca nu-mi fac probleme), dar m-a inspaimantat gandul ca ar putea avea mancare stricata ( (, ceea ce mi se parea ingrozitor.

Unde ai fost cazat la Didim beach resort sau la Elegance?

Si revin cu intrebarea: in barul din camera (racitorul) puneau ceva apa, sucuri, ca am citit si aici ca toate erau cu bani si ca daca vrei apa trebuie s-a cumperi din oras de la market, e adevarat? chiar ma intereseaza aspectul.

Multumesc pt raspunsuri

[13.07.11 17:44:49]

da vinu era romanesc am luat si alb si rosu asta ca o paranteza.

stai linistit ca mancarea nu va fi strikata delok ci vei ramane impresionat de diversitatea ei.

am fost cazati in didim beach resort, acolo am specificat noi cand am platit,

ideea e ca am fost sa vedem si elegance si arata mult mai bn decat corpul vechi este chiar de 5 *.

minibarul la venire ai o doza de sprite, cola, cola light, cappy, 7up + o apa plata la 1,5l si o apa minerala mika la 0.25.

in restul zilelor decat apa iti pune in minibar.

[13.07.11 18:13:53]

Multumesc. Unde crezi ca e mai bine sa stai la Beach sau la Elegance, strainii spun ca la Beach resort e mai multa galagie, de la piscina. Chiar, la piscina e asa aglomerat? chiar trebuie sa te duci f devreme sa ocupo loc? La piscina de la Elegance se poate sta sau acolo sunt doar topoganele.

Scuza-ma, nu vreau sa fiu pisaloaga, dar chiar ma intereseaza toate aceste fleacuri.

[13.07.11 18:20:13]

parerea mea daca stai la beach resort adika in corpul principal se merita doar cu camera vedere laterala sau spate, vederea la mare te omoara galagia, este haos.

daca vreti multa liniste eleganece este alegerea perfecta.

topoganele sunt la beach resort si eu 4 ore pe zi program de functionare.

piscina de la beach resort cea in forma de delfin este full inca de la 7jum 8 dim. se trezesc ca nebunii sa ocupe lok.

cea de la elegance e mika dar nu e asa batalie pe ea. alegerea va apartine.

app nu sunt fleacuri sau par fleacuri dar mai bn sa sti dinainte decat sa afli acolo pe propria piele.

[13.07.11 18:27:23]

@andy89: rog mai multa grija la exprimarea in scris. Economisesti tu poate 1-2 secunde (per total) folosind exprimari precum "adika" etc samd -- dar pierzi mult mai mult, la alte capitole.

[13.07.11 18:28:52]

scuze. greseala mea sa scriu repede. scuze inca odata

[13.07.11 21:31:13]

Multumesc. Deocamdata am terminat cu intrebarile, daca mai vreau ceva te intreb.

[13.07.11 22:42:14]

Intrebare: internet e pe undeva? nu ca am fi fani, doar ca mai cautam un traseu, un muzeu, ceva de ultim moment.

[14.07.11 00:06:06]

internet wirelles la receptie si etajul 2 pana acolo bate, dar se pare ca traficul este restrictionat pentru anumite situri cel putin la mine nu a mers google messenger sau yahoo deloc.

sau in sala de jocuri contra cost 4.5 lire jumatate de ora sau 8 lire ora, se misca ca naiba. mai bn va scoateti de acasa ce sa vizitati.

[14.07.11 00:18:56]

multumesc

[09.01.12 09:24:51]

PT ANDY89

Noi am hotarat sa mergem anul acesta la Didim beach resort, desi am vazut si f multe comentarii negative, dar comentariul tau m-a facut sa am incredere, am fost si anul trecut dar la Palm wings si ne-a placut, sper sa fie asa cum ai descris, daca o sa am intrebari pot sa ti le adresez?

Mergeti si anul acesta tot la didim beach? , noi plecam pe 1.06 si suntem un grup de 8 prieteni, pretul gasit este destul de bun

[09.01.12 09:28:58]

prosoapele sunt gratuite la plaja? ti se dau carduri la cazare, pentru ele sau cum se procedeaza?

[09.01.12 11:38:36]

@terybery: da anul acesta tot la didim beach ma voi duce impreuna cu alti 6 prieteni. ceea ce am scris in comentariu este adevarat, mie mi sa parut un hotel f bun raportat la banii care i dai. cu prosoapele la plaja si piscina daca vrei ti se da un card pt care depui o garantie de 10 lire parca. eu voi pleca pe 30 iunie, am intrare de pe 1 iulie 8 nopti.

[09.01.12 14:40:14]

@terybery: Buna,

Da-mi te rog ceva detalii despre Palm wings, am citit si ceva pareri negative. Care ar fi punctele tari si cele slabe. ma intereseaza.

[09.01.12 16:31:04]

@sagradam:

parerile sunt impartite, noi am fost f multumiti, am stat la bungalow, aproape de mare, se facea curatenie si se schimba lenjeria in fiecare zi, dar ce-i drept cam tarziu pe la 13.00, la masa era mancare tot timpul desi noi ne duceam pe la 20.00, iar dimi nu ne trezeam foarte devreme; mai era cate un pahar sau o farfurie mai putin spalata, dar astea sunt lucruri pe care noi nu le-am luat in considerare, una peste alta a fost foarte bine, desi cu un an in urma am fost la UAI.

Eu zic ca merita!!

[09.01.12 22:04:45]

@terybery:

Multumesc.

[16.01.12 20:47:19]

Andy,

unde crezi ca este mai bine la elegance sau in resort, ca si conditii de cazare?

[16.01.12 20:48:58]

@terybery: eu unul anul trecut am stat la resort, dar am avut ocazia sa vad si o camera din elegance. dpdv elegance e mai frumos.

[17.01.12 09:32:21]

@terybery: La Elegance e mai rafinat si nu e atata agitatie, in prima zi ne-au cazat in resort iar a doua zi ne-au mutat in Elegance, asa ca stiu cum e in ambele. In resort patul copilului era intr-un fel de nisa plasata la geam, in interiorul camerei. Patul era o canapea destul de mare si confortabila. In Elegance, au fost 2 camere, fiecare cu AC, cu racitor si patul era o canapea extensibila care se facea enorma, puteau dormi lejer 2 persoane, iar camerele de pe colt sunt imense si deosebite. Hotelul e foarte bun, sper sa-ti placa.

make_barosanul
[17.03.12 08:04:30]

la oprirea intermediara la kukuyuku ai facut rezervare sau ai mers la plesneala, plecam si noi trei famili crezi ca o sa gasim fara rezervare?

[17.03.12 09:47:05]

@make_barosanul: salut... parerea mea ca vei gasi fara rezervare. sunt ogramada hoteluri si vile care au cazare. si e bn ca la fata locului mai poti negocia cu ei

[18.03.12 11:27:58]

@make_barosanul:

Iti scrisesem un raspuns mai detaliat, dar nu am fost logata ( ( ( (, si prin urmare am pierdut tot.

Pe scurt:

In primul an am mers la noroc si am gasit camere, anul trecut am trimis mail si am rezervat camerele, sa fii sigur ca nu vei avea surprize, eu te sfatuiesc sa le trimiti un mail.

virjjoghe
[27.05.12 13:57:59]

@terybery: Plecam pe 01.06. din Ploiesti. Anul trecut am fost in aceeasi locatie 8 persoane. Anul acesta mergem doar o masina. Daca vrei sa megem impreuna pana acolo trimite raspuns

make_barosanul
[27.05.12 16:21:12]

@sagradam: multumesc am facut rezervare ca santem 3 famili cu copii si nu vreau sa cautam cazare dupa atata drum

am o intrebare in didim exista am inteles ca joia un targ de diferite produse alimentare si casnice?

si cum se ajunge de la autoistrada la hotel buyuc anadolu

sant indicatoare

[29.05.12 00:57:31]

@make_barosanul: @make_barosanul: intra in primul hotel care-ti iese in cale din Didim si cere-le o harta a statiunii si acolo vei gasi cum sunt plasate hotelurile sau cauta pe google adresa hotelului respectiv si apoi cauti pe net harta statiunii si reperezi strada pe care e plasat. Succes.

Imi pare rau, dar nu-mi mai amintesc daca e joia targ, dar e un bazar in centrul statiunii si gasesti acolo destule, dar, ATENTIE, sunt destul de scumpe. Am cumparat si noi suveniruri de acolo si ajungand in Edirne, cand am mers sa vizitam moscheea am descoperit bazarul unde preturile erau cu mult mai mici ca la DidIm si multe produse pe care le achizitionasem de la Didim la Edirne erau la jumatate de pret.

Oricum, mult mai ieftina mi s-a parut statiune Odzere decat Didimul. Sau la intoarcere te poti abate la Kussadasi, la bazarul de acolo unde gasesti de toate si poti negocia preturile.

Succes si la cumparaturi .

[29.05.12 01:05:42]

@make_barosanul:

Scuze, acum am citi bine intrebarea ), pai sunt indicatoare care te baga in Didim de pe autostrada si cand ai ajuns in statiune ti-am scris cum procedezi, dar sunt si indicatoare care iti arata unde sunt plasate hotelurile, sau poti intra si la benzinariile din statiune si intrebi de hotel.

mymysu
[04.01.13 14:43:06]

@terybery: te rog sa-mi spui si mie daca ai fost la palm wing si apoi la didim beach unde a fost mai bine.

anul trecut am fost si eu la palm si anu acest vreau sa merg la didim beach ce ma sfatuiesti? multumesc anticipat

andy89, lilacrocodila, make_barosanul, mymysu, sagradam, terybery, virjjoghe
Alte impresii din această RUBRICĂDidim Beach Elegance Resort & Spa Hotel: