ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2011
ÎNSCRIS: 21.06.11
JUN-2011

Un hotel excelent de 4*

A fost primul concediu in Turcia si dupa acesta sunt sigur ca nu si ultimul. Nu sunt sigur insa daca va fi tot cu masina personala deoarece urasc Bulgaria :) Pentru prima data pot spune ca sunt rasist :)). Daca era un pod peste tara vecina care sta ca un obstacol in drumul catre Turcia sau Grecia pentru noi, era perfect. In fine, totul se sterge cu buretele cand intri in Turcia si apoi revine la drumul de intoarcere...

Despre hotel si angajatii acestuia am doar cuvinte de lauda. Merita cele 4* din plin. Este situat aproape de iesirea din Kusadasi spre Soke. GPS-ul a fost util pana in dreptul unei intersectii semaforizate in care am gasit un totem mare cu indicatii catre mai multe hoteluri printre care si acesta. Din intersectia aceea in maxim 2 minute esti in fata hotelului. Cum am ajuns am gasit loc de parcare acoperit. In cazul in care blocai pe cineva cheia ramanea la paznicul parcarii. Lucru foarte bun ca mi s-a intamplat sa ma blocheze cineva si nu am stat sa astept sa vina respectivul sa mute masina... La receptie formalitatile au durat maxim 5min dupa care am mers la masina impreuna cu un angajat al hotelului responsabil de caratul bagajelor pana la camera. Am platit de cand am facut rezervarea in Romania 20 euro in plus pentru camera cu vedere la mare si nu regret deoarece peisajul este frumos. Pe cealalta parte vederea este catre hotelul vecin situat la 10m distanta...

Camera este spatioasa, baia la fel. Am avut camera cu 2 paturi pe care le-am unit iar a doua zi s-a schimbat cearsaful cu unul mare ca pentru un pat dublu si nu se mai observa ca sunt 2 paturi separate. Daca foloseai prosoapele de la baie acestea se schimbau a doua zi. La TV se prindeau 2 posturi romanesti, PROTVi si TVRi. Balconul este mare dotat cu 2 scaune si o masa cu scrumiera.

Hotelul are 2 restaurante principale si mai multe baruri. Intr-un restaurant se servea micul dejun si pranzul iar in cel principal doar cina. Mancarea a fost suficienta si pentru toate gusturile, zic eu. Singurul lucru de care m-am saturat deorece era in fiecare zi aproape la fel a fost desertul. Multe culori, acelasi gust... prajituri sub forma de jeleu multicolor mai mult mult. Budinca si alte prajituri insiropate. Nu sunt rele dar te saturi la un moment dat... parerea mea. Ca o alternativa la dulce sunt fructele (pepene rosu/galben, cirese, caise... in functie de perioada in care merge fiecare).

Echipa de distractie merita tot respectul pentru efortul depus in satisfacerea clientilor. Am mai citit comentarii aici despre hoteluri de 5* chiar, la care cei care se ocupa de amuzament pareau plictisiti si obositi. La Ephesia Hotel toti sunt amuzanti, veseli, mereu pusi pe glume si distractie... cel putin impresia asta mi-au lasat-o mie. Nu stiu cum vor fi spre finalul sezonului dupa 3-4 luni de turisti... sper sa fie la fel ca la inceputul sezonului. Organizeaza diverse jocuri la fiecare ora... in seara turcesca (vineri) merg la discoteca dupa show-ul de la hotel. Acum depinde de fiecare ce fel de om este... daca esti genul "pasnic" nu te streseaza cu rugaminti si insistente... iti spune buna dimineata zambind, in romaneste, si atat.

In concluzie recomand acest hotel pentru cei care doresc liniste deoarece din ce am observat, in proportie de 70-80%, erau persoane cu varsta peste 40-50 ani si cupluri tinere cu copii mici. Il recomand si pentru cei care doresc relaxare si buna dispozitie deoarece echipa de amuzament se straduieste sa le satisfaca acest lucru.

Sper ca aceste impresii personale va vor ajuta in alegerea hotelului cautat.

PS. Dupa Kusadasi am fost si 3 nopti in Istanbul dar despre impresiile de acolo poate voi scrie in topicul potrivit.

Trimis de Geronte in 21.06.11 01:42:36
Validat / Publicat: 21.06.11 06:24:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Geronte); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Doamna care prepara o paine specifica Turciei cu diverse umpluri

anadragusin
    [21.06.11 07:38:39]

Excelent review de debut! Bine ai venit si felicitari pt. review!

[21.06.11 17:01:12]

Spune-mi te rog frumos ce traseu ati urmat prin Bulgaria si daca ati avut cazare intermediara?

Si mai am o intrebare. Urmeaza sa mergem si noi la acelasi hotel si vreau sa stiu daca baiatul nostru de 8 ani are cu ce sa-si umple timpul, acum ca am aflat ca nu mai avem voie la toboganele de la Ephesia Holiday.

[22.06.11 01:32:18]

Buna.

In Bulgaria, la dus, am trecut prin urmatoarele orase:

Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Nova Zagora - Radnevo - Galabovo - Simeonovgrad - Harmanli - Kapitan Andreevo.

Si acum sa iti detaliez:

Iti spun din start sa NU te bazezi pe GPS in BG. Eu am comis aceasta greseala si m-a ghidat gresit si la dus si la intors... Acum, ce-i drept sunt si GPS-uri mai noi... al meu e putin mai vechi dar hartile sunt actualizate (prea actualizate cred cu toate rahaturile de drumuri). In Bulgaria, parerea mea, drumul mai lung pe DN-uri primare este ok. Nu incerca sa scurtezi ca mai mult pierzi... asa am facut eu.

Totul a fost acceptabil din punct de vedere al drumului pana la Nova Zagora. De acolo pana la Harmanli s-a rupt firul... am comis eroarea sa o iau pe DN 554 la iesire din Nova Zagora spre Radnevo. Cred ca era mai bine daca mergeam in continuare pe DN 55. Dar din pacate, dupa ce si GPS-ul merge uneori prost (atunci cand ai nevoie mai mare de el) si indicatoare sunt DOAR in bulgara in punctele cheie, gen o interesectie la iesire dintr-o localitate care sa te ghideze corect.

Sunt portiuni de drum dintre Nova Zagora si Harmanli unde efectiv iti rupi masina daca nu esti atent si mergi maxim cu 10km pe ora... cratere. Cat de mult ne desconsideram noi in privinta drumurilor, eu nu am vazut drum mai rau in Romania ca cel din Bulgaria. La capitolul asta suntem clar peste ei. (defapt cred ca la orice suntem peste Bulgari doar ca TV-ul ii ridica gratuit in slavi...).

In concluzie, recomandarea mea este, sa urmezi drumul pana la Nova Zagora deoarece este ok (atentie sporita oricum ca vei mai gasi surprize in asfalt chiar si pe DN5, Ruse - Veliko Tarnavo) iar apoi sa ai grija la iesire din Nova Zagora sa continui tot pe DN55. Ca o alternativa ok ar fi sa continui de la Veliko Tarnovo pe DN5 spre Stara Zagora via Gabrovo/Kazanluk iar apoi de la Stara Zagora spre Haskovo. Este mai lung putin asa dar consider ca este cel mai ok.

Am dormit o noapte la Canakkale. Iti recomand o oprire intermediara undeva in Turcia, incepand cu Canakkale. Este epuizant sa conduci din Bucuresti pana la Kusadasi fara oprire... iti strici 2 zile din concediu sa te refaci . In Canakkale am ajuns la ora 16.30 - 17.00 cu plecare din Bucuresti la 06.00. Nu am gonit, am mers normal, am pierdut vreo 45min - 1 ora pe segmentul din BG mentionat mai sus (Nova Zagora-Harmanli), a mai durat vreo 30min trecerea dintre BG si TR. 3 filtre la vama turca. Daca ai noroc cred ca se poate ajunge si la ora 15.00 in Canakkale. A doua zi am mai facut vreo 6 ore pana la Kusadasi dar ne-am oprit vreo ora si ceva la Bergama (fost Pergamon) sa vizitam orasul antic. Iti recomand sa il vizitezi, este frumos. Intrarea 20 lire de persoana. Asta este taxa standard cam la toate obiectivele importante din Turcia.

La a doua intrebare iti raspund maine deoarece e tarziu si ma trezesc devreme sa merg la serviciu.

O sa atasez si poze de la hotel ca sa iti faci o impresie mai buna.

Daca mai ai intrebari, le astept cu drag.

[22.06.11 07:35:00]

Iti multumesc pentru promptitudinea si complexitatea raspunsului. Noi mergem din Tg. Mures si ma gandesc la 2 nopti intermediare, una undeva la Giurgiu sau Russe si alta dincolo de Cannakale, cat mai aproape de destinatie. ne gandeam, daca e asa greu drumul sa mergem pe malul marii, deoarece am foat anul trecut pana la Sunny Beach si drumul este destul de ok si fara atatea serpentine. Dar mai trebuie sa studiem care ar fi cel mai apropiat punct de trecere a frontierei in situatia asta.

Apropo, drumul de care imi vorbeai are serpentine multe?

maria55 †
    [22.06.11 14:31:55]

@corinutza, ca sa mergi aproape tot traseul pe malul marii prin Bg. ti-as sugera iesirea pe la Vama Veche, insa asta implica un drum de aprox. 550km de la Tg Mures la Mangalia. Cum insa ai hotarit sa ai doua nopti intermediare ar fi ok. Te-ai caza undeva la Balcik, de ex. hotel Lotos (25-30/E/camera, iar de aici ai mai avea aprox. 1100km pina la Kusadasi. A2-a oprire ai putea sa o faci pe la Akcay sau Ayvalik de unde ti-ar mai ramine 450km aprox.

Astfel imparti drumul in 3 parti, esti si odihnita si mergi f mult pe malul Marii Negre si prin Bulgaria.

Daca te mai pot ajuta o fac cu mare placere, Maria.

[22.06.11 19:53:01]

@maria55

Va multumesc pentru raspuns si, da, am luat in calcul si varianta aceasta de drum, deoarece mergem impreuna cu o alta familie care nu au fost inca in Bulgaria, iar noi 2 ani la rand acolo ne-am petrecut concediile si ne-placut. Anul trecut am vizitat Balcikul dar nu am reusit sa vedem tot deoarece eram in drum spre Sunny Beach si nu am zabovit doar vreo 2 ore pe acolo.

Si, in plus vom merge 4 adulti si pustiul nostru cu o singura masina si de aceea ne-am gandit la 2 nopti intermediare si la un drum mai bun, fara atatea serpentine.

Inca mai studiem problema asta, avem biletul doar din 1 august.

[25.06.11 12:39:15]

@alessia-diana, te rugam sa nu mai postezi aceeasi intrebare de mai multe ori, poate deveni suparator pentru abonatii la instiintari. Iti recomandam, in schimb, sa scrii la rubrica Intrebari a hotelului respectiv, solicitarea ta fiind primita astfel de toti cei care au scris un review despre acea destinatie. Intrebarea de mai sus a fost stearsa.

[25.06.11 23:48:30]

Multumesc pentru apreciere Ana!

[26.06.11 00:11:48]

@corinutza

Scuze ca iti raspund mai tarziu dar nu am mai intrat pe net zilele astea.

Consider ca drumul pe care l-am ales eu si l-am detaliat nu are serpentine. Eu consider serpentine gen curbele dinainte de Predeal cum vi de la Brasov unde este si altitudinea destul de mare (aprox. 1400m). In BG, pe drumul asta, altitudinea maxima e undeva la 700m deci nu sunt decat cateva curbe mai stranse si pe distanta relativ scurta. Cred ca zona "muntoasa" tine maxim 50km.

Pentru copilul tau de 8 ani cred ca sunt cateva lucruri de facut. Sunt 2 piscine. Una mica de 40cm adancime cu o ciuperca in mijloc pe care curge apa. Si una mare cu adancimea de 140cm. Este o zona mica amenajata pentru copii cu un tobogan, 2 leagane, o scara si o plasa de catarat. In plus, echipa de amuzament organizeaza toata ziua jocuri interactive la care am observat ca participa si multi copii. Al tau la 8 ani este deja marisor... clasa 2 deci cred ca se descurca sa joace darts, petanque, ping-pong si alte joculete. Aaa, au si ceva spectacol pentru copii am vazut, la mini-amfiteatru. Cred ca nu se va plictisi.

O sa mai atasez cateva poze cu hotelul si imprejurimile.

[26.06.11 17:47:49]

Iti multumesc pentru lamuriri si sper sa ne simtim la fel de bine ca voi la Ephesia.

Un vot si de la mine.

alessia-diana, anadragusin, corinutza, Geronte, maria55