ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2011
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 03.04.09
JUN-2011

Dolphin Park – perfect pentru familii cu copii

Ce poti sa faci cu doi copii pe litoral? Sa viziteze, sa mearga in excursii? Nu-i prea intereseaza. Cum sa-i convingi ca ar trebui sa stea mai putin la soare, sa-i determini sa « ia o pauza », cand soarele arde si apa e numai buna de scaldat? Distractia de la topogane e greu de lasat. Cea mare (9 ani) ne-a spus sa mergem noi, ca ea ramane la piscina!

Solutia salvatoare a fost sa vedem un spactacol cu delfini! Nu a mai fost nici o problema sa renuntam la piscina. Toata ziua doar de ei am auzit, a antrenat-o si pe cea mica, care chiar daca nu prea stia ce va fi acolo, au inceput in cor sa spuna: « Vreau la delfini! ». prin urmare, ne-am programat ca in ziua urmatoare sa mergem la Dolphin Park.

Am intrebat la receptia hotelului daca au idee despre program. Ne-au spus ca spectacole sunt mereu, in cursul diminetii, dar nu stiau de la ce ore. Ne-am hotarat sa mergem dimineata, dupa micul dejun, iar daca ajungem pres tarziu, macar vedem programul si stim exact cand sa revenim. Cel de la receptie cu care am discutat ne-a atras atentia sa-i spunem soferului unde vrem sa mergem: Sealanya, sau Dolphin Park.

Am luat un dolmus pentru care am platit 2 lt pentru fiecare, cu exceptia celei mici, in total 6 lire. La intoarcere am luat alt dolmus care ne-a cerut 4 lt de fiecare, in total 12 lt. Nu stiu care a fost logica pentru diferenta de pret. Ne-a intrebat de unde venim, i-am spus: Sealanya. O fi inteles Alanya si fiind distanta mai mare ne-a cerut 4 lt? Am lasat-o asa.

Locatia cu animale marine, Sealanya, este un pozitionata chiar la sosea, in Avsalar, la apx. 15 km de hotelul la care eram cazati si la 20 km de Alanya. Dolmusul ne-a lasat chiar la intrare, acolo fiind si statie. Sealanya cuprinde doua sectiuni, cu intrare si plata separata: una cu spectacolul cu delfini - Dolphin Parksi una pentru cei ce doresc senzatii tari si sa priveasca vietuitoarele marine, inclusiv rechini, in apa, la distanta mica de ele - Sea Park. Bineinteles ca noi am ales sectiunea cu delfini, cealalta... in viitor.

Cand am ajuns era ceva lume si am presupus ca am ajuns tocmai la timp. Asa si era: Spectacole se tin zilnic, de la 10.30 si de la 15.00, exceptie facand ziua de marti, cand specatcole se tin doar de la 10.30.

Aspectul parcului ne-a atras atentia de cand am ajuns: ne apare ca o fortareata otomana, cu patru turnuri, grupate doua – doua. Intre fiecare doua turnuri este intrarea in cele doua sectiuni ale parcului acvatic.

Pretul unui bilet a fost de 18 E/adult si 14 E/copil, pentru cea mica de 2 ani - gratuit. Am intrat intr-o curte interioara, unde este un minimarket, cu preturi foarte mari si un Dolphin Cafe. Tot aici, o sectiune este dedicata leilor de mare si delfinilor, fiind panouri cu o mica prezentare a acestora, inclusiv detalii despre anatomia lor si desene.

Am intrat la 10.33, spectacolul atunci incepuse si ne-am gasit un loc in zona centrala. Parcul este in aer liber dar tribuna este acoperita. M-am bucurat pentru ca nu eram nevoiti sa stam in soare.

In interiorul acestei “cetati” sunt mai multe bazine, dar pentru spectacol este doar unul dintre ele.

In prima parte am admirat trei lupi de mare, un adult si doi pui, care au “cantat” si au “dansat” pentru noi, sub aplauzele publicului, au facut tumbe si altele, dupa care au urmat delfinii. Ce sa spun? Copiii (si nu numai) au fost superincantati!

Delfinii ne-au oferit un spectacol superb! Erau cinci. Au dansat intr-un fel anume, dorind parca sa imite mersul lui Michael Jackson (acesta era si fundalul sonor), au sarit prin cerc la inaltime foarte mare, au sarit si peste coarda, toti trei deodata, intr-un sincron reusit, au facut piruete in apa sau pluta pe spate si tot felul de figuri pe care insa nu le pot descrie.

Dresorii au intrat si ei in apa alaturi de delfini pentru diferite numere, intelegandu-se perfect. Momentele cele mai atractive au fost cand dresorii stateau in picioare pe delfini pe cand acestia inotau, i-au tras la fundul apei, dupa care i-au scos, i-au aruncat « la mal » in exclamatiile si aplauzele publicului. Pe unul dintre dresori delfinul l-a tras la fundul apei, dupa care l-a scos la suprafata si l-a aruncat in sus. L-a dus apoi la margine.

Bineinteles ca delfinii au avut si glume in program, plimbandu-se pe la marginea bazinului si din cand in cand, cu coada, stropea spectatorii cu apa. Mereu se auzea: « Oaau!... ».

In incheiere s-au retras pe muzica din « Piratii din Caraibe », dupa care au urmat pozele cu delfini. Cine dorea, platea, primea un anume echipament (vesta, etc.), dupa care se apropia de delfini, in piscina, avand bucuria de a atinge si de a sta impreuna cu aceste animale.

Drumul pana acolo ne-a luat cam 20-30 de minute, spectacolul a tinut aproape o ora, prin urmare putin dupa ora 12 am fost din nou la hotel, am apucat sa mai facem o baie cand apa era deja calda si apoi ne-am dus la masa.

Recomand acest loc pentru cei care sunt in zona si au copii! Cu siguranta se vor intoarce incantati!

Trimis de biancuta in 15.06.11 11:07:13
Validat / Publicat: 15.06.11 11:58:55

VIZUALIZĂRI: 7529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Dolphin Park Alanya - intrarea in parcul acvatic

Marian Preda [16.06.11 20:36:43] »

,,OAAU! ''

Buna biencuta!

Felicitari pentru minunatul rw... !

Este adevarat ca pe langa ,,aceasta fortareata, cu patru turnuri'' se afla si un Aqua Park?!

De asemenea, pe langa aceasta distractie si relaxare, se mai practica si alte activitati, cu care sa ne rasfatam copii?

Am inteles ca prin ,,zona'' se afla magazine pentru suveniruri si nu numai... sa-mi rasfat si... ,,colega de camera'', nu?

Se poate face inot cu acesti delfini?, stiu ca in Turcia se practica aceast... dolphin-terapia!

Ma refer la bucuria de a te afla langa aceste mamifere, in mediul lor, sa constientizezi ca intre tine si ei se creeaza o anumita ,,relatie'' inter-personala - o terapie revolutionara ce combate stres-ul...

Foarte relevante fotografiile si-ti doresc, sincer... VACANTE FRUMOASE!

biancuta [17.06.11 08:35:38] »

@Marian Preda, iti multumesc pentru urari si pentru aprecieri! Alte distractii pentru copii nu sunt aici (Aqua Park), ci doar o alta sectiune de snorkeling cu plata separata.

Pentru... colega de camera este un mic magazin in incinta de unde poti lua ceva suveniruri.

Un bun suvenir, zic eu, este si o poza langa delfini! Eu nu am vazut exact ce fac cei ce intra acolo, doar cateva imagini pe ecranul de afara. Alaturi erau multe poze ale celor care si-au dorit acest gen de amintire. Eu cred ca oricine va tine minte aceasta experienta, iar bucuria de a fi atat aproape de acesti prieteni marini cred ca e unica!

Vacante frumoase iti doresc si tie si sa ne povestesti despre ele!

Marian Preda [17.06.11 21:09:40] »

biencuta, iarta-mi insistenta! , EXISTA dolphin-terapia?

Am un bun prieten, care ar incerca acest efect binefacator asupra ,,urmasului'' sau!

Este o adevarata tragedie in familia sa, cu aceasta boala (poate, genetica!...) cu tulburari hormonale si imunologic, implica anumiti factori - sper din toata fiinta mea, sa-si rezolve direct proportional situatia, cu aceasta severitate a bolii!

De aceea TE ROG! , spune-mi EXISTA acest remediu?

biancuta [17.06.11 23:36:55] »

@Marian Preda, iti spun sincer ca nu stiam ca aceste parcuri ofera dolphin terapy. Daca stiam ca voi avea nevoie de asemenea informatii, m-as fi interesat, crede-ma!

Avand in vedere ceea ce mi-ai spus, am cautat pe net si am gasit ca aceasta terapie inseamna inotul cu delfini, acest fapt ajutand copilul sa deprinda anumite abilitati. Apare si bioenergia, care se transmite de la delfin la copil, acest fapt avand efecte benefice.

Din cate am vazut, toate aceste dolphin park-uri din Turcia permit inotul langa delfini, inclusiv la cel despre care am scris, probabil intre pauzele dintre spectacole si cu programare. Site-ul parcului: click aici.

Despre alte parcuri, inclusiv informatii importante despre terapie, date de contact, se pot gasi aici: click aici.

Imi pare foarte rau ca nu-ti pot spune mai concret, insa sper sa-ti ajute informatiile pe care ti le-am dat.

Multa sanatate acestui copil!

Marian Preda [19.06.11 11:33:07] »

biencuta, foarte utile sfaturile tale!

Generozitatea si sensibilitatea ta nativa, m-a impresionat!

Unul dintre cele mai bune lucruri din lumea asta si de care te poate tine ,,strans''... este PRIETENIA!

Iti multumesc mult pentru site, si sper sa-l ajute pe Traian (tatal copilului - critic de arta).

Anul acesta ,,incearca Turcia'', dupa insistetele mele, si nu as vrea sa-l dezamagesc!

De aceea si insistenta, dar sunt convins ca mai inteles!

VACANTE FRUMOASE!

biancuta [19.06.11 23:57:40] »

@Marian Preda, sper si eu sa le fie de ajutor.

La intoarcerea familiei respective din concediu si daca participa la acest program, poate ne spui si noua cate ceva despre el. Cu siguranta va folosi multor persoane care au sau nu probleme si vor dori sa foloseasca terapia pentru cresterea imunitatii. Cate nu fac parintii pentru copiii lor? Daca stiam poate imi lasam fata cea mare la o sedinta de inot cu delfinii.

Alina Morar [12.07.11 23:24:23] »

Foarte frumos. Mi-ar placea si mie sa particip la un astfel de spactacol.

Sunt curioasa si eu de rezultatele terapiei.

biancuta [15.07.11 00:55:19] »

Alina Morar, e un spectacol dragut si un mod placut de petrecere a timpului. Pe net sunt deja inregistrari de la show-ul din Alanya 2011: http://www.youtube.com/watch? v=ourrlPWiCms. Am vazut ca sunt si filme cu dolphin terapia, dar din alte parcuri. Sunt interesante si emotionante in acelasi timp. http://www.youtube.com/watch? v=-pDRE0C8RcU&feature=related

Delia.P [19.07.11 18:43:53] »

Biancuta, referitor la pozele cu delfinii, poti sa imi spui cat costa? La sfarsitul lunii iulie o sa merg si eu acolo si sunt curioasa ce preturi au. As fi vrut si sa innot cu ei, dar am vazut ca e destul de costisitor, 100 de euro, asa ca ne limitam doar la o poza... Merci mult si vacante placute iti doresc!! : *

biancuta [19.07.11 23:59:19] »

@Delia. P, din pacate nu te pot ajuta, noi nu am stat la poze. La terminarea spectacolului, cei care au dorit, s-au ingramadit sa intre la bazin, iar ceilalti au iesit. Nu am vazut nici un pret, doar multe poze expuse ale celor care au intrat la delfini. Parerea mea este ca e destul de scump, dar daca vrei sa o faci... e o amintire frumoasa!

mauricius* [20.09.13 17:27:38] »

@Marian Preda: nu știu dacă prietenul tău a ajuns până la urmă aici (văd că discuția este din 2011), însă am căutat astăzi pe net informații suplimentare și am găsit acest blog de unde puteți afla mai multe detalii direct de la cei care au apelat la această formă de terapie david-stescu.mdmedia.ro/a ... apie-cu-delfini.

Alina Morar, biancuta, Delia.P, Marian Preda, mauricius*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Alanya: