ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2012
    SEP-2012
    2 ad ADULȚI

Extrem de nemulțumit
    Către satisfăcător

Ephesia intre vis si realitate

Am dat acest titlu pt. ca am visat sa ajung din nou la acest hotel care in anul lui 2008 era un hotel de vis, dar din pacate acum acest paradis ce a primit medalia de bronz in Turcia are 2 minusuri: hotel Batihan care a construit o aripa ce le-a luat lumina celor ce se cazeaza pe aceea parte iar cea de a 2-a este Islam Baltamici, seful de la receptia hotelului Ephesia, dar voi reveni cu mai multe explicatii spre sfarsitul descrierii acestei vacante si s-o luam cu inceputul. In data de 28 august ne-am pornit vacanta cu autoturismul avand ca destinatie Istanbul, loc in care am poposit 3 zile, una din zile ne-am cazat in Sisli la Apart hotel cu 70 dolari iar celelalte 2 zile in Shultanahmet cu 44 euro pe zi la pensiunea Nayla Palace hotel, si nu stiu daca e necesar sa va spun ca a fost cel mai bun pret pe care l-am putut obtine.

In aceasta perioada am vizitat Grand bazar, Moschea albastra etc.

Vreau sa atrag atentia pt cei care sunt doritori de a vizita Istanbul, micul dejun se primeste la hotel s-au pensiune si sunt modeste, masa de pranz cat si cina sunt totusi destul de piperate la bani, doua persoane ne-a costat in jur de 50 lire pe zi la un curs de 2,28lire la un euro, 1.8 lire la un dolar.

Atentie! parcarile in istambul e bine sa le negociati cu hotelul in care va cazati, ei va pot scoate un pret mai bun decat il puteti obtine voi, cazul Apart hotel in sisli unde m-a costat 23 lire, cei de la pensiune ne-au facut loc fara a mai plati otoparc, recomand Nayla chiar daca e modest turcul de la receptie e un om bun si orice nelamurire o aveti va poate ajuta in a va informa despre orice doriti, engleza o vorbeste perfect.

Grand bazar, un loc in care nu stiu daca voi mai reveni vreodata, multi turci care mai de care te imbie cu marfurile lor, trag te tine sa cumperi iar cei mai multi vorbesc romaneste binisor si cred ca de la ei puteti lua si cele mai mari tepe turcasti deoarece se dau romani si daca vad ca nu luati nimic de la ei incep sa vorbeasca urat, din acele gazde primitoare isi schimba radical comportamentul. Dupa cele 3 zile ne-am suit in masina la ora 9 si am plecat avand ca destinatie Alanya unde aveam sejur de 4 zile la hotel Antique Palace.

Din fericire pt. mine despre drum nu va pot spune prea multe, am avut drum lung dar evenimente de nici un fel, am parcurs 4096 km total vacanta tur- retur si nu am fost oprit de nici un echipaj de politie, iar radar nu am prins decat unul in Turcia unde am fost semnalizat din cei din celalalt sens de mers.

Oricum, turci au drumuri bune, chiar f bune si la o populatie de 92 milioane de locuitori mult mai putina politie ca la noi. Revin la ora 9 din 01.09 2012 cand am plecat din Istanbul spre Alanya, drum lung dar relativ usor, am ajuns la ora 1 noaptea si a trebuit sa inoptam in masina , dimineata la ora 7din 02. 09 .2012 ne-am prezentat la hotel unde am ramas surprins de amabilitatea celor de la hotel, paragraf pe care o sa-l sar deoarece am postat deja parerea despre acest hotel, promit sa revin cu poze.

In data de 06.09.2012la ora 20 ne-am deplasat spre Kusadasi hotel Ephesia, am condus aproape toata noaptea si am ajuns la ora 4 si 50 dimineata, iar la ora 7 am intrat la receptia hotelului, unde ca si la Antique am fost bine primiti la receptie de un tip destul de finut , i-am explicat ca am fost 2008 la acest hotel si-mi doresc in aceeasi parte a hotelului pt ca acolo m-am obisnuit adica in preajma camerei 403, lucru la care am cazut de acord dupa ce mi-a prezentat camerele libere: 303; 317; 407; 409, am cazut de acord la una din acestea pe care urma dupa ce reveneam de la masa s-o primim.

In jurul orei 8.30 am gasit la receptie pe marele domn Islam, seful receptiei care venise la serviciu, acesta ne-a anulat camera si a fost destul de clar ori platim 10 euro pe zi in plus ori primim camera spre Batihan, in cele din urma am platit diferenta si ne-a dat spre mare, mentionez ca locul pe care il doream era in partea dreapta cum privesti hotelul nu in stanga, dar acest lucru are putina importanta, pe Islam il intereseaza stoarcerea de bani suplimentari, ori accepti ce-ti ofera contra cost ori te pedepseste si-ti da in locul unde nici soarele nu poate ajunge.

Deci mare atentie! cei care opteaza la Ephesia luptati pt. camere cu nr impar, toate cele cu nr. par duc spre Batihan unde nu e prea grozav. Foarte mare atentie la ce spune nely din galati, cam are dreptate serviciile sunt de 5 stele dar hotelul care era odata de 4 stele acum e de trei, iar daca stau bine si reflectez are dreptate si la parcare.

Rivalitatea celor doi patroni vecini de la Ephesia si Batihan e cunoscuta, eu unul data viitoare cand merg in Kusadasi, cu siguranta merg la Batihan, chiar daca la mancare sunt putin mai slabuti!

Sfatul meu este urmatorul: reflectati bine de acum cand luati decizia sa mergeti la Ephesia, echipa manageriala nu mai este aceeasi care a luat bronzul, incet, incet cei de la Batihan cred ca le vor lua fata.

Daca stau bine si reflectez se pare ca le-au luat-o, in rest pot spune ca Ephesia are din partea mea note bune la bucatarie, plaja si mare, distractie si relaxare si cam atat de aceasta data la capitolul amabilitate - ospitalitate vor primi nota minima, din ce-mi aduc aminte chiar si ospatarii parca sunt lesinati, le-ar prinde bine un personal ca la Antique, parca erau argint viu.

Ca o ultima parere fugiti de Arora, Fantesia si Onura, plaja si marea sunt sub orice critica, mai ales marea, numai bolovani in apa.

voi reveni cu siguranta cu fotografii, imi cer mii de scuze, nu le-am descarcat, iar printre ele sunt facute special pt cei ce vor sa-mi asculte sfatul de a evita sa cada spre aripa ce da spre Batihan.

Trimis de beberadutoiu* in 16.09.12 22:09:54
    Validat / Publicat: 17.09.12 06:51:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: alanya la antique palace roman si tot ephesia in 2008

VIZUALIZĂRI: 7044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (beberadutoiu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

RossoNerro
    [17.09.12 14:48:14]

"Ca o ultima parere fugiti de Arora, Fantesia si Onura, plaja si marea sunt sub orice critica, mai ales marea, numai bolovani in apa"

Eu as scoate Fantasia de Lux, din propozitie. Este unul din cele 3 hoteluri pe cale le recomand si accesez in Kusadasi: Charisma de Lux, Fantasia de lux si Pine Bay la egalitate cu Paloma Pasha (nu se regaseste in Kusadasi).

Poate gasesc timpul necesar pentru a imi scrie impresiile despre sejurul petrecut in luna August la Fantasia.

nicole33
    [17.09.12 15:37:22]

@RossoNerro:

Autorul review-ului chiar are dreptate în recomandarea făcută, deci nu văd de ce ar exclude Fantasia. Omul a precizat clar că avertizarea se referă doar la plajă și la intrarea în mare. Nu s-a comentat confortul camerelor, calitatea mâncării sau restul serviciilor.

Personal, am evitat Fantasia tocmai din cauza plajei care, hai să recunoaștem cinstit, ”este sublimă, dar lipsește cu desăvârșire”. Fac parte dintre cei care fac atâta drum până în Turcia în special pentru mare. Că alții se mulțumesc doar cu piscinele, este treaba lor, nu comentez, dar la Fantasia nu prea sunt alte opțiuni pentru cei care nu știu să înoate, de exemplu, chiar dacă nu prind valuri.

Pine Bay are plajă, la fel și Paloma Pasha din Ozdere (aici însă nu prea prinzi locuri în hotel).

RossoNerro
    [17.09.12 16:08:29]

@nicole33: Nu comentez, dar cand ai peste 20 de plaje in localitate este pacat sa te "cramponezi" de un anumit loc. Cel mai mult conteaza zonele destinata relaxarii si odihnei, parerea mea!!!

Plajele din Kusadasi va pot garanta distractie maxima si soare generos pe perioada vacantei, insa iata care sunt acestea si cu ce va pot incanta privirea, succes in descoperirea lor:

1. City Beach - localizata in centrul statiunii, plaja nisipoasa asigura un decor si o atmosfera excelente pentru vacanta de vara.

2. Pigeon Island Beach - o plaja privata, situata pe tarmul insulei Pigeon (trad. Hulubi, specie de porumbei). Ideala pentru pasionatii de innot si scufundari, ce se pot bucura de apa adanca si translucida a Marii Egee.

3. Yilanciburnu Beach - o plaja linsitita si relaxanta, localizata in spatele Insulei Porumbeilor (Pigeon Island), la o distanta de 5 min de mers cu autobuzul de Ladies Beach.

4. Ladies Beach (Kadinlar Denizi) - nisipul extrem de fin, precum al unei clepsidre, un magnet pentru turisti ce considera zona ca fiind placuta si distractiva (se afla la doar 5 minute de centrul orasului Kusadasi).

5. KusTur Beach - la doar 6 km de Sulcuk, plaja este preferata practicantilor de sporturi pe apa, oferind posibilitatea practicarii a numeroase activitati, printre care water-skiing, parasailing, surfing. Apusul este un spectacol de culoare extraordinar. Marea este de obicei calma dimineata, iar dupa amiaza va puteti bucura de jocul linistit al valurilor.

6. Tusan Beach - aflata chiar in apropierea plajei KusTur, continua sirul de activitati sportive pe apa sau jocuri pe nisip, cele doua alcatuind cel mai dinamic areal din statiune.

7. Long Beach - dupa cum ii spune si numele, este cea mai lunga plaja din statiune, nispul fin si delicat, apa limpede precum cristalul sunt perfecte pentru innot, sporturi de apa, jocuri de plaja, dar si relaxare scaldati de razele soarelui (6km de orasul Kusadasi).

8. Gold Beach - nisipurile aurii ale Turciei si-au gasit lacas in aceasta zona minunata, linistita situata intre tabara Emekli Sandigi si Regiunea Emektur.

9. Silver Beach - nu... nisipurile nu sunt argintii, insa apa marii, de o claritate impecabila asteapta sa fie explorata (localizata intre siturile Ozlem si SSK).

10. Paradise Beach - sa fie oare paradisul nisipos localizat in acest punct fierbinte al Turciei? Nu va ramane decat sa descoperiti ambianta angelica a plajei dintre siturile Aykustur si Sokelier.

11. Love Beach - si daca tot a pomenit de paradis, dragostea nu trebuie sa lipseasca din atmosfera incinsa a vacantei de vara. Ofera ceva mai multa intimitate turistilor, insa si conditii prielnice de practicare a unor sporturi de apa.

12. Guzelcamli Town Beaches - o liniste placuta oferita de retrasele plaje aflate in dragutul orasel Guzelcamli. Minibusurile catre Parcul National, trec prin vecinatatea acestora la fiecare 30 minute.

13. National Park Beaches - localizate la 30 km sud-vest de statiunea Kusadasi, peninsula Dilek, sunt marginite de golfurile Icmeler, Aydinlik, Kavakli si Karasu si mistice pesteri sapate in stanci. Ideale pentru scufundari, apa limpede si placuta, tarmul este franjurat de stanci si bolovani, insa plaja golfului Icmeler este nisipoasa si primitoare. Aici veti simti o contopire cu natura, va veti lasa prada linistii si relaxarii in compania copacilor umbrosi.

Parcul National (Kalamaki) reprezinta una dintre cele mai bine conservate arealuri naturale din Turcia. Palcurile de pini ce acopera muntii coboara catre tarm, rarindu-se pe masura ce ajung pe plajele stancoase, cu prundis si pietre, ce se scalda in apa limpede, cristalina. Un loc perfect pentru o vacanta indiferent daca iti plac drumetiile prin munti, plimbarile pe plaja sau linistea marii. La intrarea in parc se afla singura plaja nisipoasa din acesta, dotata cu masute de picnic, cabine de dus, instalaltii sanitare ecologice, scaune de punte si o cafenea - restaurant. Avantajul tarmului stancos este intimatatea oferita, aceasta daca nu va deranjeaza acesta si pietricele de cremene.

Icmeler Bay Beach (+1km)

Aydinlik Bay Beach (+5km)

Kavakli Bay Beach (+8km)

Karasu Bay Beach (+10km)

Dipburun Bay Beach (+25km)

14. Snake Island Bay - Papaz Beach

Acest golf (Yilan Adasi) este un areal stancos de pe malul micii peninsule, spre stanga fata de Pigeon Island. Plaja Papaz se afla in acest golf, la doar 10 minute de centrul orasului si este dotata cu scaune de plaje si parasolare. Peninsula ofera turistilor doua plaje, una oriantata catre sud-vest, cealalta spre nord, alegerea depinzand in mare parte de directia de bataie a vantului.

15. Downtown Beach - este singura plaja situata in centrul orasului, localizata chiar langa marina, cu fata spre port. Este o plaja publica, cu acces “free of charge” dotata cu umbrele solare si sezlonguri. Este locul ideal pentru o scurta escapada, daca esti cazat la un hotel central.

16. Pamucak Beach - la doar 10 km spre nord de orasul Selcuk si 5 km de orasul antic Efes, se afla plaja lunga de aproximativ 5 km si 80 m latime, strabatuta de raul Kucuk Menderes ce se intalneste cu marea prin intermediul plajei Pamucak. Desi aceasta nu este dotata nici cu umbrelute de soare, nici cu scaune de plaja, aveti ocazia de a calari (cai sau camile) pentru a vizita zona.

17. Baradan Bay - aflat la o distanta de 25 km de statiunea Kusadasi, este accesibila atat cu masina si minibus-ul, cat si cu salupa (preferat). Un decor minunat, impresurat de stanci, acoperite cu pini, mese de picnic pe plaja intr-un peisaj placut si melancolic.

18. Green Beach - o plaja destul de micuta ca intindere, foarte populara printre localnici, aflata la cateva minute de mers de Ladies Beach, si 5 minute (cu masina) de centrul orasului. Acoperita de un nisip fin si delicat, plaja si-a capatat numele si datorita vegetatiei destul de boagate in comparatie cu celealte plaje. Poti alege sa te relaxezi pe nisip ori pe iarba la umbra palmierilor exotici.

19. Uzun Beach - cu o apa deloc adanca pe o intindere destul de mare, curata si placuta, insa sarata, este ideala pentru familii si copii. Aspectul sau aduce un pic cu sfarsitul unui desert, cu un aer racoros datorita unui vant constant, insa este destul de aglomerata si asigura vizitatorilor si cateva localuri pentru a servi masa sau bauturi racoritoare.

20. Sunset Beach Club - reprezinta o zona privata ce se afla pe tarmul urmatorului golf, dupa Yesilhamam, unde se percepe o anumita taxa de acces pentru a patrunde in perimetrul sau. Clubul asigura vizitatorilor, sezlonguri, parasolare, o cafenea si un restaurant pe malul marii. Desi arealul nu are nisip, dispune de o platforma dintr-un amestec de asfalt, pietre si nisip si o serie de trepte pentru a usura accesul in apa destul de adanca.

nicole33
    [17.09.12 19:19:24]

@RossoNerro:

De-a dreptul impresionantă enumerarea plajelor de mai sus. Mi-aș permite o sugestie de completare a listei și anume cu plaja din Davutlar, localitate aflată la 13 km sud de Kusadasi (cu circa 2-3 km înainte de Guzelcamli, amintită de tine mai sus), foarte lată, cu nisip fin și cu intrare foarte lină în apă, aproape ca la Mamaia. La această plajă au acces cei cazați la unul din hotelurile Grand Belish 5*, Egeria Beach 4* și Mersin 4*, dar și cei cazați în multitudinea de vile din localitate, cu precizarea că cele trei hoteluri administrează zonele de plajă din imediata vecinătate, oferind gratuit oaspeților proprii șezlonguri, saltele și umbrele, precum și serviciile beach barurilor incluse.

La toate plajele la care am fost din zona Kusadasi și nu numai am sesizat fenomenul mării foarte liniștite în prima parte a zilei și apariția valurilor, mai mici sau mai mari, dupăamiaza, probabil datorită schimbării direcției vântului.

Sunt convinsă că un asfințit superb poate fi admirat de pe oricare din aceste plaje, tot așa cum răsăritul este un moment unic pe plajele noastre de la Marea Neagră.

Nu doresc să intru în vreo polemică referitoare la modul mai mult sau mai puțin activ de a petrece un concediu în Turcia, aici fiecare fiind liber să aleagă varianta ideală pentru familia sa. Personal caut hoteluri aflate pe malul mării, cu o plajă cât mai bună, cu servicii cât mai bune, preferând odihna după un an de muncă, leneveala pe plaja proprie a hotelului, în apropierea barului de pe plajă, unde mai pot ciuguli ceva în locul mesei de prânz, alergăturii cu mașina sau dolmușul în toate direcțiile. Dacă aș fi fost o persoană mai activă, aș fi ales un hotel cu un număr mai mic de stele, însă decent, cu cât mai puține mese, nicidecum ultra all inclusive, și mi-aș petrece vacanța alergând de colo colo, cu slipii uzi și sare pe mine, descoperind locuri noi tot mai frumoase, cam ca în Grecia. Vizitarea obiectivelor turistice este un subiect separat, planificat cu răbdare și din timp.

beberadutoiu*AUTOR REVIEW
    [23.09.12 18:26:09]

Impresionanta lista atat de mare enumerata mai sus, cu tot respectul dar ne-ai expus numai de plajele, la turci poti sa nimeri f. bine ori sa "musti o teapa turceasca de nu-ti mai trebuie alt sejur la ei, gen hotel Mersin, acesta are numai plaja, eu nu cred ca ai fost in toate hotelurile din kusadasi, iti recomand insa Onura pe langa Mersin etc, abia dupa aceea te rugam sa ne povestesti cum e cand faci dizenterie. Eu am avut initial Onura si l-am schimbat cu Ephesia, iar pt. ca tot suntem la raport calitate celor ce merg in Turcia, recomand sa ii contacteze pe cei de la Peninsula (le-am luat adresa) prin care pot merge si la sigur referitor la servicii, dar si mai ieftin decat prin agentiile romanesti.

Maricica40
    [23.09.12 19:53:39]

@beberadutoiu:

Am citit de mai multe ori incercand sa inteleg ce ai vrut de fapt sa spui in ecoul anterior, insa fara succes. Ai fost la Mersin si te- ai imbolnavit? Ca intre Onura si Ephesia l-ai ales pe cel din urma este de inteles. Si eu as fi facut la fel, preferand un hotel bun de 4* unuia de cinci stele ruginite.

beberadutoiu*AUTOR REVIEW
    [02.03.13 21:56:45]

@Maricica40: fa-ti timp de un sejur intr-o vara si vei vedea dupa aceea ca vei intelege ce vreau sa spun in review. Logic [***] ca atunci cand esti in vacanta cauti si informatii pt un viitor sejur

adryana
    [15.03.13 14:46:39]

@beberadutoiu, am vazut ca ai stat la Hotel Ephesia, o locatie diferita fata de Ephesia Holiday Beach Club dar destul de aproape de aceasta (le despart doar hotelul Batihan). Pozele tale sunt frumoase dar cam amestecate.

Pentru cei interesati pot sa ii lamuresc eu ca in pozele tale de la nr. 3-6 si de la 8-14 este prezentata locatia vecina si anume Ephesia Holiday Beach Club. Iar privitor la comentariul de la poza 4, Ephesia Holiday Beach Club, fata de unde ai stat tu (hotel Ephesia), are plaja mai proasta in sensul ca este mai ingusta si sunt pietre la intrare in apa, dar marea nu este adanca, ea se adanceste treptat si poti sa faci baie linistit, ce e deranjant sunt acele pietre peste care trebuie sa calci vreo 7 m spre larg.

adryana, beberadutoiu*, nicole33, RossoNerro
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Hotel [Long Beach]: