ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2018
ÎNSCRIS: 24.08.09
AUG-2018

Plaja Cleopatra

Salutare!!!

Proaspat intors din Alanya am ramas placut impresionat de frumusetea locului. Alanya este un oras minunat care mi-a placut foarte mult iar preturile sunt extrem de mici si asta in plin sezon. Nu a fost nevoie de nicio negociere in general preturile fiind afisate cam peste tot, cel putin in magazine, nu vorbesc de bazaruri unde nu am fost ca nu de-aia am plecat de acasa.

De exemplu o apa plata la jumate 1 lira, o bere efes de jumate 7 lire la sticla, la halba 5 lire, porumb fiert sau copt 3,5 lire (un gust demential), suc natural la jumate 7,5 lire; nu stiu cat costa un pranz sau o cina ca nu am luat masa in oras din cauza caldurii sufocante preferand sa ne intorcem la hotel dupa numai 2 ore de plaja si scurta vizita prin oras, noi fiind cazati undeva la 20 km de Alanya in Okurcalar pentru care voi face un alt review.

De la hotel pana in Alanya se ia dolmus de pe soseaua principala care circula din sfert in sfert de ora la pretul de 6 lire calatoria (super ieftin zic eu).

Tin sa precizez de la bun inceput ca la casele de schimb un euro a fost cotat la momentul sosirii noastre la 5,20 lire pentru ca la plecare sa fie 7 lire iar dolarul a sarit de la 4 la 6 lire in numai o saptamana.

Ceva s-a intamplat cu lira in perioada noastra prabusindu-se vertiginos din cauza unor sanctiuni pare-se, impuse de SUA Turciei. Nu stiu cum se vinde lira la noi dar acolo era fix asa cum v-am spus.

La comercianti un euro egal cu dolarul si se putea plati fie in ambele fie in lire. Am preferat lirele altfel turcii te cam pacalesc la curs.

Pe traseul spre Alanya si inapoi resorturi care mai de care mai spectaculoase ca si dinspre Antalya spre hotel si inapoi.

Tinta noastra era plaja Cleopatra, cea mai frumoasa plaja de pe riviera Antalya, cu o apa curata, de o culoare turcoaz ireala si cu valuri mari care creau o spuma alba ca laptele pe un nisip galben si fin.

Dezavantajul plajei consta in faptul ca desi este destul de lunga nu pe toata plaja poti face baie, fiind anumite portiuni in care sunt bolovani foarte mari la mal si in larg dar sunt zone mici in general situate la marginea plajei.

In rest este ideala pentru balaceala, fiind o incantare sa te scalzi intr-o asemenea apa, insa valurile sunt foarte mari, cateodata patrunzand destul de mult pe tarmul inalt.

Pentru noi nu a fost o problema, nisipul este foarte fin si la mal si in apa, in zona unde am stat apa se adancea abia la 10 m de mal sa zic asa ca aveai destul loc de baie.

Pentru doua sezlonguri si o umbrela am platit 20 lire, sezlongul avand inclusa si salteaua.

Preturile pe plaja sunt cele pe care vi le-am spus mai sus asa incat mi se pare mai mult decat rezonabil.

Din cauza caldurii insa nu am stat foarte mult si ne-am intors la hotel dupa numai o ora si jumatate de plaja si baie, scopul nostru fiind atins.

Pentru cine merge in zona Alanya si nu numai, plaja Cleopatra este un must see, apa, nisipul si peisajul din jur dar si preturile excelente din zona facand-o o destinatie ideala in care sa petreci cel putin o zi din vacanta.

Trimis de rudy in 25.08.18 21:23:42
Validat / Publicat: 25.08.18 22:25:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 7916 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rudy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Alanya: